Konstaapeli Ransu kirjoitti: Ma Maalis 04, 2024 7:09 pmAsia on hyvin vakava ja palstakirjoittelijan luulot yhdentekeviä. Rikosepäilyihin liittyvät tutkimukset tekee poliisi esitutkintalain perusteella. Viittasin siis tilanteisiin, jossa epäillään lapsen joutuneen pahoinpitelyn tai seksuaalisen väkivallan kohteeksi joko lapsen ulkonäön, pahoinvoinnin tai kertomien asioitten perusteella, mutta tästä ei ole mitään sellaista näyttöä, jonka perusteella poliisi katsoisi mahdolliseksi aloittaa tutkintaa. Mikäli huoltajat vastustavat tutkimuksia tilanteissa, joissa on todentamattomia epäilyjä, mutta ei täysin selkeää tietoa lastensuojelun tarpeesta, voidaan lupaa lapsen tutkimiseen hakea hallinto-oikeudelta. Jos lapsi kertoo pahoinpitelystä, hänet voidaan viedä suoraan sijoitukseen, tämä pitää paikkansa.Jokukukavaan kirjoitti: Ma Maalis 04, 2024 6:01 pmRikosilmoitus päiväkodin olisi kuulunut tehdä, se on ihan ohjeistus. Lapsi menee lääkäriin ensin ja tapaa siellä sosiaalityöntekijän.Konstaapeli Ransu kirjoitti: Ma Maalis 04, 2024 4:19 pm Lisään vielä, että tuohon kun joku kirjoitti että päiväkodista olisi pitänyt soittaa poliisille, no poliisi tarttee luvan vanhemmilta lapsen tutkimiseen tai luvan hallinto-oikeudesta.
tietysti vastuu ensisijaisesti rikollisilla jotka lapsen hengen julmasti riisti mutta silti ei voi väittää ettei lasu olisi vastuussa. Vilja-Eerikan murhan jälkeen annettuja lasun uudistuksia ei ole otettu käyttöön tai vain pieni osa. Jospa vielä menisi hoviin ja tuomiot kovenis.
Jos todetaan lasta pahoinpidellyn tai lapsi kertoo että häntä pahoinpidelty niin lapsi viedään turvaan sieltä suoraan sijoitukseen.
Tämän jälkeen lääkärikin tekee rikosilmoituksen ja toimittaa lääkärin havainnot poliisille.
Tämän jälkeen lapselle tehdään kattava tutkinta yliopistollisessa sairaalassa vielä ja poliisi kuulustelee vanhemmat ja mahdollisesti myös vanhempi saa tuomion.
Luuletko että vanhemmilta tarvitsee luvan tähän kaikkeen? Ei tarvitse![]()
Lisään vielä, että tässähän oli siten, että lasusta ei nimen omaan kuultu Miloa, vaikka päiväkodista otettiin sinne yhteyttä. Lasun vastuu ylivoimaisesti painavampi kuin päiväkodin, niin lasten oikeuksien toteutumisessa kuin lastensuojelutoimien implementoinnissa.
Väkivaltaepäilyissä tulee ottaa aina konsultoida poliisia, joka ohjaa tarvittaessa tekemään tutkintopyynnön ja se tie etenee omia polkujaan. Sitten on lastensuojelun polku omanaan. Joskus poliisi voi ohjeistaa lastensuojelua, ettei vanhemmille saa asiasta puhua.
Milon kohdalla ei toteutunut kumpikaan polku ja tästä ohjeistuksesta tulisi jokaisen päiväkodinkin olla tietoinen. Olisi pitänyt olla yhteydessä sosiaalipäivystykseen, josta vastataan 247. Päiväkodin yhteys oli se, että laitetaan viestiä, että soittelisitko... joten kyseisestä episodista ei lasu voi mitenkään ottaa vastuuta.