Tämä on tärkeä ja mielenkiintoinen juttu ,että pitää vielä jatkaa näin aamutuimaan eilen iltaista viestiäni ,kun mieleen tulee tästä asiasta lisää kysymyksiä.mikkihirmu kirjoitti: La Joulu 21, 2024 10:02 pm Täytyy liittää tämä Bullitin hiukan lyhennetty viesti tuolta toiselta sivustolta ,koska tässä on mielenkiintoista asiaa.
Re: Ulvila - Kysymyksiä ja vastauksia (ketju 2)
Viesti Kirjoittaja Bullit » La Joulu 07, 2024 1:35 pm
Palaan nyt näihin vanhoihin juttuihin, tämä on napattu Taran vanhasta kirjoituksesta toisesta ketjussa:
-----
Naapuri mainitsee 5.1.2007 - etp250 - että hänelle on viime puhuttelun jälkeen tullut mieleen, että tekoa edeltävänä yönä he heräsivät vaimonsa kanssa miehen ääneen, siis" puheeseen. Puhe kuului ihan kuin meidän sisällä olisi puhuttu, mutta sen puheen on täytynyt kuulua liesituulettimen kautta, koska se kuului niin hyvin. Naapuri oli katsonut takapihan ja vaimo etupihan, mutta mitään ei ollut näkynyt".
-----
Onhan tämä nyt ihan hemmetin outoa. Tässä on tasan vaihtoehtoa: (a) siellä naapurin pihalla, ihan tuloilmanvaihtokanavan tai makuuhuoneen ikkunan vieressä joku todellakin jutteli kännykkään murhaa edeltävänä yönä, tai (b) naapuri ei puhu totta/muistaa väärin/kuvittelee (kuultiinkohan vaimoa? eipä varmaan?)
Jos (a) niin eikös se ollut niin, että Vanhakylän pubin pihalla Jukka-nimiseen Luvatalaiseen kiinni käynyt mies puhui kireätunnelmaisesti kännykkään siellä pubissa ennen kuin meni tuijottamaan Jukkaa ja siirtyi pihalle väijymään? No kännyköitä on ihmisillä ja niihin voidaan jutella monissa asioissa mutta onko tästä tarkempia yksityiskohtia...puhuiko kännykkään ennen Jukka-nimen esille tuloa vai sen jälkeen? Missä kohtaa tuli tuijottamaan? Miten se Jukka ja Luvata tuli puheeksi pubissa niin että sivullisetkin kuulevat? Oliko seurueen tulkinta että heti sen jälkeen, siihen liittyen, tämä tuijottaminen tapahtui? Vai onko nämä ajallisesti ihan irrallisia... mies puhui kännykkään...Jukka ja Luvata tuli puheeksi n. 30 min siitä ...tuijottaminen n. 1h30 siitä jne.... mistä seurue edes päätteli että naapuripöytiinkin on kuulunut nämä nimet ja työpaikat?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ensinnäkin Naapurissa oli kuulosteltu surmaa edeltävänä yönä miehen puhetta ,jonka olivat arvelleet kuuluvan liesituulettimen hormin kautta. Mielenkiintoista kuultavaa varsinkin keskellä yötä kun joku oletettavasti puhuu puhelimeen ja jokin asia on tällöin täytynyt olla puhujalle erittäin tärkeä. Harmi vain että tästä puheesta ei ole sen enempää tietoa ,mistä oli keskusteltu tai ollut kysymys.
Olettamuksena voisi kyllä sanoa ,mutta sekään ei ole varmaa tietoa ,että olisiko tosiaankin ollut kysymys Lahden talon sijainnista.
Mieleen tulee väistämättä seikka ,mistä olisi saattanut olla kyse ja se on ;
Tuntemani T.V. oli A.V;n neuvoilla jo aiemmin päässyt perille millä suunnalla Lahden asunto mahdollisesti on., T.V. päätti yömyöhään vielä lähteä varmistamaan paikan, mutta pimeässä asuntoa etsiessään hän ei ollut täysin varma ,mikä se näistä vieri vieressä olevista taloista olisi ja hänen täytyi tarkistaa asia , soittamalla ystävälleen AV;lle . Sattumalta hän oli lähellä erästä naapurustossa asuvaa pariskuntaa,eikä hän huomioinut ,että hiljaisessa yössä hänen puhuessaan puhelimeen , saattaa myös kuulua vieressä olevan talon ilmanvaihtohormin kautta talon sisälle. Mikä sitten tod.näk. näin olikin.
On vaikea sanoa voisiko tuon puheen kuullut pariskunta vielä muistaa,(jos olisivat elossa) , mistä siinä puheessa oli kysymys. Uskoisin kuitenkin poliisin heitä kuullessaan siitä myös puhuneet
Samoin tuntui olevan tilanne vanhan kylän pubissa , jossa hän kireätunnelmaisti puhui puhelimeen ,ennenkuin meni tuijottamaan tätä Jukaksi luulemaansa miestä. Myös tällöin oli kaiketi saatava tietoa tutulta kaveriltaan A.V;ltä ,mutta se ei kuitenkaan ollut riittävä ja lopputuloksen tiedämme kaikki.
On enemmän kuin luultavaa ,että kyseessä oli molemmissa tapauksessa tuolloin vielä Kulmalantiellä asustava TV.
Elikkä,Oliko niin että tämän pariskunnan kuulema puhe olisi mahdollisesti ollut yhden ihmisen puhelimeen puhumista vai olisiko sitten paikalla ollut toinenkin henkilö,jota tämä puhuja opasti.
Mikäli kuultu ääni oli puhelimeen puhumista,niin onko poliisi ymmärtänyt kuullessaan tätä pariskuntaa selvittää kaikki puhelut jotka Ulvilasta puhuttiin tuohon kuultuun aikaan. Mikäli näin olisi ,niin lokitiedoista olisi löytynyt kuka soitti ja mihin soitettiin . Onkoha tästä
kenelläkään mitään tietoa. Ehkä etpk tästä olisi mainittu ,jos puhelutieto olisi selvitetty.
Sitten jos mitään soittotietoja lokitiedostoista ei olisi löytynyt ,niin ilmeistä on ,että paikalla on täytynyt olla kaksi henkilöä ja jota toinen opasti äänekkäästi. Tuskin kukaan itsekseen keskellä yötä pitää yksinpuhelua pimeässä yössä.