bluerein kirjoitti:Enpä viitsi toimenkuvaani työpaikassani selitellä. Oliko sinulla uskontoon liittyvä kysymys, ? tämän ketjun aihe kun on uskonto.
Luulin vaan, että aiemmin väitit työksesi jonkun ihan muun alan kuin sellaisen jossa oltaisiin tekemissä lumelääkkeiden kanssa, ainakaan niin hyvin että pystyisi suoraan tyrmäämään niiden vaikutukset
Uskomisesta, minä uskon että sinä taas valehtelet tuossa työasiassa

(Enkä minä sinulta kysyn yhtään mitään uskonnoista, ainakaan ennen kun vastaat aiemmin esitettyihin kysymyksiin).
EDIT: okei, laitan sit esimerkin kysymykseen mihin et ole vastannut:
bluerein kirjoitti:Jumalan sana on kokonansa totuus, en ottaisi mitään siitä pois, enkä lisäisi siihen mitään. Vanha Testamentti on hyvä, mutta vielä parempi on Uusi Testamentti.
Me emme elä Rakkaat ihmiset enää Vanhaa Liittoa, silmä silmästä, hammas hampaasta, ja näitä kivitys juttuja, miten monta kertaa minun pitää selittää teille että nyt on Uuden liiton aika, kun Jeesuksen eteen tuotiin Aviorikoksesta kiinni otetun naisen, Jeesus ei tuominnut häntä, vaan sanoi: "joka teistä on synnitön, heittäköön ensimmäisen kiven"
Sä tiedät siis asian paremmin kuin itse Jeesus?
Jotkut kristityt väittävät, että nykyään vain Uusi testamentti pätee. Ehkä he tietävät paremmin kuin Jeesus. Monessa Uuden testamentin kohdassa Jeesus sanoo, että kaikki Vanhan testamentin lait sitovat ikuisesti, toisissa päinvastaista. Lisäksi Jeesus itsekin määrää ikuista kidutusta ja kuolemaa niille, jotka eivät usko häneen, erittäin monessa kohdin.
Matt. 5:17 "Älkää luulko, että minä (Jeesus) olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan; en minä ole tullut kumoamaan, vaan täyttämään."
Matt. 5:18 "Sillä totisesti minä (Jeesus) sanon teille: kunnes taivas ja maa katoavat, ei laista katoa pieninkään kirjain, ei ainoakaan piirto, ennenkuin kaikki on tapahtunut."
http://www.vapaasana.net/artikkelit/200 ... stiriitoja
Tai vastasit näin, ekana väitit suoria raamatunlainauksia vapaa-sanan kirjoituksiksi, virheellisesti:
bluerein kirjoitti:Joo näin just. Mutta en kehoittaisi mennä tutkimaan Vapaasanan kirjoituksia, sillä siellä kirjoittajat yksinomaan metsästävät ja hakevat vikoja toisista ihmisistä, etenkin uskovista ja tuomitsevat, mutta tuomitseminen ei kuulu meille. On olemassa tervettä ja epätervettä hengellistä julistusta, ikävä kyllä, vajavaisia ja perusluonteeltaan pahoja kun olemme, mutta mikä on sydämesi asenne Jumalaan se on tässä ratkaisevinta, ihmisiin ei kannata uskoa, usko Jeesukseen, niin sinä pelastut.
Ja tuon kun kerroin niin sinun vastaus oli puolestaan:
bluerein kirjoitti:Bombay... NO VOIHAN JUMMI JAMMI !
Kokeileppa uudestaan vastata, äläkä trollaa niillä random-raamatunlause ripaskalla, kyllä minä olen raamattuni lukenut ja voit toki laittaa ASIAAN KUULUVIA raamatunkohtia.
EDIT2: No laitetaan sit kerralla kunnolla näitä kysymyksiä mihin et ole vielä vastannut niin kokeile niihin eka vastailla..
bluerein kirjoitti:Jos ihmisen teot olivat pahat, saattoi ihminen tehdä silloin mitä vain, kuten tappaa veljensä, miksi hän ei sitten sekaantuisi siskoonsa.
Eikö sitten puolestaan Jumalalle ole sattunut suhteellisen paha virhearviointi, kun käsittääkseni sisarruksien jälkeisistä voi hyvin todennäköisesti tulla jonkinlaisia vammaisia/vähä-älyisiä tms. Ja tämä että olemme vammaisten jälkeläisiä selittäisi ainakin osittain myöskin sodat ja muut "vitsaukset" eikä mikään Lucifer. Miten ihmeessä kaikkivoipa Jumala ei voinut tajuta luodessaan ihmisrotua, että vituiksihan kaikki menee jos koko rodun perustaa sisarruksien jälkeläisille?
Ja eikö raamatun syntilistaan myöskin kuulu se että omaan siskoonsa ei saa yhtyä? Vai pitääkö sekin tulkita niin että "Hätätilassa voit yhtyä myös siskoosi" tms.
Eikä ihminen ole paha jos yhtyy siskoonsa tuossa alkuperäisessä pohdinnassa, vaan itse Jumala on ollut "paha" kun ei ole antanut muuta vaihtoehtoa kun kiksauttaa siskoaan, jos haluaa suvun jatkuvan..
Ja sit:
bluerein kirjoitti:Kyllä kaikki löytyy Raamatusta mikä koskee tätä nyky maailmaa, ja tätä pedon aikakautta ja pedonmerkkiä, joku ei tykkää että tuosta pedonmerkistä puhutaan, niin jokainenhan voi itse lukea sieltä, ettei tarvitse mielipiteitä tulkita, jos joku ärsyyntyy siitä että paahtaa koko ajan samaa.
Voitko antaa tarkat lähteet mitä jakeita kannattaa lukea jos haluaa löytää Mariackan viittaamiin "Missään en ole löytänyt höpinöitäsi kaupan kassoista ja injisoimalla pistettävistä siruista." asioihin tiedot?
Ja sit nämä 666SIRUMAITO-keskustelut, niihinkin vois yrittää vastailla, löytyvät tuolta;
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic. ... &start=105