Olen pitänyt sinua markja kaikesta pakonomaisesta väittämisestä ja kinaamisesta huolimatta fiksuna tyyppinä, mutta nyt on jotain enemmän outoa ilmassa.
Ja ei, sinun ei kannata vastata minulle enää tässä aiheessa..
Sinä vain vähättelet asiaa, haluat tehdä äärimmäisen sairaasta ja laittomasta asiasta vähemmän tuomittavaa ja herättää keskustelua lain lieventämisestä ( Uskomatonta!!), vaikka sitä voisi kiristää ja parantaa.
Esimerkiksi selkeä lakiin merkitty porrastus, voisi lieventää joitain tilanteita. Mitä enemmän ikäeroa, sitä törkeämpi teko ja tuomio sen myötäinen, jolloin esimerkiksi mainitsemasi epäkohta
markja kirjoitti:Nykyäänähän tilanne on periaatteessa se, että jos olet "lapsellinen" 16v niin vaikka 80v voi tulla ja harrastaa seksiä ilman ongelmia, mutta jos oletkin 15v "kehittynyt" ja 20v tulee ja harrastaa seksiä niin häkki heilahtaa. Tuossa ei ole ihan oikeasti mitään järkeä.
vähän tasoittuisi. Mutta täytyyhän 20-vuotiaankin jo kyetä odottamaan vuosi, että 15-vuotias kumppani täyttää edes sen lain määräämän 16-vuotta. Jos ei muuten kykene, niin silloin kannattaisi muistella mitä laki sanoo. Viisi vuotta on tässä vaiheessa vielä melkoinen ikäero, eri asia on sitten vanhempana tällaiset viiden vuoden ikäerot.
Ymmärrämme toki varmaan kaikki paremmin seurustelusuhteessa olevia nuoria, tilanteessa jossa toinen on esim 17-vuotias ja toinen 14-, tai 15-vuotta, mutta tuossa aiemmin puhuttiinkin keski-ikäisen aikuisen ja alle 16-vuotiaan lapsen välisistä asioista, joihin vastailit todella tökerösti ja vaadit määritelmiä alaikäisyydestä.
No vittu alle 16v, niin kuin sinä tämän varmaan ilmaisisit tyylillesi uskollisena ja kaikenkattavalla elämänkokemuksellasi.
Anteeksi kielenkäyttöni.
Jos nyt istuisit tuossa sohvallamme (huomasithan monikon? viisihenkinen perhe, niin varmaan käsität tunteeni suojaikärajan muuttamisesta ja pedofiileistä), niin luulen ja tiedän, että keskustelumme olisi aivan eri luonteinen. On aivan eriasia ajatella, kuvitella ja pyöritellä näitä asioita päässään, kun toiset joutuvat elämään näiden kanssa. Ajatteletko kuinka moni hyväksikäytön uhri on lukenut sinun kirjoituksesi?
Suomen rikoslain 20.luvun pykälissä 6, 7, 8, ja 10, seksuaalirikoksista lapsia kohtaan on määrätty näin:
"
20 luku
Seksuaalirikoksista
6 § Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Joka
1. on sukupuoliyhteydessä kuuttatoista vuotta nuoremman lapsen kanssa,
2. koskettelemalla tai muulla tavoin tekee kuuttatoista vuotta nuoremmalle lapselle seksuaalisen teon, joka on omiaan vahingoittamaan hänen kehitystään, tai
3. saa hänet ryhtymään 2 kohdassa tarkoitettuun tekoon,
on tuomittava lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vankeuteen enintään neljäksi vuodeksi.
Lapsen seksuaalisena hyväksikäyttönä ei kuitenkaan pidetä 1 momentissa tarkoitettua tekoa, jos osapuolten iässä tai henkisessä ja ruumiillisessa kypsyydessä ei ole suurta eroa.
Lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomitaan myös se, joka menettelee 1 momentissa tarkoitetulla tavalla kuusitoista mutta ei kahdeksantoista vuotta täyttäneen lapsen kanssa, jos tekijä on lapsen vanhempi tai vanhempaan rinnastettavassa asemassa lapseen nähden sekä asuu lapsen kanssa samassa taloudessa.
Yritys on rangaistava.
7 § Törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
Jos lapsen seksuaalisessa hyväksikäytössä
1. kohteena on lapsi, jolle rikos lapsen iän tai kehitystason vuoksi on omiaan aiheuttamaan erityistä vahinkoa,
2. rikos tehdään erityisen nöyryyttävällä tavalla tai
3. rikos on omiaan aiheuttamaan erityistä vahinkoa lapselle hänen tekijää kohtaan tuntemansa erityisen luottamuksen tai muuten tekijästä erityisen riippuvaisen asemansa vuoksi
ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava törkeästä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vankeuteen vähintään yhdeksi ja enintään kymmeneksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava.
8 § Seksuaalipalvelujen ostaminen nuorelta
Joka lupaamalla tai antamalla korvauksen saa kahdeksaatoista vuotta nuoremman henkilön ryhtymään sukupuoliyhteyteen tai muuhun seksuaaliseen tekoon, on tuomittava seksuaalipalvelujen ostamisesta nuorelta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
Yritys on rangaistava.
10 § Määritelmät
Sukupuoliyhteydellä tarkoitetaan tässä luvussa sukupuolielimellä tapahtuvaa tai sukupuolielimeen kohdistuvaa seksuaalista tunkeutumista toisen kehoon.
Seksuaalisella teolla tarkoitetaan tässä luvussa sellaista tekoa, jolla tavoitellaan seksuaalista kiihotusta tai tyydytystä ja joka tekijä ja kohteena oleva henkilö sekä teko-olosuhteet huomioon ottaen on seksuaalisesti olennainen."
markja kirjoitti:Minusta suojaikärajakäytäntö on sinällään tarpeeton.
Eli pedofilia poistuisi sanavarastostamme. Ihanko oikeasti??
Harvapa julkisella keskustelupalstalla omalla nimellä, niin kuin sinä Markus Jansson, kritisoi lakia lain tällaisesta kohdasta ja varsinkaan näin päin. (Ja huomautan vielä, ettei aiemmin puhuttu teinirakkaudesta.) Yleinen suuntaus on, että lakia pitäisi kiristää.
Sanot toistuvasti ettei laki ole oikeassa, mutta onko joku sinulle väittänyt että laki olisikaan
aina oikeassa, sen mukaan on vaan elettävä. Eihän se ole näissäkään tapauksissa aina oikeassa, ei ainakaan tarpeeksi ankara tuomioiden suhteen. Minun mielestä nuo 16 ja 18, ovat ilmeisen sopivat ikärajat.
Meidän kaikkien on kuitenkin noudatettava lakia, oli se sitten mielestämme oikein tai väärin, muussa tapauksessa yhteiskunnan tehtävä on rangaista laissa määrätyllä tavalla.
Lihavoidut kappaleet sivulta
http://www.angelfire.com/ne/itoset/laki.html löytyy myös kirjasta Suomen laki 1 ja 2.
Samoilta sivuilta tekstiä pedofiliasta
http://www.angelfire.com/ne/itoset/mitaseon.html