Ylellä oli juttu lastin räjähdysvoimasta, vastaa kuulemma ydinpommia.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010714801.html
Tällainen on ”lannoitelaiva” – lastin räjähdysvoima vastaisi ydinpommia
Asiantuntijoiden mukaan lastin räjähtäminen on epätodennäköistä.
VAARALLISTA lannoitelastia kuljettava rahtilaiva Ruby on ollut Marinetraffic-palvelun mukaan perjantai-illasta asti pysähdyksissä Norjan eteläpuolella. Vaurioituneen laivan matka kohti Itämerta on toistaiseksi peruuntunut.
Varustamo tutkii tällä hetkellä mahdollisuuksia purkaa lasti paikassa, jossa on hyväksytyt tilat, kertoo Göteborgs-Posten.
---
RUBYN lastin räjähtäminen on kuitenkin epätodennäköistä, mutta sen potentiaalisen tuhovoiman vuoksi Pohjoismaiden viranomaiset ovat tarttuneet varotoimiin.
Tanskan merenkulkuviranomainen on antanut alueelle navigointivaroituksen, jossa kehotetaan erityiseen varovaisuuteen ja pitämään mahdollisimman suurta etäisyyttä Rubyyn. Norjan, Tanskan ja Ruotsin viranomaiset ovat tehneet yhteistyötä tilanteen hallinnoimiseksi.
Ammoniumnitraatti on epäherkkä räjähdysaine, mikä tarkoittaa, että räjähtääkseen siihen pitää sekoittaa jotain mukaan.
Räjähdeasiantuntija
Peter Hald Århusin yliopistosta arvioi Tanskan yleisradioyhtiö DR:lle, että välitöntä vaaraa laivasta ei ole. Haldin mukaan aine ei räjähdä, jos laiva törmäisi johonkin tai lastin sekaan pudotettaisiin jotakin. Lastin räjähtäminen edellyttäisi kuumentamista.
Myös Ruotsin rannikkovartioston
Mattias Lindholm on todennut SVT:lle, että ammoniumnitraattia kuljetetaan jatkuvasti Ruotsin teillä ja merialueilla, eikä kyseinen alus ole poikkeus. Hänen mukaansa onnettomuuden mahdollisuudesta ei tarvitse olla huolissaan.
Tanskalainen turvallisuusasiantuntija
Jacob Kaarsbo arvioi uutistoimisto Ritzaulle, että kyseessä voisi olla Venäjän hybridioperaatio.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.