Nipe kirjoitti: Ti Elo 25, 2026 8:32 pm
Transventtiili kirjoitti: Ti Elo 25, 2026 3:13 pm
Nipe kirjoitti: Ti Elo 25, 2026 3:00 pm
Äläs nyt. Forumeita ja somekeskusteluja lukiessa meidän maahan on suorastaan täynnä yli-ihmisiä jotka toimii aina täydellisesti kaikissa tilanteissa. Jos olisivat poliiseja niin taltuttavat kaikki seinähullut myös pelkällä ajatuksen voimalla ilman voimankäyttöä ja jos joutuisivat joskus käyttämään voimaa niin heillä olisi reaktioajat 0,1ms luokkaa jonka aikana olisivat suorittaneet arvion kaikista mahdollisista skenaarioista mitä on mahdollista ja toimisivat niiden mukaisella taktiikalla

Sama pätee liikenteessä he olisivat supernäkökykynsä ansiosta aistiherkkänä joka risteyksessä tunnistaen kaikilla mahdollisilla tavoilla tielle pyrkivän liikkujan joka ikisestä ilmansuunnasta tuli se sitten miten kovalla vauhdilla tahansa. Jos nyt sattuisi spandexilla olemaan etuajo-oikeus niin heitä sellainen ei haittisi, koska joka ikisessä risteyksessä vauhti on hidastettu 1km/h tuntinopeuteen ja ennättäisivät varmasti pysäyttämään
Ja lisää naurettavaa yliampuvaa lässytystä. Minä ainakin olen oikein hyvin 23 ajovuoden aikana onnistunut välttämään kaikki edes läheltä piti tilanteet. Ei tarvi vauhdin olla 1 että ehtii havainnoimaan ja reagoimaan mutta jos joku vaatii niin hiljaisen, niin sitten se on niin hiljaa mentävä.
Kuuluu ihan liikennesääntöihin, että suojatietä pitää lähestyä sellaisella vauhdilla, että saa pysähtymään ennen suojatietä jos on tarve.
Ei vaan sitten me tullaan tänne kilpaa lainaamaan tätä sinun länkytystä miten aina voi reagoida kaikkeen kun joku kerta joku soijapoika vetää sinun auton keulaan ja alat selittämään miten tämä on mahdollista. Itsellä löytyy kans yli 500tkm ajoa autolla, mutta en ole koskaan kopsauttanut yhteenkään pyöräilijään/jalankulkijaan. Tosin en kyllä sitä pidä millään lailla mahdottomana kun katsoo aivokuolleita tiellä liikkujia tuolla menee kuolemaa uhmaten. Tuo suojatien lähestymissääntö koskee muuten myös pyöräilijöitä.
Kyllä sitä tosiaan voi aina reagoida, jos vauhti ja havainnointi on kunnossa.
Koskee toki. Mutta auto on väistämisvelvollinen ja yleensä autot lähestyy kovempaa vauhtia kuin pyörät, joten enemmän siinä autoilla on petrattavaa.