Voisitko yrittää saada edes lainaukset tehtyä oikein, kiitos?Verinuoli kirjoitti: Ti Maalis 24, 2026 11:36 pmMistä keksit tommosta? Vai tarkoittaako "heti tapahtumien jälkeen" luokkaa 15vuotta?Ross Sullivan kirjoitti: Ti Maalis 24, 2026 11:19 pmHeti tapahtumien jälkeen ja osana poliisin tiedottamista.Verinuoli kirjoitti: Ti Maalis 24, 2026 11:05 pm Milloin tämä naispari tutkintalinja on tullut ensimmäisen kerran julkisuuteen ja missä yhteydessä?
Siis siitä naisparista on heti silminnäkijöiden kertomuksia, jotka ovat tuoreita. Asia on todettu ketjussa 100-200 kertaa. Aloita tutustuminen tapaukseen, vaikka googlaamalla tapaus tms. Aiheesta on tehty myös (Marko Niemen) useampiosainen podcast-sarja, joka on todella laadukas (löytyy YleAreenasta).
Multisilta-linja perustuu keskeisesti ilmoitukseen, joka tehtiin noin 15 vuoden kuluttua katoamisesta. Sitäkin on käsitelty ketjussa noin sata kertaa. Itse en pidä ilmoitusta luotettavana.