Poliisi etsii Karfin perhettä

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1986
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Pieni liekki kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 10:08 pm Anneli Auerin perheen tapausta seuraavana henkilönä minua kiinnostaa, mikä viranomaistaho Suomessa tai muualla ottaa vastuun pohjalaisperheen vanhempien ja lasten turvallisuudesta ja terveydestä sen hetken jälkeen, mikäli vanhemmista oikeasti annetaan eurooppalainen pidätysmääräys. Jotenkin tuntuu, että käsittämättömän kovilla panoksilla pusketaan asiassa eteenpäin.

Toivottavasti vastaavalla intensiteetillä hoidetaan kuntoon esimerkiksi niiden ikääntyneiden ihmisten asioita, joiden osalta ovat omaiset tehneet huoli-ilmoituksia ja joiden hyvinvoinnista on perustellusti vakava huoli.
Kysytkö myös, kuka vastaa poliisia pakenevan autoilijan turvallisuudesta, kun poliisiautoa paetakseen on kaahattava kahtasataa?

Jos nämäkin vanhemmat vain kiltisti suostuisivat tulemaan koloistaan esiin, ei heihin mitään turvallisuusuhkaa kohdistuisi. Jos heidät ulkomaillakin pidätettäisiin, niin tuskin heitettäisiin Suomeen toimittamista odottelemaan samaan selliin katurikollisten ja murhaaja-raiskaajien kanssa. Lapsilleen nyt varsinkaan ei tehtäisi niin.

Vanhusten asioita ei hoideta kuntoon vastaavalla intensiteetillä, koska tässä priorisoidaan rankasti sillä perusteella, että toisin kuin vanhuksista, näistä lapsista saattaa vielä kehkeytyä tuottavia kansalaisia, kunhan saavat siihen asianmukaiset eväät, joita vanhempansa mahdollisesti tai jopa ilmeisesti eivät kykene heille tarjoamaan.
Avatar
Vasikkahattu
Frank Drebin
Viestit: 395
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2025 11:34 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Vasikkahattu »

HilMil kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 12:53 am Sä et vastannut tähän spekuloivaan kysymykseen millään lailla. Jos lasten vapaudenriiston on katsottu alkaneen syntymästä, mihin toi artikkeli viittaa, niin mikä voi olla sellainen vakava peruste, että vastasyntyneen vapaus on huoltajan toimesta riistetty?
~enigma~ Jo puolestaan vastasikin.

Ja vaikka kysymystä ei minulle esitettykään, niin tosiaan tekoajalle pitää olla jokin alkuajankohta. Ja koska Karfeja tai heidän lapsiaan ei ole poliisi päässyt kuulemaan, niin on mielestäni perusteltua laittaa alkuajankohdaksi ihan lapsen syntymähetki. Meistähän ei kukaan tiedä millaisiin olosuhteisiin lapset on syntynyt. Tuota alkuajankohtaa voi myös korjata tutkinnan edetessä.

Viitteenä aihetta käsittelevä uutinen MTV:ltä. Äärimäisessä tapauksessa voi siis teko alkaa myös syntymästä. Toki en usko siihen tässä tapauksessa.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/voi ... ia/9186350
Rousku
Vic Mackey
Viestit: 1986
Liittynyt: Pe Elo 24, 2007 11:29 pm

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja Rousku »

Pieni liekki kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 6:51 am Miten vankka totuuspohja pitää olla henkilöihin kohdistetuilla rikosnimikkeillä, kun lähdetään etsimään Suomen kansalaisia rajojemme ulkopuolelta? Tuleeko kenellekään mitään seuraamuksia, jos kirjoitetaan henkilöitä syyllisiksi sellaisiin rikoksiin, joihin nämä eivät ole kuitenkaan syyllistyneet?
Missä kirjoitetaan.

Virallisissa papereissa vanhempia epäillään erinäisistä rikoksista. Se on eri asia kuin väittää heidän niihin syyllistyneen.
Kuikka Koponen
Martin Beck
Viestit: 833
Liittynyt: Ti Heinä 30, 2024 6:04 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Kuikka Koponen »

Vasikkahattu kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 10:59 am
Kuikka Koponen kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 7:46 pm Tulet kyllä vielä näkemään kuinka viranomaiset valehtelee, väärentää ja puhuu paskaa totutena.
Jäi edelleen ne perustelut välistä. Jos kerran tiedät näin asian olevan, niin esitä nyt jokin perustelu asialle. Ei edes tarvi olla mitenkään erityisen hyvä perustelu, mutta edes jokin. Jotain muuta siis kuin, että sinusta tuntuu siltä tai "tulet kyllä näkemään".
Lue nyt ensin uutiset, syytteet, mikä on ne mahtanut saada aikaiseksi, mikä meni oikeudessa läpi ja mitä jäi näyttämättä toteen.
Salassapito jatkuu niin kauan kuin Krafit itse tuo paperit ja koko keissin julkisuuteen, siihen asti olemme kaikki tietämättömiä tosiasioista, poliisi epäilee, Karfit kiistää, mikä mahtaa olla lopputulos, se selvinee luultavasti seuraavan 10 vuoden aikana kun tätä käydään eri oikeusasteissa.
Työtään kykenettömien viranomaisten jahti tässä menossa, joka luultavasti loukkaa jo ihmisoikeuksia.
Miten Karfien vanhemmat ovat syyllisiä, jos lapset haluavat pois sijoituksesta, onko varmaa näyttöä, että se on Kraftit jotka ovat jossain odottaneet, että lapset on ominpäin juosseet kyseiseen autoon, hehän eivät halunneet muuta kuin kotiin vanhempiensa luokse, muutama taitaa olla jo sen ikäinen, että voidaan kuulla ilman viranomaisten manipulointia joskus tulevaisuudessa oikeuksissa eri asteissa.
Taitaa täällä jo osaa ottaa päähän, kun sijoitukset ei toteutuneet suunniteltulla tavalla, vaan bisnekset kärsi.

Poistettu pitkä poliittinen öyhö, joka siirretty maahanmuuttoketjuun, politiikkaosastoon.
UkiUkas
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Su Kesä 29, 2025 6:21 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja UkiUkas »

HilMil kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 12:53 am
UkiUkas kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 11:12 pm
HilMil kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 10:56 pm

Lainaus linkin takaa:

"Käräjäoikeuden antamien tietojen mukaan vanhin törkeistä vapaudenriistoista on alkanut joulukuussa 2007 ja tuorein heinäkuussa 2021.

Oikeuden ilmoittamat ajankohdat sopivat Karfin perheen lapsien syntymäaikoihin. Tästä voi päätellä poliisin epäilevän, että perheen seitsemän lasta joutuivat törkeän vapaudenriiston kohteeksi syntymästään lähtien."

Miten vastasyntyneen vapauden voi oma huoltaja riistää?
Yleinen suositus ainakin mun lasten vauva-aikoina on ollut, ettei vastasyntynyttä kuskata ekoina viikkoina pitkin poikin keräämässä kaikkia pöpöjä.
Vuonna 2021 on vielä koronakin jyllännyt ja ollut siihen liittyviä yleisiä rajoituksia voimassa.
Sen ikäiset ei oikeen yksinään liikuskele mihinkään, tai tarvitse juuri perheen ulkopuolisia sosiaalisia kontakteja.

Ja jos joku ottaa esille sen neuvolan (tai rokotukset), niin neuvola (tai rokotukset) ei ole edelleenkään Suomessa pakollinen.
Se on palvelu, jonka on oltava saatavilla kaikille neuvolaikäisille lapsille, mutta palvelun käyttö ei ole pakollista, eikä sen käyttämättä jättäminen yksinään kyllä mitenkään mun mielestä voi olla mikään lasu-, tai varsinkaan rikosepäily-peruste.
Käräjäoikeudella on varmasti vankat perusteet asialle. Sellaiset asiat joita ei ole julkisuuteen kerrottu.

Neuvolasta tai rokotuksista en usko olevan kyse. Kyllä kyse on taatusti paljon paljon vakavammista asioista.

En ole omia lapsiani kaikissa neuvola tarkastuksissa käyttänyt eikä siitä mitään ongelmia ole seurannut. Lapseni ovat saaneet rokotukset mutta eivät THL:n aikataulun mukaan.
Covid rokotusta ei lapseni saaneet.
Emme ole joutuneet viranomaisten hampaisiin.
Ja lapseni ovat kotikouluakin käyneet kun asuimme ulkomailla. Sekään ei ollut ongelma millekään taholle.

Kyllä Karfien vanhemmuudessa täytyy olla jotain todella paljon vialla kun heidän lapsistaan ollaan niin kovasti huolestuneita.
Sä et vastannut tähän spekuloivaan kysymykseen millään lailla. Jos lasten vapaudenriiston on katsottu alkaneen syntymästä, mihin toi artikkeli viittaa, niin mikä voi olla sellainen vakava peruste, että vastasyntyneen vapaus on huoltajan toimesta riistetty?
Kun lähtökohtaisesti sen ikäinen ei tarvitse vapautta yhtään mihinkään, vaan nimenomaan huoltajan jatkuvaa läsnäoloa, eikä mitään tarvetta ole ylimääräisille sosiaalisille kontakteille.

Tää loppukaneetti oli just niille, jotka kuvittelee että peruste voisi olla neuvolassa käymättömyys tai rokottamattomuus, mä tiedän, ja selvästi sinäkin, että ne ei ole riittäviä perusteita.

Enkä myöskään ole missään väittänyt, ettei Karfien vanhemmuudessa olisi vikaa.

Mua kiinnostaa, mikä se peruste on?
Vastaus ei silloin ole, että käräjäoikeudella on varmasti vankat perusteet.
No voi harmi ettei mun vastaus miellyttänyt sua. Ikävä kyllä en osaa sanoa mitkä ne perusteet on että vastasyntyneen vapaus on riistetty. Mutta uskon että oikeudella on ollut tieto ja sen perusteella vapaudenriisto on laitettu alkamaan heti syntymästä lähtien.

Jos tässä nyt spekulointia kaivataan niin ehkäpä ne lapset on jo heti syntymästään asti olleet huonoissa oloissa.

"Törkeäksi vapaudenriistoksi on määritelty tapaukset, joissa vapaudenriiston kesto on yli kolme vuorokautta tai joissa käytetään vakavaa väkivaltaa tai uhataan sillä tai aiheutetaan vakavaa vaaraa uhrin hengelle tai terveydelle. Törkeään tekomuotoon kuuluu, että rikosta myös kokonaisuutena arvostellen pidetään törkeänä." (Wikipedia)

Jospa lapset ovat olleet vakavassa vaarassa jo heti synnyttyään.
Deckarist_3
Remington Steele
Viestit: 217
Liittynyt: To Maalis 28, 2019 6:50 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Deckarist_3 »

Deckarist_3 kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 9:09 am
Deckarist_3 kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 8:14 pm
Tämä asianajajaherra taustatukineen ei pelkää julkisuutta, päinvastoin. Karoliina Karfin suomenkielinen uskovien asioihin perehtynyt ja ehkä tuon ympäristön korkeimman tason luotettu asianajaja antanee Karoliinan mahdollisesti hyvinkin vahvoille ja mahdollisesti hyvinkin artikuloiduille mielipiteille tilaa nousta myös julkisuuteen. Ovatpa ne tavan ihmisille miten järkevänkuuloisia tai harhaisia vain. Taustalla lie nimenomaan ounastelemani Vähäkankaiden suvun merkitys koko Suomen Rauhan Sana herätysliikkeeseen ja eri verkostojen kautta useaan muuhunkin uskovaiseen lähiliikkeeseen. Omaa perhettä puolustetaan.



Miten voi olla mahdollista, että niin kauan kun Karf vanhemmat törkeine rikosepäilyineen omia lapsiaan kohtaan eivät nousseet julkisuuteen, niin niin kauan he eivät olleet tarpeeksi suurten almujen ja kolehtien arvoiset?
TÄHÄN LOPPUVAT LAINAT 🙃

Korjaan edellä itse kirjoittamaani sen verran, että Karoliina os. Vähäkangas Karfin asianajajaksi @Ksj001:n kertoma Matti Sankamo on siis isänsä Jukan poika. (Perheen toinen poika on kristillinen kirjailija-ajattelija Juho. https://juhosankamo.fi/web/wordpress/?cat=1) Jukka-isä on tunnettu oikeuskäynneistä ja asiantuntijaneuvoista joihin saattavat välillä kuulua myös monille tavan ihmisille ja juristeille hankalat uskonasiat ja se, että ihmiset uskovat syvästi uskovinakin eri tavoin. Jukka aikoinaan puolusti ex-sisäministeri Päivi Räsästä oikeudessa, aikana jolloin Räsästä epäiltiin kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Jukka-isä on Almgren&Sankamo Oy asianajoliikkeen perustaja, jossa nyt myös Matti on osakkaana. Yritys on hyvämaineinen.

@Ulrica mietiskeli hetki sitten voisiko asianajaja Matti Sankamo olla esteellinen omien mahdollisesti läheistenkin Rauhan Sana -yhteyksiensä vuoksi edustamaan Karoliina Karfia. Olisiko hän loppuun asti objektiivinen neuvoissaan ja toimissaan? Olisiko hän uskollinen Suomen laille mukaanlukien lasten oikeudet vaikkapa yli aatteen Jumala-käsityksen, eikä toisin päin?

Pelkkää spekua tämä yllä, ko. henkilö tuntematta.

Mikäli Rauhan Sana hallituksineen, hallitusjäsenineen ja tai jäsenistöineen (tällöin esim. kolehti ja muu rahankeruu Karfeille) olisi osittainkin osallisena Karfin vanhempien seitsemän lapsen sieppaamisavunantoon ja yhä jatkuvaan pakoon ja piilotteluun viranomaisilta, Suomessa tai ulkomailla, sekä mahdollisesti törkeiden rikosten jatkumon mahdollistamiseen, voisiko Sankamo tai kukaan muukaan mahdollisesti rauhansanalaisuuteen tai muihin läheltä liippaaviin herätysliikkeisiin tai seurakuntiin verkostoineen läheinen oikeusavustaja tai asianajaja edustaa kumpaakaan Karfin vanhemmista? Tai yhtäkään perheen lapsista? Mitä tähän sanoo parviäly?
Viimeksi muokannut Deckarist_3, Ke Heinä 09, 2025 12:15 pm. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Elämä on fifty - sixty.
Naaranka
Alibin satunnaislukija
Viestit: 61
Liittynyt: Ke Marras 30, 2022 10:07 am

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja Naaranka »

Ei hampaat välttämättä huonossa kunnossa, jos ei ole annettu karamellia,mutta C- vitamiini on välttämätöntä ja auringonvalo. Haluaisin nähdä nämä " vanhemmat" mustamaijan takapenkillä. Jos lapsille tehty kaalikeittoa, sitä tarjottiin Venäjän vankileireillä. Se on kai aika terveellistäkin.
Avatar
Vasikkahattu
Frank Drebin
Viestit: 395
Liittynyt: Ti Kesä 24, 2025 11:34 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja Vasikkahattu »

Kuikka Koponen kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 11:30 am Lue nyt ensin uutiset, syytteet, mikä on ne mahta...............................sta on jo kulunut 10 vuotta ja niitä ei saa muistella.
Tapaus Karfiin liittyen. Sinun ainoa perustelusi siis on se, että lapset halusivat kotiin ja itse lähtivät hoitopaikasta. Okei, sinulla on oikeus näkemykseesi asiasta. Haluan vain huomauttaa, että se on mielestäni aika heikko todiste. Varsinkin kun tiedetään, että lapsi haluaa usein takaisin myös sinne kotiin, jossa sitä on kohdeltu huonosti.

Mitä tulee horinoihin pakolaiskriisistä, niin lähtökohtaisesti tilanteen määriytyessä kriisiksi, eli poikkeus-
oloiksi, niin niissä joudutaan ottamaan usein käyttöön poikkeuksellisia toimintatapoja ja -malleja. Mutta en ainakaan muista, että olisin kuullut suomen viranomaiskoneiston rikkoneen lakia ja säädöksiä mitenkään merkittävästi.
mielistelijä
Harjunpää
Viestit: 290
Liittynyt: La Syys 17, 2022 6:37 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja mielistelijä »

Neonataali kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 9:39 am
HilMil kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 11:07 pm
Neonataali kirjoitti: Ti Heinä 08, 2025 5:17 pm
Toisaalta mielenkiintoinen linjaus. Miten riistetään vastasyntyneen vauvan vapaus? Vielä ilman, että olisi ilmiselvästi kysymys pahoinpitelystä. Vauva kun ei juuri itsenäisesti liikuskelekaan.
Hih! Huomasin tän vasta kommentoituani. Joskus meillä näköjään on ajatukset samoillakin urilla 😁
En epäile ollenkaan, ettei meillä olisi samanlaisia ajatuksia monistakin asioista. Miestäni olet hyvin fiksusti ja asiallisesti avannut asioita kotikouluun liittyen, ja kertonut omakohtaisesti siihen liittyvistä epäluuloista. Vieläpä symppaamatta sokeasti Karfien tilannetta.

Ei viranomaisena työskentely tarkoita sitä, etten pystyisi näkemään systeemissä virheitä. Se on itse asiassa hyvin oleellinen osa työnkuvaa.
Lasten asema ja lastensuojelun erityispiirteet suljetuissa uskonnollisissa yhteisöissä:

https://erepo.uef.fi/server/api/core/bi ... a0/content




Suosittelen lukemaan Johtopäätökset ja pohdinta osuus, siinä vain muutama sivu. Tässä pieni tekstin pätkä, mitä mietin, kun pohditaan vauvan vapautta ja oikeutta olla vauva turvallisesti.

”…Asiakasperheessä tämä johti siihen, että 2-vuotias joutui huolehtimaan 1-vuotiaasta. Sosiaalityöntekijän mukaan 2-vuotiaalla oli jo aikuisen vastuu, ja 2- vuotias oli muun muossa aiheuttanut tulipalon yrittäessään laittaa ruokaa.
Se, että lapset joutuvat ottamaan liian suuren vastuun, vaarantaa kaikkien lasten turvallisuuden ja hyvinvoinnin.
Vanhempaa lasta rasitetaan ikäkauteen sopimattomalla vastuulla ja nuorempi lapsi on riippuvainen hoitajasta, joka ei ole kykenevä huolehtimaan hänestä”. (s 94)
T Pasanen
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 103
Liittynyt: Su Syys 04, 2011 3:08 am

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja T Pasanen »

mielistelijä kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 1:27 pm

Lasten asema ja lastensuojelun erityispiirteet suljetuissa uskonnollisissa yhteisöissä:

https://erepo.uef.fi/server/api/core/bi ... a0/content




Suosittelen lukemaan Johtopäätökset ja pohdinta osuus, siinä vain muutama sivu. Tässä pieni tekstin pätkä, mitä mietin, kun pohditaan vauvan vapautta ja oikeutta olla vauva turvallises
Suljettu uskonnollinen yhteisö?
Mitkä on kyseisen määritelmän kriteerit?
Kuinka monta tällaista yhteisöä on Suomessa?
Itse tiedän vain kaikille avoimia.
Tässä tarkoitetaan ilmeisesti kultteja ja lahkoja?
Kuuluikohan Karfin perheestä joku johonkin kulttiin tai lahkoon?
"Me teimme kaiken väärin
tai ehkä oikeaa ei ollutkaan
Jokin seinät vain sai kaatumaan
Jää vain tyhjä tunne
kun elämässä häviää"
-Gösta-
UkiUkas
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Su Kesä 29, 2025 6:21 pm

Re: Poliisi pyytää havaintoja etsimästään pohjalaisesta perheestä

Viesti Kirjoittaja UkiUkas »

T Pasanen kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 1:47 pm
mielistelijä kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 1:27 pm

Lasten asema ja lastensuojelun erityispiirteet suljetuissa uskonnollisissa yhteisöissä:

https://erepo.uef.fi/server/api/core/bi ... a0/content


Suosittelen lukemaan Johtopäätökset ja pohdinta osuus, siinä vain muutama sivu. Tässä pieni tekstin pätkä, mitä mietin, kun pohditaan vauvan vapautta ja oikeutta olla vauva turvallises
Suljettu uskonnollinen yhteisö?
Mitkä on kyseisen määritelmän kriteerit?
Kuinka monta tällaista yhteisöä on Suomessa?
Itse tiedän vain kaikille avoimia.
Tässä tarkoitetaan ilmeisesti kultteja ja lahkoja?
Kuuluikohan Karfin perheestä joku johonkin kulttiin tai lahkoon?
Minä tiedän vain Koivuniemen lahkon. Se on suljettu uskonlahko.

Tämä oli mielenkiintoinen video kulteista ja lahkoista Suomessa.

https://youtu.be/FXGG2cC2nr4?si=CNewo0oZhC0vGbx2
Bird
Axel Foley
Viestit: 2390
Liittynyt: Su Marras 15, 2020 9:40 pm

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja Bird »

maxi kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 10:00 am Nämä on luultavasti vaihtaneet henkilöllisyytensä, väärennetyt passit ja henkilökortit. Ulkomailla luultavasti majailevat koska suomessa on kuitenkin niin pienet piirit, että kellarissa joutuisivat asumaan jos meinaisivat tiellä tietymättömällä olemaan. Erikoista se, että ovat olleet asianajajaan yhteydessä ilman kyseisten henkilöiden tietämättä mistä yhteydenotto on tullut. Normaalisti sähköisestä yhteydenotosta jää jokin muistijälki. Vaikuttaa ammattirikollisten toiminnalta ja hyvin suunnitellulta. Jos näitä joku auttaa niin senkin tahon motiivit on kyllä hakusessa kuka siitä hyötyy ja millä tavoin. Nää kun oli märitelty ansiotulottomiksi niin rahakaan ei voi motiivina olla suojelusta.

Taisi olla vielä kaksi lasta täysi ikäisyyden kynnyksellä joten sekin antaa aiheen ihmetellä eikö nämä olisi vain voineet häippäistä omille teilleen jos kotona vanhempien mukana on ollut vaikeaa olla. Aivopesu tietenkin on yksi mahdollisuus joka pitää ryhmäkurin kunnossa. Kaikki kuitenkin lähti lastensuojeluyksiköstä varmaan vapaaehtoisesti vanhempien mukaan. Kersoille äkkilähtö oli kuitenkin tullut jonkinlaisena yllätyksenä kun hen.koh. tavaroita oli jäänyt reppuineen mukaan ottamatta.
Mietin, mitä on "vapaaehtoisuus" vanhempien lasten (ja nuorempienkin) kohdalla sijoitusyksiköstä pakenemisesta (ja muutenkin). Esimerkiksi Tukholma syndrooman kaltaisesti voivat olla kiintyneitä vanhempiinsa ja niin manipuloituja, että tekevät kaiken, mitä vanhemmat ehdottavat/vaativat. Varsinkin, jos vanhemmat käyttävät vielä uskontoa manipulointikeinona ("joudut helvettiin, jos..."). Lisäksi ovat kuitenkin koko tähän astisen elämänsä asuneet vanhempiensa kanssa. Myös se varmasti vaikuttaa, että eivät tiedä muusta.

Olisi mielenkiintoista tietää minä aikana osa rikosepäilyistä sai tuulta alleen - sinäkö aikana, kun lapset olivat sijoitettuina ja mahdollisesti puhuivat siellä ohjaajille vai jo aiemmin. Mistä kaikkialta/kaikesta poliisi on saanut sen verran näyttöä törkeistä pahoinpitelyistä ja törkeästä ihmiskaupasta, että pystyivät pistämään ko.rikosepäilyt tulille. Nythän toki oikeus totesi, että niistä ei ole vielä tällä hetkellä tarpeeksi näyttöä. Mutta joistain syistä nekin ovat alkujaan syntyneet. Jossain mediassa/medioissa oli myös maininta, että lastensuojelun ja poliisien kotikäynti oli tulos useista lastensuojeluilmoituksista. Ei siis vain siitä, minkä naapuri-Stenvall kertoi tammikuun 2024 alussa tehneensä.
Viimeksi muokannut Bird, Ke Heinä 09, 2025 2:47 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
“The fundamental cause of the trouble in the modern world today is that the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt.”— Bertrand Russell
filosofi aina
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: Pe Tammi 12, 2024 9:00 am

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja filosofi aina »

Siis, viranomaisten mukaan lapset olivat vakavien rikosten uhreina, vanhin yli viisitoista vuotta. Epäiltyjä rikoksia ovat mm. ihmiskauppa, törkeä vapaudenriisto ja kaltoinkohtelu. Kun uhreihin, se on lapsiin, on vuosia kohdistunut vakavia rikoksia, niin eikö lapsen pitäisi olla syvästi traumatisoituneita?

Mutta mistään en ole lukenut tai nähnyt lasten olleen huostaanoton jälkeen sairaalahoidossa, outoa?
Avatar
Yrjö Yrjönpoika
Alibin Kestotilaaja
Viestit: 5149
Liittynyt: Pe Elo 04, 2023 10:05 am

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja Yrjö Yrjönpoika »

.
Tuleva mahdollinen, tai kaiketi todennäköinen, oikeuskeissi tulee olemaan pettymys meille, jotka seuraamme tätä juttua juridiikan, siis kirjoitetun lain soveltamisen kannalta, toisin sanoen "hyvän ja pahan tuolta puolen", kun oletusarvoisesti juttu tullaan käsittelemään kenties jopa 100%:sesti suljetuin ovin.

Samoin oikeudenkäyntipöytäkirjat tullaan salaamaan "miljoonaksi vuodeksi", joten mitään yksityiskohtia, jotka ovat vaikuttaneet epäilysten ja niiden tutkinnasta syntyneiden mahdollisten syytteiden nostamiseen, emme koskaan tule minfotasolla tietämään, elleivät sitten Minfon agentit ole siinä maailmanajassa stiletinterävinä.

Toki niille, joille on olemassa vain hyvä ja paha, musta ja valkoinen, tulee oikeuden loppulausuma olemaan joko riemun kiljahdus, tai sitten harmin paikka.
X X X X X
UkiUkas
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 94
Liittynyt: Su Kesä 29, 2025 6:21 pm

Re: Poliisi etsii perhettä Karfin

Viesti Kirjoittaja UkiUkas »

filosofi aina kirjoitti: Ke Heinä 09, 2025 2:47 pm Siis, viranomaisten mukaan lapset olivat vakavien rikosten uhreina, vanhin yli viisitoista vuotta. Epäiltyjä rikoksia ovat mm. ihmiskauppa, törkeä vapaudenriisto ja kaltoinkohtelu. Kun uhreihin, se on lapsiin, on vuosia kohdistunut vakavia rikoksia, niin eikö lapsen pitäisi olla syvästi traumatisoituneita?

Mutta mistään en ole lukenut tai nähnyt lasten olleen huostaanoton jälkeen sairaalahoidossa, outoa?
No ei ole mitenkään outoa ettet ole sellaista lukenut tai nähnyt. Potilastiedot ja sairaskertomukset on salassa pidettävää aineistoa.
Vastaa Viestiin