Ano Turtiainen

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9316
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Loka 11, 2025 9:21 pm Hän kieltää väsyneesti olevansa Venäjä-mielinen, on kuulemma enemmän kansanmielinen.
Ano on ihan yhtä uskottava kieltäessään fanaattisen venäjäfaniutensa, kuin mitä on väittäessään Maata litteäksi.
Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Loka 11, 2025 9:21 pmHän ennustaa että hänen porukoilleen on luvassa "valtikka tuleviin aikoihin
Mikä vatun valtikka?

Taasko se siellä kuvittelee nousevansa johonkin merkittävään johtoasemaan maailmassa?
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Su Loka 12, 2025 10:38 am Juha Korhoselta tupruaa taas näitä uskomattomia älynväläyksiä. Hän toivoo mediavallankumousta, jossa olisi mediatalo, jossa olisivat mukana "maamme rohkeimmat toimittajat" eli todennäköisesti hän itse, Ilkka Tiainen, Tatu Tyni, Kimmo Kautio, Julius Kivi, Panu Huuhtanen, Tiina Keskimäki, Janus Putkonen, suurin osa Naapuriseuran väkeä sekä poliittisina asiantuntijoina Olli Kotro ja Sakari Linden.

JK: - Mitäs jos tehtäisiin mediatalo missä olisi maamme rohkeimmat ja osaavimmat toimittajat. Sillä olisi järisyttävät vaikutukset yhteiskuntaamme, oikeastaan mitään muuta ei tarvittaisi. Mediavallankumoukselle ei voisi olla parempaa aikaa.
No nyt tuli jopa Tatu Tyniltä X:ssä tekstinäyte, joka todistaa hänen olevan rohkea digitaalisen median osaaja. Tyni yhdistää yhdessä päivityksessä Suomen ja Hollannin jalkapallo-ottelun, jäänmurtajakaupat sekä sen, että Suomea
hänen mukaansa muiden muassa "teurastetaan".

TT: - Huuhkajat - Hollanti, 37 min, 0-3. Suattaapi olla, että jäänmurtajakaupat(kin) yhteiskuntien mittapuulla osoittautuvat aivan toiseksi miksi @kokoomus asian esittää. Suomea teurastetaan ja ulosmitataan.


VKK_purkautui.jpg
VKK_purkautui.jpg (116.18 KiB) Katsottu 1113 kertaa

Toisaalta, Tynin päivityshistoriasta löytyy myös ihan kiinnostaviakin huomioita kuten tämä kesäkuun 2024 twiitti, jossa hän kritisoi Ano Turtiaista. VKK:n tuolloinen tiedote on silkkaa klassikkokamaa, etenkin tiedotteen tekstimuotoilu "VKK purkautui olemasta". Todennäköisesti Ano, Mikko Miettinen ja Marko Hiltunen yrittivät tuolloin hävittää puolueen siksi, että Anon venkuloima 30 000 euron velka nollautuisi, kun Valta kuuluu kansalle - puolue ensin katosi ja Valta kuuluu Kristukselle sitten yllättäen "purkautui olemasta". Näin kolmikko halusi myös tiedottaa, kuinka "puolueella ei purkautumishetkellä ollut enää omaisuutta ja varoja". Ei tietenkään, koska Ano oli kahminut rahat omaan taskuunsa. Todennäköisesti haastehakemukset on kuitenkin saatu toimitettua muille "puolueessa" mukana olleille. Siksi ihmettelen, miten Marko ja Mikko yhä täysin rinnoin Anoa - eli myös heidät ongelmiin puliveivannutta talousrikollista - sietävät.

https://x.com/TatuTyni/status/180560782 ... 58/photo/1


TT: - VKK on nyt virallisesti historiaa. Kuvakaappaus @TurtiainenAno :n X:stä. Puolue keräsi kannattajakortit päivässä ja sai 10 aluevaltuutettua 2022. Nyt puoluetta ei enää ole. Malliesimerkki kuinka huonolla johtajuudella kaiken voi nopeasti pilata.



Pakko muuten lisätä tähän vielä kommentti, jonka Ano lausui samoihin aikoihin, kun oli purkamassa VKK:ta ja antamassa kampanjatelttojaan ilmaiseksi. Silloin oli "taivaan isäkin" Anon puolella ja Anon mukaan sitä mieltä, että velat on hyvä antaa anteeksi, koska velkojen anteeksiantaminen kun on ikäänkuin ihan kuin "paastoa".

AT: - Jos joku on sulle velkaa niin unohdetaan silloin niitä velkoja ja muuta, sellaisesta paastosta taivaan isä tykkää.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Virdon kirjoitti: Su Loka 12, 2025 11:35 am
Tarkastaja Levisi kirjoitti: La Loka 11, 2025 9:21 pmHän ennustaa että hänen porukoilleen on luvassa "valtikka tuleviin aikoihin
Mikä vatun valtikka?

Taasko se siellä kuvittelee nousevansa johonkin merkittävään johtoasemaan maailmassa?
https://www.koivuniemi.com/raamattu/?ti ... mo+49%3A10

I Mooseksen kirja 49:10

Ei siirry valtikka pois Juudalta eikä hallitsijansauva hänen polviensa välistä, kunnes tulee hän, jonka se on ja jota kansat tottelevat.

Valtikka voi olla hyvinkin sama Raamatussa kerrottu esine, kuin tuo "hallitisijansauva Juudan polvien välissä". Anolla tosiaan on yhä jonkinlainen Messias-kompleksi ja kuvitelma siitä, että hän olisi jonkinlainen "romahduksen" jälkeinen tulevaisuuden vallankäyttäjä. Mutta entäpä jos tuleva "valtikka polvien välissä" ennustaakin Anolle jotain muuta. Jos Ano pakenee talousrikoksia vuosikausia ja sortuu velallisen epärehellisyyteen, voi tästä hyvin seurata pitempi tuomio ja jopa vankilatuomio. Vankilassa Anon ei tarvitse sitten enää kuvitella polvien välissä sojottavaa valtikkaa, koska siellä kaltereiden takanahan se saattaa hyvin realisoitua kun lihaksikkaat vankilakundit alkavat Anoa suihkutiloissa lähennellä. Anollahan on vielä bonuksena kansanedustajan tausta, joten voisi hyvin saada näitä vankilamaailman "erikoisetuja" jonossa ensimmäisenä eikä viimeisenä.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/1808241 ... i-israelin

"Ano sanoo että ensimmäiset tulevat viimeisiksi ja viimeiset ensimmäisiksi. Monet uskovaiset saavat huomata nielleensä paholaisen metkut täydellisesti."
(Anonyymi keskustelija 11.2.2024 klo 17:29)
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Anon kaverit ymmärtävät hyvin 1970-luvun maoloistyyppisen simputtamisen päälle. VKK:ssa mukana ollut Mika Schwach meni kehumaan Suomen ja USA:n jäänmurtajakauppoja, mikä on tietenkin Anon tuttavapiirissä "big no-no". Sande Parkkonen, jota Hanna tuossa siteeraa, on yksi näitä NATO:a ja Suomea verissäpäin vastustavista tyypeistä ja luonnollisesti hyvä "hyödyllinen hölmö" koska hän tuossakin kommentissa vihjaa samassa lauseessa Suomesta ja fasismista.

https://www.facebook.com/sande.parkkonen

Mutta ennen kaikkea silmilleni hyppäsivät Anon kanssa jättimäistä äänipottia aikoinaan VKK:lle odottaneen Jani Kuuselan ja Marko Hiltusen kommentit. Molemmat tietenkin tuomitsevat Mikan kommentit, jossa tämä kiittää Suomea ja presidentti Stubbia uusista työpaikoista. Eihän se vanhojen Valta kuuluu kansalle / Kristukselle -patujen mielestä näin voi mennä!!! Janilla on välillä päivityksissään ihan hyvääkin pohdintaa, mutta tietty ehdottomuus ja besserwisseröinti on kovaa vauhtia nostamassa päätään noissakin kommenteissa.

https://www.facebook.com/profile.php?id=61567850212011

Veikkaan että molemmat ovat jonossa ensimmäisinä listalla, kun Ano tulevaan fantasiamaahansa kylänvanhimpia on valitsemassa.


Mika Schwach: - Vaikka olen pitänyt stubbia huonona globalisti pressana, niin kuka edellinen pressa on toiminnallaan tuonut tai avittanut työpaikkoja Suomeen? Taitaa olla Kekkonen? Joten pisteet nousi jäänmurtajakaupasta ja minäkin voin olla tai olla ollut väärässä🫡 mutta silloin on kehuttava kun on aihetta💪

Jani Kuusela: - Nyt Mika Schwach et ole perehtynyt tähän jäänmurtajakauppaan. Käypä lukaisemassa mun seinä. Sieltä löytyy paljon aiheesta.


Mika Schwach->Jani Kuusela: -varmasti voitot menee yhtiölle jne yms. Mutta kyllä tämä työpaikkoja tuo meille suomalaisille. Kysymys olisimmeko onnelsimpia tai vauraampia tai olisiko meillä vähemmän työttömyyttä ilman tätä kauppaa? Myös kansainvälinen näkyvyys meidän osaamisesta nousi otsikoihin maailmanlaajuisesti.


Jani Kuusela->Mika Schwach: - Millä tavoin presidentti on tuonut tai avittanut työpaikkoja Suomeen?

Marko Hiltunen: - Nyt ei oo Mika tutkinut taustoja....
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Marko Vapa on viime aikoina elvistellyt Putin-lippiksen kanssa. Vapahan oli Ano Turtiaisen perustaman VKK:n kansanedustajaehdokas vuoden 2023 eduskuntavaaleissa. Ohessa video jossa Marko laittaa Putin-lippiksen pesukoneeseen yhdessä Trump-lippalakin kanssa. Video kannattaa tsekata. Se kertoo hyvin siitä, millaista porukkaa VKK:ssa on vuosien saatossa mukana ollut.

https://www.youtube.com/watch?v=exrNVSFYLpc

MV_lippikset.jpg
MV_lippikset.jpg (64.69 KiB) Katsottu 1049 kertaa

https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010814046.html

Uutta tietoa maanpetos­rikoksista epäiltyjen eduskunta­vaali­ehdokkaiden tapauksesta
Syyttäjän mukaan epäillyt paljastivat kriittisiä turvallisuuskohteita koskevia tietoja.


---

Kaikki kolme epäiltyä olivat viime eduskuntavaaleissa ehdokkaina. Oikarinen ja Mikko Vapa olivat kristallipuolueen ehdokkaina ja Marko Vapa Valta kuuluu kansalle (VKK) -puolueen ehdokkaana. Ketään heistä ei valittu eduskuntaan.
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Anoa taas kovasti naurattaa.

AT: - Sukellusvene nousi pintaan Ukrainan aroilla..🤭
VKK_Ano_sukellusvene.jpg
VKK_Ano_sukellusvene.jpg (117.1 KiB) Katsottu 1023 kertaa
Anolla taas uusi - sohvalta vähän sammaltaen tehty -uutiskatsaus päällä. Uuvuttava Venäjän Telegran-uutisista 20-minuuttinen julkaisu on julkaistu otsikolla Amerikkalaisissa tapahtunut heräämistä..Uusin video on tehty ihan näkyvästi hotellihuoneessa jossain korkealla, koska takana myös kerrostaloja. Aivan ensimmäiset videot ulkomailta oli tehty todennäköisesti automatkalla Serbiaan, koska niissä Ano oli majoittuneena hieman matalammassa majassa.

VKK_Ano_alakoululaiset.jpg
VKK_Ano_alakoululaiset.jpg (49.53 KiB) Katsottu 1018 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

On kyllä ihan hauska nähdä Ano noin totisena Supon pomon haastattelun jälkeen (keskimmäinen kuva jossa Anon taustalla sininen taideteos). Kysehän ei ole edes kovinkaan tuoreesta haastattelusta. Vastaavanlainen haastattelu on julkaistu jo tammikuussa 2025 MTV3:lla, joten uutisena tämä aihe on kuukausia vanha. Ano yrittää siis väkisin keksiä reissulleen "kättä pidempää". Anohan ei tietenkään kyseenalaista Venäjän toimintaa, kun maa on antanut ihan viattomillekin tahoille vieraan vallan agentti- statuksen.

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sup ... sa/9091762

Supo paljastaa: Näin Putinin kätyrit vakoilevat Suomessa – uusi laki ei olisi Kremlin mieleen


Supon mukaan Suomen yhteiskunnalliseen päätöksentekoon vaikuttamisen ja Suomen päätöksentekoa tai yhteiskunnallisia oloja koskevan järjestelmällisen perättömän tiedon levittämisen pitää olla rangaistavaa silloin, kun tekijä toimii tietoisesti ulkomaisen tiedustelupalvelun puolesta.

VKK_Ano_kepinnokka.jpg
VKK_Ano_kepinnokka.jpg (79.9 KiB) Katsottu 977 kertaa

Ano on julkaissut uhkaavan kuvan itsestään serbialaisen hotellin kuntosalilla koska on kuullut jostain, kuinka "naapurisuhteiden ylläpitämisestä tulossa rangaistavaa".

Videon kuntosalikohtauksessa soi kammottava tekijänoikeusvapaa surf-musiikki.

Ano kertoo että ollaan reissussa. Hän aikoo lähipäivinä julkaista koostevideon jossa aikoo kertoa missä päin ollaan reissussa liittyen "politiikka-asioihin ja bisnesjuttuihin".

Nämä ovat Anon mukaan kuulemma reissun syy, eikä suinkaan se, että Ano ja Minna pakenevat poliisia ja haastemiestä.

Tämän jälkeen Ano näyttää Supon pomon haastattelua.

Supo-pampun mukaan vaikuttamistoiminta toisen valtion hyväksi Suomea vastaan tulisi rangaistavaksi tulevassa laissa.
Aikamoista settiä! Tuo on tosi kovaa aineistoa mulle. Kättä pitempää!


Ano on saanut kutsun Jaltan foorumiin.

Tuo on kovaa materiaalia siellä.

Noitten puheiden perusteella meidän lainsäädäntöä ollaan muuttamassa sellaiseksi sillä tavalla että susta tulee rikollinen jos sä yrität saada naapurisuhteita Venään kuntoon.


VKK_Ano_naapurisuhteet.jpg
VKK_Ano_naapurisuhteet.jpg (67.87 KiB) Katsottu 973 kertaa

Tää on aika kovaa settiä. Tää on kovaa aineistoa tolle naapurille.

Ja nyt pitää toimia ennen kun nuo leipoo tollaisia lakeja voimaan.


Meidän korruptoitunut virkakoneisto ja valtio, nää pitää saada vastuuseen. Ne on ite valtiopetokseen syyllistyneet koko virkakoneisto koska ne ei oo puuttuneet näihin laittomuuksiin.

Ja nyt ne meinaa säätää sellaisia lakeja että jos sä haluat pitää ja vaalia suhteita naapuriin kuntoon... Kun meidän pitäis oikeesti toimia...

Naapurisuhteet tarkoittaa sitä että me arvostetaan naapuria ja naapuri meitä.


Kun tämmösiä lakeja ollaan tekemässä niin onhan tää ihan järkyttävää, siis järkyttävää oikeesti, mihin ollaan menossa.
Tää on hyvä että nää puhuu nyt suunsa puhtaaksi niin on sitten oikeesti faktaa ja pystytään heidät naulitsemaan tonne...mihin nyt naulitaankin sitten mutta...


Suomi tulee joka tapauksessa... Ei oo niinku... kuten mä oon puhunu tuossa... ei oo korjattavissa, ei oo Suomi korjattavissa, ei oo tää nykyinen Suomi korjattavissa. Täällä pitää alottaa kaikki alusta.


Pauli Vahteran haastattelun oli Anon mukaan eilen linkittänyt Anon eiliselle videolle.

Kolmen tunnin haastattelu oli. Mä vähän nostan sitäkin jollain videolla.

Pauli on Anon vanha PS-tuttu ja avusti VKK:ta, jolle ostettiin Paulilta palveluita.

Paulilla oli hyviä juttuja tossa. Hän oli nyt sitä mieltä että ollaan vauhdilla menossa niin huonoon...ettei tää oo korvattavissa kuin jonkun älyttömän, jonkun sodan tai muun kautta, pitää kaikki aloittaa alusta.


Sitä mä oon puhunu koko aika! Se on just näin!!! Kaikki pitää alottaa kaikki alusta!

Silloin kun me alotetaan kaikki alusta niin me tarvitaan Pauli Vahteraa ja tämmösiä tyyppejä ehdottomasti, kun me luodaan tätä uutta ja saadaan rakentaa yhteiskunnasta hyvä ja kestävä, jossa jokaisen on mukava ja hyvä elää.

Meitä on ryöstetty koko ajan, meitä on ryöstetty kymmeniä vuosia tässä! Nyt ei olla millään tavalla itsenäisiä, ei millään tavalla itsenäisiä, ihan 6-0 ryöstetään joka sektorilla.

Tulevilla videoilla sitten tosta matkavideoo ja muutakin. Katotaan mitä on tulossa. Pysykää kanavalla ja reagoikaa ja kommentoikaa ja antakaa palautetta videolle. Youtube-alusta tykkää kun sinne reagoidaan. Se näyttää sitten laajemmalle yleisölle matskua.

VKK_Ano_serbihotellin_kuntosalilla.jpg
VKK_Ano_serbihotellin_kuntosalilla.jpg (72.41 KiB) Katsottu 973 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Facebookin Rajat auki- sivustollakin ymmärretään Anon parodiahorisontin päälle. Voi olla tuota kautta aika vaikea kannattajia löytää.
Rajat_auki_Ano_kuntosalilla.jpg
Rajat_auki_Ano_kuntosalilla.jpg (107.34 KiB) Katsottu 937 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9316
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ti Loka 14, 2025 9:28 am Noitten puheiden perusteella meidän lainsäädäntöä ollaan muuttamassa sellaiseksi sillä tavalla että susta tulee rikollinen jos sä yrität saada naapurisuhteita Venään kuntoon.
Turtiaisen haaveissa ja tavoitteissa saada Venäjä "tulemaan" Suomeen, ei mitään muuta olekaan kuin Suomea vastaan toimimista.
Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ti Loka 14, 2025 9:28 amJa nyt pitää toimia ennen kun nuo leipoo tollaisia lakeja voimaan.
Kiirusko painaa päälle yrityksissä saada Venäjä hyökkäämään Suomeen "ajamaan Nato helvettiin"?
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Ano muuten lupasi nyt loppuviikosta paljastaa, missä päin maailmaa vaimonsa kanssa on "bisneksiä ja politiikkaa" tekemässä. Saas nähdä millainen pariskunnan Belgradin kiertoajelusta tulee. Voi toki olla että jos Ano tätä menoa jatkaa poliisien pakoilua ja kieltäytyy ottamaan haasteita vastaan, voi seurauksena olla etsintäkuulutus. Veikkaan että Ano ottaa pian kiihkeästi kantaa myös Jaana Kavoniuksen pidätykseen ja miksei Junes Lokan vankilaan määräämiseen. Näin julmasti valtaeliittiä arvostelevia kohdellaan Suomessa! Onneksi Ano on kuitenkin syrjittyjen asialla!! EX-VKK Johan Bäckman muuten edusti viikolla Suomea Venäjän Rossija 1 -kanavalla, jossa mainosti kirjaansa Venäjän riveissä uusryssälässä taistelleesta Petri Viljakaisesta.


JB: - Uudessa Kirjakamari-ohjelman jaksossa dosentti Johan Bäckman kertoo suomalaisesta sotilaasta Petri "Vili" Viljakaisesta, joka taisteli ja kaatui Novorossian puolesta. Viljakaisen sotamuistelmakirja näki päivänvalon tänä vuonna. Katsokaa tiistaina 14. lokakuuta klo 9.44 Rossija 1 -kanavalla. Во вторник, 14 октября в 9.44 смотрите новый выпуск передачи "Комната книг" Доцент Йохан Бекман расскажет о Петри "Вили" Вильякайнене, первом финне-добровольце, воевавшем и погибшем за народные республики Донбасса и представит его книгу воспоминаний о войне. #Kirjakamari #Vilinsota #PetriViljakainen #JohanBäckman Näytä vähemmän

EX_VKK_JB_Vili.jpg
EX_VKK_JB_Vili.jpg (101.08 KiB) Katsottu 842 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

VKK_Ano_serbiolutta.jpg
VKK_Ano_serbiolutta.jpg (77.96 KiB) Katsottu 823 kertaa
Ano jatkaa maanpakoa vaimonsa kanssa. Viime yönä on lennetty Belgradista Moskovaan, jossa Anon mukaan mukamas sovittuna "bisnesjuttuja ja poliittisia juttuja" ennen Jaltan konferenssia joka siis Anon mukaan 6-7.11.2025. Mitenhän mahtaa pariskunta kotiutua Anon suosikkimaahan matkasta toivuttuaan? Hotellista on hyvät näkymät ulos mutta hotellin ikkunasta myös pitkä matka alas.

VKK_Ano_ven_yst.jpg
VKK_Ano_ven_yst.jpg (65.92 KiB) Katsottu 823 kertaa
VKK_Ano_Moskovassa.jpg
VKK_Ano_Moskovassa.jpg (87.26 KiB) Katsottu 823 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Virdon
Frank Columbo
Viestit: 9316
Liittynyt: To Maalis 05, 2009 12:03 am
Paikkakunta: Minas Tirith

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Virdon »

Tarkastaja Levisi kirjoitti: Ti Loka 14, 2025 9:28 am Noitten puheiden perusteella meidän lainsäädäntöä ollaan muuttamassa sellaiseksi sillä tavalla että susta tulee rikollinen jos sä yrität saada naapurisuhteita Venään kuntoon.
Turtiaisenko mielestä esimerkiksi aivan huuhaa-väitteet tyyliin "Suomesta hyökitään Venäjälle", ovat tuollaista yritystä saada naapurisuhteita kuntoon?

Ja mitä tulee muihin ilmansuuntiin, niin esimerkiksi Ruotsiinhan hänen mielestään pitäisi olla paljon huonommat välit kuin mitä on. :D
Onnellisuutta on se ettei vituta ihan joka päivä.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

No olihan se odotettavissa että seuraajilta pääsi tällaisia kommentteja, kun Turtiaisten pariskunta viimein laskeutui Moskovaan. Vajaa puoli vuotta sitten tilin Youtubeen avannut "Sisko Moilanen" eli todennäköisimmin Venäjän trolli imarteli kaksikkoa oikein täydestä sydämestään.

@SiskoMoilanen-f3g: - Voi upeaa ❤ ano ja minna olette maailman upeimmassa maassa ihanaa , ihmiset ovat venäjällä aivan ihania ❤❤ olisin onnellinen jos pääsisin käymään joskus upeassa maassa❤, kaikkea hyvää teille siellä suuressa kauniissa maassa❤❤❤❤❤❤

Anohan on tällä reissulla tietenkin täysin "venäläisten ystäviensä" armoilla, joten kenties tämä näkyy ulostuloissa videoillakin lähiviikkoina. Ano puhui viime talvena videoillaan tällaista. Ano siis ihan pokkana vihjasi kuinka hän odottelee tulevaisuutta, jolloin "otetaan hyöty Venäjästä".

AT: - Tässä on oikeasti lähitulevaisuudessa meille hyvä paikka olla yksi maailman ensimmäisistä kärkimaista jossa aloitetaan kaikki alusta. Nää kaikki pitää romuttua… mitä isompi talous on sitä lujemmin se menee alas. Meidän talous on niin pieni että meillä on hyvät mahdollisuudet laittaa laakista kaikki kuntoon. Meillä vielä ton naapurin - ton Venäjän - kyljessä on oikaesti hyvä mahdollisuus. Sen verran tunnen Venäjää ja niiden lakeja… niillä on älytön byrokratia. Siinä kyljessä kun me päästään itse päättämään omista asioista ja otetaan hyöty Venäjästä niin meillä on todella, todella hyvä mahdollisuus.

Turtiaisethan joutuvat matkustamaan uudessa rakkaassa kotikaupungissaan Moskovassa joko julkisilla, taksilla tai vuokra-autoilla kun omaa autoa ei ole joten ovat todennäköisesti - kun Ano on vouhottanut olevansa suuri suomalainen poliitikko - Venäjän salaisen palvelun seurannassa. Anohan kertoi että hänelle tehtiin erikoisen aikaa vievä tarkistus jo lentokentällä. Jos Suomesta tulisi avuksi porukkaa - vaikkapa Teppana Euro, Tuija Suni tai Marko Hiltunen - ja jopa Narvan kautta omalla autolla, paluumatka autossa Suomeen tai yleensäkään EU:n alueelle jonkun toisen kyydissä ei välttämättä onnistuisi, koska ovat tulleet Serbiasta lentämällä. Toivotaan nyt ainakin ettei Ano jatka samanlaista "meillä Suomessa on kaikki pilattu"-saarnaamista Moskovasta. Voi olla että mediaankin pääseminen tai striimien tekeminen ei noin vain onnistu.
Tommi_L_tiedottaa_Anolle.jpg
Tommi_L_tiedottaa_Anolle.jpg (56.35 KiB) Katsottu 791 kertaa

Johan Johan Bäckmanin kaveri Tommi Lievemaakin ehti päivittää Anolle uutisia siitä, mitä Suomen politiikassa tapahtuu.


"Suomessa onkin kunnon sekoilua... Häkkänen ilmoitti eilen, että Suomi ostaa USA:sta aseita ja lahjoittaa ne Ukrainalle. Summaa eivät uskaltaneet paljastaa, ei Häkkänen eikä Stubb. Edellisenä päivänä puolestaan hehkutettiin velkajarrua, joka ei taida koskea millään tavalla Ukrainalle kaadettavia rahoja tai Nato-varustelua. "
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Panu_H_Valtonen.jpg
Panu_H_Valtonen.jpg (59.6 KiB) Katsottu 755 kertaa

Juha Korhosen ohella Venäjän erinomaisuutta on nostanut esiin Korhosen painaman Toimittajaliiton jäsenkortin - jonka viivakoodi on koplattu satunnaisesta postilähetyksestä - kanssa mellastava Panu Huuhtanen. Hän on käynyt viime aikoina hermona Elina Valtosen Georgian visiitistä. VKK:ssakin mukana olleen Johan Bäckman -tyyppisten putinistien harrastamaan suomalaispoliitikkojen dissaamiseen kuuluu tietenkin poliitikkojen nimittely (Bäckmanhan nimitteli Sanna Marinia Sota-Sannaksi) minkä takia myös Panun pitää kutsua Valtosta "Elluksi". Ano Turtiaiselta taas tuttua "lällättely" -termiä Panu onnistuu myös päivityksissään käyttämään. Suomen pääministeri on Panun mielestä "saastainen" mutta Putinin nimittämä Georgian varjohallitsijaa - joka diktaattori - pitää kovastikin puolustaa. Panu on katkera, koska on itse Suomessa joutunut useat kerrat putkaan poliisien kanssa venkoiltuaan.

Panu_H_putkaan.jpg
Panu_H_putkaan.jpg (47.56 KiB) Katsottu 755 kertaa


PH: - Ellu viritti nyt saastaisen ansan Georgian pääministerille 😡 Jos Suomessa osallistuu mielenosoitukseen, niin @SuomenPoliisi lyö rautoihin ja vie putkaan. Ellun mielestä Georgian vallankumous etenee sujuvammin, kun pääministeri on putkassa täällä.


PH: - Tulee kansalaisena 'turvallinen' olo, kun @Ulkoministerio'ta johtaa @elinavaltonen:n kaltainen diplomatian suurnainen! Hänelle diplomatia tarkoittaa reissuja hallintoja kaatamaan eri maihin. Ja kun poistetaan maasta, niin Ellu lällättelee vielä perään.
NYT_Georgia.jpg
NYT_Georgia.jpg (106.36 KiB) Katsottu 755 kertaa

https://www.nytimes.com/2025/08/20/maga ... rship.html


How Georgia Went From the Vanguard of Democracy to the Front Lines of Autocracy

Two decades after the Rose Revolution, the former Soviet satellite is turning away from the West and back toward Russia. What happened?
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Avatar
Tarkastaja Levisi
James Bond (David Niven)
Viestit: 11475
Liittynyt: La Heinä 18, 2020 4:44 pm

Re: Ano Turtiainen

Viesti Kirjoittaja Tarkastaja Levisi »

Anon siipimies Marko Hiltunen on löytänyt tuomiopäivän lukuja Naapuriseuran sivulta.

MH: - Rakkaat ystävät, seuraajani ja ulkopuoliset. Elämme vaarallisessa ja jännittävässä maailmantilanteessa.

Alla tilannekatsausta naapuriseuran sivuilta: Venäjän parlamentti, duuma, on hyväksynyt iskut Yhdysvaltojen mantereelle siinä tapauksessa, että Yhdysvaltain BGM-109 Tomahawk -ohjukset iskevät Venäjälle.

Se hyväksyi myös ICBM- tai MRBM-koneiden (kuten Oreshnik) käytön tavanomaisten taistelukärkien kanssa Yhdysvaltoja ja Länsi-Eurooppaa vastaan ​​sekä avaruusjärjestelmiä vastaan, jotka havaitsevat ja ohjaavat Yhdysvaltain ja Naton ohjuksia.

Ottaen huomioon, että Tomahawk pystyy kantamaan sekä tavanomaisia ​​että ydinkärkiä, Venäjän ei olisi viisasta odottaa ja katsoa, ​​mikä sen hyötykuorma on sen räjähtämisen jälkeen, mikä antaa Natolle ensimmäisen iskukyvyn.


Itse olen pelastunut useista todella vakavasta onnettomuuksista Taivaan isän suojeluksen kautta. Itselläni on täysi luottamus siihen että Jumala pitää meistä huolen, ja että kaikki niin menneet kuin myös tulevat tapahtumat ovat hänen tiedossaan. Hän on luvannut kulkea meidän Jumalaan uskovien ja luottavien ihmisten rinnalla päiviemme loppuun saakka. Hän on luvannut pitää meistä huolen. Siihen voimme luottaa.

EX_VKK_MH_maailmanloppu.jpg
EX_VKK_MH_maailmanloppu.jpg (98.39 KiB) Katsottu 746 kertaa
– Touhumme eteni yhä pitemmälle, ja kun aloimme suoraan sanoen nussia lauteilla sylikkäin, Kari Tapio räjähti, Frederik muistelee kirjassa.
Vastaa Viestiin