Tosiasioiden toteaminen ei myöskään ole uhrin syyttämistä. Tämä on erittäin valitettavaa, että moni puolestauhriutuja alkaa ölisemään samoin tein uhrin syyllistämis-mantraansa kun todetaan että uhrikin voi monesti vaikuttaa lopputulokseen omalla toiminnallaan. Ei se ole syyllistämistä. Se on totta.Puntari kirjoitti: Ma Elo 24, 2026 8:13 pmUhrin syyttäminen on häviävä taktiikka.Myöskään yhden rike ei tasapainota toisen rikettä, kumpikin tuomitaan erikseen.McPanty kirjoitti: Ma Elo 24, 2026 1:48 pm Vaikka väistämissäännöt ovat selvät, olisi pyöräilijä todennäköisesti elossa jos omaisi joustavat ja kaikki huomioon ottavat liikennetavat.
Oikeassa oleminen kun ei haudassa enää lämmitä.
Kerrataan: auton kuljettaja on tiennyt tai pitänyt tietää väistämissäännöt ja noudattaa riittävää varovaisuutta ja ennakointia.
Pyöräilijän tekemiset tai tekemättä jättämiset eivät siihen kuulu mitenkään ja koska tekijä on kuollut niitä ei myöskään tutkita.
Matala nojayörä on aerodynaainen peli ja maailmala niitä näkee. Näkyvyyden vuoksi niissä on lippu tai vastaava jonkin seipään päässä. Eivät ne näkymättömiä ole.
Jos jään joskus suojatiellä auton alle ja ehdin jotain ajattelemaan niin todennäköisesti ajattelen jotakuinkin: "Vittu kun en varmistanut pysähtyykö se"