Kyllä psykiatrit antavat terapiaa.MLV kirjoitti: Pe Joulu 29, 2023 9:50 amPsykiatrit eivät anna yleensä "terapiaa", psykologit ja psykoterapeutit antavat. Psykiatri kyllä kirjoittaa lähetteen terapiaan. Mutta totta, kuka tietää, jos muistan oikein, niin RT:llä oli myös jonkinlainen lyhytterapia-terapeutin koulutus vielä lisänä ja olihan hänellä takana niitä teologian opintoja myös. Ja siis tottakai on olemassa psykiatreja, joilla on lisäkoulutuksena psykoterapiakoulutus.
Olen kyllä sitä mieltä, että psykiatrit eivät juurikaan ihastu ihmisiin vastaanotoillaan. Psykiatri katsoo potilasta usein vähän kuin patologi tai joku vastaava, eli tarkkailee tätä analyyttisesti ja etsii tästä viitteitä häiriöihin sun muuta sellaista.
Täysin hullu en ole, mutta vaikeiden paniikkihäiriö| uupumus| masennusoireiden vuoksi kävin aikoinaan psykiatrilla puoli vuotta lähes viikottain.
Ja olipas muuten upea tyyppi, joka keskustelemalla avasi monia mielen lukkoja ja auttoi minua ymmärtämään muiden tarpeiden lisäksi myös omat tarpeeni.
Eli ei nuo pelkästään täyskakopäiden kanssa työskentele.
Suosittelen lämpimästi, jos elämä vähääkään ahdistaa liian pitkään