Ross Sullivan kirjoitti: La Joulu 28, 2024 9:56 pm
viivahattu kirjoitti: La Joulu 28, 2024 7:52 pm
No voi helvetti.

Haluatko sinä nyt raastupaan ihmisen, joka lähettää kullikuvan lapsena esiintyvälle aikuiselle vai etkö halua? Kaikki lapsiin kohdistuvat seksuaalirikokset ovat jo nykyisin julkisen syytteen alaisia. Siis oikeisiin lapsiin, ei roolihahmoihin kohdistuvat teot.
Vittu täällä Minfossa on typeriä tyyppejä paljon

Varsinainen vähän koulutettujen kokoontumispaikka.
Vaikka olisitkin kännissä, niin miksi kyselet tyhmiä? Tietysti haluan, että pedofiilien irstas käytös johtaa sanktioon. Etkö sinä sitten halua?
Haluan, että se johtaa ilmi tullessaan
sosiaaliseen sanktioon. Pedareita kuuluukin hyljeksiä, vaikka teko olisikin jäänyt suunnitelman asteelle. Ajatusrikoksia en kuitenkaan halua osaksi Suomen lainsäädäntöä, ja sellainen on kyseessä, jos kuvitteelliselle lapselle lähetetyn viestin vuoksi joutuu oikeuteen. Se olisi seksuaalirikos, jonka "uhria" ei kirjaimellisesti ole edes olemassa. Se on ihan oikein, että tällaisesta kiinni jääneiden tietokoneet ja puhelimet ratsataan ja katsotaan, että onko niitä todellisiakin uhreja olemassa ja minulle oli positiivinen yllätys, että näin on tässä tapauksessa myös toimittu. Olin varma, että kotietsintään ei olisi herunut lupaa, jos perusteena on ollut vain tuo Dumpenin julki tuoma viestittely todellisuudessa aikuisen henkilön kanssa.
Lisäys: esim. joukkotuhonnan, yleisen järjestyksen aseellisen rikkomisen, törkeän henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen, salakuuntelun tai salakatselun, panttivangin ottamisen, törkeän ryöstön, rahanväärennyksen ja huumausainerikoksen valmistelu on rangaistava teko. Pedofilia voitaisiin lisätä listaan tai sitten esim. säätää seksuaalinen viestittely lapselle rangaistavaksi teoksi.
Ja tiedätkö sinä, mikä näitä yhdistää? Aiotun rikoksen kohde on olemassa ja todellinen, toisin kuin pedarien narauttajan luoma lapsihahmo. Jos suunnittelet todellisen lapsen sieppaamista seksiorjaksi ja olet sitä valmistellut, niin ihan varmasti tulee syytteet. Jos lähetät kullikuvan ihmiselle, joka esiintyy lapsena mutta ei sitä ole, ei tule syytteitä, koska sitä lasta, jolle olet kuvan omasta mielestäsi lähettänyt, ei ole olemassa. Et sinä siitä henkeen ja terveyteen kohdistuvan rikoksen valmistelustakaan syytteitä saa, jos henkilöä, jonka olet suunnitellut surmaavasi, ei ole todellisuudessa olemassa. Mikä tässä voi olla niin saatanan vaikeaa ymmärtää?