Tervetuloa!Aurora kirjoitti:No niin, pääsin jo sivulle 78 lukiessani tätä todella mysteeristä tapausta ja nyt oli pakko heittää oma kommentti/spekulaatio.
Onko kellään tullut mieleen että mitäs jos onkin sieltä vankilasta vasta vapautunut? Siis Villppulasta. Selittäisikö se mitenkään nuita alusvaatteita "siistit niput, laput poissa"? Tilannut vankilalle esim uudet vaatteet vapautumisen kunniaksi? Siis nämä Next:n vaatteet. Pankki/luottokortteja ei ole koska vangitsemishetkellä omistanut vain ne rahat mitä oli löydettäessä.
Jos hän on ollut jokin väliinputoaja jota ei ole sen kummemmin sitten kaivattu kun on linnaankin joutunut. Synnyttänyt vankilaoloissa -> lapsi annettu huostaan/sijaiskotiin/uuteen perheeseen eikä ole näin ollen edes tietoinen äidistään.
Huumeongelma ollut vankilaan mennessä (tämän takia lapsikin viety?) ja vieroitettu lääkkeillä.
Miksihän se sormus ei ollut sormessa?
Hmmm...en tiedä. Jotenkin vain kävi mielessä...
Ihan hyvä veikkaus tämäkin, mutta ainakin minua häiritsee tässä teoriassa se hiuslisäke, joka tuntuisi oudolta jos nainen olisi päässyt juuri vankilasta. Enkä myöskään keksisi mitään selitystä passinpalasille?
Mahtaisikohan täällä ollaan Tampereen asukkeja? Uskaltautuisiko joku käymään Pirkkalan lentokentällä juttelemassa ja näyttämässä kuvaa tuntemattoman urheilukassista? Säilyyköhän heidän tiedostoissa näin pitkään parin vuoden takaiset tiedot kadonneista laukuista ja ehkä jopa niiden omistajista?
Edit: Niin, ja mahtaisikohan se taksikuski muistaa, oliko naisella kyseinen laukku mukana sillon?