Carina kirjoitti:
En siis edelleenkään usko, että kengät olisivat kulkeutuneet sairaalaan, eikö poliisikin olisi ihmetellyt miksi vaimolla on kengät jalassa?
Mitä todennäköisimmin häkepuhelun vastaanottaja on kehoittanut vaimoa poistumaan talosta lasten kanssa. En jaksa uskoa, että asiaan koulutettu ihminen käskisi äidin ja neljän lapsen pysyä murhaajan kanssa samassa asunnossa.
Puhelun aikana käy kuitenkin ilmi, että surmaaja poistuu.
Minusta ei olisi ollenkaan luonnotonta, että poliisin saapuessa paikalle vaimolla on kengät jalassa vaikka vaan pienen yöpaitulin kanssa. Paniikissa oleva ihminen tekee kummia asioita, enkä usko sen kummastuttavan poliisia, että vaimo on ikään kuin aloittanut varustautumisen pakoon.
___________________________
Ja nuo kengät ei ehkä ole jäänyt edes kenenkään mieleen.
Poliisi on tilannut sairaalasta vaimon päällä olleet vaatteet. Ei sairaalahenkilökunta ole välttämättä tajunnut edes ajatella, että nuo kengät olisivat olleet vaimolla jalassa surmapaikalla. Poliisille tuskin on toimitettu niitä vilttejäkään, jotka on vaimon lämmöksi annettu ensitilassa.
__________________________
En väitä tuota ehdottomana, mutta se olisi minusta ainoa luonteva selitys sille, ettei tuota kengän jälkeä ole tunnistettu.
Tai sitten se yksinkertaisesti on jonkun paikalle saapuneen poliisin, ampparimiehen tms.
__________________________
Ja tuon lasin on täytynyt rikkoutua niin, että kengät on ollut jaloissa. Jos vaimo olisi ikkunan särkemisen jälkeen vasta tappanut varpasillaan miehensä, olisi hänellä ollut jaloissa haavoja.
Tai jos hän olisi ilman kenkiä surman jälkeen särkenyt lasin, olisi hänellä edelleen jaloissaan haavoja.
_________________________
Ja onhan nuo kengät voineet olla asunnosaa ja poliisi on ne havainnut. Veri kuitenkin kuivuu nopeasti aika mustaksi.
Surmaajan kenkiä ei kuitenkaan ole etsitty talosta, koska surmaaja poistui ja oli vielä kaiken lisäksi mies, joten nuo ''naisten väriset'' lasten ulkoilutuskengät on jäänyt täysin omaan arvoonsa.