Löysin mainitusta sisäasiainministeriön poliisiylitarkastajasta jutun vuodelta 1988. Toimi tuolloin
Hämeen lääninhallituksen apulaispoliisitarkastajana.
Etelä-Suomen Sanomat, 01.07.1988, s. 3 kirjoitti:
Pitääkö aseen muuttaa ampujan mukana?
Ampumaluvat haulikolleen hankkinut mies sai kotiinsa Hyvinkäälle kutsun poliisilaitokselle. Siellä hänelle kirjoitettiin liki 400 markan sakkolappu. Syynä oli, että hän ei ollut tehnyt aseelleen muuttoilmoitusta muuttaessaan asuinpaikkaa Hollolasta Hyvinkäälle. Aseen omistaja kuuluu edelleen metsästys- ja ampumaseuraan entisellä kotipaikkakunnallaan ja käyttää asettaan siellä.
Mitä hyötyä poliisille on tietää aseen teoreettinen olinpaikka, sehän voi olla aseen haltijan mukana muuallakin, Hämeen lääninhallituksen apulaispoliisitarkastaja [nimi poistettu korrektiussyistä]?
"Kysymyshän ei ole siitä, mitä hyötyä siitä poliisille on. Kyse on siitä, mitä ampuma-asetus sanoo, eli että ase on rekisteröitävä kotipaikalla. Kyse ei ole lainkaan poliisin mukavuudesta."
[- -]
Jos aseen omistaja esimerkiksi alkaa ammuskella kotonaan väkivaltaisesti, niin onko tiedosta hyötyä?
"Eipä juuri. Siinä vaiheessa ei tiedosta enää ole iloa. - -"
[- -]
Pitäisikö aseenkantoluvan paikkakunnan muuttua automaattisesti muuttoilmoituksen mukana?
"Se olisi tietysti yksinkertaisinta. Esimerkiksi sotilaspiirin vaihtohan käy samalla tavalla."
Onko liki 400 markan sakko inhimillisestä unohduksesta kohtuullinen?
"Lainsäätäjä on aikanaan katsonut, että on. Minulla ei ole asiaan sen kummempaa lisättävää."
Mielenkiintoista. Jotkut taitavat salapoliisit ovat arvatenkin hyvin kustannustehokkaasti selvittäneet jonkun aseen muuttoluvan puuttumisen ja päättäneet viedä asian eteenpäin. Harmi, etteivät näin taitavat salapoliisit olleet tutkimassa Perjalantie 3:n tuhopolttoja.
Tätä pitää vielä kommentoida erikseen:
Onko liki 400 markan sakko inhimillisestä unohduksesta kohtuullinen?
"Lainsäätäjä on aikanaan katsonut, että on. Minulla ei ole asiaan sen kummempaa lisättävää."
Taidan ymmärtää vähän paremmin, miksi DDR:n kaltaiset valtiot pysyivät pystyssä niinkin kauan.