Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
Avatar
kirjakeräilijä
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: Pe Syys 26, 2025 10:35 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja kirjakeräilijä »

Neonataali kirjoitti: La Joulu 20, 2025 1:56 pm Elvytyksestä on turhahko vetää johtopäätöksiä. Uhria on elvytetty = laitettu defibrillaattorin lätkät kiinni ja annettu koneen lausua, ettei sydämessä ole sähköistä toimintaa. Ensihoitohan ei voi ketään todeta kuolleeksi, mutta lääkäri voi kun saa tiedon siitä että kallo on murskana eikä sydämessä ole minkäänlaista äksöniä. Ensihoito ei voi tuollaisessa tapauksessa onnettomuus/ rikospaikalle tullessaan, että tämä on ”toivoton tapaus” ja olla tekemättä mitään.
Elvytyksen aloittamiseen on tietyt tarkat kriteerit. Sitä ei aloiteta, jos tilanne vaikuttaa toivottomalta ja henkilö vaikuttaa jo kuolleelta.

(Veriasioista en osaa sanoa tuon enempää mitä olen aikaisemmin kirjoittanut.)
Neonataali
Jack Bauer
Viestit: 948
Liittynyt: Ke Kesä 14, 2023 7:34 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Neonataali »

kirjakeräilijä kirjoitti: La Joulu 20, 2025 4:13 pm
Neonataali kirjoitti: La Joulu 20, 2025 1:56 pm Elvytyksestä on turhahko vetää johtopäätöksiä. Uhria on elvytetty = laitettu defibrillaattorin lätkät kiinni ja annettu koneen lausua, ettei sydämessä ole sähköistä toimintaa. Ensihoitohan ei voi ketään todeta kuolleeksi, mutta lääkäri voi kun saa tiedon siitä että kallo on murskana eikä sydämessä ole minkäänlaista äksöniä. Ensihoito ei voi tuollaisessa tapauksessa onnettomuus/ rikospaikalle tullessaan, että tämä on ”toivoton tapaus” ja olla tekemättä mitään.
Elvytyksen aloittamiseen on tietyt tarkat kriteerit. Sitä ei aloiteta, jos tilanne vaikuttaa toivottomalta ja henkilö vaikuttaa jo kuolleelta.

(Veriasioista en osaa sanoa tuon enempää mitä olen aikaisemmin kirjoittanut.)
Elvytyksestä pidättäytymiselle on oma ohjeistuksensa, eikä tässä tilanteessa ollut sille perusteita:
- ensihoitajille ei aiheutunut elvytyksestä (hengen)vaaraa
- elvytyksen aloitys ei ollut merkittävästi viivästynyt (ei ollut vastassa kylmää ruumista, ruumis oli yhtenä kappaleena)
- ei ollut tiedossa sairauksia, minkä vuoksi elvyttämisestä olisi enemmän haittaa kuin hyötyä
- uhri ei ollut vanha/ sairas ihminen, jolla elvytyskielto

Ihan ohjeiden mukaan on toimittu. Elottomaan uhriin defibrillaattori kiinni ja se kertoo, onko sydämessä iskettävää rytmiä. Kun todetaan että ei ole ja kuolema on myös muilla perusteilla ilmeinen, lääkäri antaa luvan lopettaa elvyttämisen.

Elvytystä ei varmasti aloiteta, jos ensihoito tulee jonkun junaraiteilta löytyneen nöttösen takia paikalle, mutta tällaisessa tilanteessa (uhri ollut hengissä minuutteja aiemmin, ei ole toissijaisia kuoleman merkkejä, vammat haittaa tutkimista) tasan varmasti aloitetaan, ts. tehdään sen verran, että kuolema voidaan todeta luotettavasti.
mikkihirmu
Agentti Scully
Viestit: 688
Liittynyt: La Kesä 24, 2023 4:06 am

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja mikkihirmu »

"Ovi pysyy lukossa ja Jukka nousee terassin tuolille hetkeksi mahdollisesti tehostaakseen uhkaustaan tulla astalon avulla ikkunasta läpi, jolloin tuoliin jää jonkinlainen kurajälki kengästä."
Missä on se kuralätäkkö? Jukkahan ei ollut käynyt ulkona ollenkaan ja Takapihallahan oli vain nurmikkoa.
Jos tuosta voisi jotain päätellä,niin näkisin niin että tekijä on kävellen tullut paikalle ehkä jostain kauempaa ,minne on jättänyt kulkuneuvonsa ja lampsinut jotain oikopolkua mistä on jäänyt kenkiin tarttunutta likaa.

Onhan tuossa Petun teoriassa muutakin ,mistä ei ole mitään varmuutta,esim. nuo klapien heittelyt.
Muistan joskus koulussa ollessani ,(silloisen kansakoulun viime luokilla), pelattiin liikuntatunnilla ns. neljää maalia ,mika oli jonkin sorttista pesäpalloa. Olin lyöntivuorossa ja syöttäjänä oli eräs naapurikylän poika ja ihmettelin kun hän syötti palloa ,niin ei sen jälkeen vetäytynyt yhtään taapäin ja muistaisin sanoneenikin hälle siitä jossain välissä ,mutta ei ottanut opikseen ja kun lyöntivuoroni tuli ,niin seurasin pallon nousua ja näytti siltä että pallo ei osuisi pudotessaan ympyrän muotoiseen puulaattaan ,vaan se nousi juuri sen verran häneen itseensä päin ja kun oli ajolähtö lyönti niin minun oli pakko lyödä.
Kävi kuitenkin niin että lyöntini osui hänen päähänsä eikä suinkaan palloon,koska hän ei väistynyt syöttönsä jälkeen yhtään taapäin.
Lyöntini oli niin voimakas ,että maila meni p....n päreiksi eikä tämä syötön antanut poika kuin hiukan purautti päätänsä ja sain uudemman yrityksen uudella mailalla . Toki mailakin oli jostain fanerista aika heppoisesti tehty ja ehkä juuri sen tähden ,että vahinkoja voi tulla.

Tuli vaan mieleen tuosta ,ettei niillä lyhyillä klapeilla välttämättä tajua kankaalle olisi saanut vaikka olisi osunutkin. Pää on kuitenkin aika kova värkki.
TutkivaEiTieltäEksy
Neuvoja-Jack
Viestit: 533
Liittynyt: La Marras 01, 2025 8:01 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja TutkivaEiTieltäEksy »

Neonataali kirjoitti: La Joulu 20, 2025 2:18 pm
Neonataali kirjoitti: La Joulu 20, 2025 2:14 pm
TutkivaEiTieltäEksy kirjoitti: La Joulu 20, 2025 10:11 am

Paljonkin, mutta Petu mm. kertoo virheellisesti, ettei puhelun ensimmäisten noin 20 sekunnin aikana kuulu uhrin ääntä. Ensimmäinen ääni kuuluu jo 9 sekunnin kohdalla, tämän jälkeen 2 muuta vaimeampaa ja 23 sekunnin kohdalla jo selvemmin.
Astalointejakaan ei ole tehty muualla kuin oven edessä, koska roiskeita olisi ympäriinsä sekä sänky enempi veressä jos päähän kohdistuneet iskut olisi tehty ennen sängyllä makaamista. Tällaisia jälkiä ei patjassa näy.
Kerroin tekoälylle hieman tarkemmin kuolettavan astaloinnin iskusta kuin Petu ja mun tekoäly kertoi, ettei tällaisen iskun jälkeen ihminen enää ääntele.
Petu myös teoriassaan kertoi, että Anneli olisi pessyt astalon sekä kädet ennen palaamistaan puhelimen läheisyyteen kysymään "tuleeks sielt kettää?", mutta tähän aika ei kyllä millään riitä. Eikä kuulu juoksevan veden ääntä.
Tekoäly se onkin ylimmäinen totuuden torvi.
Mä oon omin silmin ja korvin todistanut sellaista tilannetta, missä nuori mieshenkilö oli hypännyt kerrostalon tuuletusparvekkeelta ja saanut ilm. alempien parvekkeiden kaiteen kulmasta reippaan kokoisen reiän otsaan. Siitä siis näkyi ihan suoraan aivoihin. Ei kuollut poika saman tien, vaan vaikeroi ensin hetken, ja johonkin aivorunkoon tms. jäi sen verran aktivaatiota, että keho jatkoi refleksinomaisesti hengittämistä. En tule ikinä unohtamaan, miltä se hengitys kuulosti :(. Ei ollut mitään hengenhaukkomista tms., vaan ihan kovaäänistä äänelyä.

Tässäkin tilanteessa paikalle tullut ensihoito alkoi elvyttää, vaikka oli maallikollekin selvää, että aivokuollut hän oli. Helikopteri oli myös pörräämässä paikan yläpuolella, mutta ei sitten lopulta edes laskeutunut kun sai ensihoidolta kuvauksen uhrista. Poika vietiin ambulanssilla sairaalaan, hälytettiin omaiset ja pidettiin siihen saakka laitteissa että omaiset ehtivät paikalle.
Jukka ei "äännellyt" kuin vasta hieman ennen hiljenemistään, siihen asti tuotti ihan "järkevää" tekstiä, kuten avunpyyntöjä. Mikäli osuma ohimoon olisi tehty ennen puhelun alkua, ei hän olisi kyennyt kaikkiin kyseisiin tuskanhuutoihin sekä tuottamaan puhetta.
Naakka on sitä mieltä, että Jukka sai iskun oikeaan keuhkoon siinä kohtaa kun hänen lause jää kesken ja kykenee enää vaan lallattelemaan, mutta mun veikkaus on, että tuossa kohtaa tuli "vasta" isku suuhun.
Syyttäjä Jarmo Valkama:
"Tunnustamalla voi ratkaista, silloin peli loppuu, eihä sillo enää mitään tarvetta tätä jatkaa. Mut jos ei jos hän ei tunnusta ja hän onki syytön, niin silloin se...se pyörii."
Alkinto
Sabrina Duncan
Viestit: 372
Liittynyt: La Loka 17, 2009 10:16 am

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Alkinto »

En tiedä uskooko tämän teorian kirjoittaja tähän tapahtumakuvaukseen vai onko kyseessä itsensä haastaminen teemalla: "Miten saadaan mahdollisimman objektiivinen ja kaikki jäljet ja todisteet huomioonottava kuvaus, jossa Anneli on tekijä". Tämä kyllä on mitä luultavimmin paras objektiivisuuteen pyrkivä tapahtumakuvaus, jossa Annelista leivotaan tekijä. Samalla tämä toimii omalta osaltaan todisteena Annelin syyttömyydestä, koska tämä teoria osoittaa teon Annelin tekemänä mahdottomaksi.

Kun Anneli lähtee juoksemaan "vittikö":n jälkeen (muka keittiön kautta kylpyhuoneen ovelle) tappamaan ja palaa samaa reittiä keittiöön puhelimen lähelle, kuluu tähän todistettavasti aikaa 12 sek. Siis 12 sekunnissa juoksu olohuoneesta mutkien ja esteiden kautta kylpyhuoneen ja takkahuoneen väliselle ovelle, siitä tappoiskut ja paluu puhelimen lähelle. Täysin mahdoton ajallisesti. Lisäksi juoksun jälkeen kuuluu vahvana todisteena tuulikaapin oven läimäysääni.

Yksi monista kummallisuuksista tässä teoriassa on Annelin puukonisku omaan rintaansa, joka on täysin vailla perusteita konseptiin nähden.
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Inanna »

Niin, uhri on kaiketi saapunut kotiin myöhään illalla.

Yksi versio voi olla, että ovi lukittuna, takalukossa tai hänellä ei ollut avainta. Erikoista on tuossa tilanteessa lähteä ikkunaa hajoittamaan, kun vaimo oli kotona. Olisi voinut soittaa tai ihan pimpottaa ovikelloa.

Myös se olisi erikoista, että ulko-oven ikkuna tuhottuna ja jatkettaisiin riitelyä sisällä. Kyse ei ole kesäkuusta vaan joulukuusta.

Lasinsirpaleet eivät ole aiheuttaneet annelille syytä lakaista niitä sivuun tai pois mitä voisi 4 lapsen äidin ensiksi ajatelleen. Miten itse toimisitte? Jos lautanen tai lasi tippuu lattialle, niin jäättekö odottelemaan aamuun siivouksen kanssa, että joku lapsista saattaa kävellä päälle? Nuorin oli tuolloin 2 vuotias.

Toinen versio tietenkin se, että joku vain tuli rikotusta ikkunasta, tiesi mihin mennä ja teki tekoaan jostain tuntemattomasta syystä samaan aikaan kun lapsi ja äiti käy häntä tarkastelemassa. Joku autokin on nähty kadulla, niin niitä näkyy kaduilla. Erittäin epätodennäköistä, että ulkopuolinen asialla.

Palatakseni rikkoutuneeseen ikkunaan, niin se on voinut tapahtua ennen tai jälkeen teon. Yksi lapsista on oikeudessa kertonut kuulleensa, että lasia rikottiin pidemmän aikaa ja myös isänsä äänistä ja kertonut että ne pelottivat häntä, hän on myös puhunut nauhurin äänistä. Missä järjestyksessä on tapahtunut, se epäselvää.

annelin käytös tilanteessa on jokatapauksessa ollut omituinen. Murhaaja talossa, verinen mies, lasten isä lattialla, eikä huolen häivää lapsista? Jos siellä oli ulkopuolinen hyökkääjä, niin luulisi, että olisi tarkistanut lasten tilanteen. Sosiaaliviranomaiset olivat vieneet nukkuvia lapsia pois.

No ei ole ollut jatkossakaan, kun hyväksikäyttö oikeudenkäynnit päällä parhaillaan.
Inanna
Javier Pena
Viestit: 1702
Liittynyt: Ma Heinä 24, 2017 5:38 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Inanna »

Alkinto kirjoitti: Su Joulu 21, 2025 8:10 pm
Yksi monista kummallisuuksista tässä teoriassa on Annelin puukonisku omaan rintaansa, joka on täysin vailla perusteita konseptiin nähden.
annelin puukonisku ei ollut oikein edes puukonisku. Se on saattanut tulla teon yhteydessä, jos mies vielä huitonut vastaan. Nimenomaan huitonut tai väistellyt, ei pitänyt puukkoa ja puukottanut, kuten itselleen kävi, että tuli todella rajusti puukotetuksi.

teon tuoksinnassa, mutta toisaalta voihan olla, että anneli hieman tuikkasi kiihdyksissä itseäänkin, että hänkin on uhri.
piitu73
Remington Steele
Viestit: 220
Liittynyt: Ke Kesä 26, 2019 8:45 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja piitu73 »

Inanna kirjoitti: Su Joulu 21, 2025 9:54 pm
Alkinto kirjoitti: Su Joulu 21, 2025 8:10 pm
Yksi monista kummallisuuksista tässä teoriassa on Annelin puukonisku omaan rintaansa, joka on täysin vailla perusteita konseptiin nähden.
annelin puukonisku ei ollut oikein edes puukonisku. Se on saattanut tulla teon yhteydessä, jos mies vielä huitonut vastaan. Nimenomaan huitonut tai väistellyt, ei pitänyt puukkoa ja puukottanut, kuten itselleen kävi, että tuli todella rajusti puukotetuksi.

teon tuoksinnassa, mutta toisaalta voihan olla, että anneli hieman tuikkasi kiihdyksissä itseäänkin, että hänkin on uhri.
Tuikkasi itseään "nännin viereen" kuten kerrottu tapahtuneen?
Ehkä ei olisi ensimmäinen paikka tuikata itseään.
nihilistinahalisti
Martin Beck
Viestit: 783
Liittynyt: To Loka 31, 2024 4:34 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja nihilistinahalisti »

Petu kirjoitti: Pe Joulu 19, 2025 2:53 pm
Kuva

Kuva

Kuva

Näidenkään lausuntojen perusteella Anneli ei ole sanonut eteisessä ”Älä vain kuole”, kuten hän on pyrkinyt itse asian selittämään, vaan (K)UOLE-huuto on sanottu samassa tilassa, kuin missä uhri äänteli. Lausuntojen lähteenä ETPK, liite 17. (6580-R-16735-06-Li17)

**************************************************************************************************************************************************

Semmottis, minä juon nyt kahvia. Mansikkaleivokseen en kuitenkaan vielä uskalla koskea, ehkä sen aika tulee sitten joskus myöhemmin...

- Petu
Kts. kuva kaapin veriroiskeet, niin mietippä roiskeiden ja kallon iskujälkuen perusteella, missäköhän tekijä onkaan seissyt.

Kallon jäljet ovat poikittain kalloon nähden (on olemassa kuva noista iskemä jäljistä), kun taas jos astalointi olisi annettu ovenraosta, niin pitkittäin.

Hahmotan poikittaiset ( - -) kun taas pitkittäin ( ', ) ja Lahden kallon jäljet on oikeassa ohimossa poikittain eli peräkkäiset sorkan jäljet ja jäljet kertoo sen, että annettu oikeasta sivusta ja koukkumainen naulahahlonsorkkapään jäljet on kallossa poikkisuunnassa.
Ei veneellä pääse eteen päin, jos liikuttaa airoja ilmassa, eikä veden alla :lol:
Huopaajat menee ympyrää ja peesaajat pitää perää :lol:
Kun et kirjoita mitään, et voi kirjoittaa väärinkään :lol:
Joosua
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4841
Liittynyt: Pe Helmi 15, 2019 10:35 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Joosua »

Alkinto kirjoitti: Su Joulu 21, 2025 8:10 pm En tiedä uskooko tämän teorian kirjoittaja tähän tapahtumakuvaukseen vai onko kyseessä itsensä haastaminen teemalla: "Miten saadaan mahdollisimman objektiivinen ja kaikki jäljet ja todisteet huomioonottava kuvaus, jossa Anneli on tekijä". Tämä kyllä on mitä luultavimmin paras objektiivisuuteen pyrkivä tapahtumakuvaus, jossa Annelista leivotaan tekijä. Samalla tämä toimii omalta osaltaan todisteena Annelin syyttömyydestä, koska tämä teoria osoittaa teon Annelin tekemänä mahdottomaksi.
Vahvin Annelin syyttömän todistehan on tietenkin hänen kertomuksensa huppumiehestä. Ja tätä ei ole mitään syytä epäillä. Eikä myöskään mitään päteviä perusteita kiistää sitä.

Olisi hyvin kiinnostavaa jos krp kertoisi huppumiestutkimuksen edistymisestä. Vaikka tutkinta on varmaankin keskeneräistä, voisi jotakin kertoa.
Sfo
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 12:49 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Sfo »

Murha on ollut suunniteltu.
Anneli on käyttänyt nauhoitusta.

Tappanut Jukan ensin, nauhoittanut äänet ja soittanut niitä häkeen soittaessaan taustalla.

Jos joku kysyy että mitäs tapahtui puukolle ym.
Anneli on piilottanut ne pakastimeen. Hänhän pyysi päästä käymään kotonaan seuraavana tai sitä seuraavana päivänä, kun "pakastimessa on jotain mitä tarvitsee ottaa talteen".
Eihän poliisi Annelia epäillyt silloin.

Anneli sai duunata kaiken ihan rauhassa.
Ja tuo häkeen soitto, ilmiselvästi Anneli ei ole lainkaan kauhuissaan kun pyytää vanhinta tytärtään menemään katsomaan onko murhaaja vielä siellä.

Anneli on kylmä ihminen.
Kylmä ja väkivaltainen.
Sfo
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 12:49 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Sfo »

Ja tuo lause: Täällä on joku tappaja.

Mistä Anneli tiesi että tyyppi haluaa tappaa.
Väkivaltaa on monenlaista.

Mulle ei tulisi MIELEENIKÄÄN sanoa noin, jos joku hullu tulee sisälle ja alkaa pilkkoa mun koiriani.
Kyo_Saki2
Sabrina Duncan
Viestit: 366
Liittynyt: La Maalis 15, 2025 11:21 am

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Kyo_Saki2 »

Anneli on kerran tunnustanut ko. teon. Se on kuin kasvotatuointi, ei lähde kulumallakaan.
Avatar
kirjakeräilijä
Armas Tammelin
Viestit: 77
Liittynyt: Pe Syys 26, 2025 10:35 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja kirjakeräilijä »

Sfo kirjoitti: Ti Joulu 23, 2025 2:18 pm Murha on ollut suunniteltu.
Anneli on käyttänyt nauhoitusta.

Tappanut Jukan ensin, nauhoittanut äänet ja soittanut niitä häkeen soittaessaan taustalla.

Jos joku kysyy että mitäs tapahtui puukolle ym.
Anneli on piilottanut ne pakastimeen. Hänhän pyysi päästä käymään kotonaan seuraavana tai sitä seuraavana päivänä, kun "pakastimessa on jotain mitä tarvitsee ottaa talteen".
Eihän poliisi Annelia epäillyt silloin.

Anneli sai duunata kaiken ihan rauhassa.
Ja tuo häkeen soitto, ilmiselvästi Anneli ei ole lainkaan kauhuissaan kun pyytää vanhinta tytärtään menemään katsomaan onko murhaaja vielä siellä.

Anneli on kylmä ihminen.
Kylmä ja väkivaltainen.
Ootko trolli, kun öö kaikki väitteesi voi todistaa vääräksi?
Sfo
Harjunpää
Viestit: 335
Liittynyt: Ma Syys 13, 2010 12:49 pm

Re: Tapahtumakuvaus 2025 - Anneli Auer tekijänä (Teoria)

Viesti Kirjoittaja Sfo »

Oletko itse trolli, sillä et voi todistaa yhtään mitään vääräksi.

Et ole ollut paikan päällä.
Vastaa Viestiin