Kyllä minä olen aiheeseen perehtynyt jo aiemmin ja suosittelen sinunkin perehtyvän.Täytekakku Koskinen kirjoitti: Su Elo 04, 2024 8:11 amLuetaan jatkossa kunnianloukkaussyytteistä tuosta Nilsin linkkaamasta ketjusta. Siellä on kuitenkin vähän paremmin perehdytty asioihin ja vastaukset tuntuvat olevan jo valmiina. Itse en ollutkaan törmännyt kyseiseen ketjuun.Korpisoturi kirjoitti: La Elo 03, 2024 11:35 pm Kunnianloukkaussyytteistä voi keskustella myös täällä: viewtopic.php?t=34907
-NILS-
Tämä pisti silmään
Euroopan Ihmisoikeustuomioistuin on todennut, ettei ihminen voi vedota yksityiselämää suojaavaan artiklaan silloin, kun maineen menetys johtuu omasta toiminnasta, esimerkiksi rikoksesta.
Huomioithan, että myös faktoja levittämällä voit syyllistyä rikokseen. Rikos eroaa kunnianloukkauksesta siten, että siinä on kysymys oikeellisen tiedon levittämisestä, kun taas kunnianloukkauksessa on ensisijaisesti kyse valheellisen tiedon levittämisestä.
RL 24:8
"Joka oikeudettomasti
joukkotiedotusvälinettä käyttämällä tai
muuten toimittamalla lukuisten ihmisten saataville
esittää toisen yksityiselämästä tiedon, vihjauksen tai kuvan siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, on tuomittava yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä sakkoon.
Yksityiselämää loukkaavana tiedon levittämisenä ei pidetä sellaisen yksityiselämää koskevan tiedon, vihjauksen tai kuvan esittämistä politiikassa, elinkeinoelämässä tai julkisessa virassa tai tehtävässä taikka näihin rinnastettavassa tehtävässä toimivasta, joka voi vaikuttaa tämän toiminnan arviointiin mainitussa tehtävässä, jos esittäminen on tarpeen yhteiskunnallisesti merkittävän asian käsittelemiseksi.
Yksityiselämää loukkaavana tiedon levittämisenä ei myöskään pidetä yleiseltä kannalta merkittävän asian käsittelemiseksi esitettyä ilmaisua, jos sen esittäminen, huomioon ottaen sen sisältö, toisten oikeudet ja muut olosuhteet, ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä."
käsittääkseni rikoksesta kertominen ei lähtökohtaisesti loukkaa yksityiselämän suojaa.