Ei kannata turhaan ragee.nihilistinahalisti kirjoitti: Ke Loka 22, 2025 1:03 am HUUOOOH, miksette lue täältä ennen kuin hölötätte?
Se kohta on varmaan kuunneltu jo sata kertaa.
Se ei ole niin kuin täälläkin kuulovammaiset on sen vääntäneet.
Vastattua lyhennetty, turha epistola pois. T. Vastaaja
Oikeammin, vaikkakin vaimentuen koska Auer etääntyy puhelimesta, niin se on näin: , " me, mä soita poliisil, sie sanottii ett pysykää siin linjoil" Noin siellä on selkeästi ja uskallan jopa laittaa henkeni pantiksi, myös kaiken muidenkin kuulemieni eteen.
En ole erityisen kiinnostunut mitä sanoja siinä kohdassa tarkalleen kukin kuulee, vaan sen mahdollisuuden poissulkemisesta että siinä tulisi puhetta häkestä. Voi olla että Auer sanoo siinä kuten esität, se olisi looginen opastus lapselle "pysyä linjoilla". Itse en pysty/halua puhelua usein kuuntelemaan, joten jätän sen muille.
Mutta moni on tuon kohdan tulkinnut myös "linjoille pääsemiseksi", joka semanttisesti olisi loogisempi ilmaisu joltain muulta kuin soittajalta itseltään, esimerkiksi toiselta häketyöntekijältä tai poliisilta.
Hyvä kait, että olet noin varma kuulemastasi. Porin poliisilaitoksella lienevät olleet yhtälailla varmoja omista kuulemistaan ja päätelmistään.