Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää Zapata/Hyvinkää Martina 13.8.1993

Suomessa kadoksissa olevat henkilöt
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Eliza kirjoitti:Olen melko varma että ruumis voitaisiin löytää suuretsinnällä.
Itse en usko että enää voitaisiin Haantien ruumista löytää yhtään millään, sillä jos ruumis on hyvin teurastettu niin eläimet ja sää on tehnyt nopeasti tehtävänsä ruumiille ja mahdollisesti jäljelle jääneet luut on voineet vaikkapa eläimet kuljettaa ties minne.
pekkaeric kirjoitti:Hannu Hanhi, oon ihan varma, että jotain Maaritin omaisuutta on hiekkakuopalta löytynyt.Ruumishan voi olla sitten ihan missä vaan. Kyllä täältä metsää löytyy.
Nimenomaan, ruumis voi olla missä vain, ei ole faktaa että se on jäänyt hiekkakuopalle, Suomessa on niin paljon korpea ja metsää että halutessaan tyhmempikin osaa kyllä aika hyvin täällä ruumiin piilottaa niin että piilossa on ja pysyy, lukemattomia tutkimattomia ja vähän käytettyjä/käyttämättömiä metsäautoteitä joiden varrella kukaan ei liiku ainakaan tutkimassa paikkoja tarkemmin.
Jos Haantie on vaikka haudattu niin maan sisällä luurangoksi hajonnutta ruumista ei kohta minkäänlainen ruumiskoira haista ollenkaan ja mistä edes lähteä luitakaan etsimään kun ei ole hiekkakuopalta tähän mennessä löydetty eikä ole sitä faktaa että tuolla hiekkakuopalla Haantien ruumiinosat eli lähinnä luut olisivat edes.
Otetaampa esimerkiksi nyt vaikka Jari Aaltonen, Remun veli, hän katosi elokuussa vuonna 1998 ja 10 vuotta myöhemmin uskoon tullut NBK:n perustajajäsen Lauri Johansson tunnusti Jari Aaltosen henkirikoksen, motiivikin selvisi ja se oli kuten jo aikanaan arveltiin huumevelat, Johansson kertoi ruumiin kätköpaikan muistinsa mukaan Sipoossa mutta ruumistahan ei koskaan löytynyt eli jo 10 vuodessa ruumis ehtii hävitä lähes olemattomiin, vaikka Johansson tiesi melko hyvin kertoa ja jopa näyttää poliisille sen alueen Sipoossa jonne Aaltonen haudattiin kun Johansson oli tämän ampunut ensin, tässä tapauksessahan poliisi epäili juuri sitä että metsän eläimet on luut kuljettaneet ties minne. Johansson kuitenkin pysyi sanojensa takana ja kertoi mitä oli tapahtunut (ennen ampumista kysyi Aaltoselta, uskooko tämä Jumalaan ja Aaltonen sanoi uskovansa, sitten Johansson ampui) ja lainvoimaisella päätöksellä syylliseksi Aaltosen murhaan todettiin.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
amle
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 6:44 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja amle »

Katsoin Kadonneet-jakson uudestaan ja ymmärsin, että ne kaverit eli kaksi miestä ja yksi nainen jäi Maaritin kans ulos miesystävän mentyä sisään. Eli M. ei heti jäänyt yksin. Erikoista on vaan se, että se miesystävä oli tuntitolkulla siellä Zapatassa kaipaamatta Maaritia, mutta kaipa se noissa piireissä sitten on ihan normaalia. Tai sitten Maaritille oli sanottu, että ei saa ottaa niin paljon, ettei pääse sisään, mutta oli ottanut silti ja mies ajatteli, että omapa oli mokansa, kun ei päässyt sisään, olkoot ulkona, onhan ne kaverit siellä seurana. Mies ehkä luuli Maaritin olevan kaveriensa seurassa koko ajan.

OT: Kännissä kaikki on toki mahdollista; oma ukkoni oli kerran niin kännissä, että luuli minun menneen erään yökerhon yläkertaan vaikka minä odotin häntä narikasssa. Ilmeisesti minun oloiseni nainen oli kiivennyt yläkertaan ja mies oli luullut naista minuksi ja unohti meidän sopineen että odotan narikassa.

En toki vihjannut, että miesystävällä olisi tekemistä katoamisen kanssa, en usko siihen. Baarin ulkopuolella saattaa olla ihan mukavakin jutella kun ei musiikki pauhaa ja eikö Maarit kadonnut elokuussa eli sääkin oli varmaan lämmin. Kadonneissa mainittiin myös Maaritin ajautuneen suukopuun poken kanssa ja harvemmin se lisää mahdollisuuksia päästä sisään.

Olisiko poliisikoira voinut saada hajujäljen hiekkakuopalla?
Rohkenen epäillä.
Eliza
Hetty Wainthropp
Viestit: 492
Liittynyt: La Touko 21, 2011 4:36 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja Eliza »

pekkaeric kirjoitti:Maarit saatto olla niin kännissä, ettei voinut paeta tai puolustautua.
Hellukin oli niin kännissä. Hellun ei olisi pitänyt pystyä pakenemaan. Mutta sarjamurhaajat eivät aina tapa uhrejaan. Tästä on lukuisia esimerkkejä.
matlockb kirjoitti: Itse en usko että enää voitaisiin Haantien ruumista löytää yhtään millään, sillä jos ruumis on hyvin teurastettu niin eläimet ja sää on tehnyt nopeasti tehtävänsä ruumiille ja mahdollisesti jäljelle jääneet luut on voineet vaikkapa eläimet kuljettaa ties minne.
Mahdollista, mutta ei täysin poissuljettua että luuranko voisi olla edelleen löydettävissä siellä missä se ikinä on. Mutta... Kuten aiemmassa viestissäni kirjoitin niin olen sinun ja pekkaericin kanssa samaa mieltä siitä että ei se ruumis välttämättä hiekkakuopalla ole vaikka surmatyö siellä onkin melko varmasti suoritettu. Toisin sanoen uskon että poliisilla on olemassa jokin todiste, jokin näyttö, joka viittaisi siihen suuntaan että Haantie on surmattu hiekkakuopalla. Ei siis todiste joka viittaisi pelkästään siihen suuntaan että Haantie on siellä käynyt. Koska kuka tahansa on vaikka hämäysmielessä voinut käydä heittämässä sukat tai ajokortin kuopalle, sehän ei mitään todista. Kyllä minä uskon että todiste on jotain karmaisevampaa.

Ruumis... Se on voitu sitten kuljettaa pois. Kuten toteatte kyllä Suomessa lääniä riittää. Helposti tänne yhdet maalliset jäänteet pysyvästi piilottaa jos vain on auto käytössä. Luulen että myös ruumiin kätkemiseen on joku syy. Tuo kaveri on taitava. Hän tietää mitä tekee. Hän ei tee mitään sattumalta. Syy sille miksi juuri Haantien ruumis on hävitetty (tai Lukkarisen aseteltu esiin, mehän emme varmaksi toimintatapaa tiedä) on olemassa.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja matlockb »

pekkaeric kirjoitti:Maarit saatto olla niin kännissä, ettei voinut paeta tai puolustautua.
Olihan se "Hellukin" peräti 1,9 promillen kännissä vielä tunteja tapauksen jälkeen kun pääsi viimein Riihimäen aluesairaalaan jossa tuo puhalluskoe on otettu samalla kun päätä on tikkailtu.
Tuskin "Hellun" kiinnisaaminen kännissä ja lääkehöyryissä (promilleja saattoi tapahtumahetkellä hyvinkin olla joku 2,5 jos ei enemmänkin) olisi ollut ihan helppoa.
Haantie vain jostain syystä on haluttu tappaa ja ruumis piilottaa, puolustuskyky humalassa on aivan varmasti ollut Haantiellä selvinpäin(?) olevaa miestä vastaan humalassa sama kuin "Hellun" mahdollisuus paeta ja puolustautua, eli olematon.
Viimeksi muokannut matlockb, Su Kesä 19, 2011 8:39 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
pekkaeric
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 9:04 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja pekkaeric »

Tuo on "älykästä suunnittelua", että ripotellaan vaikka vaatteita pitkin hiekkakuoppaa ja ruumis voi sitte olla vaikka huitsin nevadassa. Aikaa tuolla tekijäjällä on ollut.
Eliza
Hetty Wainthropp
Viestit: 492
Liittynyt: La Touko 21, 2011 4:36 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja Eliza »

amle kirjoitti:Katsoin Kadonneet-jakson uudestaan ja ymmärsin, että ne kaverit eli kaksi miestä ja yksi nainen jäi Maaritin kans ulos miesystävän mentyä sisään. Eli M. ei heti jäänyt yksin.
Ohjelman mukaan mies meni sisään vippaamaan rahaa ja kaikki muut jäivät odottamaan. Kun muut lähtivät sisään, poke ei päästänyt jostain syystä Maaritia sisään. Maarit jäi seisomaan ulos, ja kaverit kävivät kyllä katsomassa. Maarit myös yritti sisään uudestaan ja kaveritkin kai yrittivät häntä sisään puhua. Ei onnistunut.

Minusta tuo kuulostaa juopporemmille ihan riittävältä solidaarisuudelta. Oltiin sen verran huolissaan että käytiin katsomassa mutta ei ihan niin huolissaan että kaljanjuonti lopetettaisiin. Uskon, että Maaritin mies on katunut tätä syvästi myöhemmin ja siihen minusta viittaa myös nopea yritys tehdä katoamisilmoitus. Runsaasti alkoholia käyttävät ihmiset eivät toimi ihan samalla logiikalla kun normaalit ihmiset. Viinanhimo on kova.

Maaritin miestä käy sääliksi. Ei hän tahallaan tuota tilannetta aiheuttanut. Hän teki virhearvion jonka seuraus oli kamala mutta jota hän ei voinut ennalta tietää. Miesparka. Hän on varmasti katunut iltaa myöhemmin syvästi.
Olisiko poliisikoira voinut saada hajujäljen hiekkakuopalla?
KRP kiinnostui tapauksesta melko pian. Ei kuitenkaan kerrottu kiinnostuiko KRP tapauksesta ennen vai jälkeen hiekkakuoppalöydöksen. On siis varmaa että kuopalta on jotain löytynyt mutta sitä ei tiedetä kuka löysi, mitä ja milloin. On mahdollista että löydön on tehnyt joku siviili ja poliisi on laskenut 1+1 ja alkanut epäillä Haantietä surman uhriksi.

Yhtä mahdollista on, että poliisi huomasi uhriprofiilien samankaltaisuuden, kävi koiran kanssa tutkimassa kuopan ja löysi jotain.
Viimeksi muokannut Eliza, Su Kesä 19, 2011 8:46 pm. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
pekkaeric
Hetty Wainthropp
Viestit: 451
Liittynyt: La Tammi 12, 2008 9:04 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja pekkaeric »

Joku kirjoittikin tästä jo, mutta aika erikoinen parisuhde. Jättää toinen värjötteleen tuntikausiksi oman onnensa nojaan ja painua itte sisään pitään hauskaa.TARKISTAMATTA TOISEN KUNTOA!
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Johansson oli muistaakseni kovissa huumehöyryissä Aaltosen tappaessaan, mikä varmaankin vaikeutti tarkkojen koordinaattien muistamista.

Ei se ruumiin löytäminen todellakaan pitkän ajan jälkeen ole helppoa. Ted Bundy antoi ennen sähkötuoliin joutumistaan tarkat koordinaatit uhristaan Debra Kentistä, mutta Bundyn antamien tietojen perusteella löydettiin pelkkä polvilumpio, joka todennäköisesti oli Kentin. Metsän elävät olivat kaikesta päätellen tehneet tehtävänsä.

Kysyn vielä uudelleen, että osaako joku antaa tarkan hiekkakuopan sijainnin? Meinaan nimittäin nyt ensimmäisen kerran elämässäni käydä paikan päällä. Matka ei ole hirveän pitkä, mutta kuitenkin itselleni tuo Hikiä tai Hausjärvi on vierasta seutua.
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja matlockb »

hannu hanhi kirjoitti:Johansson oli muistaakseni kovissa huumehöyryissä Aaltosen tappaessaan, mikä varmaankin vaikeutti tarkkojen koordinaattien muistamista.
Oli kovissa huumehöyryissä ja niin oli Aaltonenkin, mutta kuitenkin Johansson muisti alueen josta ei mitään löytynyt, vaikka motiivi ja tekotapa ja kaikki oleellinen asiasta tiedetään, on ikävää että Eeva-äiti ja Jarin lapset ja sisarukset eivät saaneet saattaa Jaria haluamallaan tavalla haudan lepoon. Varsinkin Remun ja Jarin Eeva-äidille tämä on ollut raskasta mutta yllättävän hyvin tämä teräsmummo on kaiken kestänyt ja jaksanut.
Tämä hyvänä esimerkkinä siitä miten jo 10 vuodessa ihmisestä ei ole mitään välttämättä jäljellä vaikka paikka kaikesta huolimatta melko tarkkaan tiedettiin.
hannu hanhi kirjoitti:Kysyn vielä uudelleen, että osaako joku antaa tarkan hiekkakuopan sijainnin? Meinaan nimittäin nyt ensimmäisen kerran elämässäni käydä paikan päällä. Matka ei ole hirveän pitkä, mutta kuitenkin itselleni tuo Hikiä tai Hausjärvi on vierasta seutua.
Edellisellä sivulla viimeisimmän viestinsä kirjoittanut nimimerkki atzq92 on käynyt hiekkakuopalla ja asiasta on täällä ihan lehtijuttukin, hän tietää varmastikin hiekkakuopan tarkan sijainnin Hausjärvellä.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
Eliza
Hetty Wainthropp
Viestit: 492
Liittynyt: La Touko 21, 2011 4:36 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja Eliza »

Huomautetaan nyt etten minäkään tietenkään usko että sieltä enää kokonainen ruumis löytyisi mutta on aivan mahdollista että osa luurangosta on vielä tallella. Miten helppoa on löytää luurangonpuolikas koirien avulla?
matlockb
Watson itse
Viestit: 5573
Liittynyt: Ma Maalis 29, 2010 6:17 am

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja matlockb »

Eliza kirjoitti:Huomautetaan nyt etten minäkään tietenkään usko että sieltä enää kokonainen ruumis löytyisi mutta on aivan mahdollista että osa luurangosta on vielä tallella. Miten helppoa on löytää luurangonpuolikas koirien avulla?

Luulen että edes kokonaista, pelkkää luurankoa ei ole mahdollista ruumiskoiran avulla löytää, varsinkaan jos ruumis on kaivettu maahan. Ruumiin hajuhan haihtuu täysin kun ruumis maan sisällä hajoaa ja vain luut jäävät jäljelle mutta olen siinä käsityksessä (korjatkaa jos olen väärässä) että tosiaankaan minkäänlainen ruumiskoira ei voi pitkään mullassa ollutta luurankoa haistaa.
".. Sä kosketusta kaipaat toisen ihmisen, ken voi sulle antaa rakkauden. Saada voi vain toista etsien; onnea hyppysellisen .. " (Berit [oik. Tuula Etola]; Hyppysellinen onnea, san. Turkka Mali, säv. Jori Sivonen)
LAWoman
Christopher Lorenzo
Viestit: 1604
Liittynyt: To Maalis 11, 2010 4:36 pm
Paikkakunta: Länsirannikko

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja LAWoman »

Haha, ei tuo ulkona odottaminen mielestäni mitenkään oudolta kuulosta ihan peruspiireissäkään. Kun kerran oli juhlimaan lähdetty niin sinnehän mentiin. Vaikka Maaritille juoma maistuikin niin ymmärsin kuitenkin ettei hän liian usein baarissa viihtynyt, varmaan rahan puutteen vuoksi - jotenkin oli sellainen kuva, että hän jotain pienituloista työtä teki. Mies oli mennyt sisään, Maarit jäi ulos ja HUOM. hänellä oli vielä siinä kavereita mukana. Kai mies oletti, että pian hänkin pääsisi sisään. Ei meillä välttämättä äijä tajuaisi koko iltana, että ei ole muuten muijaa näkynyt... Tuskin soittelisi perään, jos itsellä olisi kaverit vieressä. Ja tämä silti, vaikka mieheni ei ole mikään räkäkännääjä - ennemmin siksi, että ei mies ajattele eikä huolehdi kuten naiset. Pahoittelut yleistys, mutta näin olen huomannut :lol:

Edit: tosin mieheni ei lue myöskään tälläisiä sivuja, joista voisi kehitellä itselleen huolenaiheita, jos puolisoa ei kuulu aina kuten sovittu :lol:
There's a killer on the road
His brain is squirmin' like a toad
Take a long holiday
Let your children play
If ya give this man a ride
Sweet memory will die
Killer on the road, yeah.
amle
Armas Tammelin
Viestit: 81
Liittynyt: To Tammi 10, 2008 6:44 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja amle »

Itsehän aloin tuota Maaritin ulosjättämistä pohtia, mutta nyt tuntuu, kun ollaan asiaa eri kantilta pohdittu, että syystä tai toisesta Maarit jäi yksin ulos eikä sillä ole tekemistä itse katoamisen kanssa. Henk.koht. tuntuis pahalta jos oma ukko jäis baariin tuntikausiksi ja minä ulos. Harmi vain tutkinnan kannalta, ettei tarkkaa aikaa katoamiselle saatu tämän porukasta eroamisen vuoksi. Minusta tuntuu vahvasti, että Maarit oli siellä Martinassa sinä iltana -ehkäpä hän kuitenkin hieman suuttui miehelleen ja ystävilleen ja päätti vaihtaa kaupunkia. Koska asun Oulussa ja täältä on pitemmät yhteydet toisiin kaupunkeihin, kummastelin aluksi tuota baari-illan aikaista kaupunginvaihtoakin.

Jostain luin, että Suomen maaperässä ruumis hajoaa aika nopeasti. Tosin, hiekkamaasto saattaa pitää sen "säilössä", mutta eiköhän poliisit sen hiekkakuopan ole syynänneet, kun niin varmoja ovat että se tapaukseen liittyy. Tietenkin on mahdollista, mutta epätodennäköistä, että ruumis löytyy jostain muualta sattumalta. En sit tiiä, voisiko joku Maaritin koru, vyö tms. vaatetuksen osa olla vielä tallessa -ja osaako sellaisen löytäjä yhdistää sitä Maaritiin.
Rohkenen epäillä.
Ghostface Killah
Lauri Hanhivaara
Viestit: 125
Liittynyt: Ke Helmi 27, 2008 9:30 am

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja Ghostface Killah »

hannu hanhi kirjoitti: Kysyn vielä uudelleen, että osaako joku antaa tarkan hiekkakuopan sijainnin? Meinaan nimittäin nyt ensimmäisen kerran elämässäni käydä paikan päällä. Matka ei ole hirveän pitkä, mutta kuitenkin itselleni tuo Hikiä tai Hausjärvi on vierasta seutua.
No niin, oli töissä sen verran hiljaista, että päätin ratkaista tämän mysteerin.

Iltalehden sivuilta löytyi kuva:
Iltalehti kirjoitti:Kuva
Kiertelin ympäri Hikiää Google Mapsin avulla, kunnes löysin sitten foorumilta mitä hain.
atzq92 kirjoitti:Tässäpä kuvia tuolta murhakuopalta, päivänä 18.9.2008
http://picasaweb.google.fi/atte.hallste ... urhapaikka#
Poiroo kirjoitti:http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=FI

Oliko kyseesseä tuo Sarvinummen poistettu sorakuoppa?
Ja sitten vielä Google Mapsin katunäkymä

Alkaako löytymään?
hannu hanhi
Axel Foley
Viestit: 2247
Liittynyt: Ma Kesä 14, 2010 6:01 pm

Re: Maarit Haantien katoaminen, Järvenpää 1993

Viesti Kirjoittaja hannu hanhi »

Ghostface Killah kirjoitti:
hannu hanhi kirjoitti: Kysyn vielä uudelleen, että osaako joku antaa tarkan hiekkakuopan sijainnin? Meinaan nimittäin nyt ensimmäisen kerran elämässäni käydä paikan päällä. Matka ei ole hirveän pitkä, mutta kuitenkin itselleni tuo Hikiä tai Hausjärvi on vierasta seutua.
No niin, oli töissä sen verran hiljaista, että päätin ratkaista tämän mysteerin.

Iltalehden sivuilta löytyi kuva:
Iltalehti kirjoitti:Kuva
Kiertelin ympäri Hikiää Google Mapsin avulla, kunnes löysin sitten foorumilta mitä hain.
atzq92 kirjoitti:Tässäpä kuvia tuolta murhakuopalta, päivänä 18.9.2008
http://picasaweb.google.fi/atte.hallste ... urhapaikka#
Poiroo kirjoitti:http://kansalaisen.karttapaikka.fi/kart ... ta&lang=FI

Oliko kyseesseä tuo Sarvinummen poistettu sorakuoppa?
Ja sitten vielä Google Mapsin katunäkymä

Alkaako löytymään?
Kiitos paljon. Nyt osaan perille.

Tuosta Maaritin pihalle jättämisestä sen verran, että tuo miesystävä Kalle olisi seuraavana päivänä varmasti paljon mielummin ottanut Maaritilta turpiin kuin mennyt tekemään katoamisilmoitusta. On tietysti törkeää jättää eukkonsa pihalle, mutta luulenpa Kallen morkkiksen olleen melkoinen kamalan todellisuuden valjettua. Todennäköisesti hän on syyttänyt itseään tapahtuneesta pitkään. Hänhän yritti tehdä katoamisilmoitusta useampaan kertaan, mutta Riihimäen poliisi ei ottanut sitä vastaan. Kadonneiden mukaan KRP kiinnostui asiasta pari viikkoa myöhemmin, kun tuo Maaritin laukku löytyi Hyvinkään Martinasta. Olen miettinyt, että miksi laukun löytyminen oli niin ratkaisevalla tavalla KRP:lle mielenkiintoinen asia. Siihen tuo Haantien jakso ei anna vastausta.
Vastaa Viestiin