Maiju kirjoitti: La Kesä 15, 2024 4:07 pm
Miss Holmes #1 kirjoitti: La Kesä 15, 2024 12:29 pm
Eiköhän se ongelma ole vain ja ainoastaan sillä henkilöllä, joka avioeron sijaan tappaa puolison.
Niinpä.
Eikä syytetty edes halunnut erota. Nimenomaan naimisiin halusi.
Mutta halusi, että puoliso on kontrolloitavissa.
Jäi epäselväksi, mihin Miss Holmes viittaat. Tikkasellahan on useampia ongelmia (ei yksi), ja ne on varsin hyvin ketjun tiedossa.
Oliko Tikkanen ottamassa avioeroa? Ei tiedetä.
Oliko uhri ottamassa avioeroa? Ei tiedetä.
Käytössä olevien tietojen perusteella
molemmat halusivat naimisiin
— vaikka uhrin ystävän mukaan uhri oli melko paljon miettinyt sitä mennäkö naimisiin vai ei. Halusi sitten kuitenkin mennä naimisiin.
— Tn osalta tiedetään, että ilmeisen lähellä häitä oli tapahtunut jotain, joka ei ollut tuntunut hänestä hyvältä - mutta siitä huolimatta heidät oli vihitty. Tuo salattu tieto siitä, mitä oli tapahtunut on aiheuttanut ketjussa pitkin matkaa spekulointeja, niin kuin viime päivinäkin. Tuntuma on, ettei se ole mikään pienen luokan juttu (kuten Miss Holmes olet monia juttuja ehdottanut), ei ole ollut pienen luokan juttu, kun on erikseen asiana otettu oikeuteen esille. - Toivon, ettet M H nyt toista niitä tähän. Tuo on yksi niitä juttuja, joita emme tule koskaan tietämään.
P.s. Olen huomannut, että ette Maiju ja välillä Miss Holmeskaan jostain syystä vastaa keskustelussa teille esitettyihin selkeisiin kysymyksiin. Onko vaikea vastata jstk syystä vai onko se ylimielisyyttä vai mitä. No se on teidän tapanne keskustella.