Sini-Vuokko kirjoitti: Ke Kesä 18, 2025 5:48 pm
ruusumaa kirjoitti: Pe Kesä 13, 2025 2:59 pm
Strutter kirjoitti: Pe Kesä 13, 2025 2:55 pm
Hmm, viittaako tällä jo heidän lapsuuteen? Mites se perheen auto silloin syttyi "itsestään" tuleen ja yksi veljeksistä jäi sisälle?
No vauvapalstalla joku tähän viittasi. Veli palavassa autossa ovet lukossa, Tommy seisoo tumput suorina vieressä ja katselee.
Isä sanoo, ettei tiedä miten auto syttyi!?
Mitä isä olisi muuta voinut sanoa? Edes siinä tapauksessa, että olisi ollut pakko vähitellen myöntää, että oma lapsi on mahdollisesti psykopaatti tai jotain sinne päin? Näistä asioista ei varmaan hirveän paljoa tiedetty eikä puhuttu neuvoloissa, kouluissa eikä lastenkasvatusoppaissa. Jos siis asia olisikin niin, että ei se auto nyt aivan itsekseen syttynyt.
Ei tuollaisista asioista puhuta mielellään vieläkään, ja ne ovat ihan lastenpsykiatrian aluetta. Mutta nykyään sentään jotain tiedetään siitä, että on olemassa lapsia, joita omat vanhemmatkin saattavat pelätä.
On kerrottu, että äiti Marita yritti kovasti löytää pojalleen Tommylle sopivaa terapeuttia. Ja oletus tuntuu olevan, että poika traumatisoitui nähtyään palavan auton, jossa hänen oma veljensä oli sisällä.
Deckarist, Grokille ei tarvitse syöttää linkkejä. Se etsi Karfeja koskevat uutiset ihan itse.
Karfin perheen isoveljeen viitattiin sanalla Mikael. Netistäkin löytyy Mikael Karf. Hän ei siis liene mikään Tommy Mikael eli tämän perheen isä Tommy?
Vauvapalstalla väitetään vielä enemmän kaikenlaista kuin täällä. En käyttäisi vauvapalstaa perusteena mihinkään. Käyttäkää kunnon lähteitä.
Auton ovet olivat sisältäpäin lukitut. Auton sisään oli unohtunut kaasusytytin. Se räjöhti kai auringonvalosta tai -lämmöstä jos oikein ymmärsin. Markus oli kai mennyt autoon leikkimään ja lukinnut ovet siellä ollessaan. (Areenan elokuva Markuksesta, ruotsiksi)
Filmillä kerrottiin miten isoveli (Mikael) suri veljeään.
Myöhemmin heille syntyi uusi lapsi. Oliko tämä sitten Tomas? Vai oliko Markuksella 2 isoaveljeä?
"Myös Tommy Karf muisteli tapahtunutta Keskipohjanmaan haastattelussa vuonna 2005.
– Olin silloin seitsenvuotias, ja monet aikuiset varmaan ajattelivat, että lapsi ei oikein ymmärrä näitä asioita. Kyllä tiesin, mistä oli kysymys ja mitä tapahtunut." (Lähde:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011280004.html)
Täällä isoveli Mikael sanoo, ettei hänellä ole enää pikkuveljeä:
https://yle.fi/a/7-884735.
Minusta Mikaelkin oli 7. Olivatko Tommy ja Mikael siis kaksoset vai yksi ja sama henkilö? Jos sama, netissä tuntuu olevan toinenkin Mikael Karf.
Kun sytytin räjähti ja tulipalo syttyi, Markus ilmeisesti menetti tajuntansa 30 sekunnissa ja kuoli 60:ssä. Isä kun löysi autonavaimet, avasi oven, mutta kuumuus työnsi hänet kauemmas. Hän suojasi itsensä viltillä, meni maahan maata ja ojensi kätensä auton lattialle, jos oikein muistan. Siellä ei ollut mitään.
On ihan turha kirjoitella tänne että joku sanoo vauvapalstalla että isoveli seisoi tumput suorana. Olisiko seitsenvuotiaan pitänyt yrittää ängetä palavaan autoon kun ei sinne aikuinenkaan päässyt?
Palomies löysi vajaan viisivuotiaan Markuksen hiiltyneen ruumiin ja hänkin vasta toisella etsimisellä, hattuhyllyltä.