Poliisi etsii Karfin perhettä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

norma.jennings kirjoitti: To Kesä 12, 2025 1:30 pm Kelan toimeentulotuella eläessään kyseinen perhe olisi oikeutettu asumismenojen ja muiden pakollisten menojen jälkeen yhteensä noin 3988,68 € toimeentulotukeen ja siihen päälle 1080 € lapsilisään.
Miten oikein lasket? Eihän lapsilisät toimeentulotuen päälle tule, sillä toimeentulotuki on se viimesijainen etuus.

Kaksi aikuista, neljä 10 - 17 -vuotiasta lasta ja neljä nuorempaa lasta saisi perustoimeentuloa yhteensä 3781 euroa kuussa. Tuo ei sisällä mahdollisia toimeentulotuesta maksettavia terveydenhoitokuluja.

Mietin mahdollista piilopaikkaa niin autioita taloja on kyllä Suomenkin maaseutu täynnä. Kaikissa ei ole uteliaat naapuritkaan ihan vieressä.
Rouva Piilopoliisi
Harjunpää
Viestit: 303
Liittynyt: Pe Loka 02, 2009 10:51 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rouva Piilopoliisi »

Tässä muutamia suomalaisia lasten laiminlyöntitapauksia ja niistä saatuja tuomioita.

Vanhemmat laiminlöivät lapsensa epilepsian hoidon:
https://yle.fi/a/74-20015644?utm_source ... n=ylefiapp

Vanhemmat laiminlöivät kaiken:
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/suo ... at/7921576

Laiminlyöntiä Lapissa:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005692190.html

Hammashuollon laiminlyönti 1.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/8ccd ... 301640c1ba

Hammashuollon laiminlyönti 2.
https://www.lansivayla.fi/paikalliset/6356645

Hammashuollon laiminlyönti 3.
https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000010382473.html
Avatar
Saunabad
Remington Steele
Viestit: 205
Liittynyt: Ti Tammi 09, 2024 1:31 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Saunabad »

Oppenheimer kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:55 pm
Saunabad kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:34 pm Aika karmeissa hampaiden hoitamattomuustapauksissa on vanhempia tuomittu pahoinpitelystä ja vammantuottamuksesta. Nyt on epäilynä törkeät pahoinpitelyt ja törkeät vapaudenriistot. Vieläkö joku uskoo, että kotikoulun takia pahat sossut vainoaa :roll:
Sanoisin, että mätäneviä hampaita ei tarvita pahoinpitelyrikoksen täyttymiseksi. Riittää, että vahingoittaa toisen terveyttä. Kyseessä ei tarvitse olla fyysisen terveyden vahingoittaminen. Lapsen eristäminen vuosikausiksi ikäisistään vahingoittaa varmuudella jollakin tavalla hänen henkisen puolen terveyttään, toki lekuri on oikea henkilö arvioimaan, onko näin tapahtunut.
Ei tarvita, totean vain, että kysymyksessä on jotain vakavampaa kuin "pelkkä" hampaiden mätiminen. Siitä ei ole nähdäkseni yhtäkään törkeää pahoinpitelyä syytetty eikä tuomittu (uutisoiduissa tapauksissa).
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

norma.jennings kirjoitti: To Kesä 12, 2025 1:55 pm
WyldChild kirjoitti: To Kesä 12, 2025 1:51 pm Ei pidä paikkaansa. Lapsilisää ja asumistukia ei saa toimeentulotuen päälle, vaan toisinpäin. 8-henkisen perheen toimeentulotuen perusosat on alle 3000€.
Kyllä vaan pitää paikkansa. Tuohon päälle he voisivat hakea työttömyystukea, ja se voisi pienentää toimeentulotuen määrää työttömyystuen verran. Käteen jäävä summa olisi jota kuinkin sama. Ja lapsia on 8. Plus kaksi vanhempaa.
Kokeile huviksesi Kelan toimeentulotukilaskurilla, mitä vaikuttaa tuon porukan tukimäärään, jos asianmukaisesti ilmoittaa sinne ne 1200 euron lapsilisät. Siellä kysytään, saatko sosiaalietuuksia, ja kerrotaan, mitkä kaikki etuudet ovat sosiaalietuuksia. Eli esimerkiksi juuri lapsilisät ovat.

Linkki laskuriin: https://laskurit.kela.fi/toimeentulotuen-maaran-laskuri
norma.jennings kirjoitti: To Kesä 12, 2025 2:48 pm Kelassa voi toimeentulotuen laskurilla laskea suurpiirteisen summan, kuinka paljon perhe saisi toimeentulotukea, jos kuvitellaan, että muuta tukea ei ole. Sekin on vaikea arvioida tässä kohtaa, kun emme tiedä asumis- tai terveydenhoitomenoja, ja jokainen voi arvioida ne vähän eri tavoin. Minä sain laskurista mainitsemani arvion.
Laskurilla voi laskea myös kuvitellen, että muuta tukea on. Silloin saa vähemmän tukea. Asumiseen voi saada tukea, mutta ei määräänsä enempää, joten sillä ei sikäli ole väliä että voit vain kuvitella perheen asumaan johonkin murjuun, ja että tuo toimeentulotuki (3700 euroa ja rapiat päälle) menee sitten kaikkeen muuhun. Julkisen terveydenhoidon kulut ja reseptilääkkeet maksetaan, mutta ei mitään esim. käsikauppalääkkeitä.

Jos elellään vain kotona, niin halvempaahan se on: Voi käyttää vaatteet rievuiksi asti, ei ole väliä ulkonäöllä muutenkaan. Ehtii kokkailla itse (lapsilauma vanhemmasta päästä apuna). Ja mihin ne lapsetkaan puhelimia tarvitsee? Kenen kanssa ne viestittelisi? Ruoat voisi hakea jostakin tukusta, tai ehkä uskonveljet hoitaa asian, ja tuovat tuliaisiksi vaatteita, joista omat lapset on kasvaneet ulos.
Viimeksi muokannut Rousku, To Kesä 12, 2025 11:21 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Tupla kirjoitti: To Kesä 12, 2025 1:58 pm Et yhtään epäile norma jennigs näitä yhteenlaskujasi. Minusta ne täällä aiemmin esitetyt olivat realistisia.
Ja vielä asumistuki päälle!
Ei, todellakaan ei päälle. Kela vaatii, että haet ensin kaikki mahdolliset tuet mitä voit hakea, riivit niistä kasaan minkä pystyt. Muun muassa asumistuen. Sitten, jos niillä ei toimeentulotuen normit täyty, saat puuttuvan summan toimeentulotukena.
piitu73
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Ke Kesä 26, 2019 8:45 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja piitu73 »

viivahattu kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:31 pm Menisiköhän esimerkiksi rokotteiden kieltäminen lapsilta törkeänä pahoinpitelynä? Selvästi tuo nyt liittyy jotenkin terveydenhuollon asioihin ja pikemminkin siihen, että lapsia ei ole käytetty normaaliin tapaan neuvolassa, lääkärillä jne. kuin siihen, että lapsia olisi välttämättä hakattu ja potkittu.
Itse epäilen "pahoinpitelyn" liittyvän juuri tällaiseen tai vastaavaan. Miksi poliisi ei esimerkiksi mitenkään alkuun maininnut mitään, vaan ensimmäiset asiaa julkituovat syytteet liittyivät oppivelvollisuuteen. Ei edes kerrottu mistään väkivaltarikoksista vanhempia kohtaan. Kyllä yleensä syyte-epäilyt tulevat julkisuuteen, vaikka muu olisi salattua. Kuulostaa jopa jälkeenpäin keksityltä. Pahoinpitelysyytteen alla voi olla muutakin, kuin mätkiminen.
HilMil
Armas Tammelin
Viestit: 71
Liittynyt: To Kesä 05, 2025 9:05 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja HilMil »

Cadi John kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:08 pm
Tässä ketjussa on useamman ihmisen
Ja sä uskot kaiken?

Mun mielestä ei ole millään muotoa normaalia pitää näitä vanhempia lapsia kotikoulussa. Mitä ne oli 15 ja 17 v? Selkeästi ovat jo syrjäytyneet tästä maailmasta ja onko tarkoitus et ihan vielä kolmikymppisinä asuvat vanhempien kanssa jossain luukussa?

Tämän perheen vanhemmissa ei ole mitään normaalia ja nuo kaikki lapset on saatava heiltä pois.
Liittyykö tämä sun ikäspekulaatio nyt tähän perheeseen, vai yleisesti?
Jos yleisesti, niin miksi just yläkouluikäisten pitäis päästä kouluun opiskelemaan?
Yläkouluthan on nykyään ihan karmeinta paskaa ikinä.
MissMaapl
Neuvoja-Jack
Viestit: 519
Liittynyt: Pe Helmi 25, 2022 12:32 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja MissMaapl »

Simple kirjoitti: To Kesä 12, 2025 8:54 am Yksi johtolanka vielä & seurakuntapohdintaa!

Mainitsin taannoin Tommy Karfin suht ainoan julkisen facebookaktiviteetin:
Hän oli ilmoittanut osallistuvansa raamattupiiriin Hotel Polariksessa Edsevössä 19.3.2010. ”Deltag på fredag”
Nyt tuo on facesta poistettu. Epäilyttävää! Ehkä eivät halua tulla yhdistetyksi Tommyyn koska yhteys on vanha ja saattaa olla vaihtanut seurakuntaa. Herätti kuitenkin mielenkiintoni.

Raamattupiirin Suomen järjestäjä oli Ola Österbacka, joka hoitaa St. Johannes evlut församlingenin tilaisuuksia Vaasassa ja Pedersören Lepplaxissa. Kyseisellä seurakunnalla on yhteydet muihin pohjoismaihin, sekä tunnustuskirkkoon, mutta se kaiketi lasketaan kuuluvan itsenäisiin luterilaisiin vapaaseurakuntiin..?

https://sanktjohannes.info/om-stj/om_stj/

2010 Raamattupiirin puhuja oli Seth Erlandsson, joka taas on Lutherska Bekännelsekyrkanin tyyppejä Ruotsista. Vetänyt viimeksi 2023 biblicumia netin kautta etänä Pedersöreläisille.

En tiedä tuon taivaallista henkilöiden titteleistä tai näiden eri seurakuntien mikrohierarkioista, siitä pahoitteluni. Jos joku tietää enemmän, saa valaista!

Karfien luotetuksi edunvalvojaehdokkaaksi nimetty helsinkiläinen pienen seurakunnan pappi on työskennellyt ruotsinkielisessä ev.lut. kirkossa josta eronnut ja perustanut oman St. Martins församlingenin. Sen kytkökset ovat hieman epäselvät, mutta lähestymispintaa on ilmeisesti Suomen Evankelisluterilaisessa Lähetyshiippakunnassa. Viisaampien pohdintaa ja nimi löytyy mm. tuolta:

https://uskojarukous.fi/t/s-t-martins/2037/13

https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/naisp ... etruksessa

Lähetyshiippakunnan paikallinen organisaatio on St. Jakobs församlingen, joka kokoontuu Pietarsaaren adventtikirkolla.

Luther-divarilla on muuten osoite myös Vimpelissä, ja sekin linkittyy Suomen Evankelisluterilaiseen Lähetyshiippakuntaan.

Yksi vaihtari Karfien monista seurakunnista olisi myös SLEF - Svenska Lutherska Evangeliföreningen i Finland, joka toimii pohjanmaalla ja Vaasassa.

Että siitä haravoimaan!
Nostan tätä viestiä sivulta 66 näkyville, kun ketjuun tulee nopeasti niin paljon muutakin. Tässä on konkreettista salapoliisintyötä parhaimmillaan. Näistä voisi löytää perhettä piilottelevat tahot, kun jaksaisi käydä läpi järjestävän tahon lisäksi myös muut osallistujat ja seuraajat.

Edit: lisäsin sivunumeron, josta lainattu kirjoitus löytyy.
Viimeksi muokannut MissMaapl, To Kesä 12, 2025 11:24 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
"En osallistu keskusteluun, sanonpahan vain."
Cadi John
Axel Foley
Viestit: 2266
Liittynyt: Ma Kesä 12, 2023 3:05 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Cadi John »

HilMil kirjoitti: To Kesä 12, 2025 11:11 pm
Cadi John kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:08 pm
Tässä ketjussa on useamman ihmisen
Ja sä uskot kaiken?

Mun mielestä ei ole millään muotoa normaalia pitää näitä vanhempia lapsia kotikoulussa. Mitä ne oli 15 ja 17 v? Selkeästi ovat jo syrjäytyneet tästä maailmasta ja onko tarkoitus et ihan vielä kolmikymppisinä asuvat vanhempien kanssa jossain luukussa?

Tämän perheen vanhemmissa ei ole mitään normaalia ja nuo kaikki lapset on saatava heiltä pois.
Liittyykö tämä sun ikäspekulaatio nyt tähän perheeseen, vai yleisesti?
Jos yleisesti, niin miksi just yläkouluikäisten pitäis päästä kouluun opiskelemaan?
Yläkouluthan on nykyään ihan karmeinta paskaa ikinä.
Tähän perheeseen. Nämä lapset ovat eläneet eristyksessä ikäisistään koko elämän. Kyllä 17 v on jo lukiossa tai ammatillisessa koulutuksessa.

Ymmärrän yläkouluikäisen kotikoulun, jos lapseen on esim kohdistunut vakavaa kiusaamista tms mutta en tämmöistä oman aatteen vuoksi pidettävää, muusta maailmasta eristettävää kotikoulutusta. Jos edes on mitään kotikouluakaan pidetty.
HKV
Rico Tubbs
Viestit: 1215
Liittynyt: Su Joulu 11, 2022 10:16 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja HKV »

Noista valokuvista vielä? Eikö oikeus taistelu ollut 2020-21 ja kuva siitä.

Ihmisten ulkonäkö voi muuttua vuosien kuluessa. Näyttääkö edes tuolta?
Oli taas niin sekava selitys että pelkkä kuseminen kenkäkaappiin ei riittänyt. Täytyi vääntää paskatkin.
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

poisheittotunnus kirjoitti: To Kesä 12, 2025 2:53 pm
Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: To Kesä 12, 2025 2:40 pm
poisheittotunnus kirjoitti: To Kesä 12, 2025 1:07 pm
Joku uskovainen hörhö niitä piilottelee, itse veikkaan että ulkomailla.

edit: ja niillä uskovaisilla hörhöillä on varmaan oma rinkinsä ja jokainen ringin jäsen lisää vähän omia ostoksiaan ja tuo sitten ruokahuoltoa...
Voisihan se noinkin olla.
Vaan jos on kyse uskovaisten ringistä, niin mikä lahko sitten olisi sellainen, joka Suomen ulkopuolellakin pitäisi yhtenäistä rinkiä? Scientologit?
Suurin osa kristinuskonlahkoista nykyään on kotoisin Jenkeistä ja niillä on haarasoluja liki joka maassa...
Näitten lahko ei taida olla jenkkiläisperäinen, vaan ihan pohjoismaisia ns. tunnustuksellisia luterilaisia kirkkoja, joita on perustettu kun on vastustettu mm. naispappeutta. Niillä on kyllä yhteyksiä myös keskenään myös. Ja erityisesti ruotsalaisilla Suomen ruotsinkielisten kanssa.
Yrjö Yrjönpoika kirjoitti: To Kesä 12, 2025 2:40 pm Toisaalta oletan, että muualla Euroopassa (jossa etsintäkuulutettuja, oikeasti pahoja rikollisia, piilottelee vuosittain 250-400 kärsää), joku randomin fämilin skannaaminen ehtisi kovin paljon kiinnostamaan edes poliisia.
Minä taas olettaisin, että vaarassa olevat lapset voisivat kiinnostaa poliisia kovastikin.
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1982
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

WyldChild kirjoitti: To Kesä 12, 2025 3:31 pm Asumis- ja terveydenhoito menoihin saa toimeentulotukea sen verran kuin niitä on.
OT, mutta ei asumismenojen osalta pidä paikkaansa, eikä tietenkään mitään yksityislääkärikäyntejä korvata.
WyldChild
Alibin satunnaislukija
Viestit: 56
Liittynyt: La Loka 24, 2020 10:28 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja WyldChild »

Rousku kirjoitti: To Kesä 12, 2025 11:38 pm
WyldChild kirjoitti: To Kesä 12, 2025 3:31 pm Asumis- ja terveydenhoito menoihin saa toimeentulotukea sen verran kuin niitä on.
OT, mutta ei asumismenojen osalta pidä paikkaansa, eikä tietenkään mitään yksityislääkärikäyntejä korvata.

Tarkoitin tuossa että kyseisiä tukia ei saa enempää kuin kyseisiä menoja on. Kun joku aiemmin ynnäili perheen tuloksi asumiseen ja terveydenhoitoon saatavia tukia. Huomautin vaan että ei ne tuet mitään käteen jäävää tuloa ole, vaan menevät suoraan siihen mitä varten ne on myönnetty.
Kalapaliikki
Roger Murtaugh
Viestit: 876
Liittynyt: La Joulu 12, 2020 7:05 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Kalapaliikki »

Antakaa nyt roskasakin nääntyä. Sääli toki lapsien kannalta, mutta pelkkää kuluerää kaikki. Ruumiit kaivetaan sitten joskus ja hihhuliyhteisö lyö omansa kuoppaan.
Avatar
Saunabad
Remington Steele
Viestit: 205
Liittynyt: Ti Tammi 09, 2024 1:31 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Saunabad »

piitu73 kirjoitti: To Kesä 12, 2025 11:10 pm
viivahattu kirjoitti: To Kesä 12, 2025 10:31 pm Menisiköhän esimerkiksi rokotteiden kieltäminen lapsilta törkeänä pahoinpitelynä? Selvästi tuo nyt liittyy jotenkin terveydenhuollon asioihin ja pikemminkin siihen, että lapsia ei ole käytetty normaaliin tapaan neuvolassa, lääkärillä jne. kuin siihen, että lapsia olisi välttämättä hakattu ja potkittu.
Itse epäilen "pahoinpitelyn" liittyvän juuri tällaiseen tai vastaavaan. Miksi poliisi ei esimerkiksi mitenkään alkuun maininnut mitään, vaan ensimmäiset asiaa julkituovat syytteet liittyivät oppivelvollisuuteen. Ei edes kerrottu mistään väkivaltarikoksista vanhempia kohtaan. Kyllä yleensä syyte-epäilyt tulevat julkisuuteen, vaikka muu olisi salattua. Kuulostaa jopa jälkeenpäin keksityltä. Pahoinpitelysyytteen alla voi olla muutakin, kuin mätkiminen.
Mikään noista vaan ei tule lähellekään törkeää pahoinpitelyä. Jotain karmeaa täytyy tuon kvalifioinnin takana olla. Epäillyt rikokset on mainittu poliisin hakiessa edunvalvojaa 2024, niin miten "jälkikäteen" nämä olisi keksitty? Ja Iltishän nuo on kaivanut esiin, eikä viranomaiset tiedottaneet lisää.
Vastaa Viestiin