Aiemmin ketjussa väitettiin, että Elinaa olisi manipuloitu ja toinen tytöistä olisi ollut toksinen tmsp. Näin ne huhut muuttuvat.Makunsamenettäjä kirjoitti: To Heinä 24, 2025 8:56 pmTämä ketju oli kyseessä: https://vm.tiktok.com/ZNdua6xcY/, mutta kommentit on näköjään nyt poistettu.Alex Ross kirjoitti: To Heinä 24, 2025 8:28 pmVoisitko laittaa linkin ketjuun, jossa kyseisen ystävän tai "ystävän" väitteet ovat, jotta jokainen voi itse päätellä, kuka on manipuloinut ketäkin?Makunsamenettäjä kirjoitti: To Heinä 24, 2025 6:15 pm
Saattaa olla tyhjänpäiväinen kommentti, mutta jos Elina on tosiaan painostanut Luciaa, kuten Lucian parhaaksi ystäväksi itseään kuvaileva henkilö Tiktokissa väittää, pidän todennäköisimpänä, että Lucia on tullut ensin alas ja Elina vasta sitten, jos hypyt ovat tapahtuneet eri aikaan. Eli toinen on varmistanut, että yhdessä todella lähdetään. Mutta tämä siis täyttä jossittelua, enkä väitä näin todella käyneen.
Sitten taas siellä Tiktokissa joku spekuloi, että Elina olisi houkutellut Lucian katon reunalle vitsin varjolla ja vetänyt hänet mukanaan alas, mihin "paras ystävä" (tai paras ystävä) kommentoi sekä hänen että Lucian muiden ystävien epäilevän juuri niin käyneen.
Tämä sama kirjoittajahan kertoo Elinan puhuneen Lucialle usein halustaan kaksoisitsemurhaan, mitä Lucia ei kirjoittajan mukaan ollut ottanut todesta vaan pitänyt huumorina. Samoin kirjoittaja vakuuttaa olevansa aivan sataprosenttisen varma siitä, ettei Lucialla, jonka hän kertoo tunteneensa paremmin kuin kukaan, ole ollut halua surmata itseään, vaan koko juttu on ollut lähtöisin Elinasta.
Samoin kirjoittaja kertoo Elinan joskus aiemmin kiusanneen Luciaa, mistä mieleeni muistui "ystävänsä" Seinäjoella surmannut ja ilmeisen vakavista mielenterveyden ongelmista ja persoonallisuuden häiriöstä kärsinyt Hanna Valtonen. Mutta nettiin voi tietysti kirjoitella kuka tahansa mitä tahansa kenenä tahansa. Vaikutelmani kuitenkin on, että kirjoittaja on se, kuka hän väittää olevansa. Muuhun kirjoittajan kertomaan en ota kantaa.
Edit: Tuli vielä mieleen, että kirjoittajan mukaan Elina oli myös julkaissut jollain omalla sometilillään videon samalla "soundilla" (One day you'll never see me again) kuin tässä Lucian julkisuuteen päätyneessä, mutta tietääkseni hän ei koskaan tarkentanut, mistä sometilistä oli kyse.
Mitään aineistoa "todellisen manipuloijan" päättelyyn ketju ei kuitenkaan tarjonnut. Tarkoitan siis sitä, että ystäväksi ilmoittautunut ilmaisi eksplisiittisesti tyttöjen nimiä käyttäen painostaneen osapuolen olleen Elina. Sitä, olivatko väitteet totta, ei ketjun perusteella voinut selvittää mitenkään.
Tuo on kyllä kiinnostavaa, jos joku Suicidee vai mikä olikaan olisi yllättänyt lapsia itsemurhaan. Toivottavasti ne live-kommentit pelataan tarkasti.
Äärimmäisen ikävä tapaus. Tietämättä taustoja, niin varmasti jotain käsittelemättömiä traumoja taustalla molemmilla. Voi olla hyväksikäyttöä ja/tai kaltoinkohtelua. Ikävää, että lähipiirissä ei ilmeisesti oltu täysin kartalla lasten tilanteesta. Tosin en lähde vanhempia syyttämään ilman tarkempia tietoja.
Siihen kiinnitin huomiota, että molemmilla tytöillä oli niillä julkaisemillaan videoilla todella laajat pupillit. Olisiko sitten vielä huumeet (peukku?) vaikuttaneet ratkaisuun?