Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Suomessa tapahtuneet henkirikokset.
Ulrica
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1438
Liittynyt: Ke Syys 25, 2024 8:13 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Ulrica »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 7:37 pm Mä mietin juuri sitä, että onko tuohon aikataulun muutokseen kiinnitetty tarpeeksi huomiota, koska on ihan tavallista, että uusioperheessä joudutaan välillä tekemään muutoksia sovittuun.
Ja kun tässä vielä on olemassa hyvä syy -> juhlat.

Jos kyse on Tn lasten aikataulusta, olisi ruotinut itse tuon asian minuutilleen.


*****
Ja ruotinut myös mereenajon lapsi-aikataulu muutokset vs se milloin veneen katsominen oli myyjän kanssa sovittu alkujaan. Koeajoauton sopimusainataulun kaiken.


Mutta kai nuo on syynätty mikroskoopilla.
Aina kun puolustus esittää vaihtoehtoisen tapahtumankulun, se on useimmiten riittävää sille, että jää varteenotettava epäilys. Esimerkkinä ikkunanpesu pakkasella Lasolilla ja julkisivuremontin tuoma rakennuspöly. Ei ole totta, mutta riittää.

Aiemmin kirjoitin, että jos sjä saisi siivousyhtiöltä tiedon, ettei ikkunanpesua ole tiedusteltu kahden viikon varoajalla heiltä, voisi kumota puolustuksen lausuman.

Ajattelen Lasolin olevan tn hyvinkin tuttu verijälkien poistoon, jonka vuoksi juuri sitä käytti. Hän on tietoinen monista murhacaseistä erikoistumisaikanaan ja roopen isällä tällaisista kuvioista muutoinkin tietoa. Hänellä on pahoinpitelyjä, missä veri roiskunut kodin pinnoille. Muutoinkin kannattaisi sjän tarkistaa mitä ainetta aiemmin ostettu autoihin uusperheessä.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus
Tikkanen on tappanut Westinin lyömällä häntä päähän ainakin viisi kertaa kynttilänjalalla tai muulla työkalulla. Iskujen seurauksena Westin on saanut viisi 1-3 senttimetrin pituista haavaa päähän. Haavat ovat olleet niin syviä, että ne ovat osittain yltäneet kuoren pintaan. Kolme iskuista on osunut Westinia päähän ja ohimoon ja kaksi takaraivoon. Iskut ovat aiheuttaneet verenvuotoa päänahan sisäpuolelle, kallon pinnalle ja aivokudoksen verenvuodon.

> Oikeuslääkäri on todennut kuolemansyyn aiheutuneen yllä olevien mekanismien mukaisesti. Oikeuslääkärin lausunnossa ei ole annettu epäilyä toisenlaiselle tapahtumankululle tai kuolinsyylle.
Ulrica
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1438
Liittynyt: Ke Syys 25, 2024 8:13 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Ulrica »

En tiedä onko tuotu jo ketjuun. Hyvä ulostulo.

Lainaus:
Orpon mukaan varsinkin suomalaiset kodit ovat naisille vaarallisia.

– Se on asia, johon täytyy määrätietoisesti puuttua, eikä sitä ei voi hyväksyä. Kenenkään ei pidä joutua väkivallan uhriksi omassa kodissaan tai ylipäätään missään. Siihen ei ole mitään oikeutusta, ei mitään, Orpo painottaa.

Lähde:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pet ... ne/9053790
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 8:49 pm No olihan se ”extra-järjestely”, koska pariskunnalla ei ollut usein kahdenkeskeistä aikaa.
Ja tuo on ollut todistamassa vain Tikkanen.
Mistä tiedät, ettei heillä ollut usein kahdenkeskistä aikaa?

Toki, jos ei ollut, niin kuulostaa ihan tavalliselta perhe-elämältä / uusperheen elämältä. Tietoahan ei ole, onko esim. mummoja ja /tai ukkeja ollut tilapäisesti auttamassa? Tn lasten kohdalta tarkoittaisi Tn vanhempia.

Toisaalta Vn lasten vuoroviikkoina on lapset voinut jättää kahdestaankin, jos pariskunta olisi mennyt iltarientoihin.

Jotkut pariskunnat yrittävät 2. liitossa 'hoitaa' kahdenkeskistä suhdettaan aiempaa paremmin, esim. Juuri kahdenkeskisellä ajalla. Jotkut tekee niin jo 1. liitossa.

("extra-järjestely" oli vaan minin termi, kun en parempaa keksinyt).
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

^^^
Iskujen aiheuttama vammamekanismi aiheuttaa erinäköisen vamman kuin kaatumisen aiheuttama vamma.
skoune
Rico Tubbs
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti Heinä 18, 2023 12:09 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja skoune »

Talvi24 kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 6:45 pm
skoune kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 2:45 pm
Ulrica kirjoitti: Su Marras 24, 2024 11:04 pm Oikeuslaitos on siunannut päätöksessään teon ja teonkuvauksen olleen syytteenmukainen. Syyte tuli julkiseksi oikeudenkäynnin alkaessa. Syyte perustuu ruumiinavausraporttiin ja asiantuntijalausuntoon teon kuvauksen ja vammojen osalta. Iskut eivät sen mukaan olleet vierekkäin kaikki 5. 1.
Sen sijaan ......roope ei ole ekassa kuulustelussa osannut lainkaan kertoa tapahtumankulusta. Toisessa kertoo uhrin kaatuneen käsipainon päälle. ...
Tuomiossa esitetty syyte perustuu ruumiinavauksen tehneen lääkärin tähän lausuntoon/ raporttitietoon:
"Vid obduktionen hade hittats åtminstone fem skademekanismer i huvudet. Där hade funnits fem separata bredvidliggande sår... Skadorna var olika långa och det gick inte att dra direkta slutsatser om att de tillfogats med samma tillhygge."
Ja lopuksi on annettu seuraava päätelmä:
"På basen av obduktionsutlåtandet är det ostridigt att (uhrin sukunimi) avlidit av att hon erhållit fem hårda slag i huvudet ."

Mitä jos nyt pitääkin muuttaa viisihaarainen tekoväline kolmihaaraiseksi kynttilänjalaksi?
Tällä iskeissä olisi aiheutuneet kertaslaagilla ne ohimo/päälaen haavat. Ja ne haavat olisivat sijainneet vierekkäin... sillä jos RT raivoissaan olisi kolme iskua uhrin päähän iskenyt (vaikka yksihaaraisella kynttilänjalalla) niin olisi ollut todella epätodennäköistä, että ko haavat olisivat sijainneet vierekkäin!
Ja uhri olisi siis tästä yhdestä voimmakkaasta iskusta kaatunut selälleen jonkun esineen (käsipainosta en tiedä, onko niissä joku kahva esim?) päälle ja ne kaksi takaraivon haavaa olisi syntynyt kaatumisesa jonkun esineen päälle.
Ja ehkä obduktiolääkäri oli ilmaissut asian vähän oikoen noista kaikista vierekkäinn olevista haavoista! Hänhän sanoo tuolla toisaalla, että haavat eivät välttämättä olisi olleet aiheutettuja samalla esineellä.
Obduktiolöydösten osalta ei ainakaan niissä välituomion ja tuomion tekstien mukaan ole otettu esiin mahdollisuutta, että uhri olisi mahdollisesti selälleen kaatuessaan satuttanut päänsä johonkin. 1.
....

Tekoesineellä ei ole merkitystä lopputulokseen. Se, että mm. päähän kohdistunut väkivalta on ollut raakaa ja julmaa ja johtanut uhrin kuolemaan on se merkittävä asia tässä. Oli päähän kohdistuneiden iskujen määrä sitten mikä tahansa 1 - 3 - 5. ei ollut varmasti vaikuttanut tuomioon millään tavoin. 2.

Pidän edelleen kiinni omasta käsityksestäni, että uhrin päähän kohdistui 5 iskua. Tekoväline puuttuu. Päätelty olleen esim. kynttilänjalka tai vastaava. Tämä käsitykseni pohjaa vt:n ja tuomion teksteihin. 3.


Minusta kiinnostava mahdollisuus, jonka ruumiinavauksen tehnyt oikeuslääkäri on siis nostanut esille on se, että takaraivoon kohdistuneet 2 iskua olisi T lyönyt Vn seistessä. Sehän vaikuttaisi tapahtumien kulkuun. 4.
...
Talvi, minulla kesti aika kauan (eli siihen asti kun näin lehtikirjoituksia joiden aiheen tunsin henk´kohtaisesti itse ja löysin niistä useita asiavirheitä. Myöhemmin oman tutkimistyöni yhteydessä löysin vanhoista kirjallisista lähteistä virheellistä tietoa, joka oli siirtynyt tutkijalta toiselle lähes sadan vuoden ajan). - Joten jos luet esimerkiksi noita ruumiinavausraportteja tarkasti (tai laillstetun kääntäjän kääntämänä), huomaat, että niissä ei ole esitetty satavarmasti, että asia olisi ollut niin tai näin.
1. (katso sinun tekstisi jälkeen olevaa numeroa) Olen tätä kohtaa kommentoinut tekstissäni^^.

2. Tuomioon on vaikuttanut syyttäjän mielestä se lyöntien kestoaika, eli pitkäkestoisuus on syyttäjän tulkinnalla tehnyt teosta julman ja sen vuoksi erittäin tuomittavan. Pitkäkestoisuutta ei teossa olisi ollut, jos olisikin ollut vain yksi voimakas isku ja uhri kaatunut selälleen jonkun esineen päälle, mistä olisi aiheutunut kaksi haavaa lisää sinne pään takaraivon puolelle

3. Satutko tietämään kadonneen/epäillyn kynttilänjalan "mallin". Ehkä kyseessä olikin toinen kynttilänjalka, joka oli kadoksissa. Ja tämä paikalta löydetty olisi saanut veriroiskeita tapahtuman yhteydessä.

Sitäpaitsi syyttäjä/oikeuslääkäri uskoo, että pään haavat eivät ole välttämättä tulleet samalla tekovälineellä iskettäessä. - Sinä pohjaat käsityksesi niihin teksteihin, joiden tulkintaa olen viesteissäni kyseenalaistanut. Eli niissä on mielestäni tulkinnanvaraa puoleen ja toiseen.

4. Siis ajatteletko, että uhri on seissyt ja T lyönyt hänen takaraivoonsa kaksi vierekkäistä iskua, ja sitten Uhri on kaatunut mahalleen, ja T kääntänyt uhrin ympäri ja sitten lyönyt kolme raivoisaa iskua uhrin ohimoon/päälakeen niin, että on syntynyt kolme vierekkäistä lyöntihaavaa? - On aika epävarma tulkinta tämä.

Ja kiitos, että esitit mielipiteesi. Kuitenkin pyydän, että et jatka kanssani "keskustelua" aiheesta. En halua jankata. Olen esittänyt oman näkemykseni asiasta, enkä aio enempää tuhlata aikaani tähän keskusteluun.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

Tämän päivän Hesarissa juttu, joka aukeaa valitettavasti vain tilaajille. Siksi otin vähän enemmän kopiona kohtia jutusta tähän. Utrio on 82 vuotias, joten on paljon nähnyt ja kokenut itsekin. Jutussa myös historiallista perspektiiviä.
Mahdollinen naisviha on nostettu välillä keskusteluun tämän tapauksen yhteydessä. Kaikki tässä on HS jutusta, joka onotsikoitu:

Kaari Utrio ennusti jo vuonna 2018 Me Too -ilmiötä seuranneen nais­vihan nousun – mitä tapahtuu seuraavaksi?

Miesten valta vähenee, naiset joutuvat hunningolle, kaikista tulee huoria ja yhteiskunta romahtaa.”
Näin kuvailee kirjailija ja historioitsija Kaari Utrio pelkoja, jotka nousevat joka kerta, kun tasa-arvo ottaa harppauksen eteenpäin. Vastareaktiot ovat rajuja, ja sellainen on meneillään juuri nyt – aivan kuten Utrio ennusti.

Takaisku menee kuitenkin ohi, Utrio sanoo. Niin on käynyt aina ja niin tulee käymään tälläkin kertaa.
Me Too on ehkä hienointa, mitä tasa-arvossa on elämäni aikana tapahtunut.
Hän huomauttaa, että lakeja voi säätää ja peruuttaa melko nopeasti, mutta asennemuutokset ovat syvempiä ja vievät pidemmän aikaa. Me Too on nimenomaan asennemuutos, tai oikeastaan pitkään jatkuneen asennemuutoksen kulminaatio.

Sukunimilaki (1986), jossa palattiin vanhaan suomalaiseen käytäntöön ja nainen sai jälleen pitää avioituessaan oman sukunimensä.

Tasa-arvolaki (1987), jossa kiellettiin syrjintä muun muassa sukupuolen perusteella.


Rikoslain muutos (1994), jossa avioliitossa tapahtuneesta raiskauksesta tuli rikos.

Kaikkia niitä seurasi vastareaktio, mutta ne jäivät voimaan ja vaikuttavat tänäkin päivänä.



https://www.hs.fi/lifestyle/art-2000010819729.html
Viimeksi muokannut Talvi24, Ti Marras 26, 2024 9:26 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
skoune
Rico Tubbs
Viestit: 1290
Liittynyt: Ti Heinä 18, 2023 12:09 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja skoune »

vanhavakanssi kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 8:59 pm ^^^
Iskujen aiheuttama vammamekanismi aiheuttaa erinäköisen vamman kuin kaatumisen aiheuttama vamma.
En nyt ehdi etsiä, mutta muistini mukaan takaraivon vammat eivät olleet samanlaisia kuin ohimo/päälaen haavat.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

YLE 20.10.2024
Tilastokeskuksen tiedot ovat lohdutonta luettavaa: naisiin kohdistuva väkivalta on hyvin yleistä Suomessa. Suomessa naisista yli puolet on kokenut fyysistä väkivaltaa, seksuaaliväkivaltaa tai uhkailua.

Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2023 viranomaisten tietoon tulleissa pari- ja lähisuhdeväkivaltarikoksissa oli 12 300 uhria. Kasvua edellisvuoteen oli 5,3 prosenttia. Täysi-ikäisistä uhreista 74 prosenttia oli naisia ja vastaavasti pari- ja lähisuhdeväkivaltaan syylliseksi epäillyistä 75 prosenttia oli miehiä.

Aviopuolison tekemän parisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 10,7 prosenttia vuodesta 2022. Joka kolmas nainen Suomessa on kokenut väkivaltaa nykyisen tai entisen kumppaninsa taholta.
--------

Faktaa ja lisääntymään päin, valitettavasti.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

skoune kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 9:23 pm
vanhavakanssi kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 8:59 pm ^^^
Iskujen aiheuttama vammamekanismi aiheuttaa erinäköisen vamman kuin kaatumisen aiheuttama vamma.
En nyt ehdi etsiä, mutta muistini mukaan takaraivon vammat eivät olleet samanlaisia kuin ohimo/päälaen haavat.

---------

Oikeuslääkäri avauksen yhteydessä pystyy havainnoimaan silmämääräisesti sekä kalloa tutkimalla kuvantamisen kautta miten vammat ovat syntyneet.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

^^
Minulla ei ole mitään tarvetta jankata tästä(kään) asiasta. Muutama tarkennus skounen viestiin (pyynnöstäsi huolimatta):

En ole eilen alkaneen keskustelun aikana palannut ruumiinavauslausuntoon. Palaan myöhemmin tarvittaessa. Saattaa olla, että voin palata enää siihen, minkä vanhavakanssi on ketjuun pari kertaa laittanut. Minulle oli jäänyt aika selkeät, yksiselitteiset mielikuvat jo välituomion perusteella. Enkä ole muutoksia havainnut välituomion ja tuomion välillä näissäkään asioissa.

Tuo, mitä skoune kuvaat asiavirheiden syntymisestä - noin yleensä ottaen - on ihan tiedostettu juttu. Noin voi käydä ja väärästä tiedosta voi tulla ns. 'oikeaa'. Vähän samaa, kun tässä ketjussa kuulutetaan jotain juttua totena, vaikkei ole - mutta kohta se kulkee ketjussa "totena."

Ruumiinavauslausuntoa nyt uudelleen lukematta tiedän / muistan kyllä, ettei siinä - niinkuin varmaan monestikin on - ei edes voida satavarmasti ihan kaikesta sanoa. Todennäköisiä päätelmiä tehdään jne.

2. Yksikin päähän kohdistunut lyönti voi tappaa. Teon pitkäkestoisuus, se miten pitkään uhri on kärsinyt - on käsittääkseni se merkityksellinen. Ei niinkään lyöntien pitkäkestoisuus. Yksittäiset lyönnit on lyhyitä. Jossain arveltu 1. ja 5. lyöntien välissä olleen merkityksellinen. Siinä ehkä ajatus, että 5. lyönnin jälkeen olisi kuolema tullut.

Tästä teosta ei minun mielestäni saa millään konstilla lievempää tekoa kuin mitä se on oikeasti ollut. Ruumiinavauslöydökset ovat yksiselitteiset. Myös se, ettei T soittanut häkeen.

Pitkäkestoisuus on käsittääkseni koko teon kestokin. Eikä se ole ollut lyhyt. Vammoja oli paljon muitakin kuin 5 pään alueen vammaa. En tiedä onko lakiteknistä aikamäärettä olemassa pitkäkestoisuudellle?

Minun käsittääkseni ei ole tosiaan asijantuntijoilla ollut epäilyä uhrin kaatumisesta selälleen jonkun esineen päälle, joka olisi aiheuttanut takaraivolle 2 vierekkäistä haavaa.

3. En tietenkään tiedä kynttilänjalan mallia. Ei ole sitä / niitä julkisesti esitetty. Asunnon myyntikuvissa oli kynttilänjalkoja. Mutta ei tietoa, oliko stailaajan laittamia. Mielessäni olen kuvitellut kynttilänjalan tuollaiseksi, joka meilläkin on, ei kynttelikkö. Kuvittelin kynttilänjalasta löytyneen veren olleen jtk ehkä valunut sen jalan alle. Ehkä se on pystytty näkemään vain sen Blue star systeemin avulla tai mikä se olikaan nimeltään? Siten huomaamattomaksi olisi T sen saanut, muttei kaikkea saanut kuitenkaan putsattua.

Pohjaan siis tässä keskustelussa käsityksiäni lähinnä vain välituomion ruumiinavauksen tehneen oikeuslääkärin tekstiin, kun en ole nyt ruumiinavauslsusuntoon palannut vielä.

4. Minä ei olisi keksinyt sitä, mikä oli jo VT:n ko. oikeuslääkätin tekstissä, että jos uhri olisi ollut seisomassa silloin, kun takaraivolle osunut 2 lyöntiä. Minulta oli mennyt tämä mahdollisuus ohi ekan kerran vt:n luettuani. Tuo mahdollisuus voisi mielestäni selittää tapahtumien kulkua.

Uhri mennyt avuttomaan tilaan, puolustuskyvyttömäksi jo 1. lyönnistä. Uhri olisi voinut kaatua suoriltaan mahalleen, mutta on voinut jtk lyhistyä alas ja joko mahalleen tai selälleen?

Oikeuslääkärin esittämä mahdollisuus, että seisten - 2 iskua takaraivolle.
Ja jkv myöhemmin ne 3 iskua päälaelle otsa-ohimoseutuun.
Viimeksi muokannut Talvi24, Ti Marras 26, 2024 10:58 pm. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Talvi24
Jessica Fletcher
Viestit: 3431
Liittynyt: To Helmi 01, 2024 4:03 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Talvi24 »

vanhavakanssi kirjoitti: Ti Marras 26, 2024 9:30 pm YLE 20.10.2024
Tilastokeskuksen tiedot ovat lohdutonta luettavaa: naisiin kohdistuva väkivalta on hyvin yleistä Suomessa. Suomessa naisista yli puolet on kokenut fyysistä väkivaltaa, seksuaaliväkivaltaa tai uhkailua.
Tilastokeskuksen mukaan vuonna 2023 viranomaisten tietoon tulleissa pari- ja lähisuhdeväkivaltarikoksissa oli 12 300 uhria. Kasvua edellisvuoteen oli 5,3 prosenttia. Täysi-ikäisistä uhreista 74 prosenttia oli naisia ja vastaavasti pari- ja lähisuhdeväkivaltaan syylliseksi epäillyistä 75 prosenttia oli miehiä.
Aviopuolison tekemän parisuhdeväkivallan uhrien määrä kasvoi 10,7 prosenttia vuodesta 2022. Joka kolmas nainen Suomessa on kokenut väkivaltaa nykyisen tai entisen kumppaninsa taholta.
--------
Faktaa ja lisääntymään päin, valitettavasti.
Luvut ovat aika hurjia ja kurjia.
K. Utriosta tänään HSn tekemässä jutussa pisti silmään tämä:

"”Täytyy kuitenkin muistaa, että 90 prosenttia suomalaismiehistä on sitä mieltä, että naisiin kohdistuva väkivalta on aina väärin. Jos verrataan sadan vuoden takaiseen, tämähän on ihan taivaallinen lukema.”

>> Että mistä tutkimustieto on peräisin? Äskettäin julkaistiin tietoja, joissa oli johonkin ikäryhmään rajoitettu aineisto miehiä, mutta oli iso % osuus niitä, jotka pitivät naisiin kohdistunuttua väkivaltaa hyväksyttävänä. En löytänyt tuota netistä.

(Mainittakoon, että HS jutusta olin ottanut viestiin vähän enemmänkin - tuonkin piti olla siinä, mutta ilmeisesti tuo osa pyyhkiytyi vahingossa pois viestiä editoidessani).

Eilen 25.11. oli naisiin kohdistuvan väkivallan vastainen päivä.
(OT: Pvm sattuu olemaan äitini kuolinpäivä. Äitini, joka kärsi parisuhdeväkivallasta. Päivämäärän tärkeys pysäyttää kyllä, kun tuon yhteyden tyttäreni hoksasi vuosi sitten).
Viimeksi muokannut Talvi24, Ti Marras 26, 2024 10:52 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Ulrica
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1438
Liittynyt: Ke Syys 25, 2024 8:13 pm

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Ulrica »

Suomalainen perheyritys Berner Oy osti Lasol-tuotemerkin Altialta vuonna 1995.

Meistä kukaan ei tiedä kuinka pitkä käyttöhistoria tn on ollut Lasolin kanssa verijälkien poistamisessa. Voi olla hyvinkin tuttu kemia Tikkaselle.

Huomionarvoinen asia ketjussa. Ketjuun tuodun tiedon mukaan Lasolin käyttö oli riidatonta. Sekin oikeastaan siitä syystä ainoastaan kun ei ehtynyt hävittää asunnosta Lasolpulloa. Ilman tätä löytöä asiasta ei edes keskusteltaisi ketjussa. Kukaan ei tietäisi asiasta mitään. Lasolhan ei jäänyt poliisin teknisen tutkinnan haaviin. Ei pystytty varmuudella saamaan näytettä Lasolin käytöstä kodin pinnoilta. Oikein oiva rikollisen käsitavara. Tarkkaan mietitty.
vanhavakanssi
Jane Marple
Viestit: 1043
Liittynyt: Ke Tammi 31, 2024 10:40 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja vanhavakanssi »

Vielä kertaalleen vai olisko jo kolmas - neljäs kerta

Oikeuslääketieteellinen ruumiinavaus

- Päästä on löydetty viisi erillistä haavaa. Haavoista kolme on sijainnut pään yläosassa lähempänä otsaa/ohimoa ja kaksi takaraivossa. Joissakin paikoissa haavat ovat ulottuneet ihon läpi kalloon. Päälaella olevat haavat ovat olleet kahdesta kolmeen senttimetriä pitkiä ja takaraivossa hieman yli senttimetrin.

Johtopäätöksiä on perusteltu sillä, että vahvistettujen vammojen perusteella Westin sai vähintään viisi iskua päähän. Iskut aiheutettiin todennäköisesti kovalla esineellä, jossa oli kahva. Vahinkojen perusteella ei ole pystytty tarkalleen määrittämään, millaista asetta iskujen tekemiseen käytettiin. Myöskään vahingon ilmenemisjärjestystä ei ole voitu määrittää. Mikä tahansa yksittäinen isku on voinut aiheuttaa tajuttomuuden ja sellaisenaan olla hengenvaarallinen. Kaikki vammat olivat tuoreita ja ne oli aiheutettu vain tuntia ennen Westinin kuolemaa. Iskut on todettu vakaviksi.

Lisälausunnon mukaan vammoja ei voida käyttää henkilöiden tilanteen selvittämiseen niiden tapahtumahetkellä. Päähän kohdistuneiden iskujen on täytynyt olla voimakkaita, ja jos tekijä olisi tällaisessa asemassa voinut kohdistaa huomattavan kovia iskuja uhrin päähän ja samalla vetää hiuksista, voi olla mahdollista, että vammat ovat tapahtuneet tällä tavalla.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: Helsinki Ullanlinna - psykiatrille elinkautinen vaimon murhasta 12/2022

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Tuo syntymekanismi on eri kaaduttaessa jonkun esineen päälle, kuin lyötäessä.

Jos esim lattialla olisi ollut kynttilänjalka, jonka päälle V olisi kaatunut, tuo kynttilänjalka olisi lävistänyt kallon.

Kun noin 70 kg henkilö kaatuu lattialla olevan esineen päälle esim tönäistäessä, syntyy paljon vakavampi vamma kuin samalla esineellä lyötäessä.
Lyötäessä päähän, pää retkahtaa lyönnin mukana, eli tavallaan pehmittää lyöntiä.

Jos tuo samainen lyöntiesine on maassa kovalla lattialla ja henkilö kaatuu sen päälle, ei ole mitään joustoa, vaan tuo esine käytännössä lävistää pääkallon kunnes lattia ottaa vastaan törmäyksen.

Tuo on ihan fysiikkaa, eikä sitä tarvitse pohtia.
Ja edelleen toistan: mikä ihmeen esine lattialla aiheuttaisi pään vastakkaisille puolille vammoja??
Liitteet
Ensin kaatuu ja sitten vielä iskua perään? Ei yhtään se parempi, eikä edes vastaa raporttia.
Ensin kaatuu ja sitten vielä iskua perään? Ei yhtään se parempi, eikä edes vastaa raporttia.
IMG_5874.jpeg (224.92 KiB) Katsottu 391 kertaa
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Vastaa Viestiin