Hyvä Hessu, muutamalla oivalla valinnalla ja oletuksella sävellätkin melkoisen litanian....no ens alkuun, keillähän täällä palstalla sitten ei tuo kuvailemasi luukoppa suojele....eeh ehä sähkösokkia oto testanneilla? , no vitsi vaan.Hessu52 kirjoitti:Eikö tässä kenkäjutussa voi edes hieman käyttää sitä herneen kokoa olevaa aivonystyrää, jota luukoppa muutaman kirjoittajan kohdalla suojelee.
Ei se teltta mikään armeijan miehistöteltta ollut!
Sinne ei yksinkertaiseti olisi mahtunut kamaa sisälle, saati sitten kenkiä, jotka ovat saattaneet haista ties kuinkakin pahalta.
Tyttöjen kengät olivat siististi ulkona, joten uskon, että poikienkin kengät ovat sinne jääneet, jos yleensäkään ovat olleet poissa jaloista, sillä epäilen heidän tarkoituksenaan ollut nukkua ulkosalla.
Käyttääkseni Sariolan viitoittamaa tietä, niin mitä todennäköisimmin, Gussen kengät ovat olleet murhaajan jaloissa, sillä niiden sisäpuolelta ei roiskeverta löytynyt, ainoastaan epämääräinen tahra, jossa oli kaiketi Irmelin ja Sepin markkerit.
Kuinka ne sitten ovat kenkään joutuneet, niin onkin jo toinen juttu.
Ja sekin, miten kengät ovat surmaajan jaloissa olleet, niin sekin olisi kiva tietää, eikä vastaus ole se, että vasen on ollut oikeassa jalassa ja oikea myös oikeassa jalassa.
Jokin syy murhaajalla on ollut käyttää Gussen kenkiä ja sitten piilottaa molempien poikien kengät.
Se ettei Gussen kenkien pohjista ole löytynyt verta, niin todistanee sen, että surmaaja on myös kävellyt ne kengät jaloissaan kenkäkätkölle, mutta onko sitten jatkanut sieltä sukkasiltaan, tai paljasjaloin eteenpäin, onkin jo kolmas juttu.
Onko se aivan varmaa, ettei kenkien pohjista todellakaan, edes nyky tutkimuksissakaan ole löytynyt verta?
Se että ei nilsin kengistä roiskeverta juuri sisältä löytynyt, ei kerro siitä mitään olivatko ne murhaajan jalassa. Se että olivat on oletus minkä teet ja sillä sipuli. Mutta ei mikään fakta.
Sitten kerrot että koska ei nilsin kengänpohjissa ole verta niin silloin kengillä on kävelty, entä se mahdollisuus että verta, ei ole koskaan pohjiin tullutkaan?
Sitten alatkin jo epäillä että kengänpohjissa olisi kuin olisikin verta, mutta nykytutkimuksissa löytynyttä verta ei ole otettukaan huomioon?
Sillä jos sitä olisi löytynyt, niin mikä syy olisi ollut moinen tieto salata?
Se on kylläkin funtsituttavaa, että miksi vain nilsin kengät jätettiin palauttamatta, sen syytä on syytä miettiä.