Red herring.loneliness kirjoitti:Jos markja suojaikäraja olisi Suomessa 14-vuotta, niin menisitkö jonnekin paikallisen yläasteen kulmalle ja alkaisit etsiä itsellesi sopivaa lapsimorsianta?
Mikset vastaa itse asiaan ja sinulle esitettyihin kysymyksiin?
Ahaa, eli Suomen laki on oikein ja muut ovat väärässä. Miksi? Millä perusteella 15v ja 364vrk vanha on aina automaattisesti ja varmasti kykenemätön päättämään omasta seksuaalisesta kanssakäymisestään, mutta 15v ja 365vrk vanha on kaikkivoipa ja tietoinen seksuaalinen olento, jonka sopii kantaa vastuu omasta seksikäyttäytymisestään? Miten ihmisen kyky päättää seksuaalisesta kanssakäymisestään muuttuu maagisesti yhdellä kellonlyömällä, yhdessä sekunnissa tai sekunnin tuhannes tai miljardisosassa? Voitko selittää tämän prosessin?Kyllä nuo 12, 13, 14 ja 15 ikärajoja pitävät maat ovat mielestäni hakoteillä. Jossain täällä ollaan oikeilla jäljillä sentään ja se on suojaikäraja-asiassa. Minun puolestani suojaikäraja saisi olla vaikka 17 tai 18 vuotta, mutta ymmärrän kyllä tuon 16 vuottakin.
Sinä taas olet aivan uskomattoman tyhmä, hyväuskoinen ja ajattelukyvytön idiootti, kun kuvittelet, että kaikki Suomen lait ovat automaattisesti hyviä ja oikein ja niitä pitää noudattaa. Olet legalisti.Sä pidät ittees jonain vitun kovana jätkänä kun kyseenalaistat kaikki Suomen lait.