Mansen Miäs kirjoitti: Ma Syys 09, 2024 11:57 am
Brass kirjoitti: Ma Syys 09, 2024 11:47 am
Joo, vedonlyöntitoimistot tietävät aina Euroviisujen voittajankin.
Joo ei ne tietenkään aina osu, mutta tiedät ite syyn miksei siellä voi poliittinen aate edellä kertoimia jaella. Tai periaattees tietenkin vois,
mutta se olisikin bisneksen tekoa...
Ei vedonlyöntitoimiston tarvitse osua oikeaan tehdäkseen rahaa. Heillä on provikat jokaisesta vedosta ja kertoimet isossa pelissä määrittyvät sen mukaan, mikä olisi nollasumman peli. Trumpin puolesta on lyöty paljon vetoa ennen kuin Harris edes oli potentiaalinen ehdokas. Bidenin puolesta lyödyt vedot voinee jo laskea viivan alle. Periaatteessa kertoimet heijastelevat vedonlyöjien näkemystä asiasta, joka voi poiketa äänestäjien näkemyksestä.
Tietysti jotkut toimistot ottavat vastaan vetoja vaikka meteorin putoamisesta ensi viikolla Manseen ja laskevat kertoimen sille. Asuskelin takavuosina Englannissa ja siellä kerrottiin seuraavaa juttua. Englantilainen, skotti ja irlantilainen olivat
Pyhän Pietarin kirkossa sulkemisaikaan ja yhtäkkiä parvekkeelta putosi pää edellä punaviittainen mies, joka oli paavi. Seurue ajettiin ulos ja kaverit päättelivät, että hommaa peitellään hetki ja he voivat tienata tiedolla. He sopivat menevänsä kotikaupungeihinsa ja lyövänsä vetoa paavin kuolemasta. Viikon päästä tavattiin Lontoossa ja englantilainen kertoi saaneensa kertoimen 50 ja lyöneensä 10 000 puntaa vetoa. Skotti kertoi saaneensa kertoimen 100 ja lyöneensä 10 puntaa vetoa. Irantilainen kertoi saaneensa myös kertoimen 100, mutta sitten vedonlyöntitoimisto oli tarjonnut kerrointa 1000 Canterbyryn piispasta, joten irkku löi 100 000 puntaa sille.

WW2 jälkeisen merisotahistorian suurimmat tappiot aiheuttaa maa, jolla ei ole edes kunnon laivastoa.