Rikosaiheinen kysymysketju

Sana on vapaa jos netiketti on hallussa.
Tuntematon Mies
Remington Steele
Viestit: 238
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 10:20 am

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja Tuntematon Mies »

Kun en näihin kysymyksiin osaa vastata, niin jatkanpa omaa yksinpuheluani. Luettelossa siis henkilöitä, joiden nimi on jäänyt elämään rikosaiheisena käsitteenä:
Tuntematon Mies kirjoitti: Amerikkalainen Charles Lynch (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Lynch_%28jurist%29) pisti aikoinaan hyrskyn myrskyn Virginiassa ja on antanut nimensä lynkkaukselle (tosin muitakin variaatiota nimen alkuperästä on).

Ranskalainen lääkäri Joseph-Ignace Guillotin (http://fi.wikipedia.org/wiki/Joseph-Ignace_Guillotin) kannatti, toisin kuin monet minfolaiset, nopeaa ja kivutonta loppua kuolemaantuomituille ja hänen nimensä elää edelleen giljotiinissa.

Ehkä vähän rajatapauksena kelpuutettakoon listalle myös brittiläinen Charles Boycott (http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Boycott), joka joutui huonoon huutoon irlantilaisten alustalaistensa keskuudessa - muistan häntä aina kun kaupassa käydessäni kelpuutan ostoskoriini vain vapaan kanan munia.

Kotimaisista mainittakoon ainakin aikaansaapa automies Jussi Muilu (http://fi.wikipedia.org/wiki/Jussi_Muilu) joka antoi kyytejä ihan ilman pyytämättäkin...

...unohtamatta tietenkään Ruben Oskar Auervaaraa (http://fi.wikipedia.org/wiki/Auervaara), jo liki puolen vuosisadan takaista joka äidin toivevävyä.
Lisään luettelooni vielä yhden:

Markus Pönkä tehtaili huijauslaskuja eli "pönkäleitä" ja siinä sivussa myös paloittelumurhan. Hänellähän on tietenkin oma ketju täällä minfossakin: http://murha.info/phpbb2/viewtopic.php? ... A4#p289885

Henkilöiden lisäksi myös muutamat paikannimet ovat saaneet erityismerkityksen rikosviitekehyksessä:

Ruotsalaiset ovat tunnetusti konsensushakuisia ihmisiä. Tukholma-syndroomana (http://fi.wikipedia.org/wiki/Tukholma-syndrooma) tunnetaan panttivankitilanteessa usein havaittu panttivangin osoittama sympatia vangiksiottajaansa kohtaan ja siirtyminen tämän "puolelle".

Kiinalainen Shanghain kaupunki puolestaan on antanut nimensä shanghaiaukselle eli ennenvanhaan harjoitetulle merimiesten pakkovärväämiselle, usein juottamalla sammuksiin tai muuten huumaamalla. Siinäpä sitä sitten iloisen pubi-illan jälkeen oli mukava herätä elämänsä kankkuseen avomerellä purjehtivassa laivassa... http://en.wikipedia.org/wiki/Shanghaiing
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja MEG »

rosamarine kirjoitti:
MEG kirjoitti:MIKÄ, JUMALAN KÄSKYSTÄ SUORITETTU JOUKKOMURHA?
5 p. vihje: arviolta 120 ihmistä surmattiin, alle 8-vuotiaat lapset otettiin surmaajayhteisön kasvateiksi.

Valdovasin kysymysten rinnalle laitan tämän helpomman, kansankysymyksen.
Mountain Meadowsin verilöyly. Mormonien miliisin toteuttama joukkomurha 7-11.9 1857. Tapahtumapaikkana Mountain Meadows, Utah...

http://en.wikipedia.org/wiki/Mountain_Meadows_massacre
Rosemarine selvitti kysymykseni näköjään alle 20 minuutin :D
Jotkut eivät mormooneja luokittele kristinuskon piiriin. Minusta tuolloisen mormonijohtaja Brigham Youngin , jumalan käskystä organisoima hyökkäys siirtolaiskaravaania vastaan osoitti aitoa vanhatestamentillista henkeä.
rosamarine
Adrian Monk
Viestit: 2644
Liittynyt: Ma Huhti 30, 2007 10:03 am

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja rosamarine »

MEG kirjoitti: Rosemarine selvitti kysymykseni näköjään alle 20 minuutin :D
Jotkut eivät mormooneja luokittele kristinuskon piiriin. Minusta tuolloisen mormonijohtaja Brigham Youngin , jumalan käskystä organisoima hyökkäys siirtolaiskaravaania vastaan osoitti aitoa vanhatestamentillista henkeä.
Ei oo häpee olla nopee, heh... In google we trust :D
A winner listens, a loser just waits until it is their turn to talk...
mrs Nutcase
Armas Tammelin
Viestit: 86
Liittynyt: Ti Maalis 09, 2010 2:50 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja mrs Nutcase »

Kyselin tätä jo toisaalla, mutta en saanut vastausta. Eli kun laivoissa on nuo ovikortit hytteihin, niin millä tavalla toimii tuo valvontasysteemi, jolla saa selville jälkikäteen, mihin hyttiin on menty ja mihin aikaan. Kun tuossa yhdessä Karibialla tapahtuneessa katoamistapauksessa tällaisen korttisysteemin avulla oli selvitetty, milloin henkilöt olivat menneet hyttiin, niin ei kai voi saada selville kuin että sen hytin kortilla on menty, mutta ei sitä, kuinka monta henkilöä meni ja keitä he olivat. Entä hytistä poistulo, silloinhan korttia ei käytetä? Onko vastaava käytössä myös niissä hotelleissa, joissa on ovikortit? Onkohan tällainen systeemi käytössä esim ruotsinlaivoilla ja kuinka kauan tietoja säilytetään? Vaihdetaanko korttien koodit aina uudelle asiakkaalle vai tietyin väliajoin kaikkiin kortteihin? Ilmeisesti ainakin jos asiakas hukkaa korttinsa vaikkapa kaupungille, koodi vaihdetaan hotellissa, niin ettei joku pääse tämän huoneeseen hukatulla kortilla. Voidaanko valvontasysteemillä sen jälkeen selvittää, onko joku yrittänyt huoneeseen tuolla vanhalla koodilla?

Niin ja itse en siis näihin osaa vastata, mutta asia on äärimmäisen mielenkiintoinen :roll:
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja MEG »

MIKÄ POLIITTINEN MURHA
5 p. Vihje: Lyhyydestään tunnettu valtiomies surmattiin epäonnistuneen vallankaappausyrityksen yhteydessä.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja härkä »

MEG:n kysymykseen äkkiseltään , tuli mieleen

Marcus Tullius Cicero
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja härkä »

mrs Nutcaselle :

Minkä niminen oli tuo Caribian tapauksen laiva ?
Suomessa valmistettu ? Jos oli , kysymykseksi on selvitettävissä.
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja MEG »

Cicero tuomittiin surmattavaksi tulevan keisari Augustuksen toimesta. Yhtymäkohtia on k.o. tapaukseen, mutta tarkoitin ajallisesti huomattavasti myöhempää ,joskin maantieteellisesti ei kaukaista murhaa.
härkä
Jack Bauer
Viestit: 935
Liittynyt: Ke Syys 17, 2008 6:34 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja härkä »

Ok , entäs Aldo Moro ?

Oli myös lyhyehkö , kuten kuvassa näkyy.
http://graphics8.nytimes.com/images/200 ... er.600.jpg

Tämähän oli pitkähkö kaappaus , jossa oletettiin jopa amerikkalaiten olleen taustalla.
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja MEG »

MEG kirjoitti:MIKÄ POLIITTINEN MURHA
5 p. Vihje: Lyhyydestään tunnettu valtiomies surmattiin epäonnistuneen vallankaappausyrityksen yhteydessä.
4p. vihje: Kaappausyrityksen tarkoituksena oli liittää murhatun johtama maa toiseen valtioon.

Aldo Moro ei ollut kyseessä. Moro joutui henkilökaappauksen, ei vallankaappauksen uhriksi.
Valdovas
Axel Foley
Viestit: 2427
Liittynyt: Ke Syys 24, 2008 12:25 pm
Paikkakunta: Paikallinen ryhmä, Orionin haara 4 B 13

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja Valdovas »

MEG kirjoitti: 4p. vihje: Kaappausyrityksen tarkoituksena oli liittää murhatun johtama maa toiseen valtioon.

Aldo Moro ei ollut kyseessä. Moro joutui henkilökaappauksen, ei vallankaappauksen uhriksi.
Kuva

Engelbert Dollfuss tai Dollfuß (4. lokakuuta 1892 – 25. heinäkuuta 1934), itävaltalainen poliitikko ja Itävallan diktaattori.

Syntyjään Texingistä, Itävalta-Unkarista, Dollfuss opiskeli pappiseminaarissa ennen päätettyään lukea lakia Wienin yliopistossa ja taloustiedettä Berliinissä. Ensimmäisessä maailmansodassa häntä ei aluksi aiottu hyväksyä asepalvelukseen lyhytkasvuisuutensa vuoksi, viimein hänet komennettiin Alppien rintamalle, jossa hän joutui lyhyeksi aikaa vangiksi 1918.

Sodan jälkeen Dollfuss työskenteli maatalousministeriössä talonpoikien liiton sihteerinä. Hänestä tuli Ala-Itävallan maatalouskamarin johtaja 1927 ja kristillissosiaalisen puolueen (Christlichsoziale Partei, CS) edustajana hän pääsi 1930 johtamaan liittovaltion rautateitä. Seuraavana vuonna hänet nimitettiin maa- ja metsätalousministeriksi.

Dollfussista tuli Itävallan kansleri 20. toukokuuta 1932 oikeistokoalitiohallituksen johdossa, tavoitteenaan johtaa maa suuren laman läpi. Hallituksen enemmistö oli kuitenkin mitätön ja deflaatiopolitiikka aiheutti vastustusta sosiaalidemokraattisessa puolueessa (SDAPÖ) ja parlamentissa. Dollfuss hajotti parlamentin määräämättömäksi ajaksi maaliskuussa 1933 ja hallitsi diktaattorin valtuuksin. Toinen syy demokratian lakkauttamiseen oli natsipuolueen Saksassa saama valta-asema, jolloin Itävallan olemassaolo itsenäisenä valtiona näytti uhatulta natsien vaatiessa liittoa Saksan kanssa. Dollfuss kielsi natsipuolueen (NSDAP) kesäkuussa 1933 ja SDAPÖ:n helmikuussa 1934.

Syyskuussa 1933 hän muodosti politiikkansa tueksi sateenvarjoryhmän, Vaterländische Front (Isänmaan rintama) ja liitti kristillissosiaalisen puolueen puolisotilaalliseen nationalistiseen suojeluskuntaan Heimwehriin.

25. heinäkuuta 1934 kahdeksan itävaltalaista natsia tunkeutuivat aseistettuina kanslerinvirastoon yrittäen kaappausta. Dollfuss kuoli seuranneessa taistelussa, natsit vangittiin ja teloitettiin ja Kurt von Schuschniggista tuli uusi Itävallan diktaattori.


Lähde: http://fi.wikipedia.org/wiki/Engelbert_Dollfuss

Ja kuten kaikki tietävät ei Schuschniggkaan onnistunut pitämään Itävaltaa itsenäisenä, vaan Anschluss lopulta toteutui 12.3.1938 tosin mitä ilmeisimmin varsin laajan aidon kannatuksen myötä, mitä itävaltalaiset myöhemmin ovat hiukan vähemmän innostuneesti muistelleet... :wink: Schuschnigg vangittiin, mutta säilytti henkensä ja muutti sodan jälkeen Yhdysvaltoihin, missä eli aina vuoteen 1977 asti.

Koska omat kysymykseni eivät näköjään enää juurikaan ketään näytä kiinnostavan, niin voin antaa saman tein kaikki loput vihjeet jälkimmäiseen kysymykseen.

4 pisteen vihje: Tapauksessa oli neljä keskeistä henkilöä, joista kaksi sai tapahtumasta selvästi hyötyä ja kaksi haittaa, toinen jopa masentui niin, että surmasi itsensä.

3 pisteen vihje: Tapausta on aikoinaan muisteltu hyvinkin näyttävästi, mutta nykyään ei juuri lainkaan.

2 pisteen vihje
: Tapausta on käsitellyt mm. eräs Nobel-kirjailija hyvinkin yksityiskohtaisesti.

1 pisteen vihje: Tapauksen kaima liittyy kiinteästi Suomenkin kohtaloihin.
rosamarine
Adrian Monk
Viestit: 2644
Liittynyt: Ma Huhti 30, 2007 10:03 am

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja rosamarine »

Valdovas kirjoitti:Koska omat kysymykseni eivät näköjään enää juurikaan ketään näytä kiinnostavan, niin voin antaa saman tein kaikki loput vihjeet jälkimmäiseen kysymykseen.

4 pisteen vihje: Tapauksessa oli neljä keskeistä henkilöä, joista kaksi sai tapahtumasta selvästi hyötyä ja kaksi haittaa, toinen jopa masentui niin, että surmasi itsensä.

3 pisteen vihje: Tapausta on aikoinaan muisteltu hyvinkin näyttävästi, mutta nykyään ei juuri lainkaan.

2 pisteen vihje
: Tapausta on käsitellyt mm. eräs Nobel-kirjailija hyvinkin yksityiskohtaisesti.

1 pisteen vihje: Tapauksen kaima liittyy kiinteästi Suomenkin kohtaloihin.
Onko sulla täällä jossain avoin kysymys? :o Jos olisin tajunnut, olisin tietenkin yrittänyt ratkaista pähkinää. Pitääkin etsiä se itse kysymys, jotenkin vain on jäänyt mielikuva siitä, että tuntematon mies olisi ratkaissut viimeisimmän...

edit. Valdolla on kaksi kysymystä avoinna tuolla? Hmm...
A winner listens, a loser just waits until it is their turn to talk...
MEG
Jessica Fletcher
Viestit: 3264
Liittynyt: La Huhti 07, 2007 2:01 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja MEG »

Itävallan liittokansleri Dollfussin murha ,oli kyseessä kuten tiedettiin.
Itävallan innokkaiden kansallissosialistien hanke tuli yllätyksenä ja arvovaltatappiona Hitlerille 1934
Avatar
maija turjukka
Ainesta Watsoniksi
Viestit: 4939
Liittynyt: Ke Heinä 25, 2007 8:58 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja maija turjukka »

Hmmmmmm... selkeästi havaittavissa jonkunmoista turhautumista (Valdon taholta siis) meihin laiskoihin :oops: ongelmanratkaisijoihin :shock:

Yritänpä siis hieman selkeyttää kysymystä lisäämällä sen viiden pisteen vihjeen tuohon quoteen...
Valdovas kirjoitti: Koska omat kysymykseni eivät näköjään enää juurikaan ketään näytä kiinnostavan, niin voin antaa saman tein kaikki loput vihjeet jälkimmäiseen kysymykseen.

5 pisteen vihje: Sen lopputulos oli harvinaisen SELKEÄ.

4 pisteen vihje: Tapauksessa oli neljä keskeistä henkilöä, joista kaksi sai tapahtumasta selvästi hyötyä ja kaksi haittaa, toinen jopa masentui niin, että surmasi itsensä.

3 pisteen vihje: Tapausta on aikoinaan muisteltu hyvinkin näyttävästi, mutta nykyään ei juuri lainkaan.

2 pisteen vihje: Tapausta on käsitellyt mm. eräs Nobel-kirjailija hyvinkin yksityiskohtaisesti.

1 pisteen vihje: Tapauksen kaima liittyy kiinteästi Suomenkin kohtaloihin.

Selkeästi ratkaistavissa oleva pulma, kunhan vaan saan nuo Nobel-kirjailijat teoksineen oikeaan järjestykseen :wink:
-Suru on hinta, jonka maksamme rakkaudesta.-
Vigario
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 8:20 pm

Re: Rikosaiheinen kysymysketju

Viesti Kirjoittaja Vigario »

Ei tämä kysymysketjun alaspäin vajuminen suinkaan tarkoita sitä, ettei ongelmia pohdittaisi. Olen yrittänyt lähestyä Valdovasin wanhaa ongelmaa monestakin eri suunnasta, mutta ei ole auennut :(

Lupaan olla aktiivisempi ja kysellä enemmän. Valdovasin wanhaan ongelmaan liittyen:
Valdovas kirjoitti:Jälleen virinneen kiinnostuksen kunniaksi voisin antaa lisävinkin, että oikea vastaus voisi löytyä kun linja Helsinki-Lahti-Tampere-Oulu kohtaa linjan Kemiö-Raasepori-Espoo-Hyvinkää...
Kartalle piirrettynä tuo kuvio muistuttaa kättä, jossa joko peukaloa tai etusormea on korostettu. Koska kysymykseen liittyy myös eläin, kuviossa voi hyvällä mielikuvituksella nähdä käärmeen tai jopa jakoavaimen ("monkey wrench") :D

Koska yo. vihje annettiin ruumiinosaan liittyvässä kysymyksessä, kysyn kuitenkin:

Liittyykö tämä vihje käteen?
Lukittu