niin Tytti, mietippä tätä tosiaan...ihan vain kommentiksi kirjoittelemillesi asioille toisessa ketjussa....lasten vanhempien pitäisi pystyä antamaan lapsilleen hyvä ja tasapainoinen lapsuus, alkoholi ei ole ainoa asia joka estää sen toteutumisen, on myös peliriippuvuutta, totaalista itsekkyyttä jne.Tytti kirjoitti:Tarkoitan että tuskin kukaan ellei ole oikein kylmä ihminen valitsee laskelmoivasti puolisonsa sen perusteella että tämä on sellainen jolle voi huoletta lapset jättää kun ei lastenhoito enään kiinnosta.Damien kirjoitti:Olet siis sitä mieltä että mies on valittu lapsentekoon sopivaksi ihan juuri tuota karkaamis-optiotaTytti kirjoitti:Kyllä, sairastumisen tai kuoleman jälkeen... Mutta nythän on kyse hylkäämisestä.
silmällä pitäen?
Kyllä vielä suurin osa ihmisistä väittää valitsevansa puolisonsa rakkaudesta.
Tämä Hanna Grönberg hylkäsi lapsensa ja lähti bailaamaan,siitähän tässä nyt on kyse ei siitä että hän olisi sairastunut tai kuolemassa.
En kyllä ymmärrä sitäkään että kuoleva tai niin sairas ihminen joka ei lapsiaan pysty hoitamaan edes harkitsee lasten tekemistä koska se olisi niin väärin lasta kohtaan lapsella on oikeus molempiin vanhempiin.
Miksi tehdä lapsia sen perusteella että voi ne sitten jostain syystä hylätä ja kenties perustaa uuden perheen ja tehdä uusia lapsia uuden miehen kanssa,vaikka mies olisi kuinka hyvä lapsien hoidossa ja luotettava.
Eikö vanhemmilla (molemmilla) ole velvollisuus luoda lapsilleen tasapainoinen ja turvallinen ympäristö ilman hylätyksi tulemisen pelkoa.
Ehkä tämä tytteli lähti bailaamaan ja jätti lapset oman onnensa nojaan. Se on huono juttu, myöskään toinen vanhemmista ei näytä olevan sopiva vanhemmuuteen. Olen sitä mieltä että tääs tapauksessa lapsilla on parempi jonkun muun hoivissa. Äidin pitää selvittää ongelmansa ja ehkä jonain päivänä hän voi yrittää luoda äiti-lapsi-siteen jälkikasvunsa kanssa. Sama juttu lasten isälle.
Kuka täällä on puhunut siitä että lapsia tehdään siksi että ne hylättäisiin? Erotilanteessa lasten on asuttava jossakin. Riippuu vanhemmista kuinka kypsän ja hyvän tuloksen he saavat ratkaisuillaan aikaiseksi. Vastuuntuntoinen ihminen haluaa kumppanikseen ihmisen joka on kykenevä huolehtimaan jälkikasvustaan oli sitten mies tai nainen. Ihminne yleensä valitsee kumppanikseen samoja arvoja kunnioittavan puolison. Pitää siis mennä itseensä jos erotilanteessa arvot eivät menekkään yksiyhteen.
Silloin ihminen on sairas jos lapset jää hoitamatta niinkuin tässä tapauksessa, tätä naista on hoidettava niinkuin monia muitakin jotka tällä hetkellä jättävät lapsensa pitkiksi ajoiksi yksin kotiin kun lähtevät humputtelemaan ja lasten isästä ei ole tietoakaan....
aiempi kommenttini koski lähinnä tilannetta jossa mies jättää lapset täysin äidin hoidettaviksi ja äidin voimat loppuvat. Moni äiti tekee mieluummin itsemurhan koska yhteiskunta rankaisee kovasti kommenteillaan jos tämä äiti jättää lapset isälleen ja painuu itse muutamaksi päiväksi hermolomalle kertomatta minne menee.