Anile kirjoitti: Kuinka monta kertaa se pitää sanoa: kyse ei ollut Halmeen muistokirjoituksesta vaan KH kritisoi sitä millaisia mielikuvia juorulehdet ovat Halmeesta luoneet. Ja ne mielikuvat eivät olleet kauniita tai seesteisiä. Hän ei kutsunut Halmetta "mulliksi" vaan sellaisen mielikuvan Halmeesta sai lehtien perusteella. Ja nyt sitten yht'äkkiä lehdet niiden entisten mielikuvien sijaan vääntävätkin Halmeesta jotain sankaria.
Tässähän tämä pointti juuri on, ihan itsesi kirjoittamana. Lehdet ovat todellakin arvostelleet Halmeen tekemisiä tai tekemättä jättämisiä. On kuitenkin ihan eri asia arvostella niitä tehtyjä asioita kuin syyllistyä henkilökohtaiseen herjaukseen.
Hazard mm. arvosteli Tony Halmeen ulkonäköä sanoin :
Iso ukko, joka surkeana ja säälittävänä katkokäveli ja sammalsi
sikaniskan sekoilua kännissä
Mies oli vitsi, vaaraton möhkäleen muotoinen kotieläin
tuommoinen niskamakkara siellä orpona istui,
Halme oli etninen maskotti; merkki, ei mies.
tämän mullin ja elukan elämä onkaan päässyt menemään.
Olen käsittänyt, että Hazardin kirjoitus ei kuitenkaan edusta Iltalehden "virallista" mielipidettä. Eli, kyse on ns. yksityishenkilönä olevan kolumnistin ns. mediakritiikki, mikä sisältää mielestäni lähinnä herjauksen ylittävää tekstiä.
"Kirjoitus nähtävä vastavalona"
Perjantai 15.1.2010 klo 17.46
Iltalehden Kari Kivelä: Kaarina Hazard jatkaa.
Internetissä on vaadittu kolumnisti Kaarina Hazardin eroa. Aikooko Iltalehti erottaa Hazardin?
- Kolumnistit eivät ole vakituisessa työsuhteessa, joten erottaminen on väärä termi.
- Tämän johdosta ei ole syytä olla julkaisematta Hazardin kolumneja myös jatkossa, mutta aina näistä on opittavaakin.
Olet kustantajana viime kädessä vastuussa kolumnin julkaisemisesta. Aiotko itse erota?
- En ole ajatellut.
Hazard nimitti Halmetta kirjoituksessaan muun muassa niskamakkaraksi, sikaniskaksi, etniseksi maskotiksi ja kuohituksi mahtisonniksi. Voidaanko puhua mediakritiikistä, kun solvaukset ovat tätä luokkaa?
- Ei, ellei lue koko kolumnia ja näe sitä vastavalona median - mukaan lukien Iltalehden - kuolinuutisoinnille, jonka kolumnisti näki ihannoivan Halmetta.
- Saamamme palautteen perustella, jos kolumnin julkaisuajankohdan ja uutisen ajankohdan (Tony Halmeen kuolema) väli olisi ollut pidempi, jutun pääviesti olisi tullut paremmin esiin. Tämä on varmaan totta.
"Kolumnistien riippumattomuutta kunnioitettava"
Eri lehtien päätoimittajat ovat olleet sitä mieltä, etteivät he olisi julkaisseet kolumnia sellaisenaan. Miksi IL päätti julkaista tekstin?
- Kuten sanottu, katsoimme kolumnin arvostelevan omaakin toimintaamme.
- Voi kysyä, mitä mieltä on pitää riippumattomia kolumnisteja, jos ei ole valmis kunnioittamaan heidän riippumattomuuttaan.
Miten Iltalehden linja sitten eroaa muista lehdistä?
- Muilla lehdillä ei ole välttämättä samanlaista perinnettä, jossa tarjotaan palstatilaa lehden ulkopuolisille kirjoittajille. Meillä on voimakkaita, keskenään hyvin erilaisia kirjoittajia - Jyrki Lehtolasta Aarno "Loka" Laitiseen.
- Tuskin kaikki kolumnistiemme juttuja julkaisisivat. Esimerkkinä käy Loka Laitinen, joka sai potkut Suomen suurimmasta sanomalehdestä ansiokkaan kirjan vuoksi.
"Myös Hazardin kestettävä arvostelua"
Hazardia itseään on solvattu keskustelupalstoilla. Miten Iltalehti suhtautuu Hazardiin kohdistuvaan, henkilöön menevään kovasanaiseen arvosteluun?
- Kaikkinainen uhkailu on pannassa. Yksityisyydensuojaa ei saa loukata.
Saako esimerkiksi Hazardin ulkomuotoa arvostella?
- Suhteessa siihen, miten hän on itse kolumnissaan todennut, niin kyllä tässä yhteydessä.
Hazard on todennut, että hänen kritiikkinsä kohdistuu erityisesti iltapäivälehtiin. Tehtiinkö Halmeesta sankari hänen kuolemansa jälkeen, kuten Hazard väittää?
- Se, että Halmeen suosiosta on kerrottu, ei vielä ole ihannointia. En näe, että Halmeesta olisi tehty sankaria - olemme tässä eri linjoilla kolumnistin kanssa, mutta kolumnisteilla on ilmaisun vapaus.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/uutiset1_uu.shtml
Anile, toivon todellakin, että luet kirjoitukseni juuri niinkuin ne ovat kirjoitettu. Mitään muuta en toivoisikaan. Mulla on rivien välissä vain ja ainoastaan tyhjää.