veikseli kirjoitti: Ma Elo 17, 2026 9:19 am
Poliisi syyllistyi laittomaan uhkaukseen. Aseella osoittelu ilman että polisilla on konkreettisesti syytä olettaa että häneen kohdistuu vaaraa ei oikeuta aseella uhkailua. Jos piipun päässä oleva henkilö koki että häntä uhataan täyttyy laittoman uhkauksen tunnusmerkistö.
Jos poliisi ei kerro olevansa poliisi, on aseella uhkailu verrattavissa siihen, että kuka tahansa siviili uhkailee aseella.
Toivottavasti syyttäjä ottaa tämän tapauksen tosissaan. Ja vastaavasti, poliisin täytyy itsekin muutta toimintatapojaan, esim. heidän tulee varustaa liikennevalvonnassa olevat pakut ja siviilimoottoripyörät kyljissä olevilla "poliisi"-merkinnöillä.
Itsekin olen kerran pysähtynyt moottoritiellä tien poskeen, kun näin moottoripyöräilijän seisomassa moottoritien pientareella pyörän vieressä. Olen itsekin moottoripyöräilijä ja tarjoan muille apua, jos vaan voin. Kun kävelin tuon motoristin viereen, hän kysyi kiukkuisena, "mitä vittua sä siihen pysähdyit". Vasta siinä vaiheessa huomasin moottoripyörässä katteiden piilossa olevat siniset vilkut. Ei hänen ulosantinsa parantunut, vaikka kerroin ihan rehellisesti pysähtyneeni siksi, että arvelin kanssamotoristin ehkä tarvitsevan apua. Hyvä, etten saanut sakkoja.