Sariolan mallinnukset ym vahvisti ajatusta, että Gustafssonin olisi pitänyt näkyä kello kuusi.
Ei näkynyt, näkyi liikkumattomat jalat ( G myöhemmin sekä liikkui että äänteli).
H. Markkula Bodomin murhissa pohtii vähäisesti kollegtiivisen käsityksen mukaisesti jalkoja, kenen neljästä, Santavuori on todennut( M viittaa), että jalkojen oli pakko olla Boismanin , muuta mahdollisuutta ei ole.
Awan ehdotus Tuulikista käynee sekin (Irmelillä oli v.vihr. farkut ellei niitä vaihdettu, tytöt lainasi poikakavereiden farkkuja aikoinaan).
Paikalla nähtiin mies, jonka tuntomerkit jotenkin sopi samanaikaiseen poiskulkijaan.
Gustafsson olisi, kuten ehd. yllä, tukahtunut teltassa ja olisiko hän , iso mies. kyennyt peittymään teltan repalaisiin, Boisman makasi osittain teltan seinämällä.
Kello kuuden mies on kyseenalaistettu, mutta nyt olisi hänen/stä jotain tietävien aika tulla esiin.
Mielenkiintoisia ovat myös vasta-argumentit, ulkopuolinen meni köllimään teltan päälle, surmaajia oli kaksi, toinen laskeutui rantaan toinen viiletti niityllä.
Tämä taitaa olla tässä. On erittäin mahdollista , että G ei ollut teltalla kello kuusi. Pitänee vielä tsekata Ifströmin kommentti.