Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Kurpa
Sofia Karppi
Viestit: 402
Liittynyt: Ti Helmi 02, 2021 11:37 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Kurpa »

Talvi24 kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:58 pm ainoastaan itse oli käyttänyt ylisuuria unilääkeannoksia
Tälleen vanhana pilleristinä sanon vaan tähän, että se ei ole lainkaan "ainoastaan" kevyttä pillerikasaa mitä tuollainen heitto voi pitää sisällään. Unilääkkeiksi kun lasketaan esimerkiksi bentsot, joita sitten monet käyttävät kyllä hoitamaan päiväahdistustaan myös, tai bentsoriippuvuuttaan. Eli siis. Tietämättä sen tarkemmin mitä ja kelle on määräillyt, niin ei tosiaan ole ainoa jonka oikeuksia olisi rajoitettu nimenomaan noiden lääkkeiden ylimääräilyn takia. On saattanut määrätä niitä hövelisti potilailleenkin - kuten joku kommentoi aiemmin hänen esittelytekstiään sen lääkärilafkan nettisivulla. Pillerinpyörittäjä, soi mullakin kellot kun sitä katsoin, heti. Se käytännössä lupaili siinä ovelin sanankääntein auttaa lääkkeiden kanssa. Joka kaupungiss on omansa, mutta tiettyjä lääkäreitä pidetään joissain piireissä sellasina "automaatteina" joilta voi hakea reseptit. En ihmettelisi vaikka olisi Tikkanen ollut suosittu alamaailman kavereiden keskuudessa, auttajana näissä asioissa. Tämä tapa on tosin viime vuosikymmenten aikana hiipunut, ilmeisesti juuri tiukentuneen valvonnan ja e-reseptien takia. Sitä järjestelmää ennenhän oli kai suurempi työ ja kynnys valvoa mitä on määrätty, paljon ja kenelle...

Se taas että ajautuu käyttämään ylisuuria määriä unilääkkeitä - siinä on luultavasti taustalla pitkiä unettomuusjaksoja. Hänestähän oli valituksia siitä että nukkuu taukotilassa töissä tai jotain, sammunut sinne. Kroonistuneesta unettomuudesta kärsivä voi joskus tuolleen simahtaa, ja toki lääkkeiden avulla erityisesti. Kroonistunut unettomuus pistää pään vippaamaan jo itsessään. Niin pistävät bentsotkin. Mä luulen että näillä molemmilla on osansa tässä kaikessa nerokkuudessa mitä herra psykiatri on päätynyt puuhailemaan. Voi tulla "hyviä" ideoita, jotka lähentelevät psykoottisuustasoa järkevyydessään.
Homie I'm the one with the shotgun in the closet
Next to the glad bags full of chronic
keijo_kaleva
Lauri Hanhivaara
Viestit: 138
Liittynyt: La Helmi 10, 2024 5:47 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja keijo_kaleva »

Talvi24 kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:58 pm
Luin vuodenvaihteessa koko siihen astisen ketjun läpi ja samalla liitteenä olleet lehtijutut ja olen sen jälkeen seurannut. Lehtijuttuja olen senkin jälkeen katsonut valikoiden. Minulle ei ole jäänyt mieleen, että lääkärin oikeuksiaan olisi rajoitettu "… lepsuun reseptimääräilyyn" liittyen muutoin kuin ainoastaan itse oli käyttänyt ylisuuria unilääkeannoksia. Tuon T on itse kertonut oikeudessa. Lääkärin oikeuksien rajoittamiseen liittyivät myös ne työajanhallintaan liittyvät ongelmat.

Kaikkea tietoa ei lääkärin oikeuksien rajoittamisesta ole tuotu julkisuuteen. Mikäli olisi ollut "lepsua resepimääräilyä voisi jopa kuvitella, että olisi tuotu julkisuuteen.

Luulisin, ettei NILS ole ylläpitäjänä poistanut oleellisia juttuja. Ylipitkiä lainuksi näkyy poistelevan.
Valviran osalta ollaan kovin niukkasanaisia. Kommentoivat vain yleisellä tasolla painottaen, että kyseessä on erityisen harvinainen ja vakava toimi. Ilmeisesti tässäkin ollaan henkilön itsensä lausuntojen varassa mitä yksityiskohtiin tulee.

https://www.hbl.fi/artikel/3e9df27a-af6 ... a3bc80f078
Den temporära begränsningen grundar sig på hemligstämplade omständigheter, och jag kan inte gå in på dem, säger gruppchefen Kirsi Liukkonen på Valvira.

Liukkonen går med på att uttala sig på ett allmänt plan om vilka orsakerna kan vara då en läkares arbete begränsas.

– När vi begränsar en yrkespersons rätt att utöva sitt arbete skall det finnas starka skäl eftersom vi ingriper i en grundläggande rättighet, näringsfriheten. Beslutet grundar sig på en noggrann utredning. Enligt lagen finns det olika skäl, som yrkespersonens hälsotillstånd och den yrkesmässiga förmågan, vilket brukar vara fallet i majoriteten av fallen.
– Ett annat skäl kan vara otillbörligt yrkesutövande. När vi gör vår utvärdering måste vi se på vilken betydelse det har för patienten och patientsäkerheten.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

https://valvira.fi/-/laakkeenmaaraamiso ... elvitystyo

Ja sama vielä Suomeksi.

Ja vielä tietoa Valviran ammattioikeuden rajoitustiedot:

https://valvira.fi/ammattioikeudet/amma ... itustiedot

"Esimerkkejä ohjelmallisesti toteutettavista rajoituksista:

"Jos esimerkiksi tietyn lääkevalmisteen määrääminen on kielletty kokonaan, varsinainen rajoitus voidaan toteuttaa ohjelmallisesti pelkästään ATC-koodiston avulla.

Jos rajoitusta on rajattu esimerkiksi niin, että lääkäri saa määrätä lääkkeitä vain julkisessa terveydenhuollossa, tarvitaan ohjelmalliseen rajoittamiseen rajoituskohteen rajaus Työskentelypaikka−työskentelytapa-koodi.

Jos lääkäri ei saa määrätä tiettyä valmistetta itselleen, tarvitaan ATC-koodin lisäksi lääkkeenmäärääjän henkilötunnus, joka on saatavissa esimerkiksi ammattioikeuskyselyllä."

" lääkkeen määrääminen on kielletty kokonaan
rajoitus perustuu ATC-koodiin
rajoitus perustuu huumausainetietoon tai PKV-luokitukseen
rajoitus koskee itselle lääkkeen määräämistä (potilastietojärjestelmän käyttäjä/määräyksen kohde tunnistetaan)
rajoitus koskee lääkkeen määräämistä alaikäiselle (lääkemääräyksen saajan ikä tunnetaan)
ammatinharjoittamista on rajoitettu toimipaikkatyypin perusteella
rajoitus koskee alkoholivalmisteita
rajoitus koskee pro auctore -lääkemääräystä (sähköisellä lääkemääräyksellä ei saa määrätä pro auctore -lääkemääräyksiä)."
Doris Watson
Neuvoja-Jack
Viestit: 527
Liittynyt: Ti Joulu 20, 2022 11:43 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Doris Watson »

Eihän Tikkanen välttämättä mitään vääränlaisia reseptejä ole määrännyt, niitähän kontrolloidaan.
Mahdolliset virheet varmaan tapahtuneet osastohoidossa ja päivystyksessä jossa yksittäisiä lääkemääräyksiä hoidon aikana akuutisti.
ässähai
Adrian Monk
Viestit: 2918
Liittynyt: Pe Heinä 03, 2020 9:48 pm
Paikkakunta: Haihiha

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja ässähai »

Doris Watson kirjoitti: La Helmi 17, 2024 11:05 pm Eihän Tikkanen välttämättä mitään vääränlaisia reseptejä ole määrännyt, niitähän kontrolloidaan.
Siitä, onko Tikkanen määrännyt oikeanlaisia vai vääränlaisia reseptejä, ei ota selvää erkkikään. Kun ei ole jostain syystä kyennyt kirjaamaan potilastietoja lakien vaatimalla tavalla, niin ei voi olla myöskään valvontaviranomaiselle vahvistettua tietoa siitä, että on kyennyt tekemään oikeat diagnoosit ja oikeanlaiset lääkemääräykset hoidoksi. Toki psykiatri voi ihan vaan tikkaakin heittämällä osua oikeaan, ja ehkä saanut jälkikäteiskontrollissa seliteltyä puutteellista potilasrekisteri-kirjanpitoaan, jotain sellaista että mitä tulikaan tehtyä omille potilaille, oho ja hupsista.
Suomen perustuslain 109 §:n mukaan oikeusasiamiehen tulee valvoa, että tuomioistuimet ja muut viranomaiset sekä virkamiehet, julkisyhteisön työntekijät ja muutkin julkista tehtävää hoitaessaan noudattavat lakia ja täyttävät velvollisuutensa.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

ässähai kirjoitti: La Helmi 17, 2024 8:03 pm
ruusumaa kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:24 pm
Zorro7 kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:18 pm Niin itse olen nähnyt sellaisen viestin/kommentin missä asiasta kirjoitettiin että rajoitukset olisivat siihen lepsuun reseptimääräilyyn perustuneet.
En vain muista löytyykö viesti tästä ketjusta vai joltain toiselta sivustolta. Luultavasti tästä ketjusta mutta ei ole tullut kahlattua läpi jotta löytyisi.
Spekulaatio
Tässä ketjussa se on ollut. Tästähän on poistunutkin kauheasti viestejä.

Yleisin syyhän oikeuksien rajoittamiselle on PKV-lääkkeiden liika määräily. Joko itselle tai muille.

Tai vaikka molemmille.
Ehkä tämä psykiatri tappoi vaimonsa, koska vaimo sai selville, miksi se siippansa määräili liikaa PKV-lääkkeitä. Sekä itselle että muille. Ja etenkin keille muille - keille kaikille muille!

Ja vielä etenkin, minne ne kaikki lääkkeet päätyivät... jos Tikkasen vaimo sai selville ne loppukäyttäjät... Spekuna vaan että mitäköhän siitä tiedosta olisi seurannut Tikkaselle ja niille muille, ja Tikkasen vaimolle.
Tuossa on spekulaatiota spekulaation päälle. Julkisuuteen ei ole tuotu tietoa, että T olisi määräillyt liika PKV-lääkkeitä muuten kuin 2013-2014 aikoihin oli itse käyttänyt ylisuuria annoksia unilääkkeitä. Vihjaat kolmantena päällekkäisenä spekuna myös "loppukäyttäjiin". Jos pitäydyttäisiin spekulaatioissasi, niin mistä ihmeestä vaimonsa olisi saanut tietää? Mihin ihmeen loppukäyttäjiin viittat? Kuvitteletko Tn diilanneen lääkkeitä väärinkäyttäjille? Miksi hän näin tekisi? Tn lääkärin oikeuksia oli rajoitettu jo kerran noin vuodeksi. Luulen hänen oppineen siitä jotain.

Ainut tähän mennessä julkisuuteen annettu tieto on Tn oikeudessa kertoma kymmenen vuoden takaa 2013-2014 itse käyttämistään ylisuurista lääkennoksista. Se oli yksi tekijä lääkärin oikeuksien rajoittamiseen.

Kyllä Tn määräämät reseptit on tutkimusten yhteydessä haravoitu varman tarkkaan läpi. Jos tutkimusten yhteydessä olisi käynyt ilmi, että T olisi kirjoittanut itselleen tai muille ylisuuria lääkeannoksia, olisi varmaan tuotu julkisuuteen, jo ihan yhteiskunnallisen merkittävyyden vuoksi. Eihän sellainen toiminta liittyisi suoranaisesti henkilön terveydentilaan (jolloin olisi salassa pidettävää). En tiedä, miten tutkimukset etenevät poliisin tekemän esitutkinnan jälkeen ja mikä on työnjako esim. tuollaiseen reseptien läpikäymiseen, kun luulisi, ettei mielentilatutkimuksessa ehkä siihen aika riitä.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Kurpa kirjoitti: La Helmi 17, 2024 8:14 pm
Talvi24 kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:58 pm ainoastaan itse oli käyttänyt ylisuuria unilääkeannoksia
Tälleen vanhana pilleristinä sanon vaan tähän, että se ei ole lainkaan "ainoastaan" kevyttä pillerikasaa mitä tuollainen heitto voi pitää sisällään. Unilääkkeiksi kun lasketaan esimerkiksi bentsot, joita sitten monet käyttävät kyllä hoitamaan päiväahdistustaan myös, tai bentsoriippuvuuttaan. Eli siis. Tietämättä sen tarkemmin mitä ja kelle on määräillyt, niin ei tosiaan ole ainoa jonka oikeuksia olisi rajoitettu nimenomaan noiden lääkkeiden ylimääräilyn takia. On saattanut määrätä niitä hövelisti potilailleenkin - kuten joku kommentoi aiemmin hänen esittelytekstiään sen lääkärilafkan nettisivulla. Pillerinpyörittäjä, soi mullakin kellot kun sitä katsoin, heti. Se käytännössä lupaili siinä ovelin sanankääntein auttaa lääkkeiden kanssa. Joka kaupungiss on omansa, mutta tiettyjä lääkäreitä pidetään joissain piireissä sellasina "automaatteina" joilta voi hakea reseptit. En ihmettelisi vaikka olisi Tikkanen ollut suosittu alamaailman kavereiden keskuudessa, auttajana näissä asioissa. Tämä tapa on tosin viime vuosikymmenten aikana hiipunut, ilmeisesti juuri tiukentuneen valvonnan ja e-reseptien takia. Sitä järjestelmää ennenhän oli kai suurempi työ ja kynnys valvoa mitä on määrätty, paljon ja kenelle...

Se taas että ajautuu käyttämään ylisuuria määriä unilääkkeitä - siinä on luultavasti taustalla pitkiä unettomuusjaksoja. Hänestähän oli valituksia siitä että nukkuu taukotilassa töissä tai jotain, sammunut sinne. Kroonistuneesta unettomuudesta kärsivä voi joskus tuolleen simahtaa, ja toki lääkkeiden avulla erityisesti. Kroonistunut unettomuus pistää pään vippaamaan jo itsessään. Niin pistävät bentsotkin. Mä luulen että näillä molemmilla on osansa tässä kaikessa nerokkuudessa mitä herra psykiatri on päätynyt puuhailemaan. Voi tulla "hyviä" ideoita, jotka lähentelevät psykoottisuustasoa järkevyydessään.
Viittan ässähaille kirjoittamaani kommenttiin.

Viranomaisilla (ja nyt myös murhatutkinnan tekijöillä) on tiedossa, minkälaisilla itselleen kirjoittamilla resepteillä T on kymmenen vuotta sitten (-13-14) kirjoittanut ylisuuria lääkeannoksia omaan käyttöönsä. Siitä, onko resepti-väärinkäytöksiä ollut tuon jälkeen ei ole tuotu julkisuuteen tietoja.

Ihan tämän kaltaisia valituksia ei sentään ollut "Hänestähän oli valituksia siitä että nukkuu taukotilassa töissä tai jotain, sammunut sinne." Ei mainintoja, että olisi nukkunut taukotiloissa ja että olisi sammunut sinne. Tietoja oli, että häntä oli pitänyt herätellä päivystysvuoronsa päättyessä (nukkunut pommiin), kun olisi pitänyt olla jo antamassa päivystysraporttia. Se alkaan yleensä klo 8 seutuun, päivävuoroon tulleet ovat kuulemassa raportin.

Tikkanen oli päivätyössä julkisen terveydenhuollon poliklinikalla (sisältää myös päivystysvelvollisuuden) ja päivysti samanaikaisesti useammassa paikassa.
Häntä ei saatu kiinni, kun hänen olisi pitänyt olla jo omalla vakituisella työpaikallaan. Työnantaja oli pyytänyt kirjallista selvitystä, muttei saanut sitä.
Ei ole ihme, jos Tlla on tullut tuollaisessa työkuormassa nukahtamisen vaikeuksia.

Ei ole tietoa, kroonistuiko Tn nukahtamisvaikeudet. Itse asiassa käyttämistään lääkkeistä mainitaan syksystä -21 alkaen useampien masennuslääkkeiden omatoimiset kokeilut ja jossain vaiheessa itse diagnosoimaansa adhd:hen aloittamansa lääkitys. Syksyn -22 ajalta tiedetään oireinaan masennus, ahdistus ja väsymys (hoitavan psykiatrin kertomaa).
Mainittakoon, että parilla tuttavallani on kroonistunut unettomuus, mutta ei heidän päänsä vippaa. He vaikuttavat sopeutuneen tilanteeseensa.

Se on kyllä kiinnittänyt huomiota, että T vaikuttaa painottaneen sitä, ettei käyttämänsä lääkitys olisi ollut viemässä häntä väittämäänsä psykoosiin. Mutta todennäköisesti häneltä on oikeudessa erityisesti tivattu lääkkeiden mahdollisest liikakäytöstä ajatellen -13-14 ajoittunutta unilääkkeiden ylisuurilla annoksilla käyttöä.

Mutta siis Tn reseptit useamman viime vuoden ajalta on varmasti haravoitu suurennuslasin kanssa.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

ässähai kirjoitti: Su Helmi 18, 2024 2:12 am
Doris Watson kirjoitti: La Helmi 17, 2024 11:05 pm Eihän Tikkanen välttämättä mitään vääränlaisia reseptejä ole määrännyt, niitähän kontrolloidaan.
Siitä, onko Tikkanen määrännyt oikeanlaisia vai vääränlaisia reseptejä, ei ota selvää erkkikään. Kun ei ole jostain syystä kyennyt kirjaamaan potilastietoja lakien vaatimalla tavalla, niin ei voi olla myöskään valvontaviranomaiselle vahvistettua tietoa siitä, että on kyennyt tekemään oikeat diagnoosit ja oikeanlaiset lääkemääräykset hoidoksi. Toki psykiatri voi ihan vaan tikkaakin heittämällä osua oikeaan, ja ehkä saanut jälkikäteiskontrollissa seliteltyä puutteellista potilasrekisteri-kirjanpitoaan, jotain sellaista että mitä tulikaan tehtyä omille potilaille, oho ja hupsista.
Mistä olet saaanut tiedon, ettei T olisi jostain syystä kyennyt kirjaamaan potilastietoja lakien vatimalla tavalla? Minä ei ole nähnyt julkisuudessa tällaisia tietoja. Silloin, kun Tn lääkärin oikeuksia rajoitettiin ajalle 4/2014 - 3/2015 oli työnantjiltaan pikeminkin tietoa, että hän teki työnsä hyvin, diagnosoi ja hoiti potilaansa oikein. Rajoitus liittyi työajan käyttöön liittyviin asioihin ja siihen, että oli itse käyttänyt ylisuuria unilääkennoksia - muita syitä ei ole julkisuuteen kerrottu.

Em. asiat on julkisuuteen kerrottu. Onko sinulla jostain jotain muuta tietoa? Viimeisten vuosien ajalta ei myöskään ole noussut esille, tuotu julkisuuteen työnsä varsinaiseen sisältöön liittyviä pulmia, epäilyjä. Ip-lehdessä oli joulukuussa -22 yhdestä adhd nuoresta 6-8/22 sijoittuen, jossa jo näkyvissä Tn työotteen herpaantuminen (jäi sitten pois töistä 8/22). Linkkaan se tänne erikseen.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Tämä jutun alkumetreillä esillä ollut potilas, jonka tapaus ollut varmaan täälläkin esillä. (IL 23.12.22)

Tämän potilan kohdalla Tn työote oli kirjauksen ja Kelalle tarvitun lausunnon osalta jäänyt kesken. T jäänyt kesäkuussa lomalle, ei palannut sen jälkeen töihin, 8/22 alkaen sairauslomalle? Oikeudessa kertonut kärsineensä uupumuksesta ja masennuksesta, oli yrittänyt levätä jo kesällä. Ollut sairas jonkun asteisesti jo alkukesästä. Oli sairaudentuntoinen jäädessään sairauslomalle.

"Iltalehteen yhteydessä ollut psykiatri Roope Tikkasen potilas kertoo, että psykiatri katosi yllättäen viime kesänä, kun hänen olisi pitänyt saada ADHD-lausuntonsa kuntoon.
ADHD-lausunto olisi mahdollistanut Kela-korvauksen lääkitykseen ja diagnoosiin kuuluvat prosessit työpaikalla.

– Tikkanen otti minut vastaan viimeisen kerran kesäkuussa 2022. Hän kertoi jäävänsä lomalle seuraavalla viikolla, ja laittavansa sitä ennen lausunnot kuntoon. Meni useita viikkoja, eikä lausuntoa kuulunut eikä Terveystalon sivuillekaan ilmestynyt psykiatrille mitään käyntitietoja.

Potilas otti Terveystaloon useamman kerran yhteyttä ja pyysi Tikkasen yhteystietoja. Terveystalosta luvattiin, että Tikkanen ottaa häneen yhteyttä, kun palaa takaisin töihin lomalta.

Potilaalla oli Tikkaselle sovittuna uusi aika elokuulle.

– Koskaan en kuullut reklamaatiosta huolimatta Tikkasesta. Sain kuitenkin siirron reklamaatioiden seurauksena toiselle psykiatrille.

Toisella psykiatrilla aloittaessaan potilaalle kävi ilmi, ettei Tikkanen ollut kirjannut hoidon aikana ADHD-testin tuloksia tai diagnoosia. Tikkanen kirjasi käyntitietoihin vain kesäkuisen reseptin.

– ADHD-diagnoosini hävisi kokonaan.
Potilas kertoo, ettei jaksaisi käydä pitkää rupeamaa uudestaan uuden psykiatrin kanssa.

Viimeaikainen uutisointi Tikkasesta on saanut potilaan katsomaan viimekesäistä katoamista uusin silmin.
– Olin ajatellut aiemmin, että hän on ylityöllistetty tai jäänyt lomalle. Mutta kun luin uutisia, ajattelin, etten olisi uskonut.

– Hän oli erikoinen persoona, mutta asiallinen työssään."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b863 ... 4d92fc085d

Tämä potilas oli ottanut yhteyttä Iltalehteen, ehkä ihan oma-aloitteisesti? Ehkä lehdessä ei ollut ollut mitään maininta, että ota yhteyttä, jos hoitosi RT:llä jäi kesken tms. Tikkanen oli sairauden tuntoinen jäädessään elokuussa pois töistä. Terveystalo uutisoi jossain vaiheessa, että järjestävät Tikkasen potilaille ajat toiselle psykiatrille.

Tuon tapauksen jälkeen olisi luullut potilailta olleen lisääkin yhteydenottoja varsinkin, jos olisivat kokeneet tulleensa väärin diagnosoiduiksi ja väärin hoidetuiksi.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Talvi24 kirjoitti:

"Tuon tapauksen jälkeen olisi luullut potilailta olleen lisääkin yhteydenottoja varsinkin, jos olisivat kokeneet tulleensa väärin diagnosoiduiksi ja väärin hoidetuiksi."

Kaikki yhteydenotot Valviralle ja poliisille eivät päädy iltapäivälehtien lööpeiksi. Uskoisin että Tn työhistoriaa on käyty läpi mahdollisten väärinkäytösten osalta tämän jutun tultua julki.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

vanhavakanssi kirjoitti: Su Helmi 18, 2024 1:06 pm Talvi24 kirjoitti:

"Tuon tapauksen jälkeen olisi luullut potilailta olleen lisääkin yhteydenottoja varsinkin, jos olisivat kokeneet tulleensa väärin diagnosoiduiksi ja väärin hoidetuiksi."

Kaikki yhteydenotot Valviralle ja poliisille eivät päädy iltapäivälehtien lööpeiksi. Uskoisin että Tn työhistoriaa on käyty läpi mahdollisten väärinkäytösten osalta tämän jutun tultua julki.
Eivät päädy yhteydenotot Valviralle ja poliisille ip-lehtiin lööpeiksi ja hyvä niin. Tuo potilas oli ollut suoran yhteydessä Iltalehteen. Jos lehteen, lehtiin olisi tullut yhteydenottoja, olisivat ne varmasti tuollaiseen tarttuneet.
Kyllä Tn työhistoria resepteineen on varmasti käyty läpi jutun tutkimusten yhteydessä. Tähän asti siitä ei ole ollut oikeuden kautta uutisoitavaa ollut.
QwertyKeyboard
Javier Pena
Viestit: 1744
Liittynyt: To Huhti 25, 2019 4:05 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja QwertyKeyboard »

Talvi24 kirjoitti: La Helmi 17, 2024 7:47 pm Auton mereen ajo vaimo, 4 lasta ja koira kyydissä oli selvästi tahallinen. Se näkyy erittäin selvästi videolta, joka on kuvattu edestäpäin. T painaa kaasua ihan kunnolla. Sama havainto taksikuskilla, joka näki tilanteen. Tilanne ollut erittäin traumaattinen kaikille kyydissä olleille. Oletettavasti eivät saaneet siihen minkäänlaista kriisiapua, "kun se oli vain vahinko."
Itse luulin silloin alunperin, kun tuosta mereen ajosta uutisoitiin, että Tikkanen on parkkeerannut autonsa ihan siihen mereen kiinni ja sitten automaattivaihteisessa autossa on jäänyt vaihteesta drive tila päälle ja auto on nytkähtänyt vähän eteenpäin ja tippunut mereen. Tämähän on aika uskottavaa varsinkin jos ei ole kokemusta automaattivaihteisista autoista, että tuollainen moka tulee aloittelijalle. Automaattivaihteiset autothan saattavat nytkäyttää autoa vähän eteenpäin jos drive tila on päällä ja jarrua ei ole painettu pohjaan.

Kun näin videon, että se auto menee monta metriä ennenkuin päätyy mereen ei ole mitenkään uskottavaa, että ihminen jolla on kokemusta automaattivaihteisesta autosta ajaa sillä tavalla. Kaikissa automaattivaihteisissa autoissa se toiminta logiikka miten auto liikkuu eteen ja taaksepäin on hyvin samankaltainen. Polkimet joita on kaksi ovat hyvin samankaltaisesti on jarru ja kaasu ei muuta.

Se taas on uskottavaa, että puoliso ei ole osannut pysäyttää autoa esim vetämällä käsijarrua päälle kun on huomannut, että Tikkanen ei pysähdykään, koska jossain autoissa käsijarru on jonkun nappulan takana jos autossa oli esimerkiksi sähköinen käsijarru eikä ole ehtinyt opetella mistä se menee päälle eikä perinteistä missä käsijarru vedetään kahvasta päälle. Se tosin on vähän erikoista miksi puoliso ei ole käräyttänyt Tikkasta jos on epäillyt mereen ajon olleen tahallinen käsittääkseni puoliso tiesi ajon olleen tahallinen se on tulkittavissa siitä, että hänen veljensä kertoo esitutkinta materiaaleissa tikkasen puolison antaneen veljelleen ohjeita siitä miten toimia jos hänelle sattuu käymään jotain (tämä viittaa siihen, että jotain mätää Tikkasen toiminnassa puoliso näki). Eikö puoliso ole uskaltanut puhua asiasta poliisille vai onko Tikkanen onnistunut suostuttelemaan puolison olemaan hiljaa esimerkiksi manipuloimalla jotenkin. Vai oliko puoliso luonteeltaan niin uskollinen, että piti vain suunsa kiinni.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »



Jossain oli tieto, että Tikkasella oli ollut aiemmin samanlainen, samanlaiset vaihteet omaava auto, eli systeemin olisi pitänyt olla tuttu hänelle.

Luulen Vn olleen niin järkyttynyt mereen ajosta, että oli silloin välittömästi Tn rinnalla selittämässä poliiseille tapahtumaa vahingoksi. En usko, että Tn olisi tarvinnut yrittää manipuloida vaimoaan. Luulen, että he molemmat vaiensivat aiheen, hyssyttelivät, kun nyt onneksi kaikki selvisivät.
Kaiken kukkuraksi heidät oli kuukautta aiemmin vihitty. Elivät elämässään vaihetta, jonka olisi pitänyt olla onnellisimmillaan, eihän tällaista pitäisi voida tapahtua.

Oli vaimolle selvästi jäänyt kytemään mahdollisuus, pelko tahallisuudesta. Siitä selvänä osoituksena pyyntönsä veljelleen huolehtia lapsistaan + joku kirjallinen testamentti, jos hänelle jotain tapahtuu. Muutoin V ilmeisesti kätkenyt asin syvälle sisimpäänsä, kun ei edes läheisen ystävän kanssa halunnut / pystynyt puhuman asiasta. Ei ehkä puhunut tapahtuneesta Tikkasenkaan kanssa mitään myöhemmin? (ellei sitten murhaillan aikana, mahdollisen riidan aikana esim. "Sekin, kun ajoit tahallasi meidät kaikki mereen!"). On melko ilmeistä, etteivät olleet saaneet tapahtuman jälkeen kriisiapua.

Lainaukset korvattu nuoliviittauksella
-NILS-
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

IL 26.9.2023

"Uudessa esitutkinnassa oli tullut ilmi seikkoja, joiden vuoksi syyttäjä katsoi, että kysymys oli ollut auton matkustajiin kohdistuneista henkirikosten yrityksistä ja että asia olisi pitänyt käsitellä rikosasiana tuomioistuimessa."

Oikeuden kuulemisessa, jos muistan oikein niin uhrin lapsi oli kertonut asioita jotka olivat johtaneet myös yllä oleviin päätelmiin.

IS 20.11.2023
"IS:n tietojen mukaan uhriksi joutuneen naisen käytöksessä oli tapahtunut merkillepantava muutos ennen joulukuun tragediaa. Hän oli muuttunut sulkeutuneemmaksi eikä pitänyt entiseen tapaan yhteyttä edes vanhoihin, pitkäaikaisiin ystäviinsä."

-----------
Oikeudenkäynnin aikana on tullut yhtenä murhan motiivina esille mustasukkaisuus. Puolustus on tämän esitetyn motiivin kumonnut samoin taloudellisen motiivin.

Useissa artikkeleissa on tullut esille mitä perhe- ja lähisuhdeväkivalta saa aikaa sen uhrissa. Yksi on uhrin sulkeutuminen ja eristäytyminen siten ettei hän pidä enää yhteyttä ystäviinsä.

Tn ei ole myöntänyt mustasukkaisuutta teon motiiviksi. Uskon että se on ollut ainoa ja päällimmäisin teon motiivi. Koska puolustus tulee nojaamaan psyykkiseen sairauteen ei Tn voi mustasukkaisuutta myöskään voi teon syyksi tunnustaa.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatri syytteessä vaimonsa murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

keijo_kaleva kirjoitti:
"Valviran osalta ollaan kovin niukkasanaisia. Kommentoivat vain yleisellä tasolla painottaen, että kyseessä on erityisen harvinainen ja vakava toimi. Ilmeisesti tässäkin ollaan henkilön itsensä lausuntojen varassa mitä yksityiskohtiin tulee."

— Ei Valviran liene mahdollista kommentoida suoraan ketään yksittäistä tapausta julkisuuteen. Heitä koskee omansa säädökset.
Valviran päätös on kuitenkin ollut tutkijoiden ja oikeuden nähtävänä kokonaisuudessaan. Päätöksestä on annettu julkisuuteen se mitä on annettu koskien Tn työolosuhteita. Lehdissä olleiden oikeudessa esillä olleiden tietojen mukaan on T itse kertonut -13/-14 aikoihin käyttäneensä ylisuuria uniilääkeannoksia. Muusta ei tietoja.
Vastaa Viestiin