Hyökkääkö Venäjä Suomeen?

Otsikon mukaisesti. Myös onnettomuudet pienistä suuriin. Pohjustamattomat keskustelunavaukset.

Sota tulee, oletko valmis?

Valmiina rintamalle. Kaunis on kuolla joukkosi eessä.
75
32%
Tarvitsen lisäkoulutusta ja kunnonkohotusta.
42
18%
En ole suorittanut varusmiespalvelusta, mutta olen valmis pikakoulutukseen.
29
12%
Olen sivari. Voin auttaa muuten.
12
5%
Se on sitten käpykaarti tai pakolaiseksi.
42
18%
Ei koske meitä, NATO hoitaa.
28
12%
Kyllä EU ja Frontex suojaavat rajamme.
5
2%
 
Ääniä yhteensä: 233

DJ M€atballz

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja DJ M€atballz »

Seuraan sivusta, ei tarvitse enää itse osallistua.
Toki myös vannoin sotilasvallan aikanaan itsenäiselle Suomen Tasavallalle jota ei ole enää olemassa.

Sydän vaurioitui loppuelämäksi ja välittömästi sen jälkeen kun olin ottanut 2 "tuttua ja turvallista". Hengissä selvittiin sentään, mutta vaati 2 viikkoa teholla letkuissa.

Nuorisoa käy sääliksi, itsellä ei enää niin väliä.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

rikkalapio kirjoitti: Ke Huhti 01, 2026 11:06 am
En ole antanut sellaisia millekkään NATO armeijalle jonne Suomi väkisin vietiin voitte pitää tunkkinne. :lol:
Tämä ei ole kyllä varsinaisesti mikään suuri yllätys :mrgreen:
Viimeksi muokannut Schimanski, Ke Huhti 01, 2026 2:32 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Schimanski
Adrian Monk
Viestit: 2890
Liittynyt: To Helmi 15, 2024 1:02 am

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja Schimanski »

DJ M€atballz kirjoitti: Ke Huhti 01, 2026 1:43 pm
Toki myös vannoin sotilasvallan aikanaan itsenäiselle Suomen Tasavallalle jota ei ole enää olemassa.
Jos ihan tarkkoja ollaan niin ei sellaista ole ikinä ollut olemassakaan.

Ei pieni maa ole ikinä täysin itsenäinen.
mijuheto
Sofia Karppi
Viestit: 412
Liittynyt: Ke Tammi 14, 2026 11:41 am

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja mijuheto »

ryssät ei tee yhtään mitään suomelle jonkun droonien takia,eihän ryssät pärjää ukrainallekkaan
Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1970
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

URSA kirjoitti: Pe Tammi 31, 2025 2:50 pm
Venäjän todelliset aikeet

Asiantuntijan mukaan Itämeren kaapelikatkokset muistuttavat Krimin valtausta ja tähtäävät ”johonkin isompaan”. Hän kertoo, miten tilanne voisi eskaloitua ja miten se estetään.

Tänään klo 14:01

Epäilyttävien kaapelivaurioiden sarja on kasvattanut huolta kiihtyvästä hybridivaikuttamisesta Itämerellä. Asiantuntijan mukaan vielä paljon pahempaa voi olla luvassa.

Viime sunnuntaina Ruotsin ja Latvian välillä vaurioitunut tietoliikennekaapeli oli vain viimeisin tapaus sarjassa epäilyttäviä sattumia, joissa eri maiden lippujen alla seilaavat alukset ovat vaurioittaneet Itämeren pohjassa kulkevaa kriittistä infrastruktuuria.
(Loput jutusta tilaajille.)
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/506 ... d9914c0db3
Pitääkö "asiantuntijaa" muistuttaa mitä SUPO on sanonut näistä satutarinoista ?

https://yle.fi/a/74-20203319
Suojelupoliisi kritisoi Venäjä-spekulaatioita: ”Vahvistaa kuvaa Venäjän kaikki­voipaisuudesta”

Palstan hyödylliset idiootit eivät sitä voi ymmärtää :lol:
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15338
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja URSA »

Suomi käynnisti kaikessa hiljaisuudessa sodankäyntiä muuttavan suurhankkeen – Satelliitteja jo avaruudessa

Suomesta on tullut lähes huomaamatta sotilaallisen avaruuskyvykkyyden suurvalta. Suomi jakaa jo oman satelliittijärjestelmänsä keräämää tiedustelutietoa muille maille, mutta asiasta ei ole käyty juuri julkista keskustelua.

Kuva
Silmä taivaalla. Suomalaisen Iceyen teknologia on mullistanut puolustusalan satelliittitiedustelun.KUVA: ICEYE

Eilen 17:00 Päivitetty eilen 17:02

Avaruudesta tapahtuva sotilastiedustelu on yhä tärkeämmässä roolissa taistelukentillä. Satelliitit tarjoavat tehokkaan tavan kerätä reaaliaikaista dataa rintamalta. Suomalaisen Iceyen rakentamat SAR-tutkasatelliitit pystyvät kuvaamaan kohteen säästä ja vuorokaudenajasta riippumatta, siis myös pilvien läpi ja pimeässä. Yhtiöllä on jo avaruudessa maailman suurin SAR-satelliittien konstellaatio.
(Loput jutusta tilaajille.)
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/b683 ... 1085194f29

Ryssät voi kokeilla ylittää rajan pingviinipuvuissa.
URSA
James Bond (Roger Moore)
Viestit: 15338
Liittynyt: Pe Loka 25, 2013 6:57 pm

Re: Sota tulee, oletko valmis? "Selvää on, että jotain sieltä on tulossa. Sitä ei tarvitse arvuutella, tuleeko vai ei."

Viesti Kirjoittaja URSA »

Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat voisivat edetä – Kylmäävä skenaario julki

Skenaarion valmisteluun on osallistunut useita eri viranomaisia.

Tänään klo 13:59

Huoltovarmuuskeskus (HVK) on julkaissut skenaarion sotatilanteesta Suomessa.
Skenaarion tarkoituksena on arvioida yhteiskunnan elintärkeiden palveluiden jatkuvuutta ja varautumistarpeita.
Sotatilanteen eteneminen on jaettu viiteen vaiheeseen kriisiytymisestä pitkittyneeseen kulutussotaan ja lopulta sodan jälkeiseen uuteen arkeen siirtymiseen.

Huoltovarmuuskeskus (HVK) on julkaissut tiistaina skenaarion sotatilanteesta Suomessa ja sen vaikutuksista.

HVK muistuttaa, ettei sotilaallisen konfliktin skenaario ole ennuste vaan kuvaus yhteiskunnan elintärkeiden palveluiden jatkuvuudesta vakavasti haastavassa tilanteessa.

Skenaariossa ei ole tarkoitus ennustaa, mitä sodassa tapahtuu,tai kuvata kaikkea mahdollisesti tapahtuvaa seikkaperäisesti, vaan virittää ajattelua ja tukea varautumisen tarpeiden arviointia, HVK kertoo.

Skenaarion valmisteluun on osallistunut asiantuntijoita Puolustusvoimista, Traficomin Kyberturvallisuuskeskuksesta sekä Lupa- ja valvontavirastosta.

Näin skenaario alkaa

Skenaarion alkutilanteessa sota Ukrainassa on vaiennut aselepoon. Venäjä on kasvattanut asevoimiensa kokoa 1,5 miljoonaan, ja sotilaallinen voima Suomen rajan läheisyydessä on kasvanut merkittävästi.

Venäjän sotaharjoituksiin sisältyy myös laaja-alaista kybersodankäynnin harjoittelua kuten GPS-/GNSS-häirintää, radiohäiriöitä ja sijaintitiedon väärentämistä, mikä lisää epävakautta erityisesti rajaseudulla.

Samaan aikaan Yhdysvallat on sisäpoliittisen kehityksen seurauksena kääntynyt sisäänpäin ja vetäytynyt enenevissä määrin Euroopasta. Päätöksenteon tasolla yhteisten ratkaisujen löytäminen ja niihin sitoutuminen on hidasta ja epävarmaa myös Euroopassa.

Suomeen on kohdistunut jo pitkään Venäjän toimesta voimakasta poliittista painostusta, joka liittyy muun muassa Ahvenanmaan demilitarisoinnin valvontaan. Suomi esitetään avoimesti sotilaallisena uhkana Venäjän kansalliselle turvallisuudelle.

Suomeen on kohdistunut poikkeuksellisen voimakasta tiedustelutoimintaa ja erilaisten poikkeamailmoitusten määrä on lisääntynyt voimakkaasti.

Lisäksi itärajan levoton tilanne puhuttaa. Venäjän kerrotaan käyttävän kolmannen maan kansalaisia välineellistetyssä maahantulossa. Julkisuudessa esiintyy vahvistamaton arvio, jonka mukaan mahdollisia tulijoita olisi jopa 10 000.


1. vaihe
Sotatilanteen eteneminen on jaettu HVK:n skenaariossa viiteen eri vaiheeseen.

Ensimmäisessä vaiheessa kriisiytyminen (0–3 kuukautta) eletään loppusyksyä.

Poimintoja kriisiytymisen tilannekuvasta:
Laajaa moninaista hybridivaikuttamista
Tiedustelutoiminta voimakasta lisääntymistä ja poikkeamailmoitusten merkittävää kasvua
Huhuja ja väitteitä esimerkiksi venäläisväestön syrjinnästä, informaatiovaikuttamista
Lääkepulaa koko Euroopan tasolla
Työvoiman jaksaminen ja saatavuus heikkenee
Hamstraamista: polttoaineet, elintarvikkeet, lääkkeet, käteinen
Erilaisten häiriöiden esiintyvyyden kasvua
Kansainvälisissä satelliittiyhteyksissä häiriöitä
Kybertilanteen merkittävä huononominen: haittaohjelmia ja palvelunestohyökkäyksiä, kyberhyökkäyksiä
Häiriöitä tietoliikenneyhteyksissä ja digitaalisissa palveluissa
Sähkökatkoja
Häiriöitä polttoaineiden jakelussa
Pankkipalvelujen häiriöitä
Pahenevia ja runsastuvia häiriöitä toimitusketjuissa
Toimialojen toimintakyvyssä kasvava määrä vakavia häiriöitä
Lähde: HVK:n skenaario

2. vaihe
Sotatilanteen toinen vaihe (3–6 kuukautta) on nimetty otsikolla vakava häiriö.

Poimintoja vakavan häiriötilanteen tilannekuvasta
Iskut kriittiseen infrastruktuuriin ovat laajoja sekä merkittäviä
Suomen sähköjärjestelmä on suurhäiriötilassa. Suuria osia maasta on ajoittain pimeänä.
Tehopulaa pyritään hallitsemaan kiertävien sähkökatkojen avulla. Palautumisarviota hankaloittaa uusien iskujen mahdollisuus.
Päärata Helsinki – Oulu on poikki
Runkoverkossa pääväylien tieyhteyksiä on poikki useista kohdista
Itämeren kuljetukset käytännössä tilapäisesti pysähtyneet
Sähköinen julkinen liikenne pysähdyksissä Helsingissä
Ilmatila on suljettu siviililiikenteeltä
Polttoainejakelu valtaosassa asemia pysähtynyt, sähköautojen lataaminen ei onnistu
Elintarvikkeiden kylmäketjuissa on katkoksia
Televiestintäinfrastruktuurissa on merkittäviä tuhoja, tieto- ja kommunikaatioyhteyksissä vakavia häiriöitä
Raskas energiaintensiivinen prosessiteollisuus merkittäviltä osin pysähtynyt
Kaukolämmössä esiintyy merkittäviä häiriöitä tai kokonaan poikki
Vedenpuhdistus ja jätevesienkäsittely häiriintynyt laajasti
Digitaalisten palveluiden, kuten maksamisen palvelut, toiminnassa on vakavaa epävarmuutta ja toimimattomuuden ennakoimattomuutta. Tämän seurauksena ihmisten luottamus palveluihin romahtaa. Huolestuneet ja vihaiset ihmiset syyttävät tilanteesta viranomaisia ja palveluntarjoajia.
Toimialojen toimintakyvyssä vakavia tai sietämättömiä häiriöitä
Huoltovarmuuden tilannekuva väestön keskuudessa on epäselvä, tiedon puutetta vaarallisempia ovat nyt ”tornihuhut” ja tietämisen illuusio
Lähde: HVK:n skenaario

3. vaihe
Sodan kolmannessa vaiheessa (6–12 kuukautta) eletään eskalaation aikaa.

Poimintoja eskalaation tilannekuvasta
Tuotannon ja kulutuksen merkittävä priorisointitarve samaan aikaan kun tuotantoa tuhoutuu ja tuonnin mahdollisuus on heikentynyt
Yrityksiä ajautuu konkurssiin ja rintamalinjan läheisyydessä myös kriittiset yritykset joutuvat lopettamaan toimintansa tai siirtämään sen turvallisemmalle alueelle
Kriittisen infrastruktuurin tila heikkenee asteittain (tuhoutuu, korjataan, tuhoutuu lisää)
Varaosien, raaka-aineiden ja komponenttien saatavuus heikkoa
Ulkomaisen avun vastaanottaminen, jakelu ja prosessit on käynnistetty, mutta heikennyt logistiikka vaikeuttaa tilannetta
Säännöstely: polttoaine, elintarvikkeet, sähkö, lääkkeet
Köyhyys lisääntyy ja monilla ihmisillä arki on vaikea
Laajoja jatkuvia häiriöitä sähkön, lämmön ja veden jakelussa, häiriöiden pituus vaihtelee tunneista viikkoihin
Jatkuvia häiriöitä tietoliikenneyhteyksissä, osa kansainvälisistä yhteyksistä poikki
Digitaalisissa palveluissa on toistuvasti häiriöitä, jotka vaikeuttavat yritysten ja väestön toimintaa. Tili- ja korttimaksamisessa esiintyy häiriöitä, joiden kestot vaihtelevat muutamista tunneista useisiin päiviin.
Varmuusvarastot tyhjenevät nopeammin kuin niitä saadaan täydennettyä.
Teollisuuden ja sähköntuotannon kapasiteettia parhaimmillaankin noin puolet
Lähde: HVK:n skenaario

4. vaihe
Sodan neljännessä vaiheessa (yli 12 kuukautta) häiriö on pitkittynyt ja kulutussota on käynnissä.

Poimintoja pitkittyneen häiriön tilannekuvasta
Sota muodostuu pysyväksi olosuhteeksi, jossa yhteiskunta rakentaa kestävyyttään niukkuuden keskellä
Huoltovarmuudesta muodostuu pysyvä toimintamalli pitkään jatkuvassa kriisissä
Paluuta normaaliin ei odoteta, yhteiskunta sopeutuu toimimaan pysyvässä epävarmuudessa
Talouden logiikka muuttuu: toimintavarmuus ohittaa tehokkuuden ja kustannusoptimoinnin
Varastot integroituvat osaksi tuotanto- ja toimitusketjuja
Kriittisten resurssien (vesi, ruoka, energia, lääkkeet) saatavuus nousee keskiöön
Sotilaallisen ja siviiliyhteiskunnan raja hämärtyy, infrastruktuuri on osa puolustusta
Työvoimapula ja yritysten rahoitusvaikeudet heikentävät talouden toimintakykyä
Kolmannen sektorin rooli peruspalvelujen ja sosiaalisen tuen täydentäjänä kasvaa
Valtion ohjaus ja päätöksenteko keskitetään, priorisointi perustuu kriittisyyteen
Suurin sisäinen riski on luottamuksen ja yhteiskunnallisen koheesion heikkeneminen
Psykologinen kuormitus ja väestön kokemusten eriytyminen lisääntyvät ajan myötä
Lähde: HVK:n skenaario

Sota päättyy

Viimeisessä vaiheessa sota päättyy, ja yhteiskunta alkaa vähitellen siirtyä kohti uutta arkea.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0ee ... 1347ce7757
El Mencho
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2026 12:29 am

Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja El Mencho »

Europarlamentaarikko Mika Aaltola arvioi Iltalehden Ukkola-ohjelmassa, miten Putin voisi hyökätä Suomeen ja Eurooppaan.

Venäjän presidentti Vladimir Putinilla on juuri nyt otollinen tilaisuus hyökätä Eurooppaan, arvioi ulkopolitiikan asiantuntija, kokoomuksen europarlamentaarikko Mika Aaltola Iltalehden Ukkola-ohjelmassa.

Voisiko Venäjä tehdä drooni-iskun Suomeen?

– Mikä sen estäisi? Aaltola sanoo.

Todennäköisempänä kohteena Venäjälle hän pitää kuitenkin jotain muuta. Venäjää kiinnostaa ennen kaikkea ”tie Berliiniin”.

Aaltolan mukaan koko Itämeren tilanne on hyvin virittynyt. Venäjän näkökulmasta mahdollisuuksien ikkuna on nyt – kun Yhdysvallat on vähentänyt sitoutumistaan Eurooppaan, mutta Eurooppa ei ole saanut vielä omaa puolustustaan kuntoon.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/e58 ... b1f0a58227

Miten ajattelen ei kuulu sinulle millään tavalla.
nilpertti
Theo Kojak
Viestit: 1113
Liittynyt: To Elo 21, 2025 6:24 pm

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja nilpertti »

Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.

Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
El Mencho
Hetty Wainthropp
Viestit: 479
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2026 12:29 am

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja El Mencho »

nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.

Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Olen täsmälleen samaa mieltä. Se olikin tämän pointti mutta jätin sanomatta. Pelkopornoa massoille.
Miten ajattelen ei kuulu sinulle millään tavalla.
tosiReiska
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Syys 17, 2020 5:07 pm

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja tosiReiska »

nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.

Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Kukas tänne on hyökkäilly? Taitaa olla se yksi ja sama. Ja hyökkää vastakin. Kunhan koettelevat Naton viidettä ja toteavat sen paperitiikeriksi, niin satavarmasti hyökkäävät. Jos ei huomenna, niin jonkun vuosikymmenen päästä. Ovat hyökkäilleet naapureiden kimppuun tuhat vuotta ja hyökkäävät myös tulevat tuhat vuotta. Siitä voit olla varma.
Avatar
rikkalapio
Vic Mackey
Viestit: 1970
Liittynyt: Ke Joulu 31, 2025 12:34 pm

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja rikkalapio »

tosiReiska kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:35 pm
nilpertti kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:06 pm Vittuko pitää näitä lehtien otsikoita leikata kokonaisuudesta ja luoda ihmisille kauhukuvia. Tästäki iltalehden otsikosta moni heikkohermonen on jo paniikissa että alkaa sota kohta.

Ei ole mikään sota suomessa alkamassa eikä tule alkamaankaan. Semmosia viitteitä ei ole olemassakaan, pienintäkään. Jos olis, niin olis ihan eri ääni kellossa ja ihan eri ihmiset kuin paskahousu Aaltola siitä puhumassa.
Kukas tänne on hyökkäilly? Taitaa olla se yksi ja sama. Ja hyökkää vastakin. Kunhan koettelevat Naton viidettä ja toteavat sen paperitiikeriksi, niin satavarmasti hyökkäävät. Jos ei huomenna, niin jonkun vuosikymmenen päästä. Ovat hyökkäilleet naapureiden kimppuun tuhat vuotta ja hyökkäävät myös tulevat tuhat vuotta. Siitä voit olla varma.
Ruotsi?
Ei Eurooppa ole mikään USA:n vasalli muualla kun Venäjän propagandassa
- Schimanski -

"Iran on lyöty. Kukaan ei ole koskaan voittanut näin. MINÄ pelastin Yhdysvallat ja maailman siinä sivussa.

Tiedättehän te."

-Trump-
tosiReiska
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: To Syys 17, 2020 5:07 pm

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja tosiReiska »

rikkalapio kirjoitti: Ke Touko 13, 2026 9:51 pm Ruotsi?
Ruotsi ei ole ikinä hyökännyt Suomeen. Ruotsi liitti itseensä ilman sotaa maapläntin Ruotsin itäiseltä puolelta. Pläntin, josta myöhemmin tuli Suomi. Sori jos vastauksesi oli sarkasmia.
nihilopriest
Armas Tammelin
Viestit: 85
Liittynyt: Ti Maalis 03, 2026 1:53 am

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja nihilopriest »

En ole menossa rintamalle lindtmanin hallituksen ja paskaturaanilan puolesta :lol: kun ekat merkit tulee joukkojen keskityksestä rajalle niin lähden vittuun täältä :lol:
:lol:
jotunheimen
Olivia Benson
Viestit: 726
Liittynyt: Ma Loka 19, 2020 8:34 am

Re: Mika Aaltola: Suomen on varauduttava sotaan

Viesti Kirjoittaja jotunheimen »

Suomen on varauduttava elintason isoon laskuun, siihen meidän on varauduttava. Pieni nousu tänä vuonna ei tarkoita mitään. Vaikka työttömyys olisi 0%, Suomen budjetti olisi alijäämäinen, rakenteet ovat väärin.
@veitera has blocked you
Vastaa Viestiin