Carelin kirjoitti: La Kesä 07, 2025 6:12 pm
Siksi lasta ei hevillä huostaan otetakaan. Siihen pitää olla vakavat syyt.
Ne syyt ovat salassa pidettäviä asioita ja siksi niitä on täällä turhaan kyseenalaistaa. On varma, että niitä kyllä on.
Mielestäni on erikoista, että syyt ovat salassa pidettäviä. Sanoisin tämän olevan perheelle huomattavasti isompi mainehaitta, kun heidän kuvansa ja nimensä on julkistettu, osoitettu julkisesti huolta lasten terveydestä ja turvallisuudesta, kerrottu rikosepäilystä, mutta kuitenkin jätetty kertomatta ne syyt, minkä takia lasten turvallisuus koetaan vaarantuneeksi, tai mikä on johtanut huostaanottoon. Tämä on samaan aikaan myös viranomaisille mainehaitta, näitä juttuja lukiessa jää kuva siitä, että ihmisten pitäisi sokeasti uskoa viranomaisten moraaliin ja korruptoimattomuuteen. Olihan Hitlerilläkin varmasti jokin syy uunittaa juutalaisia, mutta nekin olivat salaisia pitkän aikaa.
En nyt oleta, että vanhempien tekoja käytäisiin läpi yksityiskohtaisesti. Voisi kuitenkin kertoa konkreettisia asioita, onko lasten ruokailua laiminlyöty, onko lapsia pahoinpidelty, kohdeltu muulla tavalla kaltoin, tai käytetty seksuaalisesti hyväksi. Jos mitään tälläistä ei ole tapahtunut, silloin on mielestäni asiallista kyseenalaistaa viranomaisten toiminta. Lastensuojelulaitoksen päällikkö itsekin sanoi, että oppivelvollisuuden laiminlyönti ei ole syy huostaanottoon.
Huomasin myös lastensuojelupäällikön maininnan mielenterveysongelmista yhtenä yleisenä syynä huostaanotolle. Olettaisin tälläisen arvion tulevan vain, jos esim toinen vanhemmista on viety tahdosta riippumattomaan hoitoon, ja saanut diagnoosin. Etenkin tapauksissa, jossa henkilö ei itse suostu tai halua hakeutua terveydenhuoltoon.