HOVIOIKEUS

Keskustelua Ulvilan tapauksesta
annaanna

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja annaanna »

turumurre kirjoitti: -----------

Ote koiraohjaajan kuulustelusta:
etp, kuulustelu 20.11.2009
"...
Lähdin koiran kanssa liikkeelleTähtisentie 54 ja Tähtisentie 3 talojen välistä kadun puolelta johti em. talojen tonttien takarajaa. Tonttien takarajalla pysäytin koiran ja ohjasin sen kulkemaan kulkusuunnassamme vasemmalle pitkin rajalinjaa. Koira meni Tähtisentie 52 ja 50 talojen takarajalle, josta koira kääntyi kulkusuunnassa vasemmalle em. talojen välissä olevalle viheralueelle. Em. talojen takarajalla koira lähti vetämään kyseisen viheralueen suuntaan eikä jatkanut suoraan kyseistä rajalinjaa.
Viheraluetta koira jatkoi edessä olevalle Tähtisentielle saakka.

Itselleni jäi sellainen mielikuva koiran toiminnasta, että koira saattoi olla jäljillä. Täysin varma en tästä voi olla, mutta koiranohjaajana pidin tätä hyvin mahdollisena.

Tähtisentielle päästyämme tulimme asvaltille ja koira lopetti jäljen seuraamisen.
Nurmialueella näissä olosuhteissa jälki voi olla useitakin tunteja vanha, joten jälki voi olla peräisin kenestä tahansa, joka on yöllä kulkenut em. kohtaa.
Asvaltilla jälki häviää nopeasti jopa puolessa tunnissakin.

Talon puolelta jälkeä ei yritetty ottaa, koska siellä oli asvalttia ja lisäksi siellä oli poliisi ja sairaankuljetushenkilöstö kulkenut. Samoin en yrittänyt ottaa jälkeä talon takapuolella tontinrajojen sisäpuolelta, koska myös siellä oli poliisi liikkunut ennen koiraa.”


Kuva

Vihreä viiva on koiraohjaajan kulkema reitti
Minun piti kiitellä kun tänne on niin paljon ehditty postailla asiallista asiaa tästä koirankäytöstä yms.
Mutta ensin kommentoin tätä kulkureittiasiaa. MissHolmes siis postannut etp-osastosta kuvan, jolla havainnollistettu ohjastajan kertomusta. Siinä tuo yksi viiva sitten esittää koiran saamaa jälkeä (vai enkö nyt ole jotakin käsittänyt). Ja turumurre havainnollistanut katkoviivalla tuota viheralueeksi ohjastajan mainitsemaa aluetta.

Eikö siis tuossa alleviivamasssani kohdassa ohjastaja kerro tulleensa koiran kanssa Tähtisentielle tuolla hevosenkengän pohjukassa? Missä se vasen nyt onkaan? Sekoilenko minä, sanokaa suoraan.

Eilen iltamyöhällä tieni toi kotiin Porista juurikin Tähtisentien kautta :D . Kyllä talot niin lähekkäin on rakennettu kuin olla ja voi. Neljä metriä seinästä seinään tuntuu melkein liioittelulta.
Minä ajattelin silloin (ennenkuin te mun pääni näillä postauksilla sekoititte) että on tämä tunkeutuja kurvannut siitä pihasta autotallin takaa sinne takapihalle ovenikkunaa hajoittamaan, isäntä on sinne takaulkovalon sytyttänyt. Rikkominen ja tuolin asetteleminen helpottunut, samoin valon kulkeutuminen sisälle. Ei siitä sen enempää. Teon jälkeen samaa reittiä pihalle, muutaman metrin asfaltilla siihen seuraavien talojen rajalle, jossa semmoinen selkeä "reitti" risuisten pensaiden välissä, siitä sinne talojen väliin viheralueelle ja ...
Harmi, että poliisit kiersivät (tunkeutujaan törmäämättä) koko sen käännös-käännös -hevosenkengäkierroksen, kun tämä talohan on ihan toisena siinä Tähtisentieviitan jälkeen.

(poistuu tekemään "kotiläksyjä")
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Sille, että poliisit eivät tunkeutujaan törmänneet, naapurit ei havainneet ja että koira ei jälkiä löytänyt - löytynee selitys. Se sama mihin käräjä päätyi. Minunkin mielestäni selkein ja ainoa selitys. Ei tuolta verisin kengin ja vaattein muutoin pois pääse jäljittä kuin mielikuvituksissa. Vieläpä kosteassa illassa jolloin asfaltillekin jää jäljet.
Kuolemannaakka
James Bond (George Lazenby)
Viestit: 12290
Liittynyt: Ma Touko 31, 2010 10:43 pm

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Kuolemannaakka »

Minä en käsitä sitä, miksi olisi jotenkin mahdotonta, että murhaajalla oli a) kassi b) uudet kengät kassissa, jotka hän jätti terassille sisälle menessään? Murhaaja oli tanakka, mutta ketterä; miksi olisi mahdotonta, että hänellä oli hupparin alla vaikkapa verkkarit? Miksi olisi mahdotonta, että hän ikkunasta terassille hypättyään riisui kenkänsä ja laittoi jalkaan käyttämättömät lenkkarit, riisui verisen hupparin ja pisti sekä veriset kengät että hupparin + hanskat kassiin ja jatkoi matkaa lähes verettömänä?
Jäljet mielestäni viittaavat siihen, koska ne loppuvat terassille. Pienet roiskeet ulkoseinässä selittyvät hyvin näppärästi kiireellä riisutulla hupparilla. Aikaa ehkäpä jo valmiina odottavien (tarra)lenkkareitten laittoon ei menisi kymmentä sekuntiakaan.

Miksi ulkopuolisen murhaajan oletetaan olevan typerä ja psykoottinen, ja toimivan täysin suunnittelemattomasti? Jos hänen on ollut tarkoitus mennä tappamaan Lahti, hän on tiennyt, että siinä hommassa vereentyy. Miksi hän olisi ollut niin typerä, että olisi juoksennellut ympäriinsä veressä pitkin takapihoja, kun hän olisi voinut lykätä veriset vaatteet ja kengät kassiin ja jatkaa puhtaana "lenkkeilijänä" kassi olalla? Ja jossainhan hänen on täytynyt kuljettaa astalo yms tarvikkeet. Tuskinpa hän nyt sorkkarauta kädessä lähti juoksemaan tai paikalle tuli.

Jos jalassa on uudet kengät ja päällä veretön takki, niin koiran on paljon hankalampi saada hajusta kiinni. Verta ei ole välttämättä pudonnut reitille lainkaan, ja tuskinpa "veren tuoksu" kovin kauaa ilmassa leijuu.
Lataa ilmainen 340-sivuinen nettikirja Ulvilan surmasta alla olevasta linkistä! Paras ja alkuperäinen! Salasana on "ulvila".
www.shorturl.at/agoNS


”En mää oo vääryyttä vastaan, mutten oikeuttakaan pualla” – Lavialainen sananparsi
Peräkylän Maigret
Javier Pena
Viestit: 1844
Liittynyt: Ke Heinä 04, 2007 11:17 pm
Paikkakunta: Pariisi

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Peräkylän Maigret »

Kuolemannaakka kirjoitti:Minä en käsitä sitä, miksi olisi jotenkin mahdotonta, että murhaajalla oli a) kassi b) uudet kengät kassissa, jotka hän jätti terassille sisälle menessään? Murhaaja oli tanakka, mutta ketterä; miksi olisi mahdotonta, että hänellä oli hupparin alla vaikkapa verkkarit?
Tietysti kaikki tuo on teoriassa mahdollista. Erilaisia mahdollisia tapahtumankulkuja on lukemattomia.

Tuntuu vain oudolta ettö jos surmaaja olisi valmistautunut noin huolella rekvisiittansa kanssa, niin miksi hän ei ottanut mukaansa kunnon teräasetta ? Vai oliko tuo ikivanha veitsikin vain hämäystä ?
Avatar
Toripolliisi
Andy Sipowich NYPD
Viestit: 1462
Liittynyt: To Touko 20, 2010 8:28 pm

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Toripolliisi »

Kuolemannaakka kirjoitti:Minä en käsitä sitä, miksi olisi jotenkin mahdotonta, että murhaajalla oli ...
Minä en käsitä, että jos murhaaja oli noin hyvin valmistautunut niin miksi hän olisi suunnitellut homman pitkäkestoiseen ikkunoiden särkemiseen pohjautuen, melua ja poliisien paikallesoittoa uhmaten. Sisälle päästyään sitten vähäisiä veitsen pistoja n 70 kpl kun ammattilainen olisi hoitanut homman sekunneissa ilman astaloita.

Lopulta tämäkin teoria kuihtuu ajan vähyyteen, kuten kaikki jo tietävät, Jukka on valuttanut vertaan sänkyyn huomattavan pitkän ajan (min 10 min), ja sen jälkeen saanut herättyään lattialla astalosta..
..saapa nähä..
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

Mitä tulee ilmassa leijuvaan veren hajuun, niin koiran jäljestys perustuu seurattavan tallottua maastoa joka muuttaa pidemmäksi aikaa hajumaailman reitille maastoon - siis maasta talloen vapautunut multa, kosteus, partikkelit ja tallotut kasvieritteet sun muut. Tietenkin ilmaan jää myös kulkijan hajua hetkiseksi mutta etenkin tarttuu jotakin kuten hikeä, verta, kumipohjan haju tmv. Esim tupakka tai veri ei toki ilmassa kauaa leiju kuten jos vaikka ylittää kuivan asfaltin tai vaikka kuivan hiekkakankaan.
Frank Nolla
Alibin satunnaislukija
Viestit: 60
Liittynyt: La Huhti 10, 2010 8:10 pm

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Frank Nolla »

Otsikko on "HOVIOIKEUS"...
annaanna

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Frank Nolla kirjoitti:Otsikko on "HOVIOIKEUS"...
Höh, ja minusta kun siinä lukee VOIKIESUS !
WiliWilperi
Alibin satunnaislukija
Viestit: 68
Liittynyt: La Huhti 24, 2010 7:48 pm

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja WiliWilperi »

voisitte vaikka pohtia

a) mitä uusia todisteita/linjauksia voi keksiä vielä 4 vuoden jälkeen
b) löytyy(i)kö ase kenties Tukoholman viemäreistä
c)onko tappaja kenties tullut katon yli, sitonut köyden piippuun, heijjannut ittensä ikkunan läpi. TSÄDÄM ei jälkeäkään taloon mennessä
d)jatkakaa
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

WiliWilperi kirjoitti:voisitte vaikka pohtia

a) mitä uusia todisteita/linjauksia voi keksiä vielä 4 vuoden jälkeen
b) löytyy(i)kö ase kenties Tukoholman viemäreistä
c)onko tappaja kenties tullut katon yli, sitonut köyden piippuun, heijjannut ittensä ikkunan läpi. TSÄDÄM ei jälkeäkään taloon mennessä
d)jatkakaa
Kohta c on kyllä tutkimuksen arvoinen. Siinähän on voinut syntyä heiluriliike ja huppumies on hetken rikkonut lasia heiluessaan mennen tullen. Tämä selittäisi lasin ja epäilyt sen rikkoontumisesta myös sisäpuolelta päin. Läpimurto puolustukselle - kirjaimellisesti, ja muuttui murhaksi.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Ainoa vika kohdassa c on se, että a) tiellä on terassin muovikata ja b) tuollaisella rynnäköllä surmaaja olisi todennäköisesti jättänyt itsestään DNA:n.

__________________________________________

Hyppään pohtimaan vaatteiden vaihtoa sopivampaan ketjuun....
Nuotio & Äreät Tiput
annaanna

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Huomasin, että tässä hovioikeuskäsittelyn alkamista odotellessa on muissa ketjuissa ilmennyt lillukanvarsiin takertumista, yhteen nimimerkkiin kohdistunutta sättimistä ja hermostunutta verbaalista aggressiivisuutta. Täytyi ihan googlata, kun en ymmärrä mistä nyt ollaan hermostuttu. Puolustus ilmeisesti luottaa uuteen materiaaliinsa, syyttäjällä on vahva näyttö ja käräjäoikeuden tuomionperusteet varmaan asiallisimpia lajissaan. Kenenkään korttitalo ole sortunut-vai onko muka.

Hoitonetti.fi kertoi:

"Hermostuminen, agressiivisuus

Taipumus hermostumiseen, kiihtymiseen, vihamielisyyteen ja sitä seuraavaan hyökkäävään käytökseen on valtaosin persoonallisuuteen ja sen häiriöön liittyvä kysymys. Persoonallisuuden häiriö ei ole sairaus vaan ominaisuus, jossa ihmisen poikkeuksellinen tai erilainen reagointitapa suhteessa muihin asioihin, ihmisiin ja ympäristöön voi olla mustavalkoisempaa kuin muilla ihmisillä.

Hermostuminen voi olla merkki luonteen lyhytjännitteisyydestä tai mielialahäiriöstä, kuten ahdistuneisuudesta tai masentuneisuudesta. Harvemmin se liittyy muihin fyysisiin sairaustiloihin, kuten kilpirauhasen ja muiden sisäelinten toiminnan häiriöihin. Naisilla kuukautiskiertoon liittyvät hormonitoiminnan muutokset voivat olla yhteydessä mielialan muutoksiin ja joskus aggressiivisuuteenkin. Aggressiivisuutta voi esiintyä myös voimailijoilla ja kilpaurheilijoilla anabolisten steroidien eli mieshormonien käyttöön liittyen."

Näkemys tuokin.

Mutta en halua pelkästään postailla sanojen selityksiä tähän ketjuun , joten tallennetaan tulevaisuutta varten artikkeli:

"Mikäli Satakunnan käräjäoikeuden antamasta päätöksestä valitetaan Vaasan hovioikeuteen, istuu hovioikeus kyseistä asiaa mitä todennäköisimmin Porissa. Ainakin puolustus on sanonut valittavansa käräjäoikeuden päätöksestä.

Vaasan hovioikeudella on käytössään yksi sali myös Satakunnan käräjäoikeuden tiloissa Porissa. Vaasan hovioikeus istuukin niin sanottuja matkakäräjiä lähes viikoittain. Jos Ulvilan surman tuomiosta tehdään valitus hovioikeuteen, kuten ainakin puolustus on luvannut, jatkuu sen käsittely mitä todennäköisimmin Porissa.

- Istuntopaikasta päättää lopullisesti se kokoonpano, joka lopulta ottaa asian käsittelyyn. Periaate on kuitenkin se, että Satakunnan käräjäoikeudesta meille tulleet jutut istutaan Porissa, sanoo Vaasan hovioikeuden presidentti Olli Varila.

Nopeasti käsittelyyn

Hovioikeudella on käytössään kolme eri kiireellisyysluokkaa. Jo lähes neljä vuotta sitten tapahtunut Ulvilan surma kuuluu kaikkein kiireellisimpään luokkaan.

- Sellaiset asiat, joissa joku henkilö on jutun vuoksi vangittuna, ovat kaikkein kiireellisimpiä. Jos tämä asia meille asti etenee, aloitetaan valmistelut välittömästi, Varila sanoo.

Mahdollinen hovioikeuden käsittely ei ole välttämättä yhtä laaja kuin käräjäoikeuden käsittely. Hovioikeudessa asiat käydään läpi vain siltä osin kuin valitus on tehty.

- Muuten käsittely on ihan yhtä tarkkaa kuin käräjäoikeudessa, Varila sanoo.

Medianäkyvyys saanee jatkoa

Satakunnan käräjäoikeus käsitteli Ulvilan surmaa hyvin avoimesti. Salissa sai kuvata ennen istuntoja ja esimerkiksi hätäkeskukseen soitettu puhelu käytiin läpi täysin julkisesti. Myös monia muita tutkinnan aikaisia vaiheita käytiin läpi median läsnäollessa. Sama julkisuuspolitiikka saattaa jatkua myös mahdollisessa hovioikeuskäsittelyssä.

- Asiasta päättää lopullisesti istuntoa vetävä kokoonpano. Mutta yleisesti ottaen murhaan tai tappoon liittyvissä oikeudenkäynneissä ei ole sellaisia asioita, joita ei voitaisi käsitellä yleisön läsnäollessa, sanoo Vaasan hovioikeuden presidentti Olli Varila."

Lähde:
YLE Satakunta
http://yle.fi/alueet/satakunta/2010/11/ ... 32682.html

Samoihin aikoihin tämän uutisen kanssa kerrottiin myös, että puolustuksen hovioikeudelle kohdistamassa valituskirjelmässä yksilöidään uudet käsittelyyn tulevat asiat. Hyvä jos näin on. Saataisiin uutta pähkäiltävää, jos valituskirjelmä on julkinen. Niitä ja joulupukkia tässä odotellaan.

Toivottavasti puolustus nyt alkavalla viikolla lähettää postia, aikaahan kaikkiaan on kolme viikkoa, viime viikko meni jo. Että sitten voitaisiin odotella kuinka nopeasti koittaa tuo kiireellinen käsittely.
annaanna

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja annaanna »

Taas vierähti viikko ilman tietoa valitusten teosta, se alkaa kuulkaa olla viimeiset päivät menossa. Ei ole puolustus kiirettä pitänyt tämän hoviinvalituksen kanssa, vaikka siis käsittelyä ainakin teoriassa sitä nopeammin luvataan mitä nopeammin valituskirjelmä jätetään. Onko vain tieto valituskirjelmän jättämisestä julkista vai onko sisältö myös julkista, sen saa varmastikin :lol: lukea iltapäivälehdistä.

Vain Alibilehden haastattelun referoinnin kautta tänne on tullut tietoa uudesta oikeudelle toimitettavasta materiaalista. Uudella laitteistolla (?) suoritettu hälyytyskeskusnauhan tutkimus on saanut selville ennen ehkä epäselväksi tai jopa kuulumattomaksi jääneitä uhrin Annu-vaimollensa kohdistaneita huutoja, siis Annu -kutsuhuutoja.
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

annaanna kirjoitti:
Frank Nolla kirjoitti:Otsikko on "HOVIOIKEUS"...
Höh, ja minusta kun siinä lukee VOIKIESUS !
:D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: ...ah tämä oli mennyt minulta ohi! Ihana Annismannis!
...vai olisko sittenkin OVIAUKES! :D :lol: :D :lol:
Nuotio & Äreät Tiput
Valhalla
Watson itse
Viestit: 5897
Liittynyt: La Heinä 03, 2010 2:18 pm
Paikkakunta: Tampere

Re: HOVIOIKEUS

Viesti Kirjoittaja Valhalla »

annaanna kirjoitti:Taas vierähti viikko ilman tietoa valitusten teosta, se alkaa kuulkaa olla viimeiset päivät menossa. Ei ole puolustus kiirettä pitänyt tämän hoviinvalituksen kanssa, vaikka siis käsittelyä ainakin teoriassa sitä nopeammin luvataan mitä nopeammin valituskirjelmä jätetään. Onko vain tieto valituskirjelmän jättämisestä julkista vai onko sisältö myös julkista, sen saa varmastikin :lol: lukea iltapäivälehdistä.

Vain Alibilehden haastattelun referoinnin kautta tänne on tullut tietoa uudesta oikeudelle toimitettavasta materiaalista. Uudella laitteistolla (?) suoritettu hälyytyskeskusnauhan tutkimus on saanut selville ennen ehkä epäselväksi tai jopa kuulumattomaksi jääneitä uhrin Annu-vaimollensa kohdistaneita huutoja, siis Annu -kutsuhuutoja.
Olikos se niin, että Hovioikeuden arveltiin kiireellisenä käsittelevän tämän ensi huhtikuussa - ja valitukseen olisi vielä n. viikko aikaa.
Vastaa Viestiin