LexVeritas kirjoitti: Ke Elo 13, 2025 5:49 pm
Krp:n silloinen ylipäällikkö ja Bodomin murhien tutkinnanjohtaja Arvi Vainio totesi lehdistölle antamassaan lausunnossa:
"Koska Gustafssonin koko alaleuka on murskautunut ja hän on saanut useita puukonpistoja kasvoihinsa, ei hän pysty puhumaan. Hänen tilansa on muutenkin vakava, vaikkei hengenvaaraa enää olekaan."
(Uusi Suomi 07.06.1960)
Löytyykö keltään tätä Uuden Suomen 7.6.1960 Bodom-uutista printattuna? Miten tarkallaan ottaen tuo Arvi Vainion kerronta on esitetty ja mitä muuta murhista kerrotaan. Millaisia valokuvia on? Kiinnostaisi nähdä koko uutinen.
Missä muualla kuin 7.6.1960 ilmestyneessä Uudessa Suomessa (Uusi Suomi) kerrottiin Nils Gustafsonilla olleen kasvoissaan
useita puukonpistoja?
Missä lähteessä kerrottiin Gustafssonin päähän/kasvoihin kohdistuneen 10 tai 11 puukoniskua/puukonpistoa?
Helsingin Sanomissa (7.6.1960) ei ainakaan suoraan kerrottu Gustafssonia puukotetun kasvoihin. Hesarissa mainitaan Gustafssonin otsan viiltohaavasta, mutta ei mainita, että se olisi puukotuksesta aiheutunut.
Voisiko olla, että Arvi Vainio tarkoitti usealla puukonpistolla nimenomaa Gustafsonin otsan viiltohaavaa ja posken/leuan haavoja eli sitä hampaat paljastanutta reikää, minkä Hassinen ompeli kiinni?
Ja tällöinkin ollut vain joko lääkärin, Vainion tai lehtimiehen oletuksena, että vammat ovat aiheutuneet juurikin puukosta?
Uuden Suomen toimittaja olisi ehkä osaltaan värittänyt tarinaa kuulostamaan pahemmalta.
Samoin kuin Helsingin Sanomien toimittaja on 7.6.1960 uutisessaan jostain syystä (miksi?) kirjoittanut, että
kaikkien kolmen surmansa saaneen ruumiista tavattiin useampia viiltoja ja pistoja. Toisen tytön niskasta laskettiin 11 puukoniskua, joita lisäksi oli rinnoissa ja muualla ruumiissa."
Mistä ihmeestä Hesarin toimittaja on repäissyt, että Tuulikin tai Irmelin rintoja puukotettiin? Arvi Vainioltako on tämäkin "tieto" tullut? Missään virallisessa vammaluettelossa ei ole mainintaa rintojen puukotuksesta. Outo juttu.
Lähtökohtaisesti Hesarin 7.6.1960 vammaluettelo tyttöjen osalta on kaiketi uutisankka. Ruumiinavauksessa viimeistään todettiin, ettei esimerkiksi Tuulikki Mäkeä oltu lainkaan puukotettu. Rintojen puukotusta ei mainita ollenkaan!
Samaisessa Hesarissa todetaan;
HS 7.6.1960
Gustafsonia oli isketty takaraivoon, hänen otsassaan oli iso viiltohaava ja hänen leukansa oli isketty murskaksi jollakin tylpällä esineellä.
HS ei mainitse Gustafssonia puukotetun.
Bodomin Mysterioon merkityt Gustafssonin vammat:
Gustafssonilla oli vasemmassa poskessa alaleuan seudussa murtuma ja haavoja sekä vasemman korvan yläpuolella iskun jälki, samoin kuin vasemman silmän seudussakin. Nämä vammat vaikuttivat tylpän väkivallan aiheuttamilta. Vasemmassa kyynärvarressa oli lisäksi pinnallinen viiltohaava sekä vasemman käden sormissa pieniä hankautumia. Hänen veriryhmänsä on O.
Miksi Bodomin Mysterion vammaluettelossa ei mainita lainkaan sitä Gustafssonin otsan isoa viiltohaavaa, mistä Hesari 7.6.1960 mainitsi. Oliko mitään otsan isoa viiltohaavaa olemassakaan? Oliko mitään puukonpistoja lainkaan?
Aiheuttiko Nisse itse itselleen poskireiän esim. kikkapihdeillä? Pistelikö Nisse itse omaan päähänsä puukonpistoja?
Miksi murhaaja ei vetänyt Gustafssonilta kurkkua auki, kuten käytännössä teki Boismanille. Kiinnittyikö murhaajan huomio Nissen ranteessa olevaan Vincaan ja takataskun lompsaan? Unohtui hoitaa Nisse päiviltä kun löysi miljönääri-kellon?