Human interest kirjoitti: To Syys 26, 2024 8:26 pm
Naakka, saisiko kysyä yhtä pientä juttua. Kirjasi aikajanassa marraskuun -13 kohdalla on (muiden muassa) seuraava maininta:
21.11.2013: Auerin puolustuksessa 2010 käräjillä ja hovissa toiminut Jukka Alihanka menehtyy syöpään. Hän ei enää voinut osallistua uusille 2013 murhakäräjille, eikä jo todisteeksi merkittyä lausuntoa, aikajanaa ja DVD-tallennetta esitelty oikeudenkäynnissä.
Mikä tuo Alihangan DVD oli, mitä se sisälsi?
En tiedä mitä dvd:ssä oli (tuskin löytyy mitään sisältökuvausta mistään etpk:stakaan), mutta kaikesta päätellen joku visualisointi Annelin puhelun aikaisista liikkeistä, koska Alihangan teemana oli että Anneli Auer ei voi olla syyllinen (koska ei ehdi surmaa tekemään). Missähän nämä mahtaa nykyään olla? Eikö nämä nyt pitäisi Mannerilla edes olla, vai kotoaanko Alihanka kaiken materiaalinsa oikeuteen toi, Mannerille näyttämättä?
Alihanka oli selvityksen tehnyt jo toiseen oikeudenkäyntiin, tai ainakin Mannerin käyttöön joulukuussa 2010. Mutta en muista näitä koskaan missään lehdessä edes mainitun. Siis koko asiaa ei ole mielestäni mainittu ikinä missään. Enkä muista edes että Manner olisi asiasta lehdistölle tai oikeudelle sanonut, vaikka Anneli kertoo kirjassaan, että Manner kertoi hänelle asiasta jo alkutalvesta 2010. Lehtien perusteella puolustus ei ole missään vaiheessa väittänyt, ettei Auer ehdi surmaa fyysisesti tekemään.
6.12.2010: Jukka Alihanka antaa puolustukselle kirjallisen lausunnon, jossa on häke-puhelun aikajana. Johtopäätös: ”Anneli Auer ei
voi olla syyllinen”.
Tässä 2011 oikeudenkäynnissähän Auer sitten vapautettiinkin. En tiedä, miten tätä Alihangan selvitystä käsiteltiin, vai menikö se Manneriltakin jotenkin ohi, kun hän ei kovin kärkäs puolustaja ollut. Hänellä oli vähän sellainen tyyli, että uskoi kirkasotsaisesti, että kyllä tuomarit lukevat ja tutkivat kaiken ja ymmärtävätkin vielä, eikä asioita tarvitse tuoda esiin ja vääntää rautalangasta.
Ilmeisesti sitten 2013 oikeudenkäynnissä oli Alihangan tarkoitus tulla itse todistamaan ja esittelemään nämä havaintonsa, enkä keksi dvd:lle muuta sisältöä, kuin jonkinlainen visualisointi tilanteesta.
Tämmöinen visualisointi pitäisi jotenkin saada aikaiseksi, koska monet ihmiset eivät kirjoitetusta tekstistä tajua asiaa, eivät siis vaikka heillä olisi pohjapiirros ja aikajana käytettävissä. Kun asiat olisivat kuvina tai mieluummin liikkuvana kuvana, niin ne olisivat paljon helpompia selvittää ja ymmärtää. Jos osaisin, olisin tehnyt jo vuosia sitten jonkun esityksen tai ainakin kuvat eri tilanteista puhelun ajalta, eli miten uskon asioiden menneen. Missä kohdassa syntyy mitkäkin vammat ja miksi juuri siinä kohdassa. Koska jos joku asia on tapahtunut, se on mahdollista toistaa sekunnilleen. Sen sijaan tapahtumatonta asiaa ei pysty toistamaan, kun kyseessä on rajattu tila ja aika ja lisäksi tiedetään vammat tarkasti ja on käytettävissä ääni, jonka on sovittava tapahtumiin. Eli sellaista animaatiota ei kukaan pysty tekemään, jossa Auer surmaa Jukan puhelun aikana. Hän ei voi olla kahdessa paikassa yhtä aikaa, eikä liikkua niin nopeasti paikasta toiseen.
Esim alpo holisti teki joskus jotain alkeellisia animaatioita, mutta kun tietoa ei ollut tarpeeksi, niin välillä Anneli seisoskeli paikallaan ja välillä siirtyi ultranopeasti paikasta toiseen. Eteneminen pitäisi olla ihmisen nopeudella ja "liike katkeamatonta".