Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Tähän osioon onnettomuudet ja muu rikoksiin liittyvä keskustelu.
Tupla
Rico Tubbs
Viestit: 1204
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:49 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Tupla »

Chinaski kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 10:30 am
K.O kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 10:20 am Täytyisi kieltää mokomat tappokoneet tai ainakin laittaa niihin samanlainen sireeni kuin Stukaan, että osaa varoa niitä.
En sentään menisi kieltämään katumaasturimersuja, mutta jokin psykologinen testi saisi olla.
Todellakin.
Linjalla Mersu-Audi-Bemari -kuskit on todennettuja asennevammoja ja ajotaidottomuutta, joka konkretisoituu kuolonkolareina ja näkyy poikkeamina kolaritilastoissa. Vammaiset ajatukset muista liikkujista vihollisina tulevat ilmi kaikenlaisena naurettavana määkimisenä tappokoneista, spandexpyöräilijöistä ja mamukuskeista.
Helppo noi asennevammaiset olisi monivalintatehtävillä löytää, kun öyhötysvastaukset paljastaisivat. Sitten vaan jokin äänimerkki- tai vilkkuvalopakko näille. Että osaisivat muut näitä varoa.
Potus:" – Tulee kaveri, jolla on hyvä puheenparsi. Sitten hänet valitaan, ja yhtäkkiä ollaan jumissa miehen kanssa, joka on idiootti, Trump sanoi skenaariosta, jossa presidentiksi valitaan henkilö, joka ei ole läpäissyt kognitiivista testiä."
Avatar
K.O
Hetty Wainthropp
Viestit: 456
Liittynyt: To Heinä 30, 2020 9:49 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja K.O »

Ajokortittomat tyytykööt fillariin tai kävelkööt, jos ei joukkoliikenne kiinnosta. On se nyt vähän liikaa antaa kortittomille simpansseille tuollaisia vehkeitä. Liikennesäännöistä ei näillä yleensä mitään haisua. Sitä paitsi spandexhomokin näyttää miehekkäämmältä kuin nämä skuuttihomppelit.
Avatar
Private dick
Javier Pena
Viestit: 1759
Liittynyt: To Huhti 18, 2024 12:11 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Private dick »

Villeri kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 7:52 am Tuo Raappavuorentie on selkainen, että jos siinä viisarilleen ajaa 40 km/h, niin jonoa alkaa kertymään perään.
Ruotsissa olen nähnyt sellaisen ratkaisun joissain kohdissa että kaksikaistaiseen tiehen on tehty kavennus jossa ei mahdu kohtaamaan vaan yksi auto kerrallaan vain. Se hiljentää vauhtia. Voisi olla soiva ratkaisi taajaman sisällä olevalle tielle jossa kaahataan.
murhe
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Su Joulu 25, 2022 7:48 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja murhe »

Täytekakku Koskinen kirjoitti: To Kesä 13, 2024 11:09 pm
McCall kirjoitti: To Kesä 13, 2024 11:04 pm
Täytekakku Koskinen kirjoitti: To Kesä 13, 2024 10:58 pm Näkiköhän Marko koko onnettomutta, vai havahtuiko hän törmäyksen ääneen? En kyllä lähtisi ketään tuomitsemaan Markon todistajalausunnon perusteella.

"VANTAALAINEN Marko Taivaanranta oli korjaamassa taloyhtiönsä parkkipaikalla autoaan, kun onnettomuus tapahtui."
Tuskin näki. Oli kulttuurilleen ominaiseen tapaan valuttamassa polttoainetta naapurin autosta. Projekti jäi kesken kun tuli lauma puikulapäitä paikalle ja poliisit. "Hoi, vaalea suomalainen nainen ajoi ylinopeutta viattomien päälle, mie näin!"
Markolla ei tainnut sentään olla "haku päällä", kun tuolla tavalla uskalsi lähestyä paikkaa, jossa oli paljon poliiseja.
Tämä.....Kyllä Marko rabortoi tuntemuksiaan jostain kylmästä ringistä keskivartalossaan , tämän näkemänsä tapauksen suhteen . ...?
PikkuSherlock
Alokas
Viestit: 6
Liittynyt: Ke Touko 29, 2024 6:55 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja PikkuSherlock »

Oliko tää kuollut siis joku mamu, vai miksi paikkakunnan 'somali-yhteisö' niin järkyttyi asiasta?
aumari
Adrian Monk
Viestit: 2772
Liittynyt: Ke Touko 22, 2013 1:46 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja aumari »

Yritetäänkö mm. IS:n jutussa häivyttää lasten ja vanhempien vastuuta kun kerrotaan vuolaasti kuinka osallistuva, so. kerhot ym. yhteisötoiminta, menehtynyt tyttö oli? Olen nähnyt useimmiten kaksittain skuutilla hurjistelevia tyttöjä. Kerrankin ajoivat kiljuen kovaa vauhtia risteykseen punaisten palaessa, ilmeisesti jännitti kun ei älynnyt hiljentää, saatikka pysähtyä. Ihme, että ei mitään ehtinyt tapahtua, risteyksessä oli autojonoja kolmeen suuntaan.
murhe
Neuvoja-Jack
Viestit: 516
Liittynyt: Su Joulu 25, 2022 7:48 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja murhe »

Ehdotan TÄYSKIELTOA sähköpotkulaudoulle !
Lady Willows
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: To Huhti 22, 2010 10:27 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Lady Willows »

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010497674.html

Somaliyhteisö järkyttyi 12-vuotiaan tytön kuolemasta Myyrmäessä – Lapsi asui onnettomuuspaikan lähellä

Tuotu esiin uutisen otsikko linkin takaa
-NILS-
2+2=5, hyvin suurilla kakkosen arvoilla.
Morrissey: "So how can anybody say
They know how I feel
The only one around here who is me
Is me"
rumilus
Martin Beck
Viestit: 760
Liittynyt: Ti Helmi 17, 2015 8:22 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja rumilus »

aumari kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 12:06 pm Yritetäänkö mm. IS:n jutussa häivyttää lasten ja vanhempien vastuuta kun kerrotaan vuolaasti kuinka osallistuva, so. kerhot ym. yhteisötoiminta, menehtynyt tyttö oli?
Vanhempien vastuu juridisessa mielessä tuntuu olevan Suomessa aika lievä, Vaikka olen melko varma, että oma jälkikasvuni ei moista tee, tämä ei perustu siihen, että tietäisin, mitä he joka hetki kodin ulkpuolella ollessaan tekisivät. Lapset olivat nuoria, yksi kuollut, kaiketi kaksi ainakin jonkin verrna loukkaantuneita, eivätkä he (ainakaan kollektiivisesti, en tiedä oliko kuollut se "kuski") ole tuottaneet vahinkoa muulle kuin itselleen ja vähän autolle ja on ainakin viitteitä siitä, että autokuskin nopeus olisi ollut ainakin osatekijä turmaan - siinä kai kohtuullisesti syitä, miksi skuuttiporukan vastuu ei ollut enempää puheena. Lisäksi kai suunilleen kaikki täysikäiset pitävät tuollaista kolmen kersan ajokimppaa idiootimaisena hommana.
nuori_mies
Susikoski
Viestit: 32
Liittynyt: Ti Tammi 02, 2024 10:51 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja nuori_mies »

murhe kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 12:16 pm Ehdotan TÄYSKIELTOA sähköpotkulaudoulle !
Ehdotan TÄYSKIELTOA Somaleille!
Avatar
Säde-Sisko
Axel Foley
Viestit: 2474
Liittynyt: Ke Kesä 03, 2020 4:50 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Säde-Sisko »

Hermione kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 8:26 am
Säde-Sisko kirjoitti: To Kesä 13, 2024 11:04 pm
Hermione kirjoitti: To Kesä 13, 2024 10:48 pm ylinopeus jo itsessään on rikos.
Höpöjä puhut.

https://www.minilex.fi/a/rikoslaki-ja-ylinopeus
Voisitko ystävällisesti olla irrottamasta asioita pois yhteydestään.

Täällä on jopa suotavaa lyhentää lainauksia ja tuosta käy kyllä ilmi virheellinen väittämäsi.
Rikos ja rike - pieni ylinopeus on tietysti vain pienen sakon arvoinen jos samalla ei ole aiheuttanut vaaraa muille. 40 km/h alueella esimerkiksi kuuttakymppiä ajaminen voi aiheuttaa vaaraa jos tienkäyttäjiä on muitakin. Liikenteessä on ennakointivelvollisuus eli jos havaitsee esimerkiksi alaikäistä kulttuuriväkeä huitelelemassa skuutilla kolme päällä, niin on mahdollista ellei jopa todennäköistä, että menopelillä kiitäjät voivat toimia yllättävästi ja jopa liikennesääntöjen vastaisesti kun jo pelkästään kolme päällä ajo on sitä.
Sellaista ennakointivelvoitetta ei voi olla olemassakaan että ennakoi jonkun syöksyvän ennalta arvaamatta ja liikennesääntöjen vastaisesti eteen. Pienillä ylinopeuksilla ei ole asiassa mitään merkitystä.
”En ole puolesta, enkä vastaan, pikemminkin päinvastoin”
Subahubu
Alokas
Viestit: 1
Liittynyt: Pe Kesä 14, 2024 9:24 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Subahubu »

Joo saa ajaa pyörällä suojatiellä jos on pyörätien jatke muuten saat väistää ,tässäkin on tuurilla ajettu tähän asti ei ihme että henki lähti,autoilian puolella olen ei tossa mitään voi tehdä enkä ole rasisti.
Chinaski
Martin Riggs
Viestit: 613
Liittynyt: Ke Loka 13, 2021 5:13 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Chinaski »

Subahubu kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 1:17 pm Joo saa ajaa pyörällä suojatiellä jos on pyörätien jatke muuten saat väistää ,tässäkin on tuurilla ajettu tähän asti ei ihme että henki lähti,autoilian puolella olen ei tossa mitään voi tehdä enkä ole rasisti.
Etuajo-oikeus ei ole mikään lupa tappaa. Tässä tapauksessa on mukana ylinopeus ja kyvyttömyys tarkkailla ympäristöä. Jos poliisi kutsuu sitä törkeäksi liikenneturvallisuuden vaarantamiseksi, siihen on hyvät syyt.
Doctor Lecter
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 18206
Liittynyt: Pe Kesä 22, 2007 9:32 am

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Doctor Lecter »

Lady Willows kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 12:19 pm https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010497674.html

Somaliyhteisö järkyttyi 12-vuotiaan tytön kuolemasta Myyrmäessä – Lapsi asui onnettomuuspaikan lähellä
Tässä näkyy heidän joka käänteessä kovasti kehuttu ja ylistetty yhteisöllisyys. Hienoa.

Mutta! Miksi tuota yhteisöllisyyttä ei ole heidän omassa kotimaassaan Somaliassa. Klaanit, uskonsuuntaukset, maakunnat jne määrittelevät kuka olet, mihin kuulut ja jos olet muualta sekä eri klaanista, niin mene pois, et ole meikäläisiä. Kun on kyse somalien palautuksista takaisin kotimaahansa, niin alkaa voihke, että "emmää niiku sinne voi mennä, oon eri klaaniii ja ne niiku tappaa minut".

Missä se yhteisöllisyys silloin on?

Näiden nk klaanisotien yms takia he sitten "pakenevat sotaa ja vainoa", saaden ilmaisen elämän. Mutta Suomessa (ja ehken muuallakin) he ovat yht`äkkiä Yhteisöllisiä. Noin vaan. Ja se on kuulemma just se juttu, mistä meidän suomalaisten pitäs ottaa oppia.

Vai onko niin, että päästyään kelagoldin ääreen nuo eripurat unohtuvat ja ollaankin niin saattans yhteisöllisiä että huh huh.

Vai onko sittenkin niin, että heitä yhdistää yhteinen vihollinen; suomalaiset ja heidän saastainen kristinuskonsa? Siinä jäävät klaaniriidat sekä shiia vs, sunni erimielisyydet taka-alalle.

Kirjoitukseni menee nyt hiukan ohi aiheen, mutta esim. Iltalehdessä mainittiin kun koko somaliyhteisö suree ja siinä korostui tuo yhteisöllisyys. Kaikki surevat. Suru on yhteinen.

Skuuttionnettomuudessa on monta tekijää;
1) Auto. Mercedes = kuski kapitalistisika (hänen rahat kelpaavat, muuten ihan nou nou).
2) Autoa ajoi nainen = vähemmän syyllistävä tekijä (nainen ei voi olla ihan niin paha kuin mies)
3) lapset = pyhiä lehmiä (eivät voi olla syyllisiä yhtään mihinkään, eivät lapset voi tietää - mutta voivat toki ajaa)
4) somaleita = pyhistä pyhimpiä (varovainen suhtautuminen aiheeseen mediassa, muiden syyllisten väkisin hakeminen, heidän surunsa on aitoa ja parempaa surua kuin muiden, vanhemmat eivät olleet syyllisiä koska eivät tienneet missä lapset ovat)
5) todistaja Taivaanranta = mustalainen (kertomustaan ei sovi epäillä - ei missään olosuhteissa, totta kai korjasi autoaan - näkeehän sen vitivalkean puseron tahroistakin, totta kai tiesi ylinopeuden).
6) tieliikennelaki = tulkitaan yleensä autolla ajaneen vahingoksi, mahdollistaa skuuteille epäselvyydet (saa ajaa, ei saa ajaa, päivällä 20 km/h, yöllä 15 km/h, onko vuokra, onko oma, kuka maksoi, maksoiko kukaan, saako kääntyä, ei saa kääntyä, saa kääntyä, ei kypärää, kyllä kypärää)

Kyllä nyt on kova juttu. Entä jos MB:n kuski onkin maahanmuuttajanainen? Silloin kohta 2 saa lisää lievennystä - varsinkin jos nainen on muslimi. Jos taasen ryssä, niin menee samaan pahuuskastiin kuin suomalainen nainen.

Poliisin pitää esitutkinnassa taiteilla kieli keskellä suuta: Nyt on kyseessä äärimmäisen loukkaantumisherkkä yhteisö, joiden eduista pidetään huolta valtakunnan ylimpiä instansseja myöten; mitä sopii kysyä, tarvitaanko tulkkia, kysytäänkö ensin suvun vanhimmalta, saako naisia puhutella, saako perhettä epäillä, tarvitaanko imaami mukaan kuulusteluihin, mitä koraani sanoo skuuteista ja jos sanoo jotain, niin mitä se sanoo tyttöjen ajamisesta niillä? Oliko yhteisöltä lupa vuokraamiseen ja ajamiseen.
- Pitää varautua siihen, että useimmat kysmykset koetaan yhteisöissä rasistisina ja että voiko naispoliisi kysyä somalimieheltä mitään koska on alempaa rotua ja nainen. Pitää varautua siihen, että yhteisö vaatii korvauksia Suomelta ja että MB:n kuljettaja saa niskaansa rasismisyytöksiä (jos suomalainen, muuthan eivät rasisteja ole)

Entäs sitten tuo valkotakkinen "autonkorjaaja". Taivaanranta. Onko sukua tälle 14-vuotias tyttö joutui rajun väkivallan kohteeksi Lahdessa.
- Totta kai hän on.
Tino Taivaanranta. Romani, joka esiintyy FaceBookissa myös nimellä Toni Lindeman.
Aina kun kuulen sanan suvaitsevaisuus, poistan varmistimen!
Täytekakku Koskinen
Adrian Monk
Viestit: 2738
Liittynyt: Ti Huhti 12, 2022 6:55 pm

Re: Vantaa, Myyrmäki 12.6.2024: Kolme päällä skuutilla auton alle - 12-vuotias tyttö kuoli

Viesti Kirjoittaja Täytekakku Koskinen »

Chinaski kirjoitti: Pe Kesä 14, 2024 2:07 pm Tässä tapauksessa on mukana ylinopeus ja kyvyttömyys tarkkailla ympäristöä.
Multa on mennyt tuo ihan ohi. Onko poliisi tiedottanut, että ylinopeus ja kyvyttömyys tarkkailla ympäristöä ovat syy, miksi Henkilöauton kuljettajaa epäillään alustavasti törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, kuolemantuottamuksesta ja kahdesta vammantuottamuksesta?

Lisäksi olen vain lukenut, että nimikkeet saattavat muuttua tutkinnan edistyttyä.
Ainut kakku mikä maistuu, on täytekakku. :D
Vastaa Viestiin