Tapsandeerus kirjoitti: To Heinä 24, 2025 8:35 pm
Totaldusk kirjoitti: To Heinä 24, 2025 7:59 pm
lonesjucca kirjoitti: To Heinä 24, 2025 5:55 pm
ovat voineet hypätä pareittain katolta. toinen on vaan ponkaissut kovempaa. tyttöjä täytyy lain mukaan elvyttää, koska vain lääkäri voi todeta ruumiin elottomaksi. ei kukaan muu maan ja taivaan välissä. ei edes taivaan isä.
huihai, on sitä ennenkin ambulanssin ensihoitaja sanonut että ei elvytetä, ei se elvyttämättömyys kuolleeksi julistamista ole
Juurikin näin. Kyllä sitä voi esimerkiksi ensihoito tai poliisi todeta tapahtumapaikalla ettei elintoimintojen enää ole, lääkäri hoitaa sitten virallisesti kuolleeksi toteamisen ja kuolintodistuksen tekemisen.
- Potilasta ei saa siirtää, ellei ole pakko esim. elvytyksen takia.
- Ruumista ei saa siirtää poliisitutkinnan takia.
- Elvytys aloitetaan, jos hengitystä ei löydy. Pulssia ei edes yritetä löytää, koska sitä on vaikea löytää keneltäkään ilman laitteita.
- Elvytys saadaan käsittääkseni lopettaa vain lääkärin luvalla. Lupa voidaan antaa puhelimella/radiopuhelimella. Helsingissä lääkäriambulanssi tai FinnHEMSin lääkäri.
- Ruumista ei laiteta ruumispussiin, ennen kuin lääkäri on käynyt toteamassa kuoleman (sydän on asystole = sydämessä ei ole sähköistä toimintaa = EKG näyttää suoraa viivaa).
- Ruumis viedään hautaustoimiston ruumisautolla, ei koskaan ambulanssilla, sairaalan ruumishuoneella tai jos kuolinsyy on epäselvä, niin THL:n oikeuslääketieteelliseen (Helsingissä Tilkka), jossa tehdään tavallisen kuolemansyyn selvittämisen sijaan oikeuslääketieteellinen kuolemansyyn selvittäminen, jonka määrää aina poliisi.
- Käytännön toimenpiteistä (kuolinsyyn selvitys, ruumiinavaus, kuolintodistuksen kirjoittaminen) vastaa tällöin THL.
- Kaikki kuolemansyyn selvittämisen asiakirjat ovat salassa pidettäviä, paitsi lähiomaisilta.