Älä Siru kirjoita asioista joista et ilmeisesti tiedä mitään. Suomen lain mukaan pelkkä yhdyntä vastoin toisen tahtoa (esim. sammuneen makaaminen) ei ole raiskaus. Raiskaukseen liittyy aina joko väkivaltaa tai väkivallan uhka. Koska uhkaa on vaikea näyttää toteen, yleensä raiskaukseen liittyy väkivaltaa. Toisin sanoen, raiskaukseen sisältyy aina pahoinpitely (myös uhrin tajuttomaan tilaan saattaminen voi liittyä raiskaukseen mutta ihmiselle lääkeaineen sujauttaminen oluen sekaan täyttää sekin pahoinpitelyn tunnusmerkit). Joskus jopa törkeä pahoinpitely. Ihan meillä Suomessakin on tapauksia jossa raiskaukseen liittyvä pahoinpitely on vienyt uhrin hengen. Tämä näkyy raiskaustuomioita jakaessa: raiskaukseen liittyvästä pahoinpitelystä ei tule ylimääräistä tuomiota koska pahoinpitely kuuluu raiskaukseen.Siru83 kirjoitti:Raiskaus on väkivaltarikos kuten esim. pahoinpitely, enkä henkilökohtaisesti pidä sitä pahempana rikoksena kuin pahoinpitelyä, esimerkiksi puukotusta, josta voi jäädä pysyviä fyysisiä vammoja.
Muoks, tarkoittaa siis sanoa että näin nettikeskustelussakin on hyvä erottaa toisistaan seksuaalinen hyväksikäyttö (esimerkiksi seksi nukkuvan kanssa) ja raiskaus. Jälkimmäinen on hyvin vakava rikos, ensimmäinen varmasti ikävä muttei lähellekään niin paha.
Tästä olen ihan samaa mieltä. Aika usein minkä tahansa väkivaltarikoksen tekijä tuntee vihaa uhria tai uhrin edustamaa ryhmää kohden, ja usein tähän on joku (hyvä) syy. En ole koskaan tavannut esimerkiksi tappajaa joka olisi sitä mieltä että hänen tekonsa on ollut ihan vain hänen vikansa. Kyllä se oli uhrin vika. Ainakin vähän.Tämäkään aihe ei siis ole mustavalkoinen, vaan osa raiskaajista tuntee vihaa naisia kohtaan, ja tälle vihantunteelle on usein joku syy.
Jotkut ovat ehdottaneet että koulukiusaaminen tai perheväkivalta oikeuttaisi kostoon tekijää kohtaan. Eli että esimerkiksi puolison surmasta voisi selvitä tuomiotta jos pystyy osoittamaan että tämä on aiemmin pahoinpidellyt surmaajaa. Vielä pidemmälle mennään jos sallitaan viharikos vaikka jotain etnistä ryhmää kohtaan koska sen edustaja löi vuosia sitten ravintolan edustalla. On sitten toinen asia halutaanko sallia oikeuden ottaminen omiin käsiin. Puhumattakaan siitä että sallittaisiin vihan kohdistaminen ulkopuolisiin sukupuolen, etnisen ryhmittymän tai vaikka iän perusteella.
Ymmärrän jossain määrin rikoksentekijöitä, myös raiskaajia. Mutta ymmärrän myös sen että melkein jokaisella vangilla on aika rankat taustat ja jokin syy rikollisuuteen. Liika ymmärtäminen on pahasta.