vanhavakanssi kirjoitti: Ma Elo 12, 2024 11:02 pm
^
Beritin exästä ei ole ollut missään vaiheessa yhtään mitään uutta ketjuun näiden vuosien aikana. Ei podcastissa ei Niemen kirjassa, ei yhtään mitään. Miten se voi olla mahdollista? Asuuko edelleen Kirkkonummella vai onko muuttanut kolmoissurma jälkeen toiselle paikkakunnalle? Jotain tietoja yleensä tihkuu tapausta käsitteleviin ketjuihin nyt ei ole tullut tiedon murustakaan. Onko käyttäytyminen ollut aikoinaan teon jälkeen ja nykyään minkälaista. Kai siellä kylillä nyt joku huhumylly pyörii ja huhuissa on aina myös hitunen totuutta.
Surman jälkeen pidätettynä ja kuuluu edelleen epäiltyjen listalle. Mikä on ammatti, mitä tekee nykyään jne? Samoin koko Beritin puoleinen suku ei hiiskahdakkaan vaikka kaikesta on kulunut aikaa ja paljon. Miten heistä ei saada tietoa edes minkäänlaista?
Ja sitten tämä Sorakeisarin haastattelu missä oli jäänyt Niemeltä nauhoitus pois päältä?! En voi uskoa todeksi, kun kyseessä on toimittaja joka ei nyt ihan ensimmäistä kertaa ole tekemisissä rikollisten kanssa! Mitä ihmettä, anteeksi nyt vaan... Itselläni ei löydy asiaan selitystä.
"Surman jälkeen pidätettynä ja kuuluu edelleen epäiltyjen listalle."
Vapautettiin alle vuorokaudessa.Nykyisen tutkinnanjohtajan mukaan ei kuulu epäiltyjen listalle ja tämä on ketjussa noin sata kertaa todettu. Siitä Alibin HA:n haastattelusta on kuvakaappauskin.
"
Ja sitten tämä Sorakeisarin haastattelu missä oli jäänyt Niemeltä nauhoitus pois päältä?! En voi uskoa todeksi, kun kyseessä on toimittaja joka ei nyt ihan ensimmäistä kertaa ole tekemisissä rikollisten kanssa! Mitä ihmettä, anteeksi nyt vaan... Itselläni ei löydy asiaan selitystä."
Mihin haastatteluun viittaat? Niemi haastatellut kahdesti ja ne kuullaan molemmat pääosin podcastissa.