Lisään luettelooni vielä yhden:Tuntematon Mies kirjoitti: Amerikkalainen Charles Lynch (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Lynch_%28jurist%29) pisti aikoinaan hyrskyn myrskyn Virginiassa ja on antanut nimensä lynkkaukselle (tosin muitakin variaatiota nimen alkuperästä on).
Ranskalainen lääkäri Joseph-Ignace Guillotin (http://fi.wikipedia.org/wiki/Joseph-Ignace_Guillotin) kannatti, toisin kuin monet minfolaiset, nopeaa ja kivutonta loppua kuolemaantuomituille ja hänen nimensä elää edelleen giljotiinissa.
Ehkä vähän rajatapauksena kelpuutettakoon listalle myös brittiläinen Charles Boycott (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Boycott), joka joutui huonoon huutoon irlantilaisten alustalaistensa keskuudessa - muistan häntä aina kun kaupassa käydessäni kelpuutan ostoskoriini vain vapaan kanan munia.
Kotimaisista mainittakoon ainakin aikaansaapa automies Jussi Muilu (http://fi.wikipedia.org/wiki/Jussi_Muilu) joka antoi kyytejä ihan ilman pyytämättäkin...
...unohtamatta tietenkään Ruben Oskar Auervaaraa (http://fi.wikipedia.org/wiki/Auervaara), jo liki puolen vuosisadan takaista joka äidin toivevävyä.
Markus Pönkä tehtaili huijauslaskuja eli "pönkäleitä" ja siinä sivussa myös paloittelumurhan. Hänellähän on tietenkin oma ketju täällä minfossakin: http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... A4#p289885
Henkilöiden lisäksi myös muutamat paikannimet ovat saaneet erityismerkityksen rikosviitekehyksessä:
Ruotsalaiset ovat tunnetusti konsensushakuisia ihmisiä. Tukholma-syndroomana (http://fi.wikipedia.org/wiki/Tukholma-syndrooma) tunnetaan panttivankitilanteessa usein havaittu panttivangin osoittama sympatia vangiksiottajaansa kohtaan ja siirtyminen tämän "puolelle".
Kiinalainen Shanghain kaupunki puolestaan on antanut nimensä shanghaiaukselle eli ennenvanhaan harjoitetulle merimiesten pakkovärväämiselle, usein juottamalla sammuksiin tai muuten huumaamalla. Siinäpä sitä sitten iloisen pubi-illan jälkeen oli mukava herätä elämänsä kankkuseen avomerellä purjehtivassa laivassa... http://en.wikipedia.org/wiki/Shanghaiing
