Morddömde psykiaterns advokat: ”Vi kommer att överklaga”
30 augusti 2024 15:53
Roope Bob Tikkanens advokat Kerstin Koorti meddelar att det blir en ny process i hovrätten. Åklagaren är däremot nöjd över att straffet blev det strängaste som finns.
– Vi kommer att överklaga, säger Roope Bob Tikkanens advokat Kerstin Koorti när HBL når henne per telefon fredag eftermiddag.
Helsingfors tingsrätt har strax innan dömt hennes klient till livstids fängelse för mord på sin hustru.
Koorti avstår från att kommentera innehållet i domen i detalj förrän hon har haft möjlighet att granska den noggrant.
Åklagaren: ”Naturligtvis är jag nöjd”
– Naturligtvis är jag nöjd. Jag är nöjd att tingsrätten har bedömt bevisningen på samma sätt som vi åklagare, säger Sairanen.
Domstolen delade dock inte åklagarens uppfattning om att dådet var planerat.
– Men vi var överens om att gärningen var särskilt rå och grym, tillägger Sairanen.
Skiljer sig ur mängden
När Sairanen reflekterar över fallets exceptionella natur under sin åklagarkarriär, konstaterar hon att det är ett exempel på familjevåld, något som är alltför vanligt i Finland.
– Detta var ett grovt fall. När offret dör är det alltid mycket allvarligt, säger hon.
På frågan om fallet skiljer sig från hennes vanliga ärenden, svarar Sairanen att det inte märkbart gör det.
– Men målet skiljer sig ur mängden eftersom de involverade var ett högutbildat finlandssvenskt par och gärningssättet var så pass brutalt.
– Sådana här händelser kan inträffa i alla samhällsskikt.
Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Koorti on HBLn haastattelussa todennut, että tuomiosta valitetaan, muttei halunnut kommentoida tuomiota enempää, ennen kuin on perusteellisesti siihen tutustunut.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Kirjoitit yleisellä tasolla, ettet osaa kuvitella.Talvi24 kirjoitti: To Syys 05, 2024 7:33 pm
En osaa kuvitella, millä mt-tutkimuksen löydöksellä lääkärin oikeuksia voitaisiin rajoittaa tai poistaa, kun tuotakin ehdottelet. Jos olisi todettu persoonallisuushäiriö, niin ei kai sellaisen perusteella automaattisesti mitään tämän suhteen tehtäisiin. Persoonallisuushäiriöisiä lääkäreitä on työssä ja ihan hyvin menestyneinä.
Kommentoit kuitenkin Tikkas-tasolla. Ei toki ole yllätys, että pyrit hämmentämään ja sekoittamaan. Yhä edelleen ja yhä uudelleen.
Joka tapauksessa ainakin frontaaliatrofia ja lääkeriippuvuus olisivat perusteet rajoittaa tai poistaa oikeudet kokonaan. Ne voisivat hyvinkin Tikkasta (mahdollisesti muun ohessa) vaivata. Lääkityksen purun onnistumisestaan ei ole tietoa vai onko? Ja vaikka se olisikin onnistunut mikä varmistaisi sen, ettei käyttö alkaisi jälleen uudestaan, koska olihan niin käynyt jo aikaisemminkin. Frontaaliatrofia tai frontotemporaalinen degeneraatio olisi terveystietona salattu.
Tiedän käytännössäkin oikeudet nimenomaan noilla perustein poistetun. Tiedätkö sinä? Tuskin, kun tuntuu valvonta prosesseineen olevan sinulle kovin vieraita. Oikeuksiin puuttumattomuutta puolustat kuitenkin hämmästyttävän vahvasti.
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
(Vähän OTnä, mutta pääosin tapaukseen liittyvää)Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: To Syys 05, 2024 7:06 pmNiin, siis...Talvi24 kirjoitti: To Syys 05, 2024 7:09 am
Mainittakoon, etten ihan ymmärrä, mitä on chattaus ketjussa? Se on ilmeisesti kiellettyä? Joskus mietin onko se esim. sitä, mitä esim. minä ja Miss Holmes tehdään, kun kahdestaan viedään keskustelua vähän tiiviimmin. Sattuneesta syystä.
Chattailu on lähinnä "jutteluun" verrattavaa, ja sen sisältö ei enää yleensä liity suoraan itse ketjun aiheeseen, kuten nyt esimerkikisi käymämme keskustelu /jutustelu kaliumista ja sen fataaliudesta, kun sehän ei liity tapaus-tikkaseen millään tavoin.
Keskustelusi Ms. Holmesin kanssa ei liene chattia, kun kaikki keskustelunaiheenne kuitenkin ovat otsikon mukaisia ja siihen suoraan liittyviä.
Kiitos tiedoista. Tosin rupesi naurattamaan vähän tuohon kaliumin vaarallisuuteen ja murhakäyttöön liittyen käymämme keskustelu, kun tässä ketjussa ei olisi mikään ihme, jos joku alkaisi epäillä Tn jo aiemmin murhanneen vaikkapa suhteellisen helpolla tavalla kaliumia suoneen pistäen. Epäilyillehän ei ketjussa näytä tarvitsevan mitään perusteitakaan. Tikkasesta on oltu täällä leipomassa jopa sarjamurhaajaa, kun ei kuulemma millään voi aloittaa henkirikosten tekoa 48 vuotiaana surmaamalla oma vaimo. Pitäisi kuuleman mukaan olla jo useampi murha plakkarissa tuohon ikään mennessä. Ei näytä aiheet loppuvan ketjussa.
- Hoh hojaa. Tavalliset asiat on tavallisia - ajattelu tuntuu olevan monille vaikeaa. Murhafantasioita vähintään T kuulemma toteuttaa.
Hyvä tietää sekin, ettei M Hn ja minun keskinäiset keskustelut ole chattailua. Mietin nimittäin siksi, jos kahden keskeistä keskustelua ei olisi katsottu ”hyvällä”. Eihän ne ole tarkoituksella kahdenkeskisiä. Voidaan halutessamme jatkaa niitä. Onhan se välillä vähän ”pitkämiimäiseksikin" käynyt inttämisineen - varmaan puolin ja toisin … Olen käynyt netissä kerran chatin kautta keskustelua Kuuloliittoon, joten jotain tuollaistakin osasin epäillä.
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Niin no Tikkanen yritti jo aiemmin murhata viisi ihmistä keskellä päivää silminnäkijöiden ja valvontakameroiden edessä. Ei ole mikään tavallinen kallonkutistaja.
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Olet tulkinnut tyystin väärin. En pyri todellakaan hämmentämään. Miksi ihmeessä pyrkisin. Pitänee tarkistaa tuo edellinen tekstini ja tarvittaessa tarkentaa, jos vielä pystyy muokkaamaan tekstiä. Kirjoitin nimittäin viestin ensin puhelimella melkein valmiiksi, mutta se karkasi. Jouduin aloittamaan uudelleen koneella.Maiju kirjoitti: To Syys 05, 2024 8:25 pmKirjoitit yleisellä tasolla, ettet osaa kuvitella. Kommentoit kuitenkin Tikkas-tasolla. Ei toki ole yllätys, että pyrit hämmentämään ja sekoittamaan. ...Talvi24 kirjoitti: To Syys 05, 2024 7:33 pm
En osaa kuvitella, millä mt-tutkimuksen löydöksellä lääkärin oikeuksia voitaisiin rajoittaa tai poistaa, kun tuotakin ehdottelet. Jos olisi todettu persoonallisuushäiriö, niin ei kai sellaisen perusteella automaattisesti mitään tämän suhteen tehtäisiin. Persoonallisuushäiriöisiä lääkäreitä on työssä ja ihan hyvin menestyneinä.
Joka tapauksessa ainakin frontaaliatrofia ja lääkeriippuvuus olisivat perusteet rajoittaa tai poistaa oikeudet kokonaan. Ne voisivat hyvinkin Tikkasta (mahdollisesti muun ohessa) vaivata. Lääkityksen purun onnistumisestaan ei ole tietoa vai onko? Ja vaikka se olisikin onnistunut mikä varmistaisi sen, ettei käyttö alkaisi jälleen uudestaan, koska olihan niin käynyt jo aikaisemminkin. Frontaaliatrofia tai frontotemporaalinen degeneraatio olisi terveystietona salattu.
Tiedän käytännössäkin oikeudet nimenomaan noilla perustein poistetun. Tiedätkö sinä? Tuskin, kun tuntuu valvonta prosesseineen olevan sinulle kovin vieraita. Oikeuksiin puuttumattomuutta puolustat kuitenkin hämmästyttävän vahvasti.
Niin frontaalilohkodementia olisi varmasti sellainen.
Lääkeriippuvuuden kuvittelisin olevan varmaankin jnkl oikeuksia rajoittava, jos tilanne sen suhteen olisi vielä ”päällä”. Esim. reseptien kirjoitusoikeutta PVK lääkkeiden osalta rajoitettaisiin ja ettei itselleen saisi kirjoittaa niitä eikä varmaan sellaisia adhd-lääkkeitä itselleen, joita voisi käyttää väärin. Mutta mihin päätöstä tarvittaisiin Tn ollessa vankilassa? Ehkä Valvira voisi tehdä päätöksen jopa loppuvuoden aikana, viimeistään ensi vuonna? Niin tilanne olisi siltä osin selvä. T on vankilassa vielä hyvin pitkään eikä pysty kirjoittamaan minkäänlaistia reseptejä koko vankilassa olonsa aikana.
Eihän lääkkeiden väärinkäyttö ole ainakaan periaatteessa mahdollista vankilassa eläessä. Toki saattaahan siellä olle jotain hämäräperäisiä hommia. Miten lienee Suomessa eri huumeiden salakuljettaminen erilaisin konstein vankilaan? Ei mitään tietoa. Toisaalta voisin kuvitella, että kun ihminen pääsee kuiville lääkeriipuvuudesta ja väärinkäytöstä, niin saattaa olla motivoitunut pysymään erossa jatkossakin. Riippuu täysin Tikkasesta itsestään. Toki taipumus säilyy kuiville päästyäkin. Kuten tiedetään lääkeriippuvuus on sairaus.
Toisin kuin luulet ei minulla ole myöskään mitään tarvettä puolustaa Tikkasen lääkärinoikeuksia. Miksi ihmeessä olisi? Minulla ei vaan satu olemaan huolta sen suhteen, koska hän istuu näillä näkymin elinkautista niin pitkään, ettei tulisi enää tutkimaan ja hoitamaan potilaita. Nyt kun kuultiin, että Valviran selvitys on tulossa, niin ei pitäisi kenenkään menettää yöuniaan Tn lääkärinoikeuksien vuoksi.
Olisi mielenkiintoista tietää siitä naispsykiatrista, miten hänen lääkärinoikeksiinsa suhtauduttiin …
Toki mikäpä siinä on miettiä, millä perusteella oikeuksia rajoittaisivat nyt tässäkin tapauksessa. Tiedot on vaan liian niukat, kun ei mt-tutkimuksen tuloksia tiedetä. Pohdinnat joutuu tekemään luulojen varassa. Mutta nuokaan eivät ole minun eikä kenenkään ketjulaisen ongelmia. Valvira ratkaisee.
Se, että pääsivät aloittamaan mt-tutkimuksen 4.1.2024 voisi käsittääkseni hyvinkin viitata siihen, että saaneet pitkän ajan kuluessa lääkkeet purettua pois. Minulla on ainakin käsitys, että mt-tutkimuksen tekevät siten, ettei mitään lääkkeitä ole käytössä. Voin olla väärässä. noiden molempien suhteen.
Jos olisi todettu yllättäen frontaalilohkodementia, niin kuvittelisin, ettei välttämättä laitettaisi ollenkaan vankilaan, ehkä sijoitettaisiin vankisairaalaan? Sairaus etenee / voi edetä varsin nopeasti ja saattaa olla vaikea hoitaa jossain vaiheessa jopa vankisairaalassa. Tai tilanteesta riippuen voisi olla alkuvaiheen vankilan puolella. Mutta varsin epätodennäköinen olisi tämäkin dg. Olen vierestä kuullut kollegan puolison sairastumisesta, hän kuoli muutaman vuoden sisällä, olikohan peräti noin 5v sisällä:
T on nyt sijoitettuna Vantaan vankisairaalassa.
Mainittakoon tuosta yleisellä tasolla - jos jäi epäselväksi, niin tavallaan ”turhaan” tänne luetteloida oikeastaan yhtään mitään mahdollisuuksia yleisellä tasolla, kun tietoa löytyy halutessaan netistä. Siksii keskityin enemmän Tikkaseen, kun hän on ketjun aihe. Tikkaseenkin keskittyenkin tuli vähän rönsyilyä, mutta voihan näitä viestejä halutessaan ohitella.
En ole säilönyt muistiini niitä tietoja, joita olen tämän tapauksen yhteydessä lukenut mediasta Valviran rajoituksiin liittyen, koska niihin voin palata tarvittaessa uudelleen. Oli siellä joku juttu yksittäisestä lääkäristä ja yksittäisestä hoitajasta, mutta ei tainnut esim. mitään tilastotietoja osua kohdalle. En tunne ketään lääkäriä tai muutakaan th-alan työntekijää, jonka oikeuksia olisi rajoitettu tai poistettu kokonaan. Asia ei ole koskettanut minua lastenneurologina millään tavoin ennen tätä tapausta.
-
KärkölänVenetsia
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Moni Roope Tikkasen tavannut, on kuvaillut häntä ketjussa naismaiseksi ja homomaiseksi. Lisäksi uutisoitu äänialan kohoavan naismaisesti falsettiin. Samantyyppinen mielikuva naismaisesta henkilöstä muodostuu hänestä julkaistuista kuvista. Ei mikään hurmuri eikä alfauros. My opinion.
Miten seksuaalivähemmistöjä kohdellaan kivitalossa?
Miten seksuaalivähemmistöjä kohdellaan kivitalossa?
-
Murha Pajatso
- Alibin satunnaislukija
- Viestit: 54
- Liittynyt: Su Kesä 16, 2024 10:07 pm
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Kiitos, ruusumaa ehtikin ensin, kun ajattelin korjata Talvelle paikkakunnan on Kajaani ja Kainuu. Ei Rovaniemi, eikä Lapin keskussairaala.Talvi24 kirjoitti: To Syys 05, 2024 6:25 pm*******ruusumaa kirjoitti: To Syys 05, 2024 6:12 pm
*******
ps. Se lastenpsykiatri, joka puukotti ukkoaan, ei ollu Rovaniemeltä vaan Kajaanista. Rovaniemen hovioikeus vaan käsitteli jutun.
No hitsi vie, näin prakaa ikäihmisen muisti ja nyt leimasin Rovaniemen ks. ihan väärin jops useampaan kertaan, eikä korjaus enää onnistu. Mutta muistinko senkin väärin, kun muistin, että olisi ollut (aikuis)psykiatri ja apulaisylilääkäri.. Ei kai näitä ole kaksi eri tapausta. Nainen oli kyseessä.
Puukotus tapahtui vuonna 2019, naispsykiatrin vapaa-ajalla, molemmat humalassa! Lääkärin oikeuksia ei rajoitettu. Jatkoi tuomion jälkeen töitä virassaan apulaisylilääkärinä.
Taustalla ilmeisesti väkivaltainen parisuhde. Nykytilasta/työstään ei tietoa.
"Kainuun keskussairaalan psykiatrian apulaisylilääkäri puukotti lähipiiriinsä kuulunutta miestä selkään.Veriteko tapahtui lääkärin vapaa-ajalla.Sairaalan johto on tietoinen lääkärin vankeustuomiosta, mutta sallii tämän jatkaa virassaan.Oikeus on tuominnut 51-vuotiaan psykiatrian erikoislääkärin vuoden ja kymmenen kuukauden mittaiseen ehdottomaan vankeuteen törkeästä pahoinpitelystä. Tuomiosta huolimatta Tuomaala toimii yhä apulaisylilääkärinä Kainuun keskussairaalassa." Alla linkki vuoden -20 juttuun, josta yllä lainaus.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/7765 ... d8fc702b16
-
vanhavakanssi
- Jane Marple
- Viestit: 1043
- Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
-------URSA kirjoitti: To Syys 05, 2024 8:48 pm Niin no Tikkanen yritti jo aiemmin murhata viisi ihmistä keskellä päivää silminnäkijöiden ja valvontakameroiden edessä. Ei ole mikään tavallinen kallonkutistaja.
Mielestäni tämä on yksinkertaisuudessaan koko asian ydin. Yksi kokeilu monista vai ensimmäinen teko? Veikkaan ettei oltu ensimmäistä kertaa pappia kyydissä. Ruokahalu on kasvanut syödessä ja on selvinnyt aikaisemmista teoista, niin on lisännyt panoksia.
Hohoijjaatella voi asian suhteen, mutta tämä on kokonaisuudessaan täysin poikkeuksellinen ihan maailmanlaajuisestikin kuten on aikaisemmin todettua. Murhafantasia sanana saa ilmeisesti monella verenpaineen nousemaan. Aina voi hypätä yli tai laitaa eston päälle.
-
vanhavakanssi
- Jane Marple
- Viestit: 1043
- Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
---------KärkölänVenetsia kirjoitti: To Syys 05, 2024 10:13 pm Moni Roope Tikkasen tavannut, on kuvaillut häntä ketjussa naismaiseksi ja homomaiseksi. Lisäksi uutisoitu äänialan kohoavan naismaisesti falsettiin. Samantyyppinen mielikuva naismaisesta henkilöstä muodostuu hänestä julkaistuista kuvista. Ei mikään hurmuri eikä alfauros. My opinion.
Miten seksuaalivähemmistöjä kohdellaan kivitalossa?
Kivitalossa voi olla Tikkasella jo poikaystävä. Tiedossa on pitkä kakku ja ei sitä ole tietenkään ilman kumppania kiva lusia. Voivat sitten venkulan kuorossa laulaa falsetti- ja basso ääninä toistensa sydämiin.
Tikkanen tulee varmuudella saamaan petikumppanin pelkääjien osastolta jolloin voi liskoutua omiensa pariin. Opiskella teologiaa ja toimia venkulapsykiatrina tai olla kivitalon kirjastonhoitajana. Kaikkia alkaa ehkä putsarin hommista mikäli pää pysyy kasassa eikä päädy latvaosastolle.
-
KärkölänVenetsia
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
^
Roope Tikkanen on itse lipsauttanut välituomioon, että hänellä autistisia piirteitä. Miellän autisteilla erikoisen seksuaalisuuden. Asiaa on tutkittukin. Siinä voisi tulla kyseeseen murhafantasiat ja seksuaalinen tyydytys murhasta.
Roope Tikkasen seksuaalisuus ei ole tiedossa. Voisi olla bi. Myös jonkinlaisena motiivina murhaamiseen voi olla henkilön seksuaalinen suuntautuminen.
Palaten vielä naismaisuuteen. Todettavissa isänsä yt-kanavalta saadut perintötekijät.
Roope Tikkanen on itse lipsauttanut välituomioon, että hänellä autistisia piirteitä. Miellän autisteilla erikoisen seksuaalisuuden. Asiaa on tutkittukin. Siinä voisi tulla kyseeseen murhafantasiat ja seksuaalinen tyydytys murhasta.
Roope Tikkasen seksuaalisuus ei ole tiedossa. Voisi olla bi. Myös jonkinlaisena motiivina murhaamiseen voi olla henkilön seksuaalinen suuntautuminen.
Palaten vielä naismaisuuteen. Todettavissa isänsä yt-kanavalta saadut perintötekijät.
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Koortin kaksi tytärtä ovat asianajajia. Tietysti paljon vähemmän kokemusta heillä vasta on. Mutta jos 73 vuotias Koorti olisi jo lopettelemassa töitään, niin voisi olla tarvittaessa tyttärensä taustaohjaaja, - tukiViksumies kirjoitti: To Syys 05, 2024 7:05 pm Mielenkiinnolla odotan pysyykö Koorti mukana vai ottaako joku muu kova luu puolustamisesta kopin. Leppiniemi?
Joka tapauksessa pitkän kaavan mukaan varmasti tullaan menemään oikeusasteet läpi..
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Entä onko selvillä uhrin seksuaaliset piirteet? Ehkä heillä saattaisi ollut jotain yhteistä...?KärkölänVenetsia kirjoitti: To Syys 05, 2024 11:43 pm ...
Roope Tikkasen seksuaalisuus ei ole tiedossa. Voisi olla bi.
...
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
T oli siis tuonut esille omat epäilynsä siitä, että mahtaako hänellä olla autismikirjon piirteitä. Oli tuonut esille tai ei, sen selvittäminen, olisi joka tapauksessa tehty mt-tutkimuksessa. Itsensä kannalta erityisesti hyvä, että epäilynsä kertoi.KärkölänVenetsia kirjoitti: To Syys 05, 2024 11:43 pm ^
Roope Tikkanen on itse lipsauttanut välituomioon, että hänellä autistisia piirteitä. Miellän autisteilla erikoisen seksuaalisuuden. Asiaa on tutkittukin. Siinä voisi tulla kyseeseen murhafantasiat ja seksuaalinen tyydytys murhasta.
Roope Tikkasen seksuaalisuus ei ole tiedossa. Voisi olla bi. Myös jonkinlaisena motiivina murhaamiseen voi olla henkilön seksuaalinen suuntautuminen.
Palaten vielä naismaisuuteen. Todettavissa isänsä yt-kanavalta saadut perintötekijät.
Ketjussa ovat jotkut autistit / autismikirjon ihmiset kommentoineet omien kokemustensa pohjalta joitakin asioita. Lastenneurologina olen diagnsoinut ja hoitanut alle 2v - 16v (joitakin 18v) ikään asti. Autismpikirjon ihmisten seksuaalisuudesta minulla ei ole mitään käsitystystä. Jos asiaa on tutkittu, kuten kirjoitat, niin jotain kai on, mutta mitä mahdat tarkoittaa erikoisella seksuaalisuudella? Jotain muutako erityistä, kuin mitä muutenkin sukupuolisuuden monimuotoisuus pitää sisällään?
Vielä erikoisemmalta kuulostaa, että joku saisi / kokisi seksuaalista tyydytystä murhasta. Ei se varmaan mahdotonta ole. Meitä ihmisiä on moneksi. Vaatineeko jnkl erikoisen tyyppisin tekotavan vai esim. uhrin raiskaamisen ennen tai jälkeen murhan? Onko tällaista tutkittu?
Enpä ole kuullut seksuaalista suuntautumista murhan motiivina? Mitä lie tarkoittaa. Murhaajan seksuaalisuusko vai kuten joku muussa yhteydessä otti esille, että, jos V olisikin ollut bi ja T olisi saanut sen selville ja siksi olisi murhannut!? Tuollaisenkin motiivin selvittäminen olis ollut varmaan vaikeaa. Eipä tainnut sekään epäilys saada enempää pohdintaa silloin.
Isältään ne perintötekijät, geenit on T perinyt, ei isän YT-kanavalta
Viimeksi muokannut Talvi24, Pe Syys 06, 2024 9:16 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Pidän erittäin epätodennäköisenä sitä, että T olisi surmannut ketään esim. Itselleen tuntematonta ihmistä jonkun pakottavan murhafantasian vallassa - ennen kun surmasi vaimonsa. "Tavallinen perhesurma" (parisuhdesurma) emeritusprofessori Tolvasen mukaan. Järkeen käypä päätelmä.URSA kirjoitti: To Syys 05, 2024 4:28 pm En pidä mahdottomana etteikö Tikkanen voisi olla myös Myyrmäen postinjakajan murhaaja. Jokuhan siellä on toteuttanut avuttoman naisen hakkaamisfantasiaa eikä rikosta ole edelleen selvitetty. Kotona Tikkanen on sitten hillinnyt itsensä paremmin ja tyytynyt muutamaan lyöntiin, kun on tajunnut että joutuu siivoamaan murhan jäljet ja on vaarassa jäädä teosta kiinni. Ja en todellakaan usko, että Tikkanen olisi vaimon ruumiista eroon päästyään tehnyt itsemurhaa. Hän olisi teeskennellyt vaimon kadonneen.
Sehän on aika tavallista psykologian alalla, että sinne päätyy ihmisiä jotka haluavat samalla ymmärtää itseään paremmin. Olisiko Tikkasella ollut murhafantasioita jo nuorena, ja se sai kiinnostumaan väkivaltaisuuden tutkimisesta. Samalla hän on alkanut kuitenkin uskomaan, että kykenisi itse täydelliseen rikokseen.
Erittäin epätodennäköisenä, vaikka mereenajo selviäisi uudessa tutkinnassa tahalliseksi ja T saisi tuomion viidestä murhan yrityksestä. Kyse olisi siinä tapauksessa käsittääkseni perhemurhan yrityksestä/- yrityksistä, ei sarjamurhien yrityksestä.
Luotan yleensä kokeneiden asiantuntijoiden arvioon. Huomioin ne erityisesti, jos itseni on helppo ymmärtää ne, yhtyä niihin. Ketjussa täysin ilman perusteita olleet epäilyt eivät "sytytä" yhtään. Kuten skoune kirjoitti, niin minuakin nuo naurattavat asian vakavuudesta huolimatta.
Se, että T olisi murhannut vaimonsa (pakottavan) murhafantasia vallassa lienee sitäpaitsi olevan hyvin vaikeasti todistettavissa? Mutta ehkä 4 kk kestoisen mt-tutkimuksen aikana olisivat voineet edes jotain viitettä siihen saada. Jos sellaista olisi, niin taitaisi mennä jnkl motiivista. Oikeus ei kuitenkaan kertonut tuomion yhteydessä, että motiivi olisi selvinnyt. Luulisin kertoneen, jos motiivi olisi selvinnyt.
Päätelmät:
1) Motiivi edelleen täysin avoin. On, vaikka minun mielestäni se on mustasukkaisuus ihan saatujen tietojen perusteella. Olisi mielenkiintoista kuulla oikeuden perustelut, miksi eivät hyväksyneet motiiviksi jo välituomiossa?
2) Poikkeavaa tapauksessa on ainoastaan tuomitun ammatti ja pariskunnan sosioekonominen asema. Ei en kummempaa (rikosoikeuden emeritusprofessori Tolvanen). Eikä lääkäriys sinänsä suojaa henkirikoksen tekemieltä. Mutta näyttää vilkastuttavan kovasti joidenkin mielikuvitusta.
Ketju on toki spekulointia varten, mutta jotain perusteita luulisi voivan epäilyilleen esittää. Erilaiset, vastakkaisetkin näkemykset voivat parhaimmillaan viedä pohdintoja hyvin eteenpäin. Eipä näytä keskustelua syntyä täysin perusteettomien epäilyjen ympärille.
Mielenkiintoista olisi saada tietää ne muut muutamat lääkäritapaukset, joille on tehty mt-t, (oikeuspsykiatri Reunasen tieto) minkälaisia tapaukset olleet, tuomiot, Valviran osuus?
2) Ei minkäänlaista näyttöä mahdollisten murhafantasioiden osuudesta murhaan. Rikosoikeuden professori Melander totesi tosiaan, ettei Tn väkivaltaan ja maurhafantasioihin liittyvät tutkumkset liity tekemäänsä henkiikokseen mitenkään. Järkeen käypä päätelmä.
3) Luulot murhafantasioiden liittymisestä murhaan ovat edelleen pelkkiä luuloja. Ainakin niin pitkään - ellei toisin todisteta.
4) Luulo, että murhafantasia-luulon maininta esim. nostaisi ketjussa kenenkään verenpainetta on myös pelkkä luulo, ellei joku toista kerro. Tämähän on pelkkä anonyymi keskusteluketju, ei sen enempää, ei tämä ole sen "vakavampaa”.
Lisäys: minäkään en usko, että T olisi tehnyt itsemurhan / ajanut ruumiin kanssa mereen, vaikka niin on puhunut. On toki yön pimeinä tunteina, erityisesti pe vastaisena yönä henkirikoksen jälkiä siivotessaan ja ruumista kääröön paketoidessaan, parvekkeelle vietyään saattanut sekin mahdollisuus mielessä käydä sitten kun on teon tehtyään tajunnut toki heti, mitä tuli tehtyä. On saattanut mielessä käväistä keinna päästä irti tilanteesta. Muthaa kun ei oikeuden mukaan ollut ennalta suunnitellut. Luopunut kuitenkin ajatuksesta varmaan viimeistään seuraavana yönä. On hänellä kuitenkin kaksi lasta elämässä kiinni pitävinä.
Viimeksi muokannut Talvi24, Pe Syys 06, 2024 9:24 am. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
- Miss Holmes #1
- Alibin Kestotilaaja
- Viestit: 5093
- Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am
Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022
Vai onko kyse siitä, että vanhemmat ihmiset eivät hänen mielestä ole enää niin skarppeja?
Tikkasen molemmat hoitavat todellakin olivat ’eläkeikäisiä’, samoin kuin Koorti.
Sinällään oudot valinnat, koska ”dynaamisilla” nuoremman polven tekijöillä olettaisi olevan tuoreempaa osaamista ja enemmän energiaa.
Varsinkin psykiatrian puolelta Tikkasella oli varmasti kollegoja, joilla olisi ollut osaamista hoitaa häntä.
Tosin valinta voi perustua siihenkin, että halusi salata ongelmansa ja eläkkeellä oleva hoitava on vähemmän tekemisissä niiden ihmisten kanssa, joiden kanssa Tikkanen työskenteli.
*****
Koortin valinta tosin voi perustua siihen, ettei luottanut suomalaisen suomenruotsalaisen toimivan omaksi edukseen uhrin taustan takia.
Ja voihan olla, että kaikki potentiaalit kieltäytyivät.
******
Koko tuo kielishow ihmetyttää muutenkin. Ensin ehdottomasti ruotsiksi ja sitten päinvastainen toive.
Toki ajan haaskausta hänen puoleltaan, mutta mitä sillä lopulta ajatteli voittavansa?
Nyt on ollut kopitettuna 1v 8kk ja vapaus ei häämötä kuin pienenä pilkkuna kaukaisuudessa.
******
Lupaavalta ei näytä jatkokaan.
Edessä on mahdollisesti mereenajon oikeudenkäynti, valitus nykyisestä tuomiosta. Pahimmillaan Koorti ehtii kuolla ennen kuin tämä show on loppunut.
Pitkä ja kivinen tie….
Ps …..tumma hupparipukeutuminen on Tikkaselle näemmä ”ominaista”…
Tikkasen molemmat hoitavat todellakin olivat ’eläkeikäisiä’, samoin kuin Koorti.
Sinällään oudot valinnat, koska ”dynaamisilla” nuoremman polven tekijöillä olettaisi olevan tuoreempaa osaamista ja enemmän energiaa.
Varsinkin psykiatrian puolelta Tikkasella oli varmasti kollegoja, joilla olisi ollut osaamista hoitaa häntä.
Tosin valinta voi perustua siihenkin, että halusi salata ongelmansa ja eläkkeellä oleva hoitava on vähemmän tekemisissä niiden ihmisten kanssa, joiden kanssa Tikkanen työskenteli.
*****
Koortin valinta tosin voi perustua siihen, ettei luottanut suomalaisen suomenruotsalaisen toimivan omaksi edukseen uhrin taustan takia.
Ja voihan olla, että kaikki potentiaalit kieltäytyivät.
******
Koko tuo kielishow ihmetyttää muutenkin. Ensin ehdottomasti ruotsiksi ja sitten päinvastainen toive.
Toki ajan haaskausta hänen puoleltaan, mutta mitä sillä lopulta ajatteli voittavansa?
Nyt on ollut kopitettuna 1v 8kk ja vapaus ei häämötä kuin pienenä pilkkuna kaukaisuudessa.
******
Lupaavalta ei näytä jatkokaan.
Edessä on mahdollisesti mereenajon oikeudenkäynti, valitus nykyisestä tuomiosta. Pahimmillaan Koorti ehtii kuolla ennen kuin tämä show on loppunut.
Pitkä ja kivinen tie….
Ps …..tumma hupparipukeutuminen on Tikkaselle näemmä ”ominaista”…
- Liitteet
-
- IMG_5013.jpeg (329.01 KiB) Katsottu 851 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)