No mutta kohtahan se on oikeasti tuhottu, päästään itkemään kuinka ennen oli kaikki paremmin.
^^^ Se joka kyseli onko valkolaisia jengissä, kato se Myrkkyy video mistä jo ylempänä kirjoitin.
Eli tarjoat sitä samaa "ei se me oltu vaan ne toiset meitä ennen-selitystä"viivahattu kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 9:25 pmSuomalaisen peruskoulun tuhon ensimmäiset siemenet kylvettiin jo kauan ennen kuin täällä oli mistään mamuista kuultukaan, kun vasemmalta alettiin ujuttaa toimivaan systeemiin "parannuksia", eli tasapäistäminen ja kunhan kaikilla vaan olisi kivaa -meininki alkoi. Johtoajatukseksi otettiin, että oppilaille ei saisi ikinä tulla paha mieli esimerkiksi huonosta arvosanasta. Siitä on sitten luisteltu kiihtyvää vauhtia aina vaan alemmas ja nyt aletaan olla katkeamispisteessä.Wildchild79 kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 5:53 pm Miten se on aina edellinen hallitus joka on ryssinyt? Kohta 20 vuotta samaa laulua.
Häh? Onko ajatus, että suomalaisen peruskoulujärjestelmän rappio on ollut pitkä ja vaiheittainen prosessi, liian monimutkainen? Se alkoi jo vuosikymmeniä sitten, tämä on ihan kiistatonta. Itse aloitin kouluni kasarin jälkipuoliskolla ja pääsin vielä itse ala-asteella ollessani ihmettelemään, että miksi ykkösille ja kakkosille ei anneta todistukseen numeroita. Olikohan ihan 1980-90 -lukujen vaihteessa, kun tämä tapahtui, ja välillä käytiin jopa tilanteessa, jossa numeroita oli mahddollista alkaa antaa vasta kasiluokalla. Tämä nyt vain esimerkkinä siitä, että kyllä niitä paskoja päätöksiä osattiin tehdä jo silloin wanhaan hyvään aikaan.Wildchild79 kirjoitti: La Joulu 07, 2024 7:02 am Eli tarjoat sitä samaa "ei se me oltu vaan ne toiset meitä ennen-selitystä"
Se mikä mulla on vaikea tajuta on:viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 8:47 am
Häh? Onko ajatus, että suomalaisen peruskoulujärjestelmän rappio on ollut pitkä ja vaiheittainen prosessi, liian monimutkainen? Se alkoi jo vuosikymmeniä sitten, tämä on ihan kiistatonta.
Sitä samaa minäkin sanon. Ja sanon myös että ei se tällä woke-kulttuurilla ole paranemassa lähivuosina kun pitää vain ymmärtää ja silittää.viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:24 am Minä sanoin vain ja ainoastaan, että suomalaisen peruskoulujärjestelmän rappio on ollut pitkä prosessi, joka alkoi jo aikoja sitten.
Tämä on melko yleinen harhaluulo, että toimimalla kuten joskus ennen, niin asiat olisivat kuten ennen. Toimintaympäristöt ovat muuttuneet kaikilta osin niin paljon, ettei tuo vain ole mahdollista. Tämä siis ihan yleisellä tasolla.viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:24 am Jos sen halutaan palaavan maailman parhaaksi koulujärjestelmäksi, se pitää muuttaa sellaiseksi kuin se oli silloin, kun siitä vielä saattoi tuollaista titteliä käyttää.
Muistan kun 80 luvun lopussa meillä ala-asteen koulutodistuksissa jumpattiin arvosanojen kanssa. Ensin oli ihan numero arvosanat, sitten tuli arvosanoiksi kirjaimet A, B, C. Jossain välissä ei ollut niitäkään, oli vain sanallinen arvio. Selitys tähän oli se, että numeroarviointi on niin raaka ja kylmä lapsia kohtaan.viivahattu kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 9:25 pmSuomalaisen peruskoulun tuhon ensimmäiset siemenet kylvettiin jo kauan ennen kuin täällä oli mistään mamuista kuultukaan, kun vasemmalta alettiin ujuttaa toimivaan systeemiin "parannuksia", eli tasapäistäminen ja kunhan kaikilla vaan olisi kivaa -meininki alkoi. Johtoajatukseksi otettiin, että oppilaille ei saisi ikinä tulla paha mieli esimerkiksi huonosta arvosanasta. Siitä on sitten luisteltu kiihtyvää vauhtia aina vaan alemmas ja nyt aletaan olla katkeamispisteessä.Wildchild79 kirjoitti: Pe Joulu 06, 2024 5:53 pm Miten se on aina edellinen hallitus joka on ryssinyt? Kohta 20 vuotta samaa laulua.
Ei ole mahdollista esimerkiksi kieltää puhelimia oppituntien aikana? Kyllä ennen älypuhelimiakin oli asioita, joihin oppilaat olisivat mieluummin huomionsa kohdistaneet kuin opetukseen, mutta osaatko arvata, että saiko tunnilla esimerkiksi lukea Aku Ankan taskukirjoja? Nykyisinhän opettajat varmaan kusisivat hunajaa, jos lapset lukisivat edes niitä.Keplotteleva konna kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:36 amTämä on melko yleinen harhaluulo, että toimimalla kuten joskus ennen, niin asiat olisivat kuten ennen. Toimintaympäristöt ovat muuttuneet kaikilta osin niin paljon, ettei tuo vain ole mahdollista. Tämä siis ihan yleisellä tasolla.viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:24 am Jos sen halutaan palaavan maailman parhaaksi koulujärjestelmäksi, se pitää muuttaa sellaiseksi kuin se oli silloin, kun siitä vielä saattoi tuollaista titteliä käyttää.
Ymmärrän kyllä mitä tarkoitat tuolla ja olen siitä pitkälti samaa mieltä. Sen toteuttaminen ei vaan ole kovin yksiselitteistä, vaikka tahtoa löytyisikin.
On mahdollista, mutta sehän ei ole vielä sama kuin, että koulujärjestelmä muutetaan sellaiseksi kuin se oli silloin, kuten tuossa aiemmin ehdotit. Yksittäisiä asioita voi ja pitäisikin viilata, mutta siitä on vielä pitkä matka koko koulujärjestelmän palauttamiseksi. Itse asiassa mahdoton tehtävä.viivahattu kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 9:11 amEi ole mahdollista esimerkiksi kieltää puhelimia oppituntien aikana? Kyllä ennen älypuhelimiakin oli asioita, joihin oppilaat olisivat mieluummin huomionsa kohdistaneet kuin opetukseen, mutta osaatko arvata, että saiko tunnilla esimerkiksi lukea Aku Ankan taskukirjoja? Nykyisinhän opettajat varmaan kusisivat hunajaa, jos lapset lukisivat edes niitä.Keplotteleva konna kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:36 amTämä on melko yleinen harhaluulo, että toimimalla kuten joskus ennen, niin asiat olisivat kuten ennen. Toimintaympäristöt ovat muuttuneet kaikilta osin niin paljon, ettei tuo vain ole mahdollista. Tämä siis ihan yleisellä tasolla.viivahattu kirjoitti: La Joulu 07, 2024 9:24 am Jos sen halutaan palaavan maailman parhaaksi koulujärjestelmäksi, se pitää muuttaa sellaiseksi kuin se oli silloin, kun siitä vielä saattoi tuollaista titteliä käyttää.
Ymmärrän kyllä mitä tarkoitat tuolla ja olen siitä pitkälti samaa mieltä. Sen toteuttaminen ei vaan ole kovin yksiselitteistä, vaikka tahtoa löytyisikin.
Tsetseenejä alkoi tulla Suomeen vasta 2000-luvulla, niin tuskin olet 80-luvun lopulla niiden kanssa tappelemaan päässyt. Kosovojakin tuli vasta 90-luvun puolella, samoin kuin somaleita...Suorasuu kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 8:53 am Muistan kun 80 luvun lopussa meillä ala-asteen koulutodistuksissa jumpattiin arvosanojen kanssa. Ensin oli ihan numero arvosanat, sitten tuli arvosanoiksi kirjaimet A, B, C. Jossain välissä ei ollut niitäkään, oli vain sanallinen arvio. Selitys tähän oli se, että numeroarviointi on niin raaka ja kylmä lapsia kohtaan.
Pakolaisiakin tuohon aikaan meidän kylässä oli. Ajat olivat siitä erilaiset, että Somaliasta tulleiden kanssa tultiin hyvin toimeen. Olivat ystävällisiä ja hyviä kavereita.
Toista oli kosovojen ja tsetseenien kanssa, ne eivät halunneet muuta kuin tapella.
Ei kai Gambiassa ole 1980-luvulla mitään sisällissotaa ollut? Ja kyllä se oli pitkälle ysärille suurimmassa osassa Suomea niin, että jos näit katukuvassa mustan miehen, se oli todennäköisesti paikallisen urheilujengin vahvistus. Lapissa ajettiin jopa satoja kilometrejä Rovaniemen Palloseuran pelejä katsomaan, koska RopSissa pelasi ihan ihka-aito neekeri, englantilainen Steven Polack. Oli muuten Suomen pääsarjan parhaita puolustajia noihin aikoihin.Anoteus kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 11:02 am Kasarilla oli enimmäkseen Gambiaa ja muita sisällissodan uhreja. 90-luvun alussa somalit, noin puolivälissä kosovot ja serbit.. turkkilaisia tuli tipoittain välissä, mutta nämä oli niitä alkuperäisiä kebab ravintoloiden perustajia.
Meillä oli 70-luvulla ekaluokan syksyllä sanallinen arvostelu ja keväällä ja siitä eteenpäin numerot. Ei siitä kenellekään traumoja jäänyt. Jos ekaluokalla ei oppinut lukemaan, jäi luokalle. Pakolaisia ei vielä ollut. Muutama mustalainen oli, mutta yleensä jäivät luokalle ja siitä apukouluun tai tarkkikselle.Suorasuu kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 8:53 am Muistan kun 80 luvun lopussa meillä ala-asteen koulutodistuksissa jumpattiin arvosanojen kanssa. Ensin oli ihan numero arvosanat, sitten tuli arvosanoiksi kirjaimet A, B, C. Jossain välissä ei ollut niitäkään, oli vain sanallinen arvio. Selitys tähän oli se, että numeroarviointi on niin raaka ja kylmä lapsia kohtaan.
Pakolaisiakin tuohon aikaan meidän kylässä oli. Ajat olivat siitä erilaiset, että Somaliasta tulleiden kanssa tultiin hyvin toimeen. Olivat ystävällisiä ja hyviä kavereita.
Toista oli kosovojen ja tsetseenien kanssa, ne eivät halunneet muuta kuin tapella.
Meillä oli 80-luvun puolivälissä ensimmäiset numeroarvosanat 2. luokan keväällä. Mutsin työkaverina oli Chileläinen nainen, joka oli muistaakaeni / tietääkseni tullut pakolaisena 70-luvulla, koko muu perhe oli kaiketi ammuttu. Chileläisiä taisi tulla silloin joitain kappaleita pakoon kaiketi jonkin sotilasjuntan tjms. vainoja. Koulussa oli myös kolme Vietnamilaista lasta, heidän perhe oli ns. venepakolaisia. Luokalle jäi edelleen, jos ei täyttänyt minimivaatimuksia seuraavalle luokalle siirtymistä varten.Sivustahuutelija kirjoitti: Su Joulu 08, 2024 4:50 pm Meillä oli 70-luvulla ekaluokan syksyllä sanallinen arvostelu ja keväällä ja siitä eteenpäin numerot. Ei siitä kenellekään traumoja jäänyt. Jos ekaluokalla ei oppinut lukemaan, jäi luokalle. Pakolaisia ei vielä ollut. Muutama mustalainen oli, mutta yleensä jäivät luokalle ja siitä apukouluun tai tarkkikselle.