Hyökkääkö Venäjä Suomeen?
-
DJ M€atballz
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
Seuraan sivusta, ei tarvitse enää itse osallistua.
Toki myös vannoin sotilasvallan aikanaan itsenäiselle Suomen Tasavallalle jota ei ole enää olemassa.
Sydän vaurioitui loppuelämäksi ja välittömästi sen jälkeen kun olin ottanut 2 "tuttua ja turvallista". Hengissä selvittiin sentään, mutta vaati 2 viikkoa teholla letkuissa.
Nuorisoa käy sääliksi, itsellä ei enää niin väliä.
Toki myös vannoin sotilasvallan aikanaan itsenäiselle Suomen Tasavallalle jota ei ole enää olemassa.
Sydän vaurioitui loppuelämäksi ja välittömästi sen jälkeen kun olin ottanut 2 "tuttua ja turvallista". Hengissä selvittiin sentään, mutta vaati 2 viikkoa teholla letkuissa.
Nuorisoa käy sääliksi, itsellä ei enää niin väliä.
-
Schimanski
- Adrian Monk
- Viestit: 2890
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
Tämä ei ole kyllä varsinaisesti mikään suuri yllätysrikkalapio kirjoitti: Ke Huhti 01, 2026 11:06 am
En ole antanut sellaisia millekkään NATO armeijalle jonne Suomi väkisin vietiin voitte pitää tunkkinne.![]()
Viimeksi muokannut Schimanski, Ke Huhti 01, 2026 2:32 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
-
Schimanski
- Adrian Monk
- Viestit: 2890
- Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
Jos ihan tarkkoja ollaan niin ei sellaista ole ikinä ollut olemassakaan.DJ M€atballz kirjoitti: Ke Huhti 01, 2026 1:43 pm
Toki myös vannoin sotilasvallan aikanaan itsenäiselle Suomen Tasavallalle jota ei ole enää olemassa.
Ei pieni maa ole ikinä täysin itsenäinen.
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
ryssät ei tee yhtään mitään suomelle jonkun droonien takia,eihän ryssät pärjää ukrainallekkaan
- rikkalapio
- Vic Mackey
- Viestit: 1972
- Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
Pitääkö "asiantuntijaa" muistuttaa mitä SUPO on sanonut näistä satutarinoista ?URSA kirjoitti: Pe Tammi 31, 2025 2:50 pmhttps://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/506 ... d9914c0db3Venäjän todelliset aikeet
Asiantuntijan mukaan Itämeren kaapelikatkokset muistuttavat Krimin valtausta ja tähtäävät ”johonkin isompaan”. Hän kertoo, miten tilanne voisi eskaloitua ja miten se estetään.
Tänään klo 14:01
Epäilyttävien kaapelivaurioiden sarja on kasvattanut huolta kiihtyvästä hybridivaikuttamisesta Itämerellä. Asiantuntijan mukaan vielä paljon pahempaa voi olla luvassa.
Viime sunnuntaina Ruotsin ja Latvian välillä vaurioitunut tietoliikennekaapeli oli vain viimeisin tapaus sarjassa epäilyttäviä sattumia, joissa eri maiden lippujen alla seilaavat alukset ovat vaurioittaneet Itämeren pohjassa kulkevaa kriittistä infrastruktuuria.
(Loput jutusta tilaajille.)
https://yle.fi/a/74-20203319
Suojelupoliisi kritisoi Venäjä-spekulaatioita: ”Vahvistaa kuvaa Venäjän kaikkivoipaisuudesta”
Palstan hyödylliset idiootit eivät sitä voi ymmärtää
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -
"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.
Tiedättehän te."
-Trump-
- Schimanski -
"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.
Tiedättehän te."
-Trump-
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/b683 ... 1085194f29Suomi käynnisti kaikessa hiljaisuudessa sodankäyntiä muuttavan suurhankkeen – Satelliitteja jo avaruudessa
Suomesta on tullut lähes huomaamatta sotilaallisen avaruuskyvykkyyden suurvalta. Suomi jakaa jo oman satelliittijärjestelmänsä keräämää tiedustelutietoa muille maille, mutta asiasta ei ole käyty juuri julkista keskustelua.
Silmä taivaalla. Suomalaisen Iceyen teknologia on mullistanut puolustusalan satelliittitiedustelun.KUVA: ICEYE
Eilen 17:00 Päivitetty eilen 17:02
Avaruudesta tapahtuva sotilastiedustelu on yhä tärkeämmässä roolissa taistelukentillä. Satelliitit tarjoavat tehokkaan tavan kerätä reaaliaikaista dataa rintamalta. Suomalaisen Iceyen rakentamat SAR-tutkasatelliitit pystyvät kuvaamaan kohteen säästä ja vuorokaudenajasta riippumatta, siis myös pilvien läpi ja pimeässä. Yhtiöllä on jo avaruudessa maailman suurin SAR-satelliittien konstellaatio.
(Loput jutusta tilaajille.)
Ryssät voi kokeilla ylittää rajan pingviinipuvuissa.
Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0ee ... 1347ce7757Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat voisivat edetä – Kylmäävä skenaario julki
Skenaarion valmisteluun on osallistunut useita eri viranomaisia.
Tänään klo 13:59
Huoltovarmuuskeskus (HVK) on julkaissut skenaarion sotatilanteesta Suomessa.
Skenaarion tarkoituksena on arvioida yhteiskunnan elintärkeiden palveluiden jatkuvuutta ja varautumistarpeita.
Sotatilanteen eteneminen on jaettu viiteen vaiheeseen kriisiytymisestä pitkittyneeseen kulutussotaan ja lopulta sodan jälkeiseen uuteen arkeen siirtymiseen.
Huoltovarmuuskeskus (HVK) on julkaissut tiistaina skenaarion sotatilanteesta Suomessa ja sen vaikutuksista.
HVK muistuttaa, ettei sotilaallisen konfliktin skenaario ole ennuste vaan kuvaus yhteiskunnan elintärkeiden palveluiden jatkuvuudesta vakavasti haastavassa tilanteessa.
Skenaariossa ei ole tarkoitus ennustaa, mitä sodassa tapahtuu,tai kuvata kaikkea mahdollisesti tapahtuvaa seikkaperäisesti, vaan virittää ajattelua ja tukea varautumisen tarpeiden arviointia, HVK kertoo.
Skenaarion valmisteluun on osallistunut asiantuntijoita Puolustusvoimista, Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksesta sekä Lupa- ja valvontavirastosta.
Näin skenaario alkaa
Skenaarion alkutilanteessa sota Ukrainassa on vaiennut aselepoon. Venäjä on kasvattanut asevoimiensa kokoa 1,5 miljoonaan, ja sotilaallinen voima Suomen rajan läheisyydessä on kasvanut merkittävästi.
Venäjän sotaharjoituksiin sisältyy myös laaja-alaista kybersodankäynnin harjoittelua kuten GPS-/GNSS-häirintää, radiohäiriöitä ja sijaintitiedon väärentämistä, mikä lisää epävakautta erityisesti rajaseudulla.
Samaan aikaan Yhdysvallat on sisäpoliittisen kehityksen seurauksena kääntynyt sisäänpäin ja vetäytynyt enenevissä määrin Euroopasta. Päätöksenteon tasolla yhteisten ratkaisujen löytäminen ja niihin sitoutuminen on hidasta ja epävarmaa myös Euroopassa.
Suomeen on kohdistunut jo pitkään Venäjän toimesta voimakasta poliittista painostusta, joka liittyy muun muassa Ahvenanmaan demilitarisoinnin valvontaan. Suomi esitetään avoimesti sotilaallisena uhkana Venäjän kansalliselle turvallisuudelle.
Suomeen on kohdistunut poikkeuksellisen voimakasta tiedustelutoimintaa ja erilaisten poikkeamailmoitusten määrä on lisääntynyt voimakkaasti.
Lisäksi itärajan levoton tilanne puhuttaa. Venäjän kerrotaan käyttävän kolmannen maan kansalaisia välineellistetyssä maahantulossa. Julkisuudessa esiintyy vahvistamaton arvio, jonka mukaan mahdollisia tulijoita olisi jopa 10 000.
1. vaihe
Sotatilanteen eteneminen on jaettu HVK:n skenaariossa viiteen eri vaiheeseen.
Ensimmäisessä vaiheessa kriisiytyminen (0–3 kuukautta) eletään loppusyksyä.
Poimintoja kriisiytymisen tilannekuvasta:
Laajaa moninaista hybridivaikuttamista
Tiedustelutoiminta voimakasta lisääntymistä ja poikkeamailmoitusten merkittävää kasvua
Huhuja ja väitteitä esimerkiksi venäläisväestön syrjinnästä, informaatiovaikuttamista
Lääkepulaa koko Euroopan tasolla
Työvoiman jaksaminen ja saatavuus heikkenee
Hamstraamista: polttoaineet, elintarvikkeet, lääkkeet, käteinen
Erilaisten häiriöiden esiintyvyyden kasvua
Kansainvälisissä satelliittiyhteyksissä häiriöitä
Kybertilanteen merkittävä huononominen: haittaohjelmia ja palvelunestohyökkäyksiä, kyberhyökkäyksiä
Häiriöitä tietoliikenneyhteyksissä ja digitaalisissa palveluissa
Sähkökatkoja
Häiriöitä polttoaineiden jakelussa
Pankkipalvelujen häiriöitä
Pahenevia ja runsastuvia häiriöitä toimitusketjuissa
Toimialojen toimintakyvyssä kasvava määrä vakavia häiriöitä
Lähde: HVK:n skenaario
2. vaihe
Sotatilanteen toinen vaihe (3–6 kuukautta) on nimetty otsikolla vakava häiriö.
Poimintoja vakavan häiriötilanteen tilannekuvasta
Iskut kriittiseen infrastruktuuriin ovat laajoja sekä merkittäviä
Suomen sähköjärjestelmä on suurhäiriötilassa. Suuria osia maasta on ajoittain pimeänä.
Tehopulaa pyritään hallitsemaan kiertävien sähkökatkojen avulla. Palautumisarviota hankaloittaa uusien iskujen mahdollisuus.
Päärata Helsinki – Oulu on poikki
Runkoverkossa pääväylien tieyhteyksiä on poikki useista kohdista
Itämeren kuljetukset käytännössä tilapäisesti pysähtyneet
Sähköinen julkinen liikenne pysähdyksissä Helsingissä
Ilmatila on suljettu siviililiikenteeltä
Polttoainejakelu valtaosassa asemia pysähtynyt, sähköautojen lataaminen ei onnistu
Elintarvikkeiden kylmäketjuissa on katkoksia
Televiestintäinfrastruktuurissa on merkittäviä tuhoja, tieto- ja kommunikaatioyhteyksissä vakavia häiriöitä
Raskas energiaintensiivinen prosessiteollisuus merkittäviltä osin pysähtynyt
Kaukolämmössä esiintyy merkittäviä häiriöitä tai kokonaan poikki
Vedenpuhdistus ja jätevesienkäsittely häiriintynyt laajasti
Digitaalisten palveluiden, kuten maksamisen palvelut, toiminnassa on vakavaa epävarmuutta ja toimimattomuuden ennakoimattomuutta. Tämän seurauksena ihmisten luottamus palveluihin romahtaa. Huolestuneet ja vihaiset ihmiset syyttävät tilanteesta viranomaisia ja palveluntarjoajia.
Toimialojen toimintakyvyssä vakavia tai sietämättömiä häiriöitä
Huoltovarmuuden tilannekuva väestön keskuudessa on epäselvä, tiedon puutetta vaarallisempia ovat nyt ”tornihuhut” ja tietämisen illuusio
Lähde: HVK:n skenaario
3. vaihe
Sodan kolmannessa vaiheessa (6–12 kuukautta) eletään eskalaation aikaa.
Poimintoja eskalaation tilannekuvasta
Tuotannon ja kulutuksen merkittävä priorisointitarve samaan aikaan kun tuotantoa tuhoutuu ja tuonnin mahdollisuus on heikentynyt
Yrityksiä ajautuu konkurssiin ja rintamalinjan läheisyydessä myös kriittiset yritykset joutuvat lopettamaan toimintansa tai siirtämään sen turvallisemmalle alueelle
Kriittisen infrastruktuurin tila heikkenee asteittain (tuhoutuu, korjataan, tuhoutuu lisää)
Varaosien, raaka-aineiden ja komponenttien saatavuus heikkoa
Ulkomaisen avun vastaanottaminen, jakelu ja prosessit on käynnistetty, mutta heikennyt logistiikka vaikeuttaa tilannetta
Säännöstely: polttoaine, elintarvikkeet, sähkö, lääkkeet
Köyhyys lisääntyy ja monilla ihmisillä arki on vaikea
Laajoja jatkuvia häiriöitä sähkön, lämmön ja veden jakelussa, häiriöiden pituus vaihtelee tunneista viikkoihin
Jatkuvia häiriöitä tietoliikenneyhteyksissä, osa kansainvälisistä yhteyksistä poikki
Digitaalisissa palveluissa on toistuvasti häiriöitä, jotka vaikeuttavat yritysten ja väestön toimintaa. Tili- ja korttimaksamisessa esiintyy häiriöitä, joiden kestot vaihtelevat muutamista tunneista useisiin päiviin.
Varmuusvarastot tyhjenevät nopeammin kuin niitä saadaan täydennettyä.
Teollisuuden ja sähköntuotannon kapasiteettia parhaimmillaankin noin puolet
Lähde: HVK:n skenaario
4. vaihe
Sodan neljännessä vaiheessa (yli 12 kuukautta) häiriö on pitkittynyt ja kulutussota on käynnissä.
Poimintoja pitkittyneen häiriön tilannekuvasta
Sota muodostuu pysyväksi olosuhteeksi, jossa yhteiskunta rakentaa kestävyyttään niukkuuden keskellä
Huoltovarmuudesta muodostuu pysyvä toimintamalli pitkään jatkuvassa kriisissä
Paluuta normaaliin ei odoteta, yhteiskunta sopeutuu toimimaan pysyvässä epävarmuudessa
Talouden logiikka muuttuu: toimintavarmuus ohittaa tehokkuuden ja kustannusoptimoinnin
Varastot integroituvat osaksi tuotanto- ja toimitusketjuja
Kriittisten resurssien (vesi, ruoka, energia, lääkkeet) saatavuus nousee keskiöön
Sotilaallisen ja siviiliyhteiskunnan raja hämärtyy, infrastruktuuri on osa puolustusta
Työvoimapula ja yritysten rahoitusvaikeudet heikentävät talouden toimintakykyä
Kolmannen sektorin rooli peruspalvelujen ja sosiaalisen tuen täydentäjänä kasvaa
Valtion ohjaus ja päätöksenteko keskitetään, priorisointi perustuu kriittisyyteen
Suurin sisäinen riski on luottamuksen ja yhteiskunnallisen koheesion heikkeneminen
Psykologinen kuormitus ja väestön kokemusten eriytyminen lisääntyvät ajan myötä
Lähde: HVK:n skenaario
Sota päättyy
Viimeisessä vaiheessa sota päättyy, ja yhteiskunta alkaa vähitellen siirtyä kohti uutta arkea.
Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Europarlamentaarikko Mika Aaltola arvioi Iltalehden Ukkola-ohjelmassa, miten Putin voisi hyökätä Suomeen ja Eurooppaan.
Venäjän presidentti Vladimir Putinilla on juuri nyt otollinen tilaisuus hyökätä Eurooppaan, arvioi ulkopolitiikan asiantuntija, kokoomuksen europarlamentaarikko Mika Aaltola Iltalehden Ukkola-ohjelmassa.
Voisiko Venäjä tehdä drooni-iskun Suomeen?
– Mikä sen estäisi? Aaltola sanoo.
Todennäköisempänä kohteena Venäjälle hän pitää kuitenkin jotain muuta. Venäjää kiinnostaa ennen kaikkea ”tie Berliiniin”.
Aaltolan mukaan koko Itämeren tilanne on hyvin virittynyt. Venäjän näkökulmasta mahdollisuuksien ikkuna on nyt – kun Yhdysvallat on vähentänyt sitoutumistaan Eurooppaan, mutta Eurooppa ei ole saanut vielä omaa puolustustaan kuntoon.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e58 ... b1f0a58227
Miten ajattelen ei kuulu sinulle millään tavalla.
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.
Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Olen täsmälleen samaa mieltä. Se olikin tämän pointti mutta jätin sanomatta. Pelkopornoa massoille.nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.
Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Miten ajattelen ei kuulu sinulle millään tavalla.
-
tosiReiska
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 125
- Liittynyt: To Syys 17, 2020 5:07 pm
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Kukas tänne on hyökkäilly? Taitaa olla se yksi ja sama. Ja hyökkää vastakin. Kunhan koettelevat Naton viidettä ja toteavat sen paperitiikeriksi, niin satavarmasti hyökkäävät. Jos ei huomenna, niin jonkun vuosikymmenen päästä. Ovat hyökkäilleet naapureiden kimppuun tuhat vuotta ja hyökkäävät myös tulevat tuhat vuotta. Siitä voit olla varma.nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.
Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
- rikkalapio
- Vic Mackey
- Viestit: 1972
- Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Ruotsi?tosiReiska kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:35 pmKukas tänne on hyökkäilly? Taitaa olla se yksi ja sama. Ja hyökkää vastakin. Kunhan koettelevat Naton viidettä ja toteavat sen paperitiikeriksi, niin satavarmasti hyökkäävät. Jos ei huomenna, niin jonkun vuosikymmenen päästä. Ovat hyökkäilleet naapureiden kimppuun tuhat vuotta ja hyökkäävät myös tulevat tuhat vuotta. Siitä voit olla varma.nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.
Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -
"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.
Tiedättehän te."
-Trump-
- Schimanski -
"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.
Tiedättehän te."
-Trump-
-
tosiReiska
- Lauri Hanhivaara
- Viestit: 125
- Liittynyt: To Syys 17, 2020 5:07 pm
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Ruotsi ei ole ikinä hyökännyt Suomeen. Ruotsi liitti itseensä ilman sotaa maapläntin Ruotsin itäiseltä puolelta. Pläntin, josta myöhemmin tuli Suomi. Sori jos vastauksesi oli sarkasmia.
-
nihilopriest
- Armas Tammelin
- Viestit: 85
- Liittynyt: Ti Maalis 03, 2026 1:53 am
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
En ole menossa rintamalle lindtmanin hallituksen ja paskaturaanilan puolesta
kun ekat merkit tulee joukkojen keskityksestä rajalle niin lähden vittuun täältä 
-
jotunheimen
- Olivia Benson
- Viestit: 726
- Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am
Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan
Suomen on varauduttava elintason isoon laskuun, siihen meidän on varauduttava. Pieni nousu tänä vuonna ei tarkoita mitään. Vaikka työttömyys olisi 0%, Suomen budjetti olisi alijäämäinen, rakenteet ovat väärin.
@veitera has blocked you