Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Ulkomailla kadoksissa olevat henkilöt
Vigario
Vähänniinkuharrastaja
Viestit: 96
Liittynyt: Ti Heinä 22, 2008 8:20 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Vigario »

Wikileaks: Brittipoliisi tekaisi todisteita Madeleine McCannin vanhempia vastaan
Brittiläisen suurlähettilään kommentit vuotivat julkisuuteen.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201012 ... 1_ul.shtml

Artikkelissa mainittu Yhdysvaltain suurlähettilään luottamuksellinen viesti oli tällainen:
Madeleine McCann's disappearance in the south of Portugal in May 2007 has generated international media attention with controversy surrounding the Portuguese-led police investigation and the actions of Madeleine's parents. Without delving into the details of the case, Ellis admitted that the British police had developed the current evidence against the McCann parents, and he stressed that authorities from both countries were working cooperatively. He commented that the media frenzy was to be expected and was acceptable as long as government officials keep their comments behind closed doors.
Iltalehdessä tuo ilmaisu British police had developed ... evidence... on käännetty
Brittipoliisi tekaisi todisteita ....

Googlen haku "define:develop" antaa develop-sanalle mm. seuraavat merkitykset:

- make something new, such as a product or a mental or artistic creation; "Her company developed a new kind of building material that withstands all kinds of weather"; "They developed a new technique"
- evolve: work out; "We have developed a new theory of evolution"


IL:n artikkelissa käytetty tekaisi-käännös on siis hieman väärä ;)

(Edit: Meni uudelle sivulle, joten lisäsin linkin Iltalehden juttuun.)
MissHolmes
Ben Matlock
Viestit: 8826
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 2:19 pm
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja MissHolmes »

Vai voisiko kyse olla siitä, että nuo raskauttavat todisteet (veri ja ruumishaju löydöt) löytyivät brittipoliisin aktiivisuuden vuoksi; he kiikuttivat paikalle ihan lentokoneella maailman huippukoirat, joita ilman ei minkään näköistä näytön muruakaan olisi Mäkkäreiden suuntaan ollut?
Nuotio & Äreät Tiput
Tutkiskelija
Jane Marple
Viestit: 1029
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 12:55 pm
Paikkakunta: Ulkomaa

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tutkiskelija »

Se Englannin suurlähettiläshän ryntäsi heti Praia ad Luziin ja haukkui PJ:n rikostutkijat. Amaral kertoo kirjassaan että he alkoivat ihmetellä että ketähän nämä englantilainen porukka oikein on kun oikein suurlähettiläs ryntää paikalle. Mutta kaipa Kate soitti suurlähettiläälle ja pyysi apua. Soittihan Kate Englannin pääministerillekin ja pyysi apua.

Samainen suurlähettiläs sai potkut työstään, tai siirrettiin jonnekin muualle, johonkin muuhun virkaan heti sen jälkeen kun McCanneista tuli arquidot ja he läksivät kotiinsa Englantiin.

http://newsoutlines.blogspot.com/p/amba ... leine.html
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

"McCanns' postpone launch of Maddie book to avoid clash with Royal wedding
By Daily Mail Reporter
Last updated at 10:50 PM on 3rd January 2011

Kate and Gerry McCann have put back publication of their book about their daughter Madeleine's disappearance to avoid clashing with the royal wedding.
The couple's account of how the little girl vanished on a family holiday to Portugal in 2007 was due to hit the shops on April 28 2011, just before the fourth anniversary of her disappearance.
But publishers Transworld postponed the release date by a fortnight after it was announced that Prince William would marry Kate Middleton in Westminster Abbey in London on April 29."

Kas kummaa, että prinssi William ja Kate Middleton eivät siirtäneet häitään McCannien kirjan julkaisun takia :roll: Ovatkos McCannit ruvenneet huomioimaan muita ihmisiä vai kirjan myyntiäkö tässä vain varmistellaan?
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Mccannfiles tänään:
"Kevin Halligen appealing against Extradition order
By Nigel Moore
10 January 2011, 13:30pm
Kevin Halligen was ordered to be Extradited to the USA by the Home Secretary on 22nd December, however, he is now appealing that decision at the High Court.

Source: City of Westminster Magistrates' Court"

Kevin pääsee siis Amerikoihin, mutta nyt hän luonnollisesti vetoaa korkeimpaan oikeuteen. :?
calcutta
Hercule Poirotin viikset
Viestit: 110
Liittynyt: To Heinä 26, 2007 11:17 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja calcutta »

Nyt madeleinen näköinen tyttö (?) on nähty dubaissa. Liekö taas mielikuvan tuotetta...

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Made ... 89153.html

Madeleine McCannin katoamismysteerissä on jälleen saatu uusi havainto.
The Sun -lehti kertoo 35-vuotiaan liikemiehen ilmoittaneen poliisille tytöstä, joka muistutti Madeleine McCannia.

Ilmoittajan mukaan tytön seurassa oli "identtisesti" katoamiseen liitetyn epäillyn näköinen mies.

Havainto tehtiin kauppakeskuksessa Dubaissa.

Ilmoittajan mukaan mies oli hyvin laiha, hänellä oli viikset ja hän käyttäytyi "pelokkaasti". Miehen seurassa oli kaksi naista.

- Myös nainen oli hyvin hoikka, The Sun siteerasi ilmoittajaa.

- Heidän takanaan oli pieni tyttö, iältään ehkä 7 tai 8 vuotta sekä hunnutettu musta nainen.

Ilmoittaja lisäsi, että "tyttö näytti aivan nuorelta Madeleinelta".

- Hänellä oli vaaleanruskeat hiukset. Hänen nenänsä ja silmänsä saivat minut ajattelemaan, että kyseessä on kadonnut tyttö, ilmoittaja kuvaili.

Interpol ja Madeleine McCannin vanhempien palkkaamat yksityisetsivät tutkivat havaintoa.

Madeleine McCann katosi Portugalissa 3. toukokuuta 2007.
matkaaja
Christopher Lorenzo
Viestit: 1653
Liittynyt: Ke Maalis 05, 2008 12:41 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja matkaaja »

Mielenkiintoinen havainto, ja mitä ilmeisemmin totta.
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Ehkä meteoriiteille pitäisi kertoa havainnosta. Ensi jouluun on enää noin 11 kuukautta. Saattaahan tietysti olla, että seuraavan viikon sisällä ilmenee jokin McCannien kannalta kiusallinen uutinen julkisuudessa. Mene ja tiedä!
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tiina »

Onkohan kovin viisasta antaa julkisuuteen heti tämä havainto ?
Nythän mahdollinen kaappaaja sitten ainakin älyää kadota maan alle, kun tietää, että etsitään. :|
surfergirl
Jane Marple
Viestit: 1006
Liittynyt: Su Helmi 01, 2009 10:20 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja surfergirl »

Näkyykö kauppakeskuksen kameroista näitä?
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Ehkä tämä kaapaaja on huomiohakuinen ihminen, jolle on tärkeää näyttäytyä aina eri puolilla maailmaa Madeleinen kanssa. Ehkä joku profiloija voisi kertoa tällaisesta ihmistyypistä tai luonnehäiriöstä jotain. Nämä lehtikirjoitukset voivat olla korvaus lapsuuden menetyksistä, joita kaappaaja on joutunut kokemaan. Hän ehkä huolehtii Madeleinesta hyvin niin kauan kuin julkisuutta riittää. Voihan olla, että Katen kirjoittama kirjakin on vain vastaus kaappaajan kiristykseen. Kaappaajalle se tieto, että heitä etsitään voi olla elintärkeä ja hän näyttäytyy juuri sen takia. McCann-parat yrittävät pitää epätoivoisesti huomiota yllä, että kaappaaja ei kyllästyisi huolehtimaan Madeleinesta.

Nyt alkaa kuulostaa, että juttu on jo hyvin lähellä ratkaisua!
Tiina
Sherlock Holmes
Viestit: 7233
Liittynyt: Ti Touko 01, 2007 6:48 pm
Paikkakunta: Suomessa ollaan.

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Tiina »

^Tuohon huomionhakuisuuteen ei mielestäni sovi tuo, että käyttäytyy pelokkaasti.
Jospa käyvät ulkosalla vain siksi, että Madeleine ei ihmettelisi miksei pääse koskaan ulos tms...
Muistaakohan tuo Madeleine (siis jos olisi hän?) mitään entisestä elämästään ?
Omat muistoni alkavat jo tuosta 2,5-vuotiaasta, joten ehkäpä jotain voi muistaakin...
lukutoukka
Javier Pena
Viestit: 1738
Liittynyt: Ma Huhti 06, 2009 3:02 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja lukutoukka »

Ehkä Madeleine vertaa mielessään elämää kaappaajien ja vanhempiensa kanssa. Ehkä hän käy sisäistä kamppailua, että jääkö matkustelemaan maailmalle vai lähteekö kotiin katsomaan sitä lahjapaljoutta, jonka sisarukset ja muut ovat hänelle vuosien saatossa lahjoittaneet. Voihan vaa'assa hieman painaa myös ne laiminlyönnit, kun piti iltaisin jäädä hotellille ilman vanhempien valvontaa ja pelotti niin kovasti. Ehkä hän ajattelee, että kaappaajat pelastivat hänet sieltä pimeästä ja yksinäisyydestä.
Sohvapoliisi
Harjunpää
Viestit: 315
Liittynyt: Ke Maalis 10, 2010 3:10 pm
Paikkakunta: PK-seutu

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja Sohvapoliisi »

Tiina kirjoitti:Onkohan kovin viisasta antaa julkisuuteen heti tämä havainto ?
Nythän mahdollinen kaappaaja sitten ainakin älyää kadota maan alle, kun tietää, että etsitään. :|
Ainakin jossain määrin huomionarvoinen seikka, joka tuossa Ilta-Sanomien referaatissa on ansiokkaasti jätetty kertomatta, on se että tämä havainto on tehty jo viime vuoden marraskuussa.

Tämä käy siis ilmi The Sunin alkuperäisestä uutisesta. Sitä tosin ei käy ilmi, onko havainto ilmoitettu poliisille jo marraskuussa vai vasta nyt. Joka tapauksessa siis itse havainto ei ole ihan tuore.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... Dubai.html
isoaivo
Jack Taylor
Viestit: 18
Liittynyt: La Marras 13, 2010 5:51 pm

Re: Madeleinen tapaus ( Ketju 4)

Viesti Kirjoittaja isoaivo »

Se on kyllä metkaa, että vaikka nämä "silminnäkijät" ovat aina 100-prosenttisen varmoja näkemästään, niin silti he eivät ikinä tee mitään konkreettista asialle... Jos itse olisin aivan varma että bongasin jonkun Maddyn, niin tasan siltä istumalta yrittäisin tehdä asialle jotain, kysyisin vaikka ohikulkijalta tukea, että onkos tuossa Maddy ja hakisin vartijan tms paikalle tai lähtisin seuraamaan "maddya" tms....
Miten musta tuntuu, ikävä kyllä, että nämä "havainnot" ovat kaikkea muuta kuin oikeita...
Vastaa Viestiin