Okei, hyvä kysymys sinulta koskien vihaa, tai sinulle ja muillekin: mitä on miesviha? Miten se ilmenee ja mihin se vaikuttaa? Mikä sitä "katkerissa miesvihaajissa" aiheuttaa? Ajatuksia aiheesta.Georgie Davis kirjoitti: Ti Loka 21, 2025 1:12 amMitä nyt on laajemmin lukenut höpinöitäsi, niistä piirtyy katkeran miesvihaajan kuva. Siksi kysyin.ChingShih kirjoitti: Ma Loka 20, 2025 11:58 pmKirjoitin lainaamassasi tekstissä miehistä, jotka ovat väkivaltaisia tavalla tai toisella kumppaniaan kohtaan. Heitä saa vihata ja se onkin suotavaa, sillä he ovat rikollisia.
En vihaa kaikkia miehiä, vihaan vain niitä, jotka satuttavat muita, tavalla tai toisella. Vihaan myös naisia, jotka satuttavat muita, tavalla tai toisella. Viha ei ole kuitenkaan vallitseva tunteeni, empatia on. Rikollisille empatiaa ei juurikaan löydy, uhreille kyllä.
Vaikka tuon esille uudestaan ja uudestaan vaikkapa tilastotietoa siitä, kuinka miehet ovat tietyissä rikoksissa se yleisin tekijä tai sanon, että naisten kannattaa suhtautua jokaiseen mieheen epäilevästi, se ei ole miesvihaa.