HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Avatar
Petu
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ti Syys 29, 2009 2:46 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Petu »

turumurre kirjoitti: Pe Tammi 31, 2025 3:50 pm Okei, Santaoja... Äänen löytäjä siis vain hieman myöhemmin rekonstruktio soitoissa esitti löydöstään. Ja reilu pari kuukautta näistä rekoista Joutsenlahti blokattiin kaikista surmaan liittyvistä tiedoista Kuusirannan mukaan:

"Helmikuusta 2009 lähtien tutkinnasta tietoja sai huomattavasti pienempi joukko kuin aikasemmin. Myös Ulvilan murhan ensimmäinen tutkinnanjohtaja Juha Joutsenlahti ja useat muut henkilöt olivat poistettujen joukossa."
Peitetoiminta alkoi huhtikuussa 2009, kun Auer tapasi Seppo Mäkeläksi esittäytyneen miehen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ulvilan_surma
Ensin lavastivat häkenauhalle sanan kuole ja sitten huhtikuussa laittoivat vielä peitesepon hommiin. Ovelaa.
perusasiamies
Jane Marple
Viestit: 1022
Liittynyt: Ke Maalis 18, 2015 7:12 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja perusasiamies »

Bullit kirjoitti: To Tammi 30, 2025 10:32 pm Pari tuntia tallennetta pyörittäneenä...

Miksi se kuole-huuto on sellaista mössöä?
Mitä aiheuttaisi äänen muodostukselle hikinen, limainen villamaski suun edessä?

(toki jos paljastuu että se onkin rekon konsta, se se olis. Mutta Annelin ääneksi sovittaminen vaatii erityistä tahtotilaa)
Tämä on hyvä havainto mielestäni. Tekijällä on hyvin saattanut olla jokin maski suunsa edessä.

Itse epäilen mustien puuvillakuitujen olevan peräisin tästä maskista. Tekijä on vasemmalla kädellään kosketellut maskia, mistä on tullut kuituja surmaajan vasempaan käteen. Oman tulkintani mukaan tekijä on uhrilla olleen klapin ottanut kaksi kertaa pois vasemmalla kädellää. Tästä olis sitten siirtynyt kuidut niihin klapeihin. Veristä veistä on myös varmaan tekijä pyyhkinyt vasemmalla kädellään, mistä ne mustat kuidut olisivat päätynyeet surmaveitseen.

UFO-OSASTO: Luulenpa, että surmaaja on välillä joutunut jopa ottamaan maskin pois naamaltaan, kun on hengästynyt niin. Tämä olisi tapahtunut selän syvän veitseniskun jälkeen, ennen kuin uhri oltiin vedetty lattialle. Sitten maski on saatettu laittaa takaisin vähän ennen häketallenteen (k)uole-huutoa.
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Petu: Ensin lavastivat häkenauhalle sanan kuole ja sitten huhtikuussa laittoivat vielä peitesepon hommiin. Ovelaa.

Miten asiat ovat edenneet tutkinnanjohtajan vaihtumisen 1.8.2008 jälkeen, se on vain spekuloitavissa. On esitetty aiheellista ihmettelyä siitä, miten ensi alkuun kuulumaton kuole-sana voi olla hätäpuhelun tallenteella, se kun nykyään on selkeänä kuultavissa: KUO-LE. Edellä on esitetty sanan löytyminen syksyllä 2008. Edellä esitetty myös sanan esiintyminen rekonstruktiossa jossa oletettavasti sanan löytäjä sen niissä ilmaisee. Mediakynnys ylittyi kun myöhemmin selvisi että kyseinen sana tuli poliisilta äänitutkijalle. Mitä sitten tästä eteenpäin arvioitaessa äänitutkijan toimia. On esitetty monenlaista, jopa oikeudessa puoleettomuutta arvioitu (mm. käräjät 2010).
Postasit palstalle ääntutkijan lausunnon jossa hän perustelee kahdella graafisella kuvalla ja siihen liitetyllä tekstiosuudella sitä, että Auer on juossut surmayönä kengät jalassa. Tarkastellaanpa näitä kahta lausuntoa. Kerron kuvien muodossa ja laitan aikaisemmin postaamasi vain linkkinä tähän alkuun (suoristettuna.)

Kuva 1 https://aijaa.com/X6p7GU

Kuva 2 https://aijaa.com/13coEk

Seuraavat kuvat kannattaa klikata auki vielä suurempana.

Rekojuoksu avojaloin.
Tätä juoksua ei löydy olleenkaan rekonstruktio tiedostoista... Etsiskelin tätä, kunnes huomasin, että se on koostettu kahdesta eri juoksusta. Ensimmäinen osa on kopioitu rekojuoksusta joka päättyy puhelimen lähelle ja sen perään on liitetty kopio toisesta rekojuoksusta, joka ei ole millään tavalla synkassa ensimmäiseen kopioituun. Lausunnon tekstiosassa äänitutkija kuitenkin lausuu:
... juoksu tehty rekonstruktiossa siten kuin soittaja (Anneli Auer) on kertonut juosseensa eli olohuoneen läpi ulko-ovelle.”.
Seuraavista kahdesta kuvatiedostosta asia selviää.

Kuva

Kuva

Käsittääkseni tälläisen (Kuva 1) manipuloidun lausunnon pitäisi olla arvoton todisteena, koska graafinen esitys ja siitä annettu tekstilausunto eivät kohtaa. Olisi hyvä myös muistaa, että epäillyllä oli elämänsä pelissä ja tuomareidenkin pitää pystyä luottamaan että tutkimukset ja lausunnot niistä on tehty sääntöjen mukaan.

Rekojuoksu kengät jalassa
Tämä juoksu löytyy rekonstruktio tiedostoista, grafiikkaan on valittu vaan kaikkein heikkokuuloisin, vaikka syyttömyysolettaman perusteella olisi voitu valita toisinkin (tästä jäljempänä). Kaikki nämä rekojuoksut ovat kevyitä rauhallisia tossutteluita, joita ei voi verrata Auerin tiiviiseen ja nopeaan spurttiin. Kengät jalassa juoksuja oli kaksi edestakaista, mitähän sillä oli haettu... Varsinainen alustus on jätetty tallenteelta jostain syystä pois ..., tästä olisi selvinnyt mihin juostu jne.

Kuva

Kuva

Graafiseen esitykseen, hätäpuhelusta otettu Auerin juoksu on väärin kohdennettu. Siihen on otettu juoksun alkuun ja loppuun varsinaiseen juoksuun liittymättömät äänet. Äänitutkijan voisi olettaa kuulevan, ettei edeltävä ääni ole ole juoksuaskel, vaan muu kolaus. Lopussa oleva oven avaus ainakin on ollut tiedossa, koska hän on sen lausuntoihinkin kirjannut (toki näiden äänien alla voi olla heikkoa juoksuääntäkin mutta se on eri asia). Seuraavasta kuvasta näkee todellisemman hätäpuhelujuoksun ja rekojuoksun vertailun.
Rinnalle on valittu juoksu nro 3 ( kts. edeltä löytyvä kuva). Mitkään näistä rekojuoksuista eivät vastaa Auerin nopeaa spurttia, tämä nro 3 on syyttömyysolettamankin perusteella kuitenkin kelvollisempi vihtoehto.
Käyttökelpoista materiaalia löytyy rekonstruktiotallenteista todella vähän, jotta äänitutkija yleensäkään voisi arvioida/vertailla tasapuolisesti juoksuja. Viittaan tällä äänitutkijan lausunnossa lausumaan: ”... juoksu tehty rekonstruktiossa siten kuin soittaja (Anneli Auer) on kertonut juosseensa eli olohuoneen läpi ulko-ovelle.”

Kuva

Micke Nyström on puolustukselle toimittamassa asiantuntija-lausunnossaan kertonut:
Askeleet kuulostavat olevan lähtöisin paljaista jaloista, lujaa juostuina, ei kengillä juossuilta. Alkuperäisessä on juostu lujempaa kun rekonstruktiossa.
Mitä mieltä itse olet Petu, menikö tämäkään rekonstruktio ja siitä tehty lausunto oikein ?
Avatar
Petu
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ti Syys 29, 2009 2:46 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Petu »

Yritätkö siis sanoa, että myös juoksureko on häke-nauhoituksen lisäksi viranomaisten taholta lavastettu?

Mitä tulee tuon nauhan "manipulointiin", niin mielestäni siinä ei ole mitään ihmeellistä, ei yhtään mitään. On täysin normaalia tutkijoiden taholta pyrkiä suodattamaan siitä haitallisia ääniä ja kohinoita pois.

Tässä tapauksessa lienee käynyt niin, että kun uhrin ääntelyitä ja muita häiriöääniä on suodatettu pois, niin tuo (k)uole ja myös sen jälkeinen sana (he)lvetti tulevat paremmin esiin.

Mielestäni olisi mielenkiintoista kuulla nauhoituksesta myös versio, jossa ei ole mitään muuta jäljellä kuin taustaäänet kopsahduksineen jne.

Tuloksena on luonnollisesti useita eri versioita. Kuitenkin alkuperäinen tallenne lienee vielä jossain, ei kuitenkaan enää fyysisen nauhan muodossa vaan digitaalisessa formaatissa.

Minusta näyttää täysin selvältä, että kun tutkijoille on herännyt perusteltu epäilys Auerin mahdollisesta osuudesta henkirikokseen, niin Joutsenlahti on yksinkertaisesti savustetettu tutkinnasta ulos.

Eli taktinen liike häiriötekijän poistamiseksi ja tutkintarauhan turvaamiseksi.

En äkkiseltään osaa sanoa tuosta juoksurekosta mitään muuta kuin sen, että olisi kovin kummallista jos puolustuksen asiantuntija puoltaisi syyttäjän näkemystä oikeudessa.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Turumurre: kerrotko vielä muutamalla lauseella selvästi, miten noita tekoja on manipuloitu? Tuo on niin vaikea asia, että menee ohi monelta, minultakin, vaikka pari kertaa luin ja yritin tajuta :) Onko rekonstruktioon yhdistetty ja kopioitu eri juoksuja?


Petu: hovin 2015 tuomiossa kerrotsan että kaikki poliisin tekemät rekonstruktiot oli väärin tehty, eli niiden "lähtökohdat eivät vastanneet vallinneita olosuhteita". Virheet ovat sellaisia, etteivät ne selity vain Santaojan osaamattomuudella. Ne vaikuttavat hyvin vahvasti siltä, että päätutkija pyrki lavastamaan Aueria syylliseksi.
Näiden rekontruktioiden tulokset muodostavat yhä edelleen ihmisten käsitykset surmasta. Hovin mukaan niiden tuloksia ei voi käyttää, koska ne on tehty väärin.

Tällä palstalla nuo virheet oli havaittu jo vuosia ennen hovin tuomiota.

Kukaan ei valvonut Santaojaa, joka sai tehdä sellaiset rekot kuin halusi. Hän manipuloi myös etpk:ta, siellä on suorastaan kymmenittäin erilaisia tarkasti poistettuja yksityiskohtia, joilla hän jätti kaiken Auerin syyttömyyteen viittaavan pois.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Avatar
Petu
Olivia Benson
Viestit: 745
Liittynyt: Ti Syys 29, 2009 2:46 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Petu »

Sen takia kaikki mahdolliset rekot pitäisikin pyrkiä tekemään mahdollisuuksien mukaan uusiksi, KRP:n johdolla.

En tiedä onko se mahdollista.

Tai vaihtoehtoisesti pyrkiä saamaan epäillyltä henkirikoksen tekijältä tunnustus eri neuvottelutaktiikoita hyödyntäen.

Tai molemmat.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

En mä tiedä kuinka tärkeätä uusien rekojen tekeminen enää tässä vaiheessa on.
Vaikka surmatalo saataisiin lainaksi, on siellä erittäin todennäköisesti tehty remontteja. Pintamateriaalit, ehkä myös keittiön rakenteet saattavat olla erillaiset.

*****
Mä lähtisin ehkä rakentamaan aikajanaa lopusta alkuun päin sekuntti sekunnilta ja sovittamaan todisteita siihen.
Ja väärin päin siksi, että alun tapahtumista ei ole nauhoitetta.

Ja aina sinne asti, kun Jukka lähtee ajamaan Turusta kotiin.

******
Joulukuun alussa oli jo voimassa talvirajoitukset, joten kello todellakin on ollut lähempänä puolta yötä, kun Jukka on palannut kotiin.

Henkilökohtaisesti en pitkähkön ajomatkan jälkeen pysty menemään suoraan nukkumaan. Etenkin pimeässä ajamisen jälkeen ”palautumiseen” menee hyvinkin tunti.
Sama juttu puolisollani.
Aina ollut.

Jukka oli siis hyvin erilainen, koska pystyi käytännössä suoraan painumaan pehkuihin ja nukahtamaan samantien umpiuneen.

Outoa on myös se, ettei pariskunta keskustellut päivän tapahtumista pidempään. Olihan Jukka tavannut useita yhteisiä ystäviä ja tuttuja ja hyväksynyt jopa kutsun kylään.
Meillä olisi mennyt kuulumisten keskusteluun hyvinkin ainakin tunti.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Miss Holmes #1 kirjoitti: Su Helmi 02, 2025 3:48 pm En mä tiedä kuinka tärkeätä uusien rekojen tekeminen enää tässä vaiheessa on.
Vaikka surmatalo saataisiin lainaksi, on siellä erittäin todennäköisesti tehty remontteja. Pintamateriaalit, ehkä myös keittiön rakenteet saattavat olla erillaiset.

*****
Mä lähtisin ehkä rakentamaan aikajanaa lopusta alkuun päin sekuntti sekunnilta ja sovittamaan todisteita siihen.
Ja väärin päin siksi, että alun tapahtumista ei ole nauhoitetta.

Ja aina sinne asti, kun Jukka lähtee ajamaan Turusta kotiin.

******
Joulukuun alussa oli jo voimassa talvirajoitukset, joten kello todellakin on ollut lähempänä puolta yötä, kun Jukka on palannut kotiin.

Henkilökohtaisesti en pitkähkön ajomatkan jälkeen pysty menemään suoraan nukkumaan. Etenkin pimeässä ajamisen jälkeen ”palautumiseen” menee hyvinkin tunti.
Sama juttu puolisollani.
Aina ollut.

Jukka oli siis hyvin erilainen, koska pystyi käytännössä suoraan painumaan pehkuihin ja nukahtamaan samantien umpiuneen.

Outoa on myös se, ettei pariskunta keskustellut päivän tapahtumista pidempään. Olihan Jukka tavannut useita yhteisiä ystäviä ja tuttuja ja hyväksynyt jopa kutsun kylään.
Meillä olisi mennyt kuulumisten keskusteluun hyvinkin ainakin tunti.
Eikös se naapurin pappa kertonut, että valot paloivat 00:50? Tosin 3v aikaisemmin oli kertonut, että ne paloivat 00:30.
Jukka lähti Turusta n. 22:00.
Olisiko Jukalla ollut perjantaina työpäivä?
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Varmasti saattoi olla työpäivä, mutta tuskin häntä klo 8.00 paikalle odotettiin.

Eikä se poista sitä faktaa, jos nukkuminen ajon jälkeen ei heti onnistu.

Ja kyllä monissa paikoissa oli jousto sen suhteen, jos edellinen työpäivä venyi yölle.

Eli tuskin siksi mikään hoppu aikuisella ihmisellä oli nukkumaan.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

^
Pakko sekaantua keskusteluun sen verran ja sanoa et ihmiset on erilaisia.

Itsellä ei tuota mitään ongelmaa mennä myöhään kotiin tullessa suoraan nukkumaan. Käyn suihkussa ja sit sänkyyn. En jaksa keskellä yötä vaihtaa mitään kuulumisia kenenkään muun kuin nukkumatin kanssa.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Siitä huolimatta Annelin lausuma nukkumaan menosta puolilta öin, on ristiriidassa naapurin valohavaintoon.

Ja ristiriidassa siihen, että vielä 2.40 talossa riehuttiin.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Säfööri
Sabrina Duncan
Viestit: 361
Liittynyt: To Marras 24, 2022 9:31 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Säfööri »

Kuuntelin tallenteen nyt ensimmäistä kertaa. Eihän häketallenteen kuunneltuaan voi todeta mitään muuta, kuin on aivan älytöntä väittää ulkopuolisen tekijän puuttuminen. Perustelu: Mitä hemmettiä se Jukka siellä yksikseen meuhkaa ja huutaa. Ennen astaloniskuja liikuntakyky on puukotettunakin tallella. Miksi ei pakene? No vittu siksi koska joku on hänen kimpussa. Tuossa vaiheessa ei haittaa vaikka olisi rekkakuorma lasia takkahuoneessa. Takuulla ei jalkojen haavautuminen tule mieleen. Vieressä on avattavissa oleva ovi ulos ja pesuhuoneeseenkin olisi mahdollista mennä suojaan oven taakse. Turha saivarrella Annelin hyökkäysmahdollisuudesta keittiön kautta. Puukotusvammat ovat hengenvaarallisia, mutta keskushermostoon ei ole raportin mukaan osunut lamaannuttavaa iskua. Liikuntakyky katoaa vasta astaloniskujen jälkeen.
Amanda on selvästi mukana tilanteessa suurimman osan aikaa ja kommunikoi tilanteeseen nähden normaalisti äitinsä kanssa.

Rakas joulupukki: Haluaisin joululahjaksi palapelin. Ps. Laittaisitko mukaan vasaran tai mieluummin retkikirveen, koska en saa muuten paloja sopimaan.
"Ei ole olemassa syyttömiä ihmisiä. On vain huonosti kuulusteltuja." - Josef Stalin.
Lack Ops
Lauri Hanhivaara
Viestit: 145
Liittynyt: Ma Tammi 01, 2024 6:52 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Lack Ops »

Jos tuossa vaiheessa Jukka on saanut jo halosta päähänsä + lähes kaikki puukoniskut ja yrittää punnertaa itseään jalkeilleen sängyltä tai päästä sängyn reunasta tukien ylös lattialta? Voit kokeilla kotona yrittää nousta reippaasti sängystä jo kahdellakin murtuneella kylkiluulla, ilman haavoja.
Avatar
Miss Holmes #1
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5093
Liittynyt: Ke Tammi 27, 2021 2:23 am

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja Miss Holmes #1 »

Kuuntelin tallenteen nyt ensimmäistä kertaa. Eihän häketallenteen kuunneltuaan voi todeta mitään muuta, kuin on aivan älytöntä väittää ulkopuolisen tekijän puuttuminen. Perustelu: Mitä hemmettiä se Jukka siellä yksikseen meuhkaa ja huutaa. Ennen astaloniskuja liikuntakyky on puukotettunakin tallella. Miksi ei pakene? No vittu siksi koska joku on hänen kimpussa.
Tai:
Ei ymmärrä päähän osuneen iskun vuoksi miksi makaa verissään maassa.

Kuulee vaimonsa ja lapsensa ääneen ja huutaa apua.

Patjaan ja lattiaan päätyneen verimäärän perusteella taistelu on jatkunut jo pitkään.
Miksi Jukka ei livistä sylipainista pesuhoneeseen, kun huppis ryntää Annelin perään?

Jukka ei huuda kertaakaan mitään selkeästi huppikselle suunnattua, eikä myöskään mitään mikä kertoisi Annelille tilanteesta huppiksen kanssa.
"Kaikkia ihmisiä voi huijata jonkin aikaa,
joitakin ihmisiä voi huijata kaiken aikaa,
mutta kaikkia ihmisiä ei voi huijata kaiken aikaa."
Abraham Lincoln (12.2.1809 – 15.4.1865)
Avatar
turumurre
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4833
Liittynyt: La Huhti 03, 2010 3:57 pm

Re: HÄKE 'nauha' (ketju 2)

Viesti Kirjoittaja turumurre »

Vanhoja juttuja kannattaa käydä lukemassa, varsinkin MissHolmes todella aktiivisena on ollut hienosti tiedon 'lähteellä'.
Tässä eräs hänen lainaamansa lehtikirjoitus. Lyhentelin sitä, kirjoitus löytyy pvm mukaan. Mielenkiintoisia ajan kuvia, suosittelen...

Kuusirannan mukaan tuolloin syyskuussa 2008 heillä oli jo tiedossa ettei tekijän ääntä ole, vaikka nykykäsityksen mukaan oli (Kuusirannan luettavana mm. Sihvosen suht tuore litterointi). Vasta kesän 2009 loppupuolella Niemi lausunnollaan vahvisti ettei ulkopuolista tekijää ole, vai onko vahvistellut jo aikaisemmin esim Sihvosen litterioinnin jälkeen.
Kiinnostava tieto tuokin, että nauha on perattu läpi huolellisesti (ennen 9.9.2008).
Yksi aktiivinen tutkija, pieneksi oli porukka viety.
MissHolmes 22.1.2010
Tässä muutama mielenkiintoinen pointti syksyltä 1,5 vuoden takaa. 
Poliisi paljasti: Ulvilan surman avaintodiste on ongelmallinen
09.09.2008 16:58
Psykologi Jukka S. Lahden surmaa tutkiva Porin poliisi paljasti tiistaina Ilta-Sanomille, että Ulvilassa yli 1,5 vuotta sitten tapahtuneen henkirikoksen avaintodisteena olevasta äänitallenteesta ei ole mitään apua, vaikka se laitettaisiinkin julkisuuteen.
Monet ovat ihmetelleet internetin keskustelupalstoilla asiaa. Sen kautta on uskottu löytyvän joku, joka tunnistaisi surmaajan äänen perusteella.

- Siinä ei kuulu lainkaan tekijän ääntä, tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Pauli Kuusiranta kertoi IS.lle.

Nauhoite tallentui, kun Lahden puoliso soitti hätäkeskukseen.

- Nauha on perattu läpi perusteellisesti, Kuusiranta selvitti.

- Tutkinnan kannalta siitä ei ole ainakaan toistaiseksi saatu irti mitään sellaista, mikä auttaisi tämän raa'an rikoksen selvittämisessä.

...

Tällä hetkellä juttua tutkii aktiivisesti yksi poliisi.

- Resursseja irrotetaan heti lisää, jos tämä alkaa aueta.
... IS
Vastaa Viestiin