17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Huumausainerikoksille oma ketju.
Samoin yleinen huumausainekeskustelu tänne.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1108
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

Poliisi epäilee, että poika on myynyt huumeita jo ainakin elokuusta 2025: hänen epäillään hankkineen tuolloin yli tuhannen Subutex-tabletin erän. Myöhemmin samassa kuussa pojalla oli hallussaan noin kilon verran myyntiin hankittua hasista.

Kumpikin lasteista oli poliisin käsityksen mukaan hankittu pääkaupunkiseudulta. Elokuiset rikokset paljastuivat tablettikaupan tutkinnan yhteydessä.

Lisäksi hän yritti hankkia toisen käsiaseen, konepistoolin ja niihin patruunoita, mutta kaupat eivät ehtineet toteutua.



mikäs poika tää? nuorena on huumehommat alkanu.

































https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/9f63 ... 44d0707742
Avatar
Oikeus ennen kaikkea
James Bond (Daniel Graig)
Viestit: 17408
Liittynyt: Ti Maalis 30, 2021 2:48 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Oikeus ennen kaikkea »

Alaikäisen huumausainekaupoista aukesi isompi rikoskokonaisuus
Lounais-Suomen poliisi on saanut valmiiksi esitutkinnan asiassa, jossa nuorta epäillään kolmesta törkeästä huumausainerikoksesta sekä ampuma-aserikoksista. Epäiltynä on myös hänen äitinsä.

Poliisi otti tapaninpäivänä Turussa kiinni 17-vuotiaan pojan lyhytaikaisessa vuokra-asunnossa, missä hän oli myymässä huumausaineiksi luokiteltavia lääkkeitä.

Poliisi takavarikoi asunnosta tuhansia huumausaineeksi luokiteltavia lääkkeitä, kuten Ksalol- ja Rivotrol-tabeletteja. Kuulusteluissa nuori kertoi, että oli hankkinut asunnosta takavarikoidut huumaavat lääkkeet myyntitarkoituksessa pääkaupunkiseudulta.

Hänen hankkimiensa huumausaineiden määrä oli alun perin vielä suurempi, sillä hän oli ehtinyt jo myydä osan niistä ennen kiinniottoa. Esitutkinnan perustella hän oli hankkinut kaikkiaan 3 500 kappaletta Subutexia, 50 kappaletta Oxycontiinia, 1 000 kappaletta Rivotrilia sekä vähintään 14 550 kappaletta Ksalolia.

Poliisin mukaan huumeita myytiin paitsi suoraan vanhoille kontakteille myös verkossa eri nimimerkkien kautta, erilaisten anonyymin viestinnän mahdollistavilla sovelluksilla.

Myös tuolloin alaikäisen pojan äiti on epäiltynä törkeästä huumausainerikoksesta, sillä poliisi epäilee äidin pitäneen hallussa poikansa hankkimia huumaavia lääkkeitä tämän pyynnöstä. Myöhemmin äiti toimitti huumaavat lääkkeet takaisin pojalleen.

Kaupantekoa Turussa myös aiemmin
Tapaus johdatti poliisin myös muiden rikosepäilyjen luo. Esitutkinnassa nuoren lukuun nimittäin paljastui myös kaksi muuta epäiltyä törkeää huumausainerikosta vuoden 2025 elokuulta. Niistä ensimmäisessä pojan epäillään hankkineen pääkaupunkiseudulta yli tuhannen Subutex-tabletin erän.
– Esitutkinnan perusteella ne myytiin hankinnan jälkeen Turussa lyhytaikaista vuokra-asuntoa hyväksikäyttäen, kertoo rikoskokonaisuuden tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Jussi Gustafsson Lounais-Suomen poliisilaitokselta.

Myöhemmin elokuussa pojalla oli hallussaan noin kilon verran pääkaupunkiseudulta myyntiin hankittua hasista.

Nuori yritti hankkia lisää ampuma-aseita
Lisäksi poliisi epäilee nuorta yhdestä ampuma-aserikoksesta sekä törkeän ampuma-aserikoksen yrityksestä.
– Poliisin selvityksen mukaan nuorella on ollut hallussaan pistooli, mutta sitä ei esitutkinnassa löydetty. Lisäksi hän yritti hankkia toisen käsiaseen, konepistoolin ja niihin patruunoita, mutta kaupat eivät ehtineet toteutua, Gustafsson sanoo.

Gustafssonin mukaan konepistooli jäi kadoksiin, mutta poliisi on toisen esitutkinnan yhteydessä takavarikoinut käsiaseen henkilöltä, jonka epäillään kaupitelleen sitä 17-vuotiaalle nuorelle.

Epäilty on edelleen tutkintavankeudessa. Hän on nyt täysi-ikäinen.

Asian esitutkinta on päättynyt, ja kokonaisuus on siirtynyt syyteharkintaan.
Syytteen nostamisen määräaika on 26. helmikuuta.

https://poliisi.fi/-/alaikaisen-huumaus ... okonaisuus
Avatar
Donald McRonald
Christopher Lorenzo
Viestit: 1542
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Donald McRonald »

Äitikin mukana huumehommissa. Miksi minulla tuntuu tietynlaista värinää tästä keissistä? Sälli alle 18-v, joten ei nippa nappa ole vielä ehtinyt eläköityä.
Oulun_Kungas
Theo Kojak
Viestit: 1108
Liittynyt: Su Maalis 09, 2025 3:20 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Oulun_Kungas »

Donald McRonald kirjoitti: Ma Helmi 23, 2026 4:57 pm Äitikin mukana huumehommissa. Miksi minulla tuntuu tietynlaista värinää tästä keissistä? Sälli alle 18-v, joten ei nippa nappa ole vielä ehtinyt eläköityä.
Kuva

Voisko olla rikosromaanit kyseessä?
Avatar
Donald McRonald
Christopher Lorenzo
Viestit: 1542
Liittynyt: To Huhti 04, 2024 2:29 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Donald McRonald »

No niin. Siellähän se tuleva eläkeläinen on. Näköjään Mersun ratissa, mutka kädessä ja työvaatteet päällä. Kaikki stereotypiaruudut rastitettu.
Haajamur
Lauri Hanhivaara
Viestit: 143
Liittynyt: To Marras 03, 2022 2:46 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Haajamur »

Kovis
Joskus se vaan naurattaa
i was fat nigger. not anymore.
napalanko
Vic Mackey
Viestit: 1996
Liittynyt: La Marras 05, 2016 5:52 pm

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja napalanko »

Aikaansaava nuorimies, ei voi kuin ihailla :lol:
Neuvostoliitto 💯 1922-2022
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4511
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

Ei tullut pojasta lentäjää, poliisia eikä pelastajaa, tuli huumediileri.

"– Ajattelen romaninuoria, jotka haaveilevat vaikka lentäjän, poliisin tai pelastajan ammatista. Ei kauheasti kannusta nuorta haaveisiin, jos luomme ajatuksen siitä, että romaneilla ei ole tilaa tässä maailmassa."

Romanifoorumin toiminnanjohtaja Allan Lindberg
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Huutaja Jaana
Horatio Caine
Viestit: 6085
Liittynyt: Pe Joulu 09, 2022 7:54 am

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja Huutaja Jaana »

Donald McRonald kirjoitti: Ma Helmi 23, 2026 5:57 pm No niin. Siellähän se tuleva eläkeläinen on. Näköjään Mersun ratissa, mutka kädessä ja työvaatteet päällä. Kaikki stereotypiaruudut rastitettu.
Onko hevosmies?
punch kirjoitti: Su Heinä 20, 2025 2:44 am Tällaisella foorumilla te ihmiset kirjoittelette.
aivoriihi
David Starsky
Viestit: 4511
Liittynyt: Su Loka 04, 2015 8:16 am

Re: 17v huumediileri yritti ostaa konepistoolin, Turkku

Viesti Kirjoittaja aivoriihi »

"Epäilty on edelleen tutkintavankeudessa. Hän on nyt täysi-ikäinen.

Asian esitutkinta on päättynyt, ja kokonaisuus on siirtynyt syyteharkintaan. Syytteen nostamisen määräaika on 26. helmikuuta.
"

En ole nähnyt mitään uutta uutisointia tästä tapauksesta.
"It is great to be a blonde. With low expectations it's very easy to surprise people."
Pamela Anderson
Vastaa Viestiin